Podľa slov Vladimíra Mečiara prvou vecou, ktorá uškodila Smeru-SD, bolo jeho 12-ročné vládnutie.
“Aj keď bol v rôznych koalíciách, mali krížové väzby, ktoré spôsobili Ficove neobmedzené vládnutie okrem občasných kompromisov v nedôležitých rozhodnutiach. Obsadzoval všetky funkcie od miest, krajov po centrálu aj všetky inštitúcie. Došlo k istému skorumpovaniu vnútri strany. Nakoniec to skončilo tým, že Smer priviedol všetky štátne inštitúcie do hlbokej krízy. V podstate sa dnes dajú zhodnotiť tri ideové smery strany?” skonštatoval expremiér v rozhovore pre denník Plus jeden deň.
“Prvý Smer je prosocialistický, to je Blaha a Fico. Ten sa tam neradí pre ideológiu, ale najmä preto, že práve Blaha je jediný, ktorý sa k Ficovi verejne hlási. Druhý je okolo Petra Pellegriniho a tretím je národné kresťanské krídlo, no to už zo strany vyhodili.”
Mečiar v rozhovore doplnil, že je zrejmé, že Peter Pellegrini má väčšiu podporu u ľudí. “Získava väčšinu vo vedení strany, a preto chce urýchliť proces zmeny. Fico ho chce práve naopak spomaliť. Preto brzdí všetko, čo sa dá, aby sa zachránil. Čím dlhšie to však bude trvať, tým v horšej pozícii bude Smer.”
“Fico v Smere potrebuje predsedu, ktorý ho bude brániť. A Pellegrini nie je tou osobou. Samozrejme, skupina nespokojných straníkov chápe celú situáciu a chcú aj seba dostať spod tlaku, ktorý sa vyvíja z vnútra strany, ale aj z jej okolia. Preto hľadajú kompromisného šéfa, ktorý by vedel získať naspäť postavenie strany. Fico však Smer doviedol k štyrom porážkam. Prehral boj o miesto prezidenta, ústavného sudcu, regionálne aj parlamentné voľby. V týchto súbojoch sa neosvedčil ako líder.”
Vladimír Mečiar si myslí, že ak nedôjde k dohode medzi ním a Pellegrinim, vzniknú dve strany. “V prípade hľadania kompromisu by sa však predsedom strany musela stať tretia osoba. Ak sa ním stane jeden z nich, už to nebude kompromis, ale výsledok súboja. Ak Fico padne, Smer sa udrží v istej podobe. Ak nepadne, vznikne nová strana. A nielen Pellegrini, ale aj veľká skupina z vedenia strany zo Smeru odíde.”
“Fico svoj čas v politike premeškal. Mal odísť minimálne pred šiestimi rokmi, keď to bolo preňho ešte vyhovujúce. Čím ďalej, tým viac sa ukazuje celé pozadie strany. Nielen vnútorná organizácia, ale aj ekonomické a obchodné prepojenia, rôzne zoskupenia a skorumpovanosť takmer všetkých štátnych inštitúcií. Veď to je už na úrovni zrady štátu. Fico si svoje chyby neuvedomuje, ale faktom ostáva, že strane dávno škodí.”
Podobný názor ako Mečiar tento týždeň prezentoval aj komentátor Ján Baránek. Domnieva sa, že Robert Fico už stratil schopnosť resp. premárnil možnosť odísť z politiky vo vhodnej chvíli so cťou.
„Mám obavu, že svoje alternatívy vyčerpal. Neviem si momentálne predstaviť, čo iné by ho mohlo uspokojiť ako bývalého premiéra. Priestor už je dosť minimálny. Obmedzené sú vôbec úvahy o tom, čo by ešte mohol robiť, aby to uspokojilo jeho ego a aj strana bola spokojná,“ vysvetlil Baránek.
Dodal, že Fico a Pellegrini už vôbec nie sú schopní konštruktívne komunikovať. „Je evidentné, že komunikácia dávno zamrzla a aj do budúcnosti je už nemožná,“ (viac v článku).
Fica ku Mečiarovi prirovnal aj samotný Peter Pellegrini, ktorý uviedol, že šéf Smeru Robert Fico má teraz poslednú možnosť, aby sa vyhol osudu práve Vladimíra Mečiara či Mikuláša Dzurindu.
“A ak nechce tragicky naplniť ich heslo – stranu som si založil, stranu si aj zničím – je preňho dnes jedinečná možnosť, dať svojím odchodom strane nádej na lepšiu budúcnosť,“ povedal Pellegrini s tým, že tak nepomôže len strane Smer-SD, ale aj politike sociálnej demokracie na Slovensku (viac v článku).
Jaroslav Zajac