“Piknik sa stal symbolom slobody. My Nemci s vďakou spomíname na to, čím prispeli Maďari k zjednoteniu Európy,” dodala nemecká kancelárka na ekumenickej bohoslužbe pri príležitosti 30. výročia tzv. Paneurópskeho pikniku – pootvorenia železnej opony na rakúsko-maďarských hraniciach medzi východom a západom Európy.
Na podujatí, na ktorom sa zúčastnil aj maďarský premiér Viktor Orbán, Merkelová podľa internetového vydania týždenníka Heti Világgazdaság vyjadrila vďaku Maďarom, i ostatným krajinám, ktoré bojovali za slobodu.
“Prosperita národa je závislá aj na spoločnej prosperite. Európa dokáže byť silnou iba do tej miery, do akej je jednotná, a iba ak dokáže prijať kompromisy. Projekt európskeho mieru nie je sebestačný,” zdôraznila kancelárka, podľa ktorej utečenci sú mementom toho, že je potrebné bojovať proti príčinám utečenectva.
Orbán ocenil, že nemecká kancelárka pri tejto príležitosti prijala pozvanie na návštevu Maďarska. Vyzdvihol, že kancelárka už dlho riadi svoju krajinu a že urobila mnoho pre Európu. “Jednota Európy nie je nikdy dokonaná, tá je daná nezávislými národmi,” zdôraznil predseda maďarskej vlády.
“Vždy sme vedeli, že zo sovietskeho zovretia sa oslobodíme definitívne iba vtedy, ak sa Nemecko znovuzjednotí, a pri tej príležitosti sa budeme môcť pripojiť k NATO a Európskej únii. Tak sa stal Helmut Kohl (vtedajší nemecký kancelár) hrdinom Maďarov, a dodnes ním aj je,” podčiarkol Orbán.
11:22 Merkelová priletela do Šopronu, s Orbánom si pripomínajú pád železnej opony
Zvonením zvonov evanjelického kostola západomaďarského Šopronu sa v pondelok o 10.00 h začala ekumenická bohoslužba, na ktorú pricestovala nemecká kancelárka Angela Merkelová. Spolu s maďarským premiérom Viktorom Orbánom si pripomenú 30. výročie tzv. Paneurópskeho pikniku – pootvorenia železnej opony na rakúsko-maďarských hraniciach medzi východom a západom Európy.
Merkelová, ktorá do Maďarska pricestovala vrtuľníkom, vystúpi pri tejto príležitosti v kostole s prejavom, pozvaným hosťom sa prihovorí aj Orbán.
Internetové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság pripomenulo, že Merkelová navštívila naposledy Budapešť v roku 2015 v čase vrcholenia migračnej krízy. Vo vzájomných maďarsko-nemeckých vzťahoch odvtedy pretrváva napätie.
Týždenník podotkol, že počas bohoslužby nie je možné v kostole fotografovať, ani zhotovovať videozáznamy. Novinárom vytvorili mediálne centrum, v ktorom je možné udalosti sledovať na obrazovke. V meste zaviedli prísne bezpečnostné opatrenia, je tam množstvo policajtov. Mnohé oblasti Šopronu sú uzatvorené, a to nielen okolie kostola.
Po rokovaní Merkelovej s Orbánom počas obeda pripravujú na 13.00 h tlačovú konferenciu.
10:30 Merkelová a Orbán si v Šoprone pripomenú 30. výročie pootvorenia železnej opony
Nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelok pricestuje na pozvanie predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána do západomaďarského mesta Šopron, v ktorom si spolu pripomenú 30. výročie tzv. Paneurópskeho pikniku – pootvorenia železnej opony na rakúsko-maďarských hraniciach medzi východom a západom Európy.
Hovorca kancelárky Steffen Seibert v piatok v Berlíne povedal, že Merkelová vyjadrí úctu Maďarsku za jeho historicky významný príspevok k znovuzjednoteniu Nemecka. Obaja politici sa zúčastnia na ekumenickej bohoslužbe v miestnom evanjelickom kostole, kde vystúpia aj s prejavom.
Hovorca zdôraznil, že Maďarsko je európskou partnerskou krajinou, s ktorou má Nemecko veľmi intenzívne hospodárske vzťahy. “Je to krajina, ktorej vláda má odlišný názor na migračnú politiku, a táto známa skutočnosť stále pretrváva,” poznamenal Seibert.
V sobotu vo svojom týždennom videopodcaste Merkelová poďakovala Maďarsku za to, že v roku 1989 našlo odvahu otvoriť hranice a tým umožnilo ľuďom z bývalej Nemeckej demokratickej republiky (NDR) utiecť na Západ. “Bol to veľmi dôležitý krok v otázke toho, že sme mohli dospieť k pádu (Berlínskeho) múru a potom k nemeckej jednote,” uviedla nemecká kancelárka.
Analytička inštitútu Centra pre základné práva (Alapjogokért Központ) Eszter Párkányiová v pondelok vo verejnoprávnej televízii M1 pripomenula, že železná opona bola nielen fyzickou prekážkou, ale aj ideologickou. “Jej demontáž bola prvým momentom odtrhnutia sa od Sovietskeho zväzu,” dodala expertka.
Diery v železnej opone podnietili záujem občanov Nemeckej demokratickej republiky (NDR), ktorí začali počas roka 1989 hromadne utekať do Západného Nemecka. Mnohí trávili dovolenky na Balatone a hľadali príležitosť na prechod do Rakúska. Tá sa naskytla napríklad na tzv. Paneurópskom pikniku v Šoprone 19. augusta 1989.
Počas tohto podujatia organizovaného Paneurópskou úniou sa mala na tri hodiny otvoriť pohraničná brána, aby sa mohli účastníci akcie z Maďarska i Rakúska slobodne pohybovať. Otvor v železnej opone však využilo asi 1000 východných Nemcov, ktorí doslova prebehli na Západ.
Hranica medzi Rakúskom a Maďarskom sa definitívne otvorila v noci z 10. na 11. septembra 1989. Len počas troch dní emigrovalo na Západ asi 15.000 východných Nemcov. Nemecký kancelár Helmut Kohl sa o strihaní železnej opony pri Šoprone vyjadril, že vtedy bola odstránená prvá tehla Berlínskeho múru, ktorý sa začal rúcať 9. novembra 1989.