Napísal to vo štvrtok denník Magyar Nemzet, podľa ktorého predseda EPP Donald Tusk o tom hovoril v Bruseli na schôdzke parlamentnej frakcie EPP.
Tusk podľa nemenovaného informátora denníka povedal, že v otázke členstva Fideszu v EPP došlo iba k ústnej konzultácii s monitorovacím výborom.
Na Twitteri v pondelok Tusk v Bruseli uviedol: “Práve sme skončili schôdzku (Herman Van Rompuy, Wolfgang Schüssel a Hans-Gert Pöttering) o Fidesze; svoj postoj k správe predložím na nadchádzajúcom politickom zhromaždení EPP po konzultáciách s lídrami strany,” uviedol Tusk.
Avšak podľa aktuálnych správ otázka členstva Fideszu v EPP nie je na programe politického zhromaždenia európskych ľudovcov, ktoré sa bude konať začiatkom budúceho týždňa, píše denník.
Predseda EPP v tejto súvislosti však na schôdzke frakcie zdôraznil, že čoskoro sa začne diskusia o politickom smerovaní tejto najväčšej európskej politickej rodiny.
Monitorovací výbor v zložení bývalý predseda Európskej rady Van Rompuy, rakúsky exkancelár Schüssel a bývalý šéf europarlamentu Pöttering mal správu vypracovať do začiatku januára, ale trojica sa nezhodla v posúdení situácie v Maďarsku, tvrdila agentúra Bloomberg s odvolaním sa na nemenované zdroje z EPP.
Maďarský premiér a predseda Fideszu 17. januára povedal, že ak EPP nepodporí Maďarsko, bude musieť Fidesz založiť nové európske hnutie. Orbán zdôraznil, že jeho vládna strana bude mať pre takéto hnutie spojencov.
Členstvo Fideszu pozastavila EPP 20. marca 2019 v reakcii na bilbordovú kampaň maďarskej vlády namierenú proti vtedajšiemu predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a americkému finančníkovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi ako údajným podporovateľom nezákonnej migrácie. Viaceré členské strany EPP požadovali vylúčenie Fideszu z tejto najväčšej európskej politickej rodiny, k čomu napokon nedošlo aj vzhľadom na následné vlaňajšie májové eurovoľby.