Bamako/Paríž 22. januára (TASR) – Výnimočný stav, ktorý v Mali platí od 12. januára, predĺžila v pondelok vláda o ďalšie tri mesiace, aby zabezpečila hladký priebeh vojenských operácií s cieľom oslobodiť oblasti okupované islamistami.
Informoval o tom dnes francúzsky spravodajský server Le Nouvel Observateur s tým, že ide o výsledok pondelkového mimoriadneho zasadnutia malijskej vlády. Jej rozhodnutie musí dnes ešte schváliť malijský parlament.
Operácia francúzskej armády, pod kódovým označením Serval, vstúpila dnes do 11. dňa svojho trvania.
Po tom, ako francúzska pechota spoločne s vojakmi malijskej armády v pondelok obsadila mesto Diabaly a Douentza, pokračuje ich ofenzíva proti islamistickým povstalcom, ktorí okupujú veľkú časť územia Mali.
Douentza sa nachádza len 190 kilometrov od mesta Mopti, ktoré leží na hranici územia kontrolovaného v súčasnosti malijskou vládnou armádou.
Ako pripomína agentúra AP, islamistickí povstalci sa mesta zmocnili v septembra, pričom okamžite prinútili miestne ženy, aby sa zahaľovali a deti staršie ako 12 rokov verbovali ako vojakov do svojej armády.
V rukách malijskej armády je od konca minulého týždňa aj mesto Konna.
Otázkou niekoľkých dní či týždňov je podľa pozorovateľov získanie kontroly spojencov nad mestami Tombouctou a Gao, pričom postupujúce vojská by mali v rámci postupu na sever "očistiť" aj lokality Léré, Nampala, Niafunké, Diré, Tonka a Goundam.
Informácie z posledných dvoch dní podľa malijských zdrojov naznačujú, že islamistickí povstalci po skupinkách opúšťajú lokality na severe Mali, ktorých sa v uplynulých mesiacoch zmocnili, a postupujú pravdepodobne k horám a jaskyniam Tegharghar. Táto oblasť im slúžila ako výcviková základňa a mali tam aj sklady zbraní.
Situácia v Mali sa v posledných týždňoch vyostrila po tom, ako povstalci, ktorí trištvrte roka kontrolujú sever Mali, začali útočiť na pozície malijskej armády v strednej časti krajiny. Malijská armáda nebola schopná zastaviť ich postup na juh, preto sa 10. januára – na žiadosť malijskej vlády a v súlade s rezolúciami OSN – začala vojenská intervencia francúzskej armády.
Bývalý francúzsky minister zahraničných vecí Bernard Kouchner dnes v rozhovore pre televízny kanál BFMTV/RMC vyhlásil, že ak Francúzsko v Mali uspeje, bude to jej "ohromný triumf vo vzťahoch s Afričanmi". Podotkol, že po prvej fáze operácie možno konštatovať, že bola úspešná.
Francúzsko v pondelok informovalo, že v Mali pôsobí asi 1000 vojakov z Nigérie, Toga, Beninu, Nigeru a Čadu. Samotné Francúzsko má v Mali asi 2150 vojakov a plánuje ich počet zvýšiť na 2500, pričom má aj logistickú podporu západných spojencov.