Melník: Pre túto krajinu som urobil skutočne veľa, som statočný občan

Na snímke kandidát na post prezidenta SR Milan Melník. Foto: TASR/Martin Baumann

 

Bratislava 27. februára (TASR)

 

TASR prináša profil Milana Melníka

Milan Melník je občianskym kandidátom na post prezidenta republiky. Nie je a ani nikdy nebol členom žiadnej politickej strany. V prezidentských voľbách v roku 2009 kandidoval tiež ako občiansky kandidát, ale s podporou Ľudovej strany – Hnutia za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS).

Narodil sa 9. mája 1938 v Košickej Novej Vsi. Vyštudoval Farmaceutickú fakultu Univerzity Komenského (UK) v Bratislave (1962). Po ďalšom štúdiu anorganickej chémie na Chemickotechnologickej fakulte Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave získal postupne vedecké hodnosti. V roku 1993 ho vymenovali za profesora.

Je svetovo uznávanou vedeckou osobnosťou, ktorú považujú za zakladateľa bioanorganickej chémie v bývalom Československu a na Slovensku. Napísal množstvo odborných publikácií a pôvodných vedeckých prác, ktoré sú uvedené v zborníkoch konferencií a sympózií doma i v zahraničí. Vychoval desiatky diplomantov a doktorandov v odbore anorganická a bioanorganická chémia.

Za svoju činnosť získal mnohé vedecké ocenenia. V roku 2008 mu prezident republiky udelil Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.

V súčasnosti pôsobí na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave ako vedec a vysokoškolský pedagóg.

Prvé kolo prezidentských volieb sa na Slovensku uskutoční v sobotu 15. marca. Pokiaľ v ňom ani jeden kandidát nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, v sobotu 29. marca sa uskutoční druhé kolo. V ňom sa stretnú dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola.

Oficiálnymi kandidátmi na prezidenta SR sú premiér Robert Fico (Smer-SD), manažér a filantrop Andrej Kiska, expredseda KDH Ján Čarnogurský, šéf klubu KDH Pavol Hrušovský (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS), Jozef Behýl, expolitik Milan Kňažko, nezaradený poslanec NR SR Radoslav Procházka, nominant SMK Gyula Bárdos, Milan Melník, kardiológ Viliam Fischer, Stanislav Martinčko, kandidát KSS Ján Jurišta, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko a poslankyňa NR SR Helena Mezenská z OĽaNO.

Pre túto krajinu som urobil skutočne veľa, som statočný občan

Napriek nízkym preferenciám v prieskumoch si verí, považuje ich totiž za zmanipulované a účelové. Sám vraj dostal ponuku kúpiť si priaznivý prieskum, ale odmietol. Uchádzač o post hlavy štátu Milan Melník v rámci projektu TASR rozhovorov s prezidentskými kandidátmi uviedol, že jeho hlavnou devízou je skutočnosť, že nebol nikdy politicky angažovaný a už celé roky robí Slovenskej republike vďaka svojmu povolaniu vedca dobré meno po celom svete.

Prečo ste sa rozhodli opäť kandidovať na prezidenta?

Minimálne z dvoch dôvodov. Po prvé, sú tu skúsenosti, ktoré mám zo svojich služobných a pracovných ciest prakticky po celom svete, kde sledujem nielen vedu, ale zaujímam sa aj o dianie v daných krajinách. Vždy som sa ale napriek ponukám a lepším pracovným podmienkam vracal domov. Po druhé, skúsenosti chcem odovzdávať svojej vlasti a svojmu ľudu.

Pred piatimi rokmi ste aj s podporou ĽS-HZDS presvedčili necelých 46.000 ľudí, čo bol volebný zisk 2,45 percenta. Prečo si myslíte, že teraz to môže byť lepšie?

Pretože ma ľudia viac poznajú ako predtým. Teraz ma podporujú aj vlastenecké a kresťanské spolky, ktoré majú široké zázemie nielen u nás doma, ale aj v zahraničí. Konkrétne Panslovanská únia, Konzervatívne Slovensko, zahraniční Slováci, Magnificat Slovakia, Nezávislé združenie ekonómov Slovenska a akademická obec.

Na posun to ale nevyzerá ani teraz, skôr naopak, v prieskumoch nedosahujete ani jedno percento podpory.

Žiaľ, je to účelové a nie celkom v poriadku, pretože aj mňa oslovili dve agentúry, ktoré požadovali peniaze na to, že mi urobia prieskum na mieru. Nebudem ich menovať, lebo sa to nemá. Opakujem, je to pre občanov účelové a zavádzajúce. Dôležité je, aby si občan urobil úsudok sám, kto je vhodný na tento úrad. Ak si zoberieme našich prezidentov, všetci boli politicky angažovaní. Prezident, ak bol v troch či štyroch stranách, nemôže neslúžiť politickej strane. Ja som nebol nikdy členom žiadnej strany, zachoval som sa ako statočný občan a nie som nikomu nič dlžný, ani povinný splácať.

Na situáciu nízkych preferencií ste reagovali aj tým, že ste do redakcií poslali vlastný prieskum, v ktorom ste skončili za Robertom Ficom druhý s 26 percentami. Výsledky tohto prieskumu máte na svojej oficiálnej internetovej stránke. Chcete ako exaktný vedec povedať, že to bol štandardný nezmanipulovaný prieskum?

Počul som o tom, bol som vtedy v zahraničí, ja som pre to nič neurobil. Nepovažujem to za celkom v poriadku. Všeobecne si o prieskumoch myslím, že sú zavádzajúce. Možno ho dám zo stránky vyhodiť, to nie je problém. (Na stránke ostal dodnes, pozn. TASR)

 

V čom máte navrch pred ostatnými kandidátmi?

To, že som nebol nikdy politicky angažovaný. Ja som pre túto krajinu urobil skutočne veľmi veľa, vo vede som presadil našu malú republiku po celom svete. Som pozývaný na medzinárodné sympóziá a konferencie, prešiel som desiatky univerzít po celom svete. Vždy pred prednáškami uvádzam, odkiaľ som. Urobil som dosť a chcem ešte viac z pozície hlavy štátu.

Nemyslíte si, že práve politická skúsenosť môže prezidentovi chýbať?

Čo je to politická skúsenosť? To, že som sa dokázal bez politických tričiek dopracovať tam, kde som? Margaret Thatcherová bola farmaceutka, Angela Merkelová bola fyzička a chemička. Takže to nie je otázka politiky, ja chcem byť štátnikom. Tým, že nemám žiadne záväzky, môžem voľne rozhodovať a podporovať názory občanov. Nie som viazaný ničím.

Prezidenta volia občania priamo. Myslíte si, že jeho právomoci vzhľadom na silný mandát od občanov, sú dostatočné?

To si nemyslím. Bolo by dobré, aby mal zákonodarnú iniciatívu. Zároveň, na opätovné schválenie vetovaného zákona by mala byť potrebná až ústavná väčšina. Na druhej strane prezident má isté právomoci, ale žiaden ich doteraz poriadne nevyužíval. Chcel by som sa zúčastňovať rokovaní vlády aj parlamentu a diskutovať so slovenskými europoslancami, ktorí by mali zastupovať republiku, nie strany. Napríklad vo Fínsku skladajú účty prezidentovi a dostávajú úlohy. Ja by som ich zvolával pravidelne.

Prezident je hlavný veliteľ ozbrojených síl SR. Vy tvrdíte, že členstvo v NATO nie je pre SR mimoriadnym prínosom. Prečo?

Som zásadne proti silovým riešeniam, čo má za následok stratu životov. Treba pristupovať k veci veľmi uvážlivo. Vždy sa dá nájsť riešenie za okrúhlym stolom. Zásah zvonku vždy narobí problémy. Slovensko nech členom NATO zostane, ale treba rokovať a nachádzať ústretovosť. Vstúpiť do krajiny a pomáhať je až krajné riešenie.

Ako vnímate účasť slovenských jednotiek v rámci operácií NATO? Má SR pokračovať v účasti na zahraničných misiách, prípadne ju rozširovať či obmedzovať?

Niektoré oblasti, ako Afganistan, treba prehodnocovať. Vieme, ako to bolo. Rusi tam boli desať rokov, čo docielili? Teraz sú tam vojská NATO. Ako sme ďaleko v riešení afganského problému? Stále je to otvorená otázka.

 

Dôležitou kompetenčnou sférou hlavy štátu je podieľanie sa na formovaní zahraničnej politiky SR. Máte v tomto smere ambície?

Určite by som chcel chodiť na summity, som dosť znalý sveta, som aj jazykovo slušne vybavený. Hlava štátu by mala otvárať dvere aj do krajín, kam nemáme prístup, aký by sme mali mať.

Kam bude, v prípade úspechu, smerovať vaša prvá služobná cesta?

Tradične do Českej republiky.

Páči sa vám, ako prezident Miloš Zeman využíva svoje právomoci?

No, trošku ich prekračuje.

Ako by teda mala vyzerať spolupráca slovenského prezidenta s vládou a parlamentom?

Je potrebné, aby čo najužšie spolupracovali a nachádzali ústretovosť. Chcel by som vytvoriť akési politické grémium z predstaviteľov parlamentných strán, plus by som tam prizval všetkých troch exprezidentov. Tam by sa sumarizovalo plnenie ich sľubov a obrusovali sa hrany. Už do troch mesiacov po zvolení by som vystúpil v parlamente, kde by som povedal svoje vízie s tým, že by som urobil analýzu napĺňania sľubov parlamentných strán a navrhol riešenia.

Čo sa vám na stave republiky nepáči najviac?

To, že kvitne korupcia a klientelizmus a je vysoká nezamestnanosť. Tá sa dá odstrániť len tým, že sa skráti pracovná doba. Osem hodín je náročných, študenti sú po šiestich hodinách unavení. Za kratšiu prácu by človek podal vyšší výkon a mal by viac času na rodinu.

Jednou z prezidentských právomocí je aj vymenúvanie a odvolávanie vysokých štátnych úradníkov či sudcov. Ako by ste ako prezident pristupovali k výkonu tejto kompetencie?

V Ústave SR je celý rad úskalí, ktoré treba presnejšie vyšpecifikovať, aby nebolo úniku. Ako je možné, že NR SR prijme zákon a Ústavný súd to spochybní? Ako je možné, že prijímame protiústavné zákony? Zákony majú slúžiť ľudu a občanom, nie politikom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slovan prehral v úvodnom vystúpení s Kodaňou 1:3

0 icon

Bratislava 16. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Futbalisti ŠK Slovan Bratislava prehrali vo štvrtkovom úvodnom stretnutí F-skupiny Európskej konferenčnej ligy s FC Kodaň 1:3 Na Tehelnom poli síce domáci Ezekiel Henty vyrovnal po vedúcom góle Jonasa Winda, ale plný bodový zisk pre hostí zariadil v závere prvého polčasu Jens…

Mesík upozorňuje, že vláda stále nekoná: Na jeseň 2020 verili špajdliam do nosohltanov. Teraz veria experimentu s pumpovaním mRNA. Telá porátame zas koncom jari?

0 icon

Bratislava 16. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Pred 3 týždňami analytik MUDr. Juraj Mesík  spolu s lekárom MUDr. Michalom Pijákom poslali súčasnému premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO) list so 4 návrhmi na odvrátenie ďalšej vlny zomierania na Slovensku. Zatiaľ dostali len nepriamu odpoveď v podobe správy v médiách: "Na konci…

Talianska vláda schválila povinné covid pasy na všetkých pracoviskách

0 icon

Rím 16. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alberto Pizzoli/Pool photo via AP)   Vláda talianskeho premiéra Maria Draghiho vo štvrtok jednomyseľne odhlasovala povinné covid pasy na všetkých pracoviskách. Informovala o tom talianska tlačová agentúra ANSA s odvolaním sa na svoje zdroje Povinnosť mať covid pas pri vstupe na pracovisko začne platiť od 15.…

Strongmani na Trenčianskom hrade

0 icon

Trenčín 16. septembra 2021 (HSP/Foto:SASIM)   Pravdepodobne posledná tohtoročná STRONGMAN súťaž bude v meste kde sídli Slovenská asociácia silných mužov. Práve v Trenčíne sa stretnú asociáciou pozvaní pretekári a predvedú svoje výkony v tradičnom podujatí - Meč Matúša Čáka A keďže ide o pretek, kde strongmani bojujú o trofej bývalého…

Väzba pre vyšetrovateľov NAKA a Scholtza je škandál, v rámci ktorého sa spomína aj minister Mikulec a ktorý už koalícia nemusí rozchodiť

0 icon

Bratislava 16. septembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Polícia SR, Branislav Bibel, Sputnik-Alexey Vitvitsky)   Kauza obvinených vyšetrovateľov NAKA a dočasne povereného riaditeľa policajnej inšpekcie Petra Scholtza sa v priebehu uplynulého večera a noci dostala do ďalšieho štádia. Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava III. Juraj Kapinaj rozhodol o vzatí do väzby Jána…

Európsky parlament odsúdil násilné prevzatie moci v Afganistane hnutím Taliban

0 icon

Brusel 16. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)   Európsky parlament (EP) vo štvrtok odsúdil násilné prevzatie moci v Afganistane hnutím Taliban a vyzval na posilnenie humanitárnej pomoci a koordinované úsilie zamerané na ochranu najzraniteľnejších osôb Za nelegislatívne uznesenie sa vyslovilo 536 poslancov, 96 bolo proti a 50 sa zdržalo hlasovania. Poslanci…

Kollár: Nesmieme dopustiť, aby bola Ficova mafia nahradená nejakou inou mafiou

0 icon

Bratislava 16. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Podľa Kollára nedávne zatknutia vyšetrovateľov NAKA svedčia o pokračujúcej vojne medzi silovými zložkami a dokazujú, že podozrenia na používanie nezákonných postupov pri vyšetrovaniach sú pravdepodobne oprávnené Pred niekoľkými dňami Úrad inšpekčnej služby (UIS) zadržal niekoľkých vyšetrovateľov a členov NAKA, ktorí sú podozriví zo zneužitia…

Británia začala očkovanie treťou posilňujúcou dávkou vakcíny

0 icon

Londýn 16. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Victoria Jones/PA via AP)   Veľká Británia začala treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu očkovať všetkých obyvateľov vo veku nad 50 rokov a tých ľudí vo veku 16 až 49 rokov, ktorí majú zdravotné ťažkosti. Informovala o tom britská Národná zdravotná služba (NHS), ktorá uviedla, že…

Čína už úplne zaočkovala viac ako miliardu ľudí

0 icon

Peking 16. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)   Čínski zdravotnícki predstavitelia vo štvrtok oznámili, že v najľudnatejšej krajine sveta úplne zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 viac ako miliardu ľudí, čo predstavuje 72 % z jej 1,4-miliardovej populácie Ako uviedol hovorca čínskej Štátnej zdravotníckej komisie Mi Feng, do stredy bolo podaných 2,16…

Ďalšia hanba: Biden si nemohol spomenúť na meno austrálskeho premiéra

0 icon

Washington 16. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot YouTube)   Americký prezident Joe Biden počas rozhovorov zabudol meno austrálskeho premiéra Scotta Morrisona. V stredu večer Morrison, britský premiér Boris Johnson a americký prezident Joe Biden informovali o vytvorení nového partnerstva AUKUS vo sfére obrany a bezpečnosti Prvou iniciatívou tejto aliancie bude vytvorenie jadrových…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Moravčík

V USA sa veci zbierajú na aféru, oproti ktorej je naša slovenská „vojna policajtov“ len búrka v šerbli

0icon

Ide o záležitosť, o ktorej už dávnejšie písali Lidovky. V stručnosti - gen. Milley, ktorý bol pod Trumpom ako náčelník spojených generálnych štábov najvyšším veliteľom armády, v čase preberania moci novým prezidentom Bidenom úplne odstavil bývaléh

Boris Mesár

1. ČÍM VIAC OČKOVANÝCH, TÝM VIAC INFIKOVANÝCH. SLOVENSKÉ ZARIADENIE PRE SENIOROV RIEŠI "ZÁHADU" 2.  Hlavný nemecký patológ bije na poplach v súvislosti so smrteľnými zraneniami spôsobenými vakcínou proti ochoreniu Covid: "Vakcína je príčinou smrti u 30-40% pitvy nedávno zaočkovaných ľudí.

0icon

SLOVENSKO: Čím viac zaočkovaných, tým viac nakazených. Presne takto by sa mohla vhodne charakterizovať situácia na Slovensku. Náš pravidelný čitateľ zo Slovenska nás priviedol do redakcie s neuveriteľnou tlačovou správou, ktorú priniesol slovenský denník Pravda. V Kosmatci, špecializovanom zariadení pre seniorov s duševným ochorením a demenciou v obci Ubľa v okrese…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy - 1. časť: Čísla sú veľmi dôležité

0icon

O návšteve 266. Petrovho nástupcu dá sa a bude sa písať veľa. Možno len treba, aby trochu opadlo nadšenie bratislavského arcipastiera Stanislava či hovorcu KBS. Ale aj liberálnych médií. A najmä ateistov typu Samuela Marca, ktorý napísal oslavný text na jezuitu Františka, keď ako neveriaci číta a sleduje pápežove vyjadrenia,…

Ladislav Hvižďák

Milujem vás v Košiciach.

0icon

Milujem vás v Košiciach / dnes krtkovia./ To, že sú cesty v druhom najväčšom Slovenskom meste v tom  "najlepšom stave" určite Východniari vedia. Najhoršie to je na sídlisku KVP, potom na sídlisku Nad jazerom a cesta ku starej nemocnici. Ináč majú v Košiciach aj nemocnicu novú, ktorú aj volajú Nová…

Andrej Biras

"Svätý Otec" prečo by sa nemal nazývať kresťanom? Takmer 2000 rokov katolicizmu a klimatický kolaps.

0icon

Prečo sa tento "Svätý Otec" ešte stále nazýva kresťanom? Jeho inštitúcia formovala takmer 2000 rokov našu planétu a všetky "kresťanské" národy, ktoré zbroja a zbroja a zbroja... Cirkev s jej učením o dvoch mečoch, duchovný a svetstký meč, teda, že aj štát sa má podriadiť cirkvi, výrazne ovplyvnila morálny vývoj…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 10 tajomstiev najznámejších značiek. Čo skrývajú vo svojich logách?

0 icon

Všade kam sa pohneme, nás prenasledujú známe logá značiek. Môžeme ich vidieť v televíznych reklamách, na ceste do práce, na tričkách a na internete. V 90% prípadoch však nemáme ani len tušenie, aký skrytý význam sa v týchto zdanlivo abstraktných obrázkoch nachádza. Dnes ti preto ukážeme, význam týchto desiatich známych…

Ďalších 18 obrázkov, ktoré sú dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Pred nedávnom sme ti priniesli 18 obrázkov, ktoré boli jednoducho dokonalé. Jednalo sa o momenty v ktorom si svoje našli aj tí najväčší perfekcionisti. Dnes sa opäť vrátime k tejto téme. Znova ti ukážeme 18 obrázkov. Na každom z nich uvidíš perfekcionizmus v praxi. Nasledujúce fotky sú naozaj dokonalé. Tak…

Týchto 10 ilustrácií je dôkazom toho, aká je kreativita v živote človeka dôležitá

0 icon

V tomto náročnom a rýchlom svete, musíme jednoducho snívať. Preto nie je v živote nič krajšie, ako mať obrovskú predstavivosť. Ľudia, ktorí majú to šťastie, že majú dar kreativity, môžu snívať neustále bez ohľadu na situáciu. Môžu tak jednoducho vidieť svet v celej svojej zložitosti a zároveň aj kráse. Aj pre…

Prečo Spojenci nechali obsadenie Československa Sovietom?

0 icon

Prinášame ďalší zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Tentokrát sa nás bude týkať bytostne ešte bližšie ako obvykle. Spoločne sa pozrieme na to, prečo Spojenci nedobyli Československo, hoci na to mali možnosť a prostriedky, a to skôr, ako Sovieti. Západným Spojencom bol taktiež znemožnený ďalší prípadný postup. Patton na…

Dunkerque a 2. svetová vojna: 1. časť

0 icon

V máji 1940 nastal v druhej svetovej vojne rozhodujúci okamih. Nemecké vojská postupovali naprieč Belgickom a napadli Francúzsko. Do tejto oblasti boli vyslané francúzske a britské jednotky, aby tie nemecké vytlačili. Prinášame ďalší minimálne z nášho pohľadu zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Ešte pred Mechelenským prípadom (o ktorom…

Armádny Magazín

Minister obrany Izraela Binjamin Ganc: O dva-tri mesiace môže Irán vyrobiť atómovú bombu

0 icon

Irán, 16.september 2021 (AM) – Ruská informačná agentúra RIA Novosti včera v noci priniesla správu o vyhlásení ministra obrany Izraela generála Binjamina Ganca (pre časopis Foreign Policy), že o dva alebo tri mesiace môže mať Irán dostatok nevyhnutného materiálu a aj možnosti na výrobu atómovej bomby.   „Podľa názoru Ganca Iránu ostalo dva-tri mesiace

Ruská Armata zvýši rýchlosť streľby: Špecialisti pracujú na novom projekte

0 icon

Rusko, 16.september 2021 (AM) – Objavujú sa nové údaje o sľubnom vývoji na platforme Armata, čo je hlavná platforma pre množstvo moderných obrnených vozidiel vrátane tanku T-14.   Koncern „Uralvagonzavod“ vyvíja novú rýchlopalnú delostreleckú inštaláciu na základe „Armaty“,

Nejde o ochranu: expert vymenoval zámery okolo izraelského raketového systému Železný dóm pre Ukrajinu

0 icon

Ukrajina, 16.september 2021 (AM) – Niektorí členovia Kongresu USA navrhli, že Ukrajine dodajú dva izraelské systémy taktickej protiraketovej obrany Železná kopula. Výbor pre ozbrojené sily predstavil svoju verziu zákona o obrane na rok 2022. Pentagon podľa neho musí poskytnúť správu s možnosťami potenciálneho predaja alebo prevodu

Konflikt vo vedení Talibanu v Afganistane prerástol do prestrelky

0 icon

Afganistan, 16.september 2021 (AM) – V hnutí Taliban, ktoré prevzalo moc v Afganistane vznikol konflikt. Podpredseda vlády Talibanu a spoluzakladateľ hnutia Abdul Ghani Baradar zmizol. Vyhlásili to vysoko postavené zdroje v hnutí Taliban. Tvrdia, že Baradar sa sporí s Khalilom Rahmanom Haqqanim, ktorý má na starosti utečeneckú politiku.   Spor podľa

Izraelský analytik Kedmi: Čo čaká Bielorusko v najbližších tridsiatich rokoch

0 icon

Bielorusko, 16.september 2021 (AM) – "Bieloruské orgány  musia vypracovať strategický plán rozvoja krajiny na nasledujúcich tridsať rokov, pretože iba takýto prístup jej umožní vyriešiť všetky problémy, ktoré nastali skôr, ako aj prekonať šírenie finančnej krízy, posilnenie ekonomiky štátu." K tomuto záveru dospel známy izraelský politický ex

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali