Manželstvo a štát – ešte je tu tretia cesta

Bratislava 18. októbra 2018 (HSP/CBR Europe/Foto:Pixabay)

 

Práve tí liberáli, ktorí sa búšia do pŕs, že tu máme príliš veľa štátnych zásahov, regulácii a vôbec miešania sa štátu do súkromia a sexuality ľudí, tu paradoxne dlhodobo presadzujú rozšírenie vplyvu štátu, aby mohol ešte aj definovať ďalšie formy spolužitia ako registrované partnerstvá. Ak by boli konzistentní, a nie naopak – podporujúci proštátnu socialistickú genderovú ideológiu, tak by usilovali o to, aby sa štát neplietol ľuďom do súkromia. Podobne ako nechcú, aby sa plietol do podnikania, zamestnávania či vzdelávania. Nech si páry definujú svoje vzťahy ako chcú, nepotrebujú na to pečiatku od štátu predsa

Ilustračné foto

Argumentujú tým, že je tu požiadavka, mnoho ľudí už žije iný životný štýl ako manželstvo. A tí konzervatívne orientovaní zas argumentujú tým, že štát má chrániť manželstvo ako ideálny vzťah pre ochranu detí. Tieto dva tábory sa vybíjajú argumentačne a nikomu ani nenapadne, že existuje azda ešte tretia možnosť, že svoje vzťahy si ľudia môžu žiť aj bez toho, aby na to potrebovali štát. Štát je totiž nástrojom donucovania, čo sa páči liberálom, ktorí chcú nanútiť toleranciu všetkým cez antidiskriminačné zákony. To sa však nepáči konzervatívcom, ktorí za výhradu svedomia uznať takéto vzťahy ako legitímne a rovné manželstvu /povedzme si, že liberálnejšie štáty nerobia rozdiel, či žije niekto v manželstve či v partnerstve/ nechcú byť trestaní.

Už nateraz je štátna angažovanosť v inštitúcii manželstva nanajvýš problematická. Zdá sa, že jediný dôvod zavedenia civilného manželstva je umožnenie rozvodu manželstiev uzavretých pred náboženskou inštitúciou nerozlučne. Ľahkosť rozvodu neposkytuje zmysluplnú ochranu tomu partnerovi, ktorý nechce ukončiť manželstvo a ani deťom, ktoré sú poškodené tým, že musia žiť v dvoch domácnostiach. Aj slobodní otcovia majú podľa zákona povinnosť materiálne podporovať svojich potomkov, takže je ťažké povedať, že civilné manželstvo je potrebné pre zabezpečenie potomka.

V prvom rade spoločné vlastníctvo majetku odrádza ľudí od manželstva, špeciálne v prípadoch, keď jedna strana je bohatšia ako druhá, čím vzniká riziko, že manželstvo môže skončiť rozvodom a jeden z manželov môže zmanipulovať systém tak, aby získal väčšinu majetku. Mimochodom týmto spôsobom civilné manželstvo perpetuuje chudobu tým, že bráni pokusom vydať či oženiť sa do vyššej triedy. Zákon o dedičstve /viď povinný diel/ je zásahom do ľudského práva vlastniť majetok tým, že oberá rodinu o slobodu rozhodnúť sa, ako sa má majetok dediť.

Civilné manželstvo predstavuje zásah štátu do sociálnej inštitúcie manželstva, ktorá existovala dokonca ešte pred štátom s trochu rozdielnymi aspektami v rôznych kultúrach. Napokon štát ako monopolistická organizácia, usilujúca o vnútenie poriadku v prospech seba pre obyvateľstvo daného teritória, musí vidieť všetky ostatné spoločenstvá /konkrétne rodiny a cirkvi, resp. náboženstvá/ ako potenciálnu konkurenciu. Preto tieto ďalšie spoločenstvá musia byť buď podriadené štátu alebo ináč zničené. Štát podrýva manželstvo ďalej sociálnymi programami, ktoré podnecujú nezodpovednosť a tzv. morálny hazard.

Akékoľvek zo zmien, ktoré civilné manželstvo prináša, môžu byť uskutočnené iným spôsobom. Spoločné vlastníctvo majetku, spoločná zodpovednosť prza dlhy – tieto veci sú oveľa flexibilnejšie pokryté v zákonoch o založení podnikania a dobrovoľných združení. Právo rozhodnúť sa o zdravotnej starostlivosti alebo iných záležitostiach v mene druhého z manželov sa ľahko vykoná cez splnomocnenie a znova v miere, ktorá by umožnila flexibilitu za jednotlivých okolností.

Výhoda presunu manželských zmlúv do oblasti súkromného práva je, že obsah manželskej zmluvy a určenie toho, kto bude arbitrom nezhôd, môžu byť tiež individuálne upravené zmluvou. Konkrétne, katolíci môžu mať manželské zmluvy podľa katolíckeho učenia a rovnako Cirkev by rozhodovala v prípade nezhôd o platnosti manželskej zmluvy. Znamenalo by to konečne koniec zvláštnej situácie, keď sekulárne a spirituálne aspekty manželstva sú postavené na cirkevnom sobáši, no sekulárne aspekty manželstva môžu byť zrušené štátnym súdom.

Jedna z vecí však ostáva neošetrená existujúcimi zákonmi – imigračné práva. V súčasnosti manželstvo je spôsobom pre jednotlivca, ako importovať cudzinca podľa svojho výberu. Súčasný systém je však dosť absurdný – prečo by permanentné sexuálne vzťahy mali byť jediným dôvodom umožňujúcim občanovi slobodnú voľbu ako získať cudzincovi permanentnú rezidenciu a eventuálne aj občianstvo? Nebola by celá diskusia o imigrácii niekde inde, keby občania bez ohľadu na manželský stav mali rovnaké privilégium získať cudzincovi právo imigrovať podľa podmienok podobných tým, ktorými sa riadi imigrácia cudzincov, ktorí sa tú „priženia“, či „privydajú“. Napr. že cudzinec musí bývať s občanom po dobu niekoľkých rokov, resp. mu zabezpečiť bývanie, nesmie využívať služby sociálneho poistenia, po 6 rokoch môže požiadať o občianstvo a potom už občan nemá povinnosť sa starať o nového domestikovaného občana, ale niekoľko rokov môže pretrvať obmedzenie pre nového občana priviesť a obdobne „sponzorovať“ ďalšieho cudzinca.

V celom západnom svete sa vedú zúrivé diskusie, politické konflikty a právne zápasy ohľadom homomanželstiev. Je evidentné, že existujú obrovské rozdiely v názore, čo je manželstvo, ale je treba sa dostať k podstate problému. Totalitárna demokracia tak na Slovensku ako I vo väčšine západného sveta by mala tieto témy nechať tak. Namiesto toho sa z nich vyrábajú situácie na život a smrť. Tento prístup je typický pre ľavicových I pravicových progresivistov /progresivizmus vychádza z amerického puritanizmu/, ktorí chcú nanútiť svoje utópie každému cez násilie štátu. Deje sa to dvoma spôsobmi: násilným vymáhaním bohatstva /zdanenie/ na podporu svojej utópie života alebo aj uväznením tých, ktorí myslia a žijú ináč a nechcú byť nútení do nedobrovoľnej spolupráce s inými.

Toto je jadrom problému, a nie to, či dvaja muži alebo ženy môžu nazývať svoj životný či intímny vzťah manželstvom, ale to, aké domnelé “práva” majú voči tým, ktorí myslia, že toto ako manželstvo je absurdnosť. Na druhej strane páry praktizujúce homosexuálne aktivity to považujú za úplne neférové, že tí ktorí žijú v registrovaných sexuálnych vzťahoch, majú udelené špeciálne privilégia. A samozrejme žijú v tieni zákonov, ktoré ešte pred mnohými desaťročiami kriminizovali ich intímne aktivity, takže majú ešte viac dôvodov natláčať a propagovať svoj životný štýl ako normu, len aby si boli istí, že neskončia v base.

Riešením týchto všetkých sporov je jedine politická decentralizácia. Kde existujú témy, na ktorých sa 100% ľudí nevie zhodnúť, tie by mali spadať pod jurisdikciu miestnej správy, akejkoľvek formy alebo veľkosti nevyhnutnej pre 100% súhlas. Progresivisti môžu vytvoriť svoje vlastné komunity a susedstvá a zaviazať sa k uskutočneniu svojich vízií utópie. Aj medzi nimi môžu byť rozdiely v detailoch, čo je v poriadku, vždy sa dá aplikovať viac decentralizácie.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Posilnenie zničenej dôvery v právny štát či šanca na reparát. Aj takto komentujú politici včerajšie rozhodnutie Najvyššieho súdu SR

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Bundas Engler, TASR-Pavel Neubauer, Miroslava Mlynárová, Pavol Zachar, Screenshot YouTube)   Včera, t.j. utorok 15. júna 2021 na Najvyššom súde SR padlo dlho očakávané rozhodnutie odvolacieho konania vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Súd sa nestotožnil s rozhodnutím Špecializovaného trestného súdu…

Nitra v šoku: Pracovníčku mesta a mamičku dvoch malých synov našiel manžel mŕtvu len deň po očkovaní. Kolegovia sa teraz boja druhej dávky

0 icon

Slovensko 15. júna 2021 (HSP/mynitra/Foto: TASR/AP-Attila Balazs/MTI via AP)   Jej kolegovia sú v šoku. 39-ročná žena, ktorá pracovala ako právnička na radnici v Nitre, bola údajne ešte v deň podania druhej dávky očkovacej látky proti Covidu-19 od spoločnosti Pfizer plná života. Súvislosť sa preveruje, zatiaľ vraj netreba dávať jej…

Drucker vyzýva vládu, aby nepodceňovala prípravu na tretiu vlnu pandémie

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Predseda Dobrej voľby Tomáš Drucker vyzýva vládu, aby nepodceňovala prípravu na tretiu vlnu pandémie. Kabinetu navrhuje, aby vytvoril pozíciu splnomocnenca pre koordináciu úloh pri zvládaní pandémie. Jeho úlohami by bolo koordinovať aktivity jednotlivých rezortov, spoluprácu so samosprávou a riešenie pomoci podnikateľom. Ako uviedla…

Zistite, či patríte medzi ľudí, ktorí sa nesmú opaľovať. Čo za tým stojí?

0 icon

Moskva 16. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Nerobí vám v lete slniečko práve najlepšie? Možno vieme, prečo. Jedna z odborníčok totiž určila kategórie ľudí, ktorí by sa nemali opaľovať. Podľa jej názoru existujú hneď "tri druhy" kontraindikácie pre opaľovanie. V rozhovore pre rádio Sputnik o nich prehovorila kozmetička, beauty-nutriologička Anna Kuguková…

Draxler: Tvrdiť, že Američanov nejak významne dokáže ovplyvňovať technologicky relatívne malé Rusko, je proste smiešna

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (HSP/Foto:Facebook-Juraj Draxler)   Exminister školstva Juraj Draxler sa rozhodol zareagovať na tvrdenie, že si väčšina Američanov želá, aby bol Joe Biden voči Vladimirovi Putinovi tvrdý. Najmä, aby bol tvrdý kvôli ruským kyberútokom Celý tento "cirkus" okolo údajne všemocného Ruska, ktoré ovláda americký internet však Draxler považuje…

Od pondelka bude v druhom stupni varovania jeden okres, zelených bude 17

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Ministerstvo zdravotníctva SR)   Od budúceho pondelka (21. 6.) nebude podľa COVID automatu ani jeden okres v čiernej fáze. V druhom aj prvom stupni varovania bude zhodne po jednom okrese. V druhom stupni ostražitosti ich bude 15 a v prvom stupni ostražitosti 44. V stupni monitoring…

Neobvyklá inovácia: Objavili nečakaný spôsob liečby myokardu

0 icon

Moskva 16. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Vedci z Národnej výskumnej univerzity Moskovského inštitútu elektronických technológií urobili v rámci vedeckého kolektívu objav, ktorý podľa nich pomôže zdokonaliť liečbu srdcového zlyhania. Získané údaje podľa nich umožnia premeniť klasické pumpy srdca a pľúc na nástroj pre terapiu a diagnostiku srdca. Výskum zverejnil časopis…

Naď prišiel na vládu s poranenou tvárou. Minister vysvetľoval

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) dnes pri príchode na rokovanie vlády mnohých zaskočil. Na tvári mal pár nepríjemných škrabancov a modrín  Minister na svojom profile na sociálnej sieti vysvetlil, že k zraneniu prišiel počas hry futbalu. "Veľmi sa teším, že po…

Filip Kuffa vyzýva Budaja, aby odstúpil. Dôvodom je prípad muža, ktorého usmrtil medveď

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Pitva 57-ročného muža, ktorého telo našli v pondelok (14. 6.) v doline Banskô v Liptovskej Lúžnej, preukázala, že zahynul po útoku medveďa. Poslanec Filip Kuffa (Život-NS) v súvislosti s týmto prípadom vyzýva ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO), aby odstúpil  Podľa Kuffu Budaj…

Ivan Korčok: EÚ by mala prehodnotiť svoje ambície byť globálnym hráčom

0 icon

Bratislava 16. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Európska únia by mala prehodnotiť svoje ambície byť globálnym hráčom a sústrediť sa radšej na jednotlivé výzvy, ako tie na západnom Balkáne, Blízkom východe, Ukrajine a v severnej Afrike. V stredu to na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2021 Bratislava Forum uviedol minister…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Lazar

Medzinárodný rovnaký meter

0icon

SPRAVODLIVOSŤ NA MEDZINÁRODNOM POLI Rovnaký meter absentuje všade. Nielen na Slovensku, aj keď našu otčinu môžeme z mnohých dôvodov považovať za lídra vo všeobecnom vzťahu k občanom. Dnes prebehla zahraničnými médiami správa o tom, že Saudská Arábia popravila mladíka po 6tich rokoch väzenia za účasť na protištátnom proteste, ktorého sa…

Dominik Liška

Poľské peniaze pre bieloruský rozhlas

0icon

Fotky google drive Učet Piotr Dzik Poslanec poľského mesta Gdansk zverejnil príspevok na Facebooku, kde hovorí, že štátne peniaze utrácajú na protesty v zahraničí, a nie na blahobyt mesta. Nejednoznačné vyhlásenie pre úradníka… Myslím si, že tu sú čitatelia, ktorým osud naši

Štefan Harabin

Biden poslušne pricupkal do Európy za Putinom

0icon

Nie Putin, prezident Ruskej federácie odišiel do Ameriky za Bidenom, ale Biden, prezident rozdelených a rozpadajúcich sa Spojených štátov amerických prichádza do Európy za Putinom 16. júna 2021. Vo vzťahoch veľmoci, resp. superveľmoci vždy cestuje slabší za silnejším. O dva týždne na to odlietajú „dve marionety, Mekelová a Zelenskyj“, každý samostatne, do USA…

Pavel Jacz

Aké hodinky, taký minister! Pán Mikulec, myslíte si to isté? Väčšina určite áno.

0icon

Problémy ministra vnútra sa začínajú kopiť. Lapá ho jeho zaujímavá minulosť. Jeho vysvetlenia oficiálnych záznamov komentuje slovami vykonštruované a Fico je klamár, chrapúň a gauner. To nám všeličo vysvetľuje, nie však podstatu problému. Oháňa sa rozsudkami súdov, na ktoré v iných reakciách haní a odsudzuje a to podľa toho, ako…

Ivan Štubňa

Diktátor Netanjahu v kresle premiéra Izraela končí ...

0icon

Netanjahua  poslalo do politického dôchodku rôznorodé zoskupenie izraelských politických strán. Svedčí to o tom, že Izraelčanom sa už prejedla politika násilia Netanjahua slúžiaceho americkým záujmom. Spojili sa proti nemu pravicové, ľavicové, ale aj proarabské sily. A to je v pomeroch Blízkeho východu niečo nevídané. Netanjahu, ktorý vládol 12 rokov železnou päsťou policajného strážneho…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu: 3. časť

0 icon

Pokračujeme v poradí treťou časťou článku z mini série s názvom Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu. Každý pokus vyzistiť informácie skončil rovnakou výhovorkou, že „všetky zariadenia a písomnosti“ sú zničené. Briti nedokázali z českých robotníkov zo Škodovky dostať žiadne informácie, zatiaľ čo Američania mali čiastočný úspech. Podarilo sa im zaistiť dve rakety a určité vedecké údaje. Ďalšími…

Nebaví ťa beh, ale chceš sa hýbať? Chôdza je tvoja cesta

0 icon

Chôdza má viac výhod ako beh. Je to najlepšie fyzické cvičenie bez ohľadu na vek. Je prospešné pre ľudí, ktorí trpia srdcovými chorobami, cukrovkou alebo inými chronickými chorobami. Možno si rozmýšľal nad tým, že začneš behať, ale nebaví ťa to. Prechádzka je vhodná naozaj pre každého. Obézni ľudia teda nemôžu…

Najfascinujúcejšie fotografie z celej planéty

0 icon

Svet nás nikdy neprestane fascinovať - ​​a my o tom máme dôkaz! Možno sa vydáš na prechádzku do lesa a potuluješ sa po stopách dinosaura starých asi 150 miliónov rokov alebo po dúhovom bazéne. Toto sú dôvody, prečo vždy potrebujeme vidieť a zažiť viac z našej planéty, ktorá je, samozrejme, vzácna, úžasná…

TOP10+: Frajerskí rodičia minulosti, za ktorých by si sa nehanbil ani teraz (možno)

0 icon

Možno aj ty si niekedy rozmýšľal nad tým, aké to bolo vyrastať v dobe našich rodičov. Niektorí frajerskí jedinci oprášili staré fotky a je sa na čo pozerať. "Keď sme my boli mladí, tak sme nemali toľko vecí ako máš ty","Nemali sme toľko možností", "Telefóny neboli" a podobné reči si…

Aké je tajomstvo šťastia? Kupujte zážitky, nie materiálne veci

0 icon

Žijeme v materialistickej ére a naučili sme sa milovať a vážiť si veci, ktoré si môžme kúpiť. Prečo ale tieto veci staviame na piedestál, podľa ktorého posudzujeme, kam sme to v živote dotiahli? To predsa nie je ukazovateľ šťastia! Aké tajomstvo sa teda schováva za šťastím? Všetci máme občas pocit, že…

Vo svete IT

MIUI 12.5 príde i do starších zariadení: Xiaomi rozširuje zoznam podporovaných smartfónov!

0 icon

Zatiaľ čo sa Xiaomi v poslednej dobe s aktualizáciami celkom ponáhľa, nezabúda ani na rozširovanie svojho zoznamu s podporovanými smartfónmi pre MIUI 12.5. Zoznam zatiaľ neaktualizovaných smartfónov v druhej vlne sa pomaly kráti a najnovšie na ňom môžeme nájsť ďalšie modely. Potešíme najmä majiteľov takmer už veteránov medzi smartfónmi, pretože…

Windows 11 – pozrite sa, ako bude vyzerať nový operačný systém od Microsoftu

0 icon

Spoločnosť Microsoft nás už dlhšiu dobu lákala na predstavenie nového operačného systému z rodiny Windows, ktoré sa bude konať 24. júna. Donedávna sa však hovorilo o predstavení špeciálnej verzie Windowsu 10, poprípade o značnej vizuálnej aktualizácii. V posledných týždňoch sa však začalo špekulovať aj o tom, či náhodou Microsoft neplánuje…

Google robí komunikáciu cez aplikáciu Správy skutočne súkromnou! Uvoľňuje funkcie End-to-end šifrovania

0 icon

Aplikácia Správy od spoločnosti Google, ktorá slúži najmä na odosielanie SMS, či na četovanie, dostáva dlho žiadanú funkciu. Ešte v novembri minulého roka spoločnosť Google prezradila, že začína s aktívnym testovaním funkcie End-to-End šifrovanie pre aplikáciu Správy. Funkcia bola v tom čase dostupnou výlučne pre časť BETA testerov aplikácie. To…

Čínska misia Zhurong priniesla ďalšiu várku záberov: Pozrite sa na Mars v 360° panoráme

0 icon

Minulý piatok zverejnila Čína nové fotografie, ktoré zachytávajú ich rover, Zhurong, na povrchu Marsu. Zverejnené fotografie boli oslavou ich misie, ktorá bola podľa ich slov „úplným úspechom,“ píše portál CNN. Rover Zhurong, pomenovaný podľa čínskeho boha ohňa, pristál 15. mája v regióne Utopia Planitia. Pre Čínsku vesmírnu agentúru bolo pristátie…

Pred 2.5 miliardami rokov sa zvýšila hladina kyslíku na Zemi: Čo to znamenalo pre život?

0 icon

Pred 2.5-miliardami rokov v atmosfére Zeme vzrástla úroveň kyslíku, čo viedlo ku vzniku komplexnejších, mnohobunkových organizmov, píše portál SciTech Daily. Vedci dlhú dobu predpokladali, že medzi vzostupom komplexných organizmov a vyššími úrovňami kyslíku v atmosfére existuje priame prepojenie. Existuje teória, ktorá tvrdí, že čím viac kyslíku sa v atmosfére planéty nachádza, tým sa zvýši…

Armádny Magazín

"Dnes sa začína v Bratislave najväčší sabat militaristov" Chmelár o konferencii Globsec

0 icon

Slovensko, 16. júna 2021 (AM) – Slovenský politický analytik Eduard Chmelár pri príležitosti bratislavského fóra Globsec zverejnil na sociálnej sieti svoj pohľad na celú vec. Akciu napríklad označil za "najväčší sabat militaristov".   Chmelár v prísp

V USA vyhlásili prípravu na prvú arktickú vojnu

0 icon

USA, 16. júna 2021 (AM) – Dňa 29. mája americký list National Interest napísal, že Spojené štáty americké sa spolu s mnohými štátmi sveta aktívne pripravujú na vojenský konflikt v arktickom regióne.   Autor článku Chris Osborne poznamenal, že Pentagon je znepokojený topením ľadovcov v Arktíde, čo otvára nové vodné trasy a teda aj príležito

Ak chceš mier, pripravuj sa na vojnu. Vo svete stúpa počet jadrových zbraní

0 icon

Švédsko, 16. júna 2021 (AM) –Jadrové mocnosti zvýšili v roku 2020 počet rozmiestnených bojových hlavíc, hovorí sa v novej správe Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI) o súčasnom stave výzbroje, odzbrojenia a svetovej bezpečnosti.   "Podľa odhadu stúpol počet jadrových bojových hlavíc rozmiestnených v

Pred 150 rokmi sa narodil Fedor Tokarev konštruktér ručných zbraní, tvorca legendárnej pištole TT

0 icon

Rusko, 16. júna 2021 (AM) – 14. júna si pripomíname 150. výročie narodenia sovietskeho dizajnéra, ktorý vytvoril asi 150 modelov ručných zbraní Fedor Vasilievič  Tokarev sa narodil 14. júna 1871 v dedine Jegorlyskskaja (oblasť Donskej armády, Ruská ríša, teraz na území okresu Jegorlyk v Rostovskej oblasti Ruskej federácie) v kozáckej rodine.…

Turecká rozviedka chytila obzvlášť nebezpečného teroristu - finančníka Islamského štátu pre Európu

0 icon

Turecko, 16. jún 2021 (AM) – Turecké špeciálne služby zaistili a priviezli zo Sýrie do Turecka jedného z vodcov teroristickej organizácie Islamský štát (ISIS) Kasima Gulera, hľadaného „červeným obežníkom“ Interpolu. Informovala o tom dnes 15. júna štátna tlačová agentúra Anadolu.   Podľa zdrojov v bezpečnostných štruktúrach bola úspešná operácia v

Svetlo sveta

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali