Budapešť 20. septembra 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/MTI-Szilard Koszticsak)
Maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjarto obvinil inštitút na ochranu ľudských práv OSN, že “šíri klamstvá” o jeho krajine a zdôraznil, že prisťahovalectvo nie je medzi “základnými ľudskými právami”. Maďarský minister pri tom hovoril o “nezávislých odborníkoch” v Rade OSN pre ľudské práva, pričom uviedol, že “by nemali byť nezávislí od pravdy”.
“Nedávno niektorí predstavitelia OSN, bohužiaľ, začali šíriť lži voči mojej krajine,” uviedol Szijjarto v stredu na stretnutí OSN. Títo úradníci by nás chceli “prinútiť robiť nemožné veci”, a to najmä umožniť nelegálnym migrantom vstup do krajiny, uviedol Szijjarto. “Hovorí sa, že migrácia je základným ľudským právom, čo je ale lož,” zdôraznil.
Dôrazné vyhlásenie ministra zahraničných vecí bolo odpoveďou na kritiku proti maďarskej protiimigračnej politike. Minulý týždeň organizácia OSN pre ochranu práv kritizovala takzvaný zákon “Stop Soros”, ktorý prijala Orbánova vláda v júli. Dokument OSN uviedol, že Maďarsko “prijíma zákony proti občianskej spoločnosti, migrantom, utečencom a žiadateľom o azyl. V dokumente je tiež uvedené, že je to proti medzinárodným štandardom v oblasti ľudských práv a zákon vraj ohrozuje” hodnoty “celej Európskej únie.
V správe OSN je tiež napísané, že zákon je zameraný na kritickú “občiansku spoločnosť” a spája “nepriateľstvo, xenofóbiu a diskrimináciu migrantov, žiadateľov o azyl, utečencov a všetkých, ktorí sa im snažia poskytnúť podporu.”
Zákon “Stop Soros” zaviedol obmedzenia pre zahraničné mimovládne organizácie, ktoré pracujú s migrantmi, a zaväzuje ich, aby mali licencie od vlády. Takisto kriminalizoval pomoc prisťahovalcom, konkrétne “poskytovanie finančných alebo majetkových výhod”, alebo informovanie migantov o postupoch pri hľadaní azylu. Tí, ktorí tak urobia, môžu čeliť 12 mesiacom odňatia slobody.
Sporný maďarský zákon je pomenovaný po maďarsko-americkom miliardárovi, globálnom podporovateľovi otvorených politík – Georgovi Sorosovi. Maďarský premiér Viktor Orban ho opakovane obvinil zo sprisahania, že v jeho rodnej krajine vyvoláva nepokoje a podkopáva stabilitu Európy vlnami masovej migrácie.
Silný postoj proti prisťahovalectvu taktiež priviedol Budapešť do konfliktu s EÚ. Minulý týždeň Európsky parlament zdôraznil, že je potrebné začať konanie v súvislosti s článkom 7 Lisabonskej zmluvy z roku 2007. Ustanovenie je určené na to, aby sa uplatňovalo, ak existuje “jednoznačné riziko vážneho porušenia” hodnôt EÚ jedným z jeho členských štátov a často sa označuje ako “jadrová možnosť” bloku. Ak by bol plne implementovaný, Budapešť by bola zbavená hlasovacích práv v EÚ.
Budapešť obvinila Brusel, že chce, aby sa Maďarsko stalo “krajinou migrantov”, a nazýva hlasovanie v Európskom parlamente “malou pomstou” z dôvodu protimigračnej politiky. Ďalšie krajiny, ktoré sú v rozpore s EÚ v oblasti prisťahovaleckých politík, a to Poľsko a Česká republika, sa v hlasovaní o článku 7 postavili na podporu Budapešti. V minulom roku sa samotné Poľsko stalo cieľom rovnakého konania podľa článku 7 v súvislosti so súdnou reformou.
Na stranu Maďarska sa postavili aj slovenskí europoslanci. Pri hlasovaní o tendenčnej a nevyváženej správe o stave Maďarska podržali maďarský národ najviac zo všetkých členských krajín práve Slováci. Vyplýva to z prepočtu, ktorý zverejnil Laurenz Ennser-Jedenastik, politológ z Viedenskej univerzity (viac v článku).