Majú mať emigranti právo voliť vo svojej starej vlasti, aj keď tam nežijú?

Majú mať emigranti právo voliť vo svojej starej vlasti, aj keď tam nežijú?

Bratislava 25. augusta 2023 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Vo svete sa už niekoľkokrát stalo, že voľby dopadli veľmi tesne, pričom rozhodli (spravidla v prospech kozmopolitných síl) hlasy krajanov zo zahraničia, ktorí volili na diaľku – napríklad korešpondenčne. Je správne, že je niečo takéto možné?

žiadosť voľba poštou
Na snímke žiadosť o voľbu poštou zo zahraničia pre voľby do Národnej rady SR v roku 2023

Štát, republika – z latinského „res publica“, vec verejná – je demokratický vtedy, keď si v ňom vládnu ľudia sami. Je to „verejná vec“ tých ľudí, ktorí v tom štáte žijú a nie nejakých iných ľudí. Keby v tom štáte vládli iní ľudia, než tí, ktorí v ňom žijú, tak by to nebol štát, ale kolónia. Bol by to opak demokracie: ľuďom žijúcim na nejakom území by vládli ľudia z cudziny. A to nie je dobré, tak to nemá byť, ak chceme hovoriť o demokracii a nie o kolonializme. Je to veľmi jednoduché a veľmi logické.

Reklama

Ľudia z cudziny môžu byť dvojakého druhu: môžu to byť úplne cudzí cudzinci, ktorí s naším štátom nemajú v princípe nič spoločné. Ale môžu to byť aj naši občania, ktorí sú v cudzine dočasne. Ako občania majú aj volebné právo, hoci momentálne vo svojej krajine nežijú. A tu vzniká otázka: je správne, ak sa aj títo ľudia zúčastňujú volieb?

 

Reklama

Aj odrodilec je cudzinec

Voľby sú veľmi vážna vec. Občan, volič, „spolumajiteľ štátu“ v nich má jedinečnú a zväčša jedinú šancu nejako ovplyvniť smerovanie svojho štátu, zvoliť svojich zástupcov, ktorí budú robiť rozhodnutia, od ktorých bude závisieť budúcnosť krajiny a v nej žijúceho národa, jeho budúcich generácií. Do tejto voľby, do tohto rozhodovania by mu nemal hovoriť nikto, kto v krajine nežije, kto nevníma situáciu, atmosféru, problémy očami „domorodca“.

Doposiaľ platí, že človek má volebné právo tam, kde má aj občianstvo. Lenže tí naši občania, ktorí žijú, hoci aj dočasne, v cudzine, tam platia dane, riešia tamojšie problémy, pozerajú sa na svet z perspektívy života v cudzine, nie sú v danom období plnohodnotne, prípadne vôbec zapojení toho „res publica“, veci verejnej, vo svojej domovine.

Ľudia, ktorí z krajiny odišli, majú čosi spoločné: opustili svoju vlasť a jej problémy. Sú to často ľudia, ktorí neboli s realitou vo svojej domovine spokojní, ale stotožňujú sa skôr s životnou filozofiou, spôsobom života, uvažovaním a áno, aj propagandou iných krajín. Mnohí sa v menšej či väčšej miere odcudzili krajine, z ktorej pochádzajú, nevnímajú ju realisticky, mnohí ju nechápu a dokonca odmietajú vlastné korene. Prečo by títo ľudia mali rozhodovať o veciach, ktoré sa ich už vlastne netýkajú, ale zato sa bytostne týkajú iných ľudí, žijúcich vo svojej krajine?

V strednej Európe, ktorej architektúra a stabilita spočíva v historických národných štátoch, ide predovšetkým o polarizáciu medzi konzervatívnejšie zmýšľajúcimi, často skôr staršími ľuďmi a kozmopolitnou mládežou žijúcou v zahraničí. Polarizácia medzi národovcami, vyznávajúcimi vlastenecké postoje, a tými, ktorých môžu oni vnímať aj ako ľudí, ktorí podľahli cudzej, zákernej odnárodňovacej propagande a vábeniu. Otázka sa potom dá postaviť ešte ostrejšie: má kozmopolitná, odnárodnená mládež zvonka mať právo rozvracať konzervatívny charakter národných štátov z ktorých odišla, v ktorých nežije?

Z tohto hľadiska by bolo plne pochopiteľné a odôvodniteľné, keby národný štát prijal také volebné pravidlá, ktoré by umožnili voliť iba občanom, ktorí by okrem štandardných podmienok ako je minimálna veková hranica, či spôsobilosť na právne úkony, spĺňali aj podmienku, že dlhodobo žijú v štáte, ktorého sú občanmi. Krajania žijúci v zahraničí by mali mať volebné právo pozastavené do momentu, kým sa nevrátia. Hoci je to zdanlivo nespravodlivé, má to zmysel z hľadiska smerovania a stability krajiny.

Reklama

 

Hra s názvom štát má mať rozumné pravidlá

Tu sa môže objaviť zdanlivo logický protiargument: ak by nemali mať volebné právo tí naši občania, ktorí v danej chvíli doma nežijú, či by potom zase nemali naopak recipročne dostať volebné právo občania iných štátov, ktorí v štáte aktuálne žijú, napriek tomu, že naše občianstvo nemajú.

Takto to však nie je. Vráťme sa totiž na začiatok ku konštatovaniu, že štát je „verejná vec“ občanov, spolumajiteľov daného štátu. Len oni majú prirodzené právo riadiť svoju krajinu, nie tí z cudziny. Len oni majú prirodzené právo robiť rozhodnutia, ktoré budú dôležité z hľadiska dlhodobého smerovania krajiny, z hľadiska ich detí a vnukov. V danej chvíli spĺňajú kritériá skutočného občana ako človeka zúčastňujúceho sa „res-publiky“ – veci verejnej – iba tí občania, ktorí štát v danej chvíli reálne tvoria. Teda tí občania, ktorí sú prítomní: ani cudzí dočasní obyvatelia, ani občania, ktorí sú neprítomní.

A je tu potom ešte jeden problém, hoci vedľajší, technický, ale tiež dôležitý. Korešpondenčné či iné ťažko organizovateľné a kontrolovateľné hlasovanie je práve tým problémovým miestom, ktoré regulérnosť volieb môže spochybniť. Časť občanov práve preto k voľbám nechodí, že neverí v spravodlivosť a poctivosť volebného systému – a preto je dôležité, aby volebný systém bol maximálne transparentný a kontrolovateľný. To však pri korešpondenčnom či inom cezhraničnom hlasovaní dosť dobre možné nie je, jednak pre časový faktor, a tiež aj preto, že do toho vstupujú inštitúcie cudzích štátov, ako napríklad pošty či prevádzkovatelia internetu. Preto by stálo za úvahu zaviesť taký volebný systém, ktorý by všetky neštandardné a spochybniteľné mechanizmy úplne vylúčil.

Bolo by to v súlade s právom? – mohol by sa niekto spýtať. Nuž, pravda je taká, že štát je zmluva občanov – a demokratický štát je zmluva slobodných občanov, ktorí si do svojej zmluvy môžu napísať naozaj čokoľvek. (Ak by to tak nebolo, ak by niekto zhora občanom diktoval, že na tomto sa dohodnúť smiete a na tomto nie, tak potom by už nešlo o demokratický štát, ale o niečo iné…)

Reklama

Je však pravda, že volebné pravidlá, ktoré by boli plne v súlade s národnými a štátnymi záujmami, by mohla prijať iba politická garnitúra, ktorá by si kládla za svoju prvú a najväčšiu povinnosť budúcnosť a záujem národa, uchovanie jeho ducha a tradícií. Čo poviete, zvolíme si niekedy takú?

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:32

Srbská ministerka Dubravka Djedovičová Handanovičová podpísala vo štvrtok memorandum o porozumení medzi srbskou vládou a čínskou spoločnosťou Hunan Rich Photovoltaic Science and Technology o projekte výstavby továrne na solárne panely v meste Paračin v centrálnej časti krajiny. Na základe memoranda sa obe strany zaviazali prehĺbiť spoluprácu v sektore obnoviteľných zdrojov energie. Informovala agentúra Tanjug.

20:26

Čínska spoločnosť BYD postaví svoju prvú európsku továreň na výrobu elektromobilov v Maďarsku. Vyhlásil to vo štvrtok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. V meste Segedín na juhu krajiny sa už realizujú stavebné práce a prvé autá opustia výrobné linky budúci rok, dodal.

20:15

Celoštátnym generálnym štrajkom protestovali vo štvrtok odborové zväzy v Argentíne proti tvrdej úspornej politike prezidenta Javiera Mileia. Štrajk zastavil v juhoamerickej krajine verejnú dopravu, obvykle rušné ulice zostali prázdne. Informovali o tom agentúry DPA a AP.

Štrajk zasiahol aj banky, supermarkety, školy, univerzity, nemocnice, štátne úrady, odvoz odpadu či poštu.

20:14

Najmladší syn amerického exprezidenta Donalda Trumpa, 18-ročný Barron Trump, bude jedným z delegátov Republikánskej strany na júlovom zjazde. Pôjde o debut tohto stredoškoláka na politickej scéne, informuje agentúra AFP.

20:11

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok uviedol, že na plánovanom vojenskom cvičení, ktoré zahŕňa nácvik použitia taktických jadrových zbraní, nie je nič nezvyčajné. Informuje o tom agentúra Reuters.

Moskva oznámila plány na manévre na juhu Ruska v pondelok. Prípravy na vojenské cvičenie sa už začali a zúčastní sa na nich aj Bielorusko, povedal Putin. “Nie je to nič neobvyklé, ide o plánovanú prácu… Je to výcvik,” dodal.

20:10

Slovinská vláda vo štvrtok spustila proces na uznanie Palestíny ako samostatného štátu, uviedla pre média slovinská ministerka zahraničných vecí Tanja Fajonová. Informovala agentúra STA.

19:52

Biden varoval Izrael, že ak začne rozsiahlu pozemnú operáciu v meste Rafah v pásme Gazy, USA mu prestanú dodávať niektoré zbrane.

“Ak pôjdu do Rafahu, nebudem im dodávať zbrane, ktoré sa v minulosti používali na riešenie situácie v Rafahu,” povedal Biden pre CNN.

“Nebudeme dodávať zbrane a delostrelecké granáty,” dodal.

V reakcii na to vysoký izraelský predstaviteľ uviedol, že Izrael je schopný dobyť Rafah aj bez americkej pomoci v podobe munície, ak by ju Biden skutočne odmietol Izraelu dodať.

“Máme dostatok prostriedkov na to, aby sme vstúpili do Rafahu a obsadili ho bez americkej pomoci. Rafah bude aj tak dobytý,” citoval izraelského predstaviteľa novinár Amit Segal.

19:17

V noci na piatok (10. 5.) treba takmer na celom Slovensku rátať s prízemnými mrazmi. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe. Vydal výstrahy prvého stupňa.

15:50

Tchaj-pej vo štvrtok uviedol, že v okolí odľahlého taiwanského ostrova Ťin-men zaznamenal sedem lodí čínskych námorných síl a päť plavidiel čínskej pobrežnej stráže. Informuje agentúra AFP.

Flotila siedmich čínskych lodí vstúpila do “zakázaných” vôd Taiwanu približne o 15.00 h miestneho času (9.00 h SELČ), oznámila taiwanská pobrežná stráž. Dodala, že to isté urobili štyri plavidlá čínskej pobrežnej stráže, pričom piate sa plavilo v okolí ostrova mimo taiwanských vôd.

15:49

Tridsať šteniatok našli koncom apríla colníci v rakúskej spolkovej krajine Korutánsko počas kontroly vozidla so slovenským evidenčným číslom. Zvieratá boli natlačené v klietkach a ich zdravotný stav bol veľmi zlý, uviedla vo štvrtok agentúra APA s dovolaním sa na oznámenie rakúskeho ministerstva financií.

Šteniatka prevážal 46-ročný Slovák, na ktorého bolo podané trestné oznámenie.

15:47

Na osobnom lietadle Boeing 737 spoločnosti Corendon Airlines smerujúcom z nemeckého Kolína nad Rýnom do tureckého stredomorského letoviska Alanya vo štvrtok pri pristávaní praskla pneumatika. 

Všetkých 190 ľudí na palube vrátane šiestich členov posádky evakuovali, nikto sa nezranil, informoval turecký telerozhlas TRT s odvolaním sa na ministerstvo dopravy.

15:45

Turecká centrálna banka vo štvrtok zvýšila svoju inflačnú prognózu a oznámila, že bude pokračovať v prísnej menovej politike s cieľom obmedziť prudký rast spotrebiteľských cien. Informovala agentúra Reuters.

Spotrebiteľské ceny v apríli zrýchlili tempo medziročného rastu na 69,8 % napriek sérii zvyšovania úrokových sadzieb.

15:43

Situácia s informačnými systémami finančnej správy (FS) nie je dobrá, čo by mohlo ohrozovať napríklad výber spotrebných daní. Upozornil na to vo štvrtok na rokovaní finančného výboru parlamentu prezident FS Jozef Kiss.

Pripomenul, že fungovanie FS, výber daní a ciel stojí na informačných systémoch. “Chceme vás informovať o tom, že tá situácia nie je úplne ideálna. Naozaj máme v niektorých prípadoch riziko, že bude ohrozený výber daní, hlavne spotrebných daní. Bavíme sa o sume 800 miliónov eur ročne, ktoré vyberáme cez Informačný systém kontrolných známok (ISKZ),” priblížil Kiss.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ zebra dlhokrídlová (Heliconius charithonia) sa kŕmi na kvete v parku Lithia Springs Conservation v Lithii na predmestí Tampy na Floride

Autor: TASR/AP-Chris O\'Meara

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali