Priebeh rokovania medzi vládou a LOZ dokázal, že Matovič používa lož a zavádzanie verejnosti ako pracovnú metódu. V utorok na sociálnej sieti tvrdil, že lekári prišli na rokovanie s novými požiadavkami ohľadne platov, dovolenkami navyše atď. Pravda je to len čiastočne. Takmer všetci lekári majú podmienky, ktoré Matovič pokladal za nové, zakotvené už dávno v kolektívnych zmluvách. Prijatie pravidiel, ktoré sú bežným štandardom do všeobecnej dohody s vládou by štátny rozpočet nestálo takmer nič. Ujednotilo by pracovné podmienky lekárov.
Ako s atómofkou prišiel Matovič s ponukou stabilizačného príspevku, ktorý by štátny rozpočet podľa predbežných odhadov stál až 400 miliónov, teda desať krát viac, ako mzdová požiadavka LOZ. Prečo to Matovič robí? Ponúkajú sa tri odpovede. Jedna tkvie v jeho povahe, je zrejmé, že nevie prehrávať, odtiaľ asi pramení tá pomstychtivosť, ktorú viac krát spomínal Sulík. Druhá odpoveď sa môže skrývať v hrozbe sociálnych nepokojov. Ak by bezo zbytku ustúpil lekárom, hrozí, že sa začnú ozývať ďalšie profesie, a spustí sa lavína, ktorú vláda nemusí ustáť. Matovičova atómofka – stabilizačný príspevok však personálne suchoty zdravotníctva nevyrieši, len spomalí ich priebeh. A okrem toho mnohých zdravotníkov uráža. Veľmi sa totiž podobá podplácaniu dôchodcov, aby sa dali očkovať. A je tu ešte tretia možná odpoveď. Niekto sa snaží rokovania sabotovať a nechať zdravotníctvo v stave klinickej smrti čo najdlhšie. Kto a prečo na konci článku.
Splnenie ostatných siedmych požiadaviek sa dotiahne úplne do konca možno v priebehu budúceho roka. Najdlhšie bude trvať to, na čom lekárom najviac záleží – DRG systém. Systém DRG (diagnosis-related group) je klasifikačný systém hospitalizačných prípadov, umožňuje nemocniciam stanoviť reálnu cenu za zdravotné výkony. Situácia, ktorá v zdravotníctve panuje dnes, keď ceny vznikajú na základe dohody medzi poisťovňou a zdravotníckym zariadením, je chaotická, nespravodlivá a naďalej neudržateľná. Nesie veľkú časť viny za súčasný stav v rezorte. Jej korene siahajú k povestným Zajacovým reformám a zúfalé hlasy volajúce po DRG počuť z nemocníc už roky.
Na informačne výrazne asymetrickú situáciu v rokovaní medzi vládou a LOZ zareagoval včera na sociálnej sieti aj poslanec NRSR (Republika) a lekár Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku Miroslav Urban: “Úplatky lekárom od I. Matoviča nezaberú. Naše zdravotníctvo potrebuje systémové zmeny,” napísal. “Vláda svojim doterajším konaním nepreukázala úprimnú snahu riešiť problémy v slovenskom zdravotníctve. Falošné divadlo s lekármi ukončil minister financií Igor Matovič bombastickým uplácaním lekárov a ostatných zdravotníkov. Zvykáme si, nesystémové populistické rozhadzovanie peňazí je typické pre našu vládu.” Aj on označil stabilizačný príspevok za nesystémový, dokonca ho nazval “úplatkom na tri roky.” Čo však potom? Konštatuje, že všetci politici osem požiadaviek lekárov považujú za opodstatnené, avšak prijatie legislatívy stále odkladajú.
Urban tvrdí, že “väčšina lekárov vo výpovedi úplatok od I. Matoviča odmietne a dokážeme, že nám nejde len o mzdy ale o systémové zmeny v slovenskom zdravotníctve, ktoré zlepšia zdravotnú starostlivosť o našich spoluobčanov. Nemocnice potrebujú reálne platby od poisťovní za hospitalizácie pacientov (aby sa stále nezadlžovali), potrebujeme nových kolegov (lekárov, zdravotné sestry, ošetrovateľov…), potrebujeme lepšie vzdelávanie zdravotníkov, lepšie pracovné podmienky, no hlavne víziu že sa na Slovensku oplatí pracovať a žiť.”
Súčasná situácia v zdravotníctve nevyhovuje lekárom, pacientom a ani vláde. A predsa sa niekto nájde, komu áno. Súkromné spoločnosti totiž zarábajú nepredstaviteľné sumy na predražených úkonoch, ktoré sú takmer úplne v súkromných rukách. Systém DRG by túto prax pravdepodobne zastavil. Ak máte v rukách poisťovňu a zdravotnícke zariadenia, ktorého ceny sú určované dohodou s poisťovňou, potom je sieť lekární len chutnou čerešničkou na torte. Potrebujete len jediné – dôkladne utajiť vzťah s politikmi vo vláde.