Na plnenie tejto úlohy dal vedúcim ministerstva energetiky, ministerstva priemyslu a obchodu a ďalším rezortom týždenný termín.
Dokumenty, ktoré sa tykajú kontroly, majú byť zaslané na generálnu prokuratúru. Okrem toho premiér nariadil poskytnúť návrhy na zlepšenie legislatívy oblasti výroby, skladovania a prepravy ropy, aby sa v budúcnosti zabránilo podobným situáciám.
Problém s kvalitou ropy prechádzajúcej hlavným ropovodom Družba vznikol minulý týždeň. Bielorusko uviedlo, že dostáva suroviny, v ktorých je obsah organochlórových zlúčenín desaťkrát vyšší ako limitné hodnoty normy. To by mohlo ovplyvniť prácu rafinérie.
Minsk nakoniec pozastavil príjem ropy a potom Poľsko, Slovensko a ďalšie krajiny urobili to isté.
Spoločnosť Transnefť priznala, že problém so znečistením skutočne existuje, a podpredseda vlády Dmitrij Kozak sľúbil, že od 29. apríla bude ropa čistá.
Spoločnosť Transnefť uviedla, že znečistenie bolo úmyselné. Organochlórové zlúčeniny boli vstrekované cez meraciu stanicu, ktorá patrí do súkromnej štruktúry Samaratransnefť-Terminal. Táto spoločnosť odoberá ropu od niekoľkých malých výrobcov a analyzuje jej kvalitu. V tomto ohľade ide o trestný prípad.
Ruský prezident Vladimír Putin vyzval k dôkladnému vyšetrovaniu kauzy.