Štátny tajomník rezortu obrany Marian Majer pri tejto príležitosti potvrdil pripravenosť Ozbrojených síl SR, v prípade potreby a Národnou radou SR schváleného mandátu, naďalej podieľať sa na ich spoločnom riešení v rámci medzinárodného krízového manažmentu. Diskusia bola venovaná aj pokroku v implementácii obranných iniciatív a ich financovaniu z rozpočtu Únie.
“Uvedomujeme si potreby vyššieho zapojenia SR do aktivít Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ na africkom kontinente, čo adekvátne reflektujú aj naše plánované personálne príspevky do výcvikových misií v Mali a Stredoafrickej republike, ako aj zámer prispieť do operácie EUNAVFOR MED Irini,” uviedol štátny tajomník Marian Majer. Vo svojom vystúpení uvítal procesy budovania užšej previazanosti medzi jednotlivými obrannými iniciatívami a deklaroval záujem personálne posilniť zapojenie SR do misií a operácií EÚ.
V minulosti plnili úlohy príslušníci Vojenskej polície v operácii EUNAVFOR MED Sophia v Stredozemnom mori. Ich pôsobenie bolo vysoko ocenené aj zo strany zahraničných partnerov. „V prípade schválenia vyslania zo strany Národnej rady SR sme pripravení opäť posilniť tieto medzinárodné tímy,“ povedal štátny tajomník Marian Majer.
Účastníci zhodnotili pokrok a ďalšie možnosti rozvoja multilaterálnej spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti, vrátane implementácie Stálej štruktúrovanej spolupráce EÚ (PESCO) a jej ďalšieho nastavenia v druhej fáze fungovania. Stále otvorenou zostáva otázka zapojenia tretích štátov do PESCO projektov, ktoré SR kontinuálne podporuje. Pozornosť bola venovaná návratu personálu do priestoru misií a operácií s ohľadom na situáciu s COVID-19 v krajinách pôsobenia.
Rokovaniu ministrov predchádzalo zasadnutie Riadiaceho výboru Európskej obrannej agentúry (EDA), ktorému dominovala téma budúceho zamerania jej činnosti.