“Vyrastali sme s istým pochopením toho, že Spojené štáty chcú byť svetovou veľmocou. Ak sa chcú teraz USA tejto role dobrovoľne vzdať, musíme sa nad tým vážne zamyslieť,“ povedala Merkelová.
Vyhlásila, že americké vojská v SRN pomáhajú brániť nielen európske krajiny, ale aj záujmy Washingtonu, a sľúbila, že bude aj naďalej zvyšovať vojenský potenciál Nemecka.
Kancelárka dodala, že sú “pádne dôvody” na to, aby sa zachovávala oddanosť NATO a “spoločnému jadrovému dáždniku“.
“Európa ale musí samozrejme niesť väčšiu bremeno (výdavkov – red.), ako v čase studenej vojny,“ podotkla Merkelová.
Nemecká kancelárka vystupovala aj skôr s kritikou USA. Vlani v septembri vyhlásila, že Európa sa musí sama postarať o vlastnú bezpečnosť, pretože ju USA nebudú brániť “automaticky“, ako to bolo v čase studenej vojny.
Zníženie počtu amerických vojakov
Prezident USA Donald Trump sľúbil znížiť počet amerických vojakov v Nemecku z 34,5 na 25 tisíc ľudí, pretože Berlín premeškal termín zaplatenia príspevku NATO. Trump si tiež položil otázku, prečo majú Spojené štáty míňať peniaze na ochranu Nemecka pred Ruskom, zatiaľ čo Berlín kupuje ruský plyn.
Poľsko vyhlásilo, že je ochotné financovať pobyt amerických vojsk na svojom území, a navrhlo USA rozmiestniť na stálom základe americkú tankovú divíziu a prebrať všetky náklady – asi 1,5 až 2 miliardy USD. Pričom tento návrh predložilo mimo rámca NATO, na dvojstrannom základe.
Ministerka obrany Nemecka Annegret Krampová–Karrenbauerová podotkla, že v prípade možného premiestnenia amerických vojsk z Nemecka do Poľska je dôležité si pamätať na Základný akt Rusko–NATO z roku 1997. Zdôraznila, že je dôležité, aby zostávali členské krajiny aliancie “fyzicky jednotné“ a dodržiavali podpísané dohody.