Štúdie, ktorá trvala niekoľko rokov, sa zúčastnilo 360 ľudí starších ako 55 rokov. Dobrovoľníci, ktorým merali úroveň depresie a úzkosti, uvádzali, ako často premýšľajú o minulosti a obávajú sa budúcnosti.
Účastníkom testovali aj ich pamäť, pozornosť, priestorové myslenie a jazyk. Celkom 113 ľudí podstúpilo pozitrónovú emisnú tomografiu na stanovenie hladiny tau proteínu a amyloid beta.
Ukázalo sa, že opakované negatívne myslenie je spojené so znížením kognitívnych funkcií (napríklad zhoršenie pamäti) v priebehu najbližších štyroch rokov, rovnako ako s ukladaním škodlivých proteínových agregátov v mozgu, čo je tiež pozorované u Alzheimerovej choroby. Je už známe, že depresia a úzkosť sú faktory rozvoja demencie. Avšak po prvýkrát sa ukázalo, že ako taký faktor môžu vystupovať isté vzorce myslenia.
V septembri minulého roka vedci informovali, že fyzická aktivita vykonávaná niekoľkokrát týždenne môže oneskoriť nástup Alzheimerovej choroby u ľudí s vysokým rizikom jej výskytu. K tomuto záveru dospeli študenti z Juhozápadného zdravotníckeho centra na University of Texas v Spojených štátoch.
Príčina predčasného starnutia mozgu
Vedci z lekárskej fakulty Harvardskej lekárskej školy v Bostone predtým zistili, že metabolický syndróm u ľudí stredného veku môže vyvolať predčasné starnutie mozgu.
Metabolický syndróm je charakteristický súhrnom takých porúch, ako je obezita, hypertenzia, zvýšený obsah cukru a cholesterolu v krvi.
Výskumníci vykonali MRI skenovanie viac ako 2 100 mužov a žien vo veku 37 až 55 rokov. Okrem toho dobrovoľníci vykonali niekoľko testov logického myslenia. Podľa výsledkov výskumu sa ukázalo, že ľudia s metabolickým syndrómom mali menší objem mozgu než ľudia úplne zdraví. Ako podotýkajú lekári, je u takých ľudí spravidla väčšie riziko vývoja cukrovky, demencie a Alzheimerovej choroby.
Pre prevenciu metabolického syndrómu odporúčajú vedci diétu, ktorá obsahuje ryby, ovocie, zeleninu a celozrnné výrobky. Zlepšiť fungovanie mozgu môže podľa názoru odborníkov tiež pravidelná a mierna fyzická záťaž.