S myšlienkou podpory ekologického vzdelávania detí prišla pred tromi rokmi skupina dobrovoľníkov sformovaná v Občianskom združení (OZ) Slnkotvor. Po takmer rok trvajúcich prípravách získali v roku 2015 prvé financie na osadenie troch úľov. Základná škola v Lúčkach dostala z projektu náradie pre starostlivosť o záhradu, žiaci sa tak mohli pustiť do výsadby medonosných rastlín. Vlani za peniaze z grantu osadili dobrovoľníci v školskom areáli ďalšie tri úle, zakúpili včelárske pomôcky a ochranné obleky pre deti.
“V dnešnej pretechnizovanej dobe je dôležité, aby deti mali aj iné záľuby ako počítače a televízor, aby videli aj iný pohľad na svet. Aby sa nebáli tvorov, ktoré sú úžasné, veľmi užitočné a o ktorých sa tak málo vie,” uviedla pre TASR predsedníčka združenia Petra Mihoková. V minulosti mali podľa nej všetky školy svoje vlastné sady s ovocnými stromami a políčka, na ktorých si žiaci sadili zeleninu. Táto oblasť je podľa dobrovoľníkov zanedbávaná, v dôsledku čoho deti strácajú záujem o prácu v záhrade.
S opadnutým záujmom verejnosti o prírodu sa snaží bojovať práve projekt Medová záhrada. V tomto roku by pri škole mali pribudnúť ďalšie včelie úle a náučné panely. Nadšenci z OZ Slnkotvor tiež plánujú zakúpiť nové ochranné obleky menších veľkostí, aby na exkurziu mohli prísť aj deti z okolitých materských škôl. “Vzhľadom na záujem vedenia školy a hlavne žiakov začneme v tomto roku organizovať včelársky krúžok pre osem detí. V spolupráci s miestnym odborníkom im chceme ukázať, ako včely žijú,” vyjadrila sa.
Najväčšou odmenou pre školákov bude radosť z vlastnej práce. Potešia sa z vypestovaných byliniek, ovocia a neskôr aj z vlastného medu. “Všetci žijú na dedine, kde majú záhrady a sady. Svoje nadobudnuté vedomosti môžu neskôr aj prakticky využiť,” doplnila Mihoková. OZ Slnkotvor robí dlhodobo osvetu v oblasti podpory a ochrany včiel medzi miestnym obyvateľstvom, kúpeľnými hosťami, turistami, ako aj okolitými základnými školami. “Ak by takto ako my začala každá dedina, každá škola, veríme, že by sa situácia zmenila, pretože v každej škole sa objavia žiaci, ktorí sa včielkam budú chcieť venovať nielen ako koníčku, ale možno aj profesionálne,” dodala predsedníčka združenia.