Manželstvo a štát – ešte je tu tretia cesta

Manželstvo a štát – ešte je tu tretia cesta

Bratislava 18. októbra 2018 (HSP/CBR Europe/Foto:Pixabay)

 

Práve tí liberáli, ktorí sa búšia do pŕs, že tu máme príliš veľa štátnych zásahov, regulácii a vôbec miešania sa štátu do súkromia a sexuality ľudí, tu paradoxne dlhodobo presadzujú rozšírenie vplyvu štátu, aby mohol ešte aj definovať ďalšie formy spolužitia ako registrované partnerstvá. Ak by boli konzistentní, a nie naopak – podporujúci proštátnu socialistickú genderovú ideológiu, tak by usilovali o to, aby sa štát neplietol ľuďom do súkromia. Podobne ako nechcú, aby sa plietol do podnikania, zamestnávania či vzdelávania. Nech si páry definujú svoje vzťahy ako chcú, nepotrebujú na to pečiatku od štátu predsa

Ilustračné foto

Argumentujú tým, že je tu požiadavka, mnoho ľudí už žije iný životný štýl ako manželstvo. A tí konzervatívne orientovaní zas argumentujú tým, že štát má chrániť manželstvo ako ideálny vzťah pre ochranu detí. Tieto dva tábory sa vybíjajú argumentačne a nikomu ani nenapadne, že existuje azda ešte tretia možnosť, že svoje vzťahy si ľudia môžu žiť aj bez toho, aby na to potrebovali štát. Štát je totiž nástrojom donucovania, čo sa páči liberálom, ktorí chcú nanútiť toleranciu všetkým cez antidiskriminačné zákony. To sa však nepáči konzervatívcom, ktorí za výhradu svedomia uznať takéto vzťahy ako legitímne a rovné manželstvu /povedzme si, že liberálnejšie štáty nerobia rozdiel, či žije niekto v manželstve či v partnerstve/ nechcú byť trestaní.

Reklama

Už nateraz je štátna angažovanosť v inštitúcii manželstva nanajvýš problematická. Zdá sa, že jediný dôvod zavedenia civilného manželstva je umožnenie rozvodu manželstiev uzavretých pred náboženskou inštitúciou nerozlučne. Ľahkosť rozvodu neposkytuje zmysluplnú ochranu tomu partnerovi, ktorý nechce ukončiť manželstvo a ani deťom, ktoré sú poškodené tým, že musia žiť v dvoch domácnostiach. Aj slobodní otcovia majú podľa zákona povinnosť materiálne podporovať svojich potomkov, takže je ťažké povedať, že civilné manželstvo je potrebné pre zabezpečenie potomka.

V prvom rade spoločné vlastníctvo majetku odrádza ľudí od manželstva, špeciálne v prípadoch, keď jedna strana je bohatšia ako druhá, čím vzniká riziko, že manželstvo môže skončiť rozvodom a jeden z manželov môže zmanipulovať systém tak, aby získal väčšinu majetku. Mimochodom týmto spôsobom civilné manželstvo perpetuuje chudobu tým, že bráni pokusom vydať či oženiť sa do vyššej triedy. Zákon o dedičstve /viď povinný diel/ je zásahom do ľudského práva vlastniť majetok tým, že oberá rodinu o slobodu rozhodnúť sa, ako sa má majetok dediť.

Reklama

Civilné manželstvo predstavuje zásah štátu do sociálnej inštitúcie manželstva, ktorá existovala dokonca ešte pred štátom s trochu rozdielnymi aspektami v rôznych kultúrach. Napokon štát ako monopolistická organizácia, usilujúca o vnútenie poriadku v prospech seba pre obyvateľstvo daného teritória, musí vidieť všetky ostatné spoločenstvá /konkrétne rodiny a cirkvi, resp. náboženstvá/ ako potenciálnu konkurenciu. Preto tieto ďalšie spoločenstvá musia byť buď podriadené štátu alebo ináč zničené. Štát podrýva manželstvo ďalej sociálnymi programami, ktoré podnecujú nezodpovednosť a tzv. morálny hazard.

Akékoľvek zo zmien, ktoré civilné manželstvo prináša, môžu byť uskutočnené iným spôsobom. Spoločné vlastníctvo majetku, spoločná zodpovednosť prza dlhy – tieto veci sú oveľa flexibilnejšie pokryté v zákonoch o založení podnikania a dobrovoľných združení. Právo rozhodnúť sa o zdravotnej starostlivosti alebo iných záležitostiach v mene druhého z manželov sa ľahko vykoná cez splnomocnenie a znova v miere, ktorá by umožnila flexibilitu za jednotlivých okolností.

Výhoda presunu manželských zmlúv do oblasti súkromného práva je, že obsah manželskej zmluvy a určenie toho, kto bude arbitrom nezhôd, môžu byť tiež individuálne upravené zmluvou. Konkrétne, katolíci môžu mať manželské zmluvy podľa katolíckeho učenia a rovnako Cirkev by rozhodovala v prípade nezhôd o platnosti manželskej zmluvy. Znamenalo by to konečne koniec zvláštnej situácie, keď sekulárne a spirituálne aspekty manželstva sú postavené na cirkevnom sobáši, no sekulárne aspekty manželstva môžu byť zrušené štátnym súdom.

Jedna z vecí však ostáva neošetrená existujúcimi zákonmi – imigračné práva. V súčasnosti manželstvo je spôsobom pre jednotlivca, ako importovať cudzinca podľa svojho výberu. Súčasný systém je však dosť absurdný – prečo by permanentné sexuálne vzťahy mali byť jediným dôvodom umožňujúcim občanovi slobodnú voľbu ako získať cudzincovi permanentnú rezidenciu a eventuálne aj občianstvo? Nebola by celá diskusia o imigrácii niekde inde, keby občania bez ohľadu na manželský stav mali rovnaké privilégium získať cudzincovi právo imigrovať podľa podmienok podobných tým, ktorými sa riadi imigrácia cudzincov, ktorí sa tú „priženia“, či „privydajú“. Napr. že cudzinec musí bývať s občanom po dobu niekoľkých rokov, resp. mu zabezpečiť bývanie, nesmie využívať služby sociálneho poistenia, po 6 rokoch môže požiadať o občianstvo a potom už občan nemá povinnosť sa starať o nového domestikovaného občana, ale niekoľko rokov môže pretrvať obmedzenie pre nového občana priviesť a obdobne „sponzorovať“ ďalšieho cudzinca.

V celom západnom svete sa vedú zúrivé diskusie, politické konflikty a právne zápasy ohľadom homomanželstiev. Je evidentné, že existujú obrovské rozdiely v názore, čo je manželstvo, ale je treba sa dostať k podstate problému. Totalitárna demokracia tak na Slovensku ako I vo väčšine západného sveta by mala tieto témy nechať tak. Namiesto toho sa z nich vyrábajú situácie na život a smrť. Tento prístup je typický pre ľavicových I pravicových progresivistov /progresivizmus vychádza z amerického puritanizmu/, ktorí chcú nanútiť svoje utópie každému cez násilie štátu. Deje sa to dvoma spôsobmi: násilným vymáhaním bohatstva /zdanenie/ na podporu svojej utópie života alebo aj uväznením tých, ktorí myslia a žijú ináč a nechcú byť nútení do nedobrovoľnej spolupráce s inými.

Reklama

Toto je jadrom problému, a nie to, či dvaja muži alebo ženy môžu nazývať svoj životný či intímny vzťah manželstvom, ale to, aké domnelé “práva” majú voči tým, ktorí myslia, že toto ako manželstvo je absurdnosť. Na druhej strane páry praktizujúce homosexuálne aktivity to považujú za úplne neférové, že tí ktorí žijú v registrovaných sexuálnych vzťahoch, majú udelené špeciálne privilégia. A samozrejme žijú v tieni zákonov, ktoré ešte pred mnohými desaťročiami kriminizovali ich intímne aktivity, takže majú ešte viac dôvodov natláčať a propagovať svoj životný štýl ako normu, len aby si boli istí, že neskončia v base.

Riešením týchto všetkých sporov je jedine politická decentralizácia. Kde existujú témy, na ktorých sa 100% ľudí nevie zhodnúť, tie by mali spadať pod jurisdikciu miestnej správy, akejkoľvek formy alebo veľkosti nevyhnutnej pre 100% súhlas. Progresivisti môžu vytvoriť svoje vlastné komunity a susedstvá a zaviazať sa k uskutočneniu svojich vízií utópie. Aj medzi nimi môžu byť rozdiely v detailoch, čo je v poriadku, vždy sa dá aplikovať viac decentralizácie.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Barry "Butch" Wilmore
Na snímke astronauti NASA Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová pózujú počas príchodu do Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral na Floride
10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali