Podľa údajov IOM v roku 2017 prišlo do Španielska po mori takmer 10.300 ľudí. Ambrosi upozornil, že to síce nie je “veľké číslo”, ktoré je však oproti roku 2016 štvornásobne vyššie. To isté sa dá povedať o Rumunsku, na územie ktorého tohto roku dorazilo niekoľko stoviek migrantov; priplavili sa cez Čierne more na menších lodiach a člnoch.
“Ide o jasný signál, že obchodníci s ľuďmi a pašeráci hľadajú nové alternatívy – snažia sa zistiť nakoľko životaschopné sú tieto trasy, aby mohli pokračovať vo svojom podnikaní,” upozornil riaditeľ európskej pobočky IOM Eugenio Ambrosi, ktorého citovala agentúra DPA.
Podľa neho však hľadanie nových migračných trás dokazuje, že doterajšie úsilie EÚ zamerané na obmedzenie nelegálneho prisťahovalectva nebolo márne. Lodiam s migrantmi cestujúcimi do Európy bráni z Líbye vyplávať aj nová málo známa skupina. Stočlennú ozbrojenú skupinu, ktorá operuje semi-oficiálne, tvoria príslušníci polície, vojaci a civilisti. Práve tejto skupine sa aktuálne pripisuje najväčšia zásluha na znížení počtu migrantov z Afriky (viac TU).
Za prvých osem mesiacov 2017 sa do EÚ dostalo takmer 130.000 migrantov, ktorí sa preplavili cez Stredozemné more. Ide o výrazný pokles oproti roku 2015, keď po tejto trase prišiel rekordný počet, približne milión migrantov.