Tlak Kurdov na Nemecko bol veľký, a tak minister Horst Seehofer dal príkaz Bundespolizei, aby vec zrealizovala.
Musím tu podotknúť, že Berlín pôvodne vôbec nechcel a ani nezamýšľal iniciovať vydanie a návrat znásilňovateľa a vraha Susanny do krajiny, kde spáchal ohavný čin. Boli na to minimálne dva dobré dôvody. Predovšetkým to, že jeho návrat, proces a následne väzenie bude stáť štát niekoľko stotisíc eur. Okrem toho v Iraku by ho očakával neporovnateľne tvrdší trest ako v Nemecku.
Napokon letel do Iraku sám Bundespolizeipräsident Dieter Romann, ktorého doprevádzal veľký počet príslušníkov Bundespolizei. Ali bol dopravený do Frankfurtu, kde je vo vyšetrovacej väzbe.
A teraz prezradím niečo totálne „šialené“ na tejto histórii. Niečo, čo sa však neustále v Nemecku v rôznych formách opakuje – Nemci si neprestajne sami podrážajú nohy:
Známy právnik z Karlsruhe Daniel Sprafke podal trestné oznámenie na Dietera Romanna. Toto oznámenie sa zároveň týka aj všetkých jeho podriadených, ktorí s ním leteli s Lufthansou z irackého Erbilu do Frankfurtu, a tak boli účastní dopravenia vraha Aliho Bashara na územie Nemecka.
Sprafke ich obvinil z trestného činu pozbavenia osobnej slobody Aliho Bashara na území iného štátu, pričom vraj konali svojvoľne a bez oficiálneho poverenia Spolkového úradu pre trestné stíhania.
Prečo sa ale Sprafke mieša do niečoho, do čoho ho nič nebolo, je nepochopiteľné. Je to však typicky nemecké.
Roman Bednár