Jedným z najjasnejších príkladov je štvrtkové vystúpenie prezidentky Zuzany Čaputovej v Budapešti, kde vo veľkom vyzdvihovala liberálnu demokraciu.
Čaputová viackrát deklarovala, že bude prezidentkou všetkých občanov tejto krajiny. Koľko percent spoločnosti preferuje demokraciu liberálnu? Koľkí majú naopak bližšie ku sociálnej, kresťanskej, pronárodnej, konzervatívnej?
Hlinov svet
Podobným štýlom odpisuje značnú časť spoločnosti predseda KDH Alojz Hlina hovorí o jeho dvoch čiernobielych svetoch – novom a starom. Sám sa pritom radí do toho nového, slušného sveta.
Hlina chce byť tam, kde sú progresívci, liberáli, podnikatelia ako Trnka či Zajac, “ktorí niečo vytvorili”. Do sveta liberálov pritom patrí aj denník SME s jeho tohtotýždňovou obhajobou pedofílie. Aj v tomto svete sa “konzervatívec a kresťan” Hlina cíti komfortne?
Hlavný cieľ – prevzatie moci
Nový svet si pravdepodobne Hlina odvodil od už známeho Trubanovho – “vymeníme starých politikov za nových”. Šéf PS Truban v diskusiách argumentuje, že starí politici sa hádajú, ale progresívci sa nehádajú, naopak sa spájajú, aby hľadali riešenia. Nechcú konflikty. Politika však so sebou prináša aj spory.
Liberáli doteraz presadzovali väčšie osobné slobody, socialisti výraznejšiu starostlivosť štátu o občana, národniari to, aby bolo Slovensko slovenské. Noví politici založili strany, niektorí sa pospájali, no mnohí z nich zatiaľ neukázali svoj program. Je ich jediným cieľom v politike známe Kiskove “prevzatie moci?” Tvrdia, že sa budú vedieť dohodnúť bez konfliktov. Aj keď budú vládu zostavovať spriatelené strany (PS, Spolu, KDH) s paktom o neútočení, stále sú to subjekty, ktoré sú navonok ideovo protichodné a pri koaličnej zmluve na seba ich programy narazia (viac v článku Levy prichádzajú?).
Z doterajších čísel je zrejmé, že zisk KDH bude oproti koalícii PS/Spolu približne polovičný a v prípadnej pravicovej vláde budú minimálne ďalšie dva subjekty. So súčasným rozdelením percent si tak budú môcť podmienky v koalícii presadzovať najmä liberáli PS/Spolu, pravdepodobne spoločne s SaS.
Elitárske delenie
V SaS sa však ozývajú hlasy proti danému deleniu, ktoré aktuálne rado prezentuje trio Truban – Beblavý – Hlina. “Delenie politikov na mladých a starých, prvotriednych a druhotriednych, mi príde detinské a elitárske najmä v čase, keď krajina potrebuje výlučne slušných konštruktérov, ktorí nám z rozbitých ostatkov vytvoria opäť právny štát,” skonštatovala europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá však pravdepodobne nebude pokračovať v SaS, keďže nedávno požiadala o pozastavenie členstva.
Jaroslav Zajac