Lov losa v Rusku, či žraloka v Atlantiku? Žiaden problém

Bratislava 20. júla 2019 (PR článok/Foto:AB-Centrum Safari)

 

O dobrodružných cestách sa rozprávame s lovcom a organizátorom lovov Miroslavom Jevočinom z Michaloviec

Miroslav Jevočin

Cesty za lovom, ktoré organizuje vaša agentúra sú medzi slovensko-českými poľovníkmi už roky známe. Je veľa takých, pre ktorých je lov v zahraničí splnením sna možno ešte z detských čias. Ale ešte viac je tých, ktorí sa chcú o exotických poľovačkách dozvedieť, aspoň prostredníctvom zaujímavého čítania, čo najviac.

Poľovačky v zahraničí sprostredkúvame už niekoľko rokov. „Naše“ lokality, v ktorých vieme zabezpečiť poľovnícke zájazdy sú: Afrika, (Juhoafrická republika, Namíbia, Zimbabwe, Tanzánia), Európa (Maďarsko, Česko, Španielsko, široká ponuka v Rusku), Ázia (Rusko-ázijská časť od Uralu až po Kamčatku, Kazachstan, Kirgizsko) a potom sú tu ešte aj ďalšie zaujímavé, poľovnícky netradičné lokality ako napríklad Maurícius, alebo Anglicko.

V horách Ťianšanu sú kone vynikajúcimi pomocníkmi pri love

Odkedy pôsobí vaša agentúra, aké cesty s vami už absolvovali záujemcovia o lov v zahraničí?

Naša cestovná agentúra vznikla v roku 1996, poľovačky sprostredkúvame približne od roku 2002. Poľovačky s nami už absolvovali stovky poľovníkov, ale ťažko by som mohol vymenovať všetky konkrétne, no najobľúbenejšie sú poľovačky v Namíbii na antilopy, no tiež poľovačky v Maďarsku… Veľkej obľube sa však tešia naše dve ruské „špeciality“ – poľovačka na tetrovy na jar a potom jesenná poľovačka na sibírske srnce. Obidve poľo- vačky organizujeme pravidelne a v rámci Slovenska zrejme s najvyšším štandardom služieb, pričom už 15 rokov dosahujeme stopercentnú úspešnosť lovu!

 

Je medzi poľovníkmi záujem len o poľovačku v exotických krajinách? Ktoré z nich sú tým najväčším lákadlom?

Pre poľovníkov sú zaujímavé všetky krajiny. Je to aj preto, lebo poľovník si spravidla nevyberá krajinu ako takú, ale rozhoduje sa podľa zveri ktorú chce loviť. Napríklad pre poľovníka z okolia Bratislavy, ktorý má možnosť loviť v revíri malú zver, celkom isto je zaujímavá poľovačka na jeleňa v Maďarsku. To však, pochopiteľne až do takej miery nebude platiť pre poľovníka napríklad zo Starej Ľubovne, ktorý má jelene „doma“. Toho zaujme napríklad Afrika alebo veľmi tradičná a povedal by som až romantická poľovačka na hlucháňa v Rusku. No pre nás vždy najkrajšie ostáva Slovensko, so svojou nádhernou prírodou.

 

Čo je obsiahnuté vo vašej ponu ke (vybavenie povolenia, organizácia pobytu, ubytovanie atď.)?

V našej ponuke je zahrnutá komplexná príprava zájazdu. To znamená od zabezpečenia ubytovania až po objednanie požadovanej zveri. Pri niektorých poľovačkách – ak je to potrebné – tak aj zabezpečenie víz pre vstup do danej krajiny, rezervácia leteniek alebo aj vybavenie dovozných a veterinárnych povolení pre import trofejí. Tiež na základe objednávky od klienta vieme zabezpečiť aj dopravu trofejí na Slovensko.

Cenu zájazdu zvyčajne delíme na tzv. „základnú cenu poľovačky“, v ktorej sú zahrnuté náklady na servis a služby a potom na cenu za odlov zveri. Tá závisí od množstva, druhu či prípadne trofejovej kvality lovenej zveri. Ponuku organizovaných lovov jasne a prehľadne každoročne prezentujeme aj v našom „Katalógu poľovačiek“,ktorý ako jediná poľovnícka firma v Čechách aj na Slovensku vydávame pravidelne už niekoľko rokov.

 

V jednej z vašej poslednej ponuky uvádzate, že už desať rokov umožňujete vybrať sa na sibírske srnce s možnosťou (ak má lovec šťastie) uloviť aj losa. Do ktorej časti Ruska smeruje takýto zájazd? Naozaj až na Sibír?

Samotná lokalita poľovačky na sibírske srnce sa nachádza tesne za Uralom, konkrétne v Kurganskej oblasti. Rozhodne to nie je sibírska tajga, ale úrodná časť Ruska s obrovskými lánmi obilnín, slnečnice či iných poľnohospodárskych plodín. Aj ruské, tzv. sibírske srnce (tak ako európske) obľubujú poľnohospodársky obhospodarované lokality. Samotná oblasť je vyspelá a ekonomicky rozvinutá s kvalitnou cestnou sieťou a aj samotný presun do revíru z letiska v Jekaterinburgu je z väčšej časti po diaľnici.

Trofeje sibírskych srncov dosahujú dvojnásobnú veľkosť ako naše srnce

Ktorá z vašich doterajších ciest bola v od nás najvzdialenejšej krajine?

Pravdepodobne najvzdialenejšia poľovnícka destinácia do ktorej pravidelne sprevádzam klientov je Kamčatka – polostrov v najvýchodnejšej ázijskej časti Ruska. Let lietadlom tam trvá takmer trinásť hodín. V tejto lokalite je okrem vzdialenosti náročný aj tiež časový rozdiel oproti nášmu – jedenásť hodín! To takisto svedčí o tom, že vlastne cestujeme takmer na opačnú stranu zemegule.

Na Kamčatke využívame k doprave do revíru aj helikoptéru

Pripraviť cestu napr. v niektorej africkej krajine si zrejme vyžaduje dokonalú organizáciu. Čo to pre vás znamená?

Pri poľovačke v Afrike zabezpečíme všetky formality potrebné pre poľovníka. Poskytneme tiež podrobné informácie o mieste lovu, potrebnej výbave a podmienkach podnebia či počasia. Zabezpečujeme tiež víza pre klientov, letenky a pokiaľ ide o samotnú organizácie lovu, tak v tomto sa už spoliehame na našich spoľahlivých dlhoročných partnerov v Afrike. Významná časť našej práce spočíva napr. aj v samotnej Afrike pri sprevádzaní klientov (ak si to želajú) a v takom prípade sa postaráme aj o dopravu trofejí na Slovensko, čo je tiež dosť zložitý proces plný formalít.

 

Absolvovať cestu a vôbec pobyt spojený s lovom napr. v africkej prírode si zrejme aj od záujemcov vyžaduje určitú fyzickú zdatnosť. A pritom záujem oň majú tiež poľovníci vyšších vekových kategórii, ktrorým sa napr. dospelé deti takto chcú odvďačiť otcovi … Ako je po zdravotnej (ale aj po stránke osobnej bezpečnosti) postarané o účastníkov vašich poľovníckych výprav?

O fyzickej kondícii lovca sa informujeme vopred. Samotný lov vieme prispôsobiť fyzickým schopnostiam klienta. Takisto dokážeme regulovať i náročnosť lovu a napr. ťažší lov pochôdzkou vieme zjednodušiť častejším využívaním terénneho vozidla alebo vieme aj poľovačku realizovať z veľkej časti tzv. postriežkou – z posedov. Bežne predávame zájazdy, ktoré – ako ste spomenuli – niekto kupuje ako darček. Býva to väčšinou k naro- deninám no aj ako vianočný dar. Dokonca aj s tým sme sa viackrát stretli, že manželka kúpila poľovačku manželovi k výročiu sobáša. Ak nám klient presne popíše svoje predstavy, vieme bez problémov vybaviť poľovačku aj pre starších, ale takisto je možné, aby sa na cestu za exotikou vybrala celá rodina aj s deťmi. Tu odporúčam vek detí najme- nej 10 rokov. Pokiaľ ide o osobnú bezpečnosť, naše zájazdy realizujeme v krajinách, v ktorých je dobrá bezpečnostná situácia. Pochopiteľne, že klient pri samotnom love musí rešpektovať pokyny sprievodcu. A voľný pohyb po buši nie je povolený.

 

Môžete povedať, aké zaujímavé trofeje získali naši poľovníci pre ktorých ste pripravili lov v zahraničí?

Medzi zaujímavosti by som priradil tohtoročnú trofej srnca „desatoráka“ z Maďarska, každoročný odlov „zlatých“ jeleňov v Maďarsku kde máme zmluvný nádherný 56 –tisíc hektárový revír v národnom parku (niečo ako naša Poľana). Veľmi populárne sú poľovačky v Chorvátsku na medvede a jelene.

Poľovačky na jelene v Maďarsku sa tešia veľkej popularite

No celkom isto sú zaujímavé aj cesty za medveďmi z Kamčatky, ktoré dosahujú dĺžku skoro 3 metre a vážia až do 500 kilogramov. Niekomu sa zase bude zdať zaujímavý leopard pri ktorom takisto dosahujeme stopercentnú úspešnosť lovu. Medzi zaujímavosti celkom isto patria aj iné spestrenia programu, ktoré robíme pre našich klientov. Je to napríklad lov žraloka v pobrežných vodách Atlantiku alebo výlet do národného parku Etosha v Namíbii.

 

Organizujete cesty len pre poovníkov alebo i pre tých, čo chcú iba spoznávať prírodu vzdialených krajín?

Samozrejme a veľmi často účastníkmi zájazdu sú aj nepoľovníci. Väčšinou ide o po- ľovníkových príbuzných (syn, manželka, rodičia…) alebo jednoducho je to poľovníkov pria- teľ. S nami cestujú aj fotografi, ktorí si prírodu v zahraničí dokážu doslova vychutnať. Naše zájazdy obľubujú aj preto, lebo v revíroch, v ktorých poľujeme je oveľa viac zveri ako napríklad v národných parkoch v Keni, kde sa oficiálne neloví. Lenže preto, že tam nie sú profesionálni lovci s poľovníkmi, je v takých miestach rozšírené pytliactvo. Na našich zájazdoch fotograf môže využívať poľovnícke posedy, kryty či úkryty a z nich usilovne „loviť“ fotoobjektívom.

 

Zažili niektorí vaši klienti aj nejaké mimoriadne či dokonca dramatické situácie pri pobyte ďaleko za našimi hranicami?
Ja osobne som sa nezúčastnil všetkých zájazdov s našimi klientmi, lebo to vzhľadom na množstvo poľovačiek by ani nebolo možné. No osobne som zažil útok slonov, ktorý sme zvládli bez ujmy na zdraví – tak našom ako aj slonov. Raz na jednej ceste došlo k útoku zraneného leoparda, ktorý však takisto pre poľovníka dopadol šťastne a leopard bol ulovený.

 

Kto z vašej agentúry sprevádza hostí do zahraničia? Nestalo sa, že by sa niektorý bol dočasne „stratil“ alebo utrpel nejakú ujmu na zdraví?
Poľovníkov do zahraničia sprevádzam väčšinou ja, niekedy mi vypomáha so sprievodmi (najmä v Rusku) môj brat Marián, ktorý perfektne ovláda ruštinu. So starostlivosťou o klientov je to tak, že našťastie (a súčasne aj bohužiaľ) najväčšie problémy si niektorí klienti spôsobia sami nadmerným požívaním alkoholu. A nemyslite si, že v cudzom prostredí a možno i v strese si uhnú viac ako je zdravé iba niektorí poľovníci. Stáva sa to aj iným. Mali sme aj klienta, ktorý si z tohto dôvodu spôsobil obličkový záchvat a museli sme zariadiť rýchly prevoz do nemocnice

 

Okrem momentálnej ponuky poľovačky na sibírske srnce aké boli aktuálne zájazdy v tomto roku?

Namíbia – silný samec oryxa.

V júni to bola  cesta do Namíbie (safari na antilopy a leoparda) a v tomto roku pripravujeme ešte niekoľko zaujímavých zájazdov: v septembri je naplánovaná poľovačka na jelene v Maďarsku a Chorvátsku. Tiež sa organizuje jeden termín na úplnú novinku – poľovačka na jelene v Rusku. Lov prebieha v okolí Belgorodu, v októbri na sibírske srnce v Rusku a lov daniela v Maďarsku, ale aj cesta za kozorožcami v Španielsku (január, február). A na december máme v pláne spoločné poľovačky na diviaky na východe Slovenska.

Viac na: https://www.abcentrum.sk

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Skončilo sa rokovanie o vládnej kríze. Kto ustúpil? Sulík prezradil prvé detaily. Matovič: My vás neopustíme

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Skončilo sa rokovanie o vládnej kríze. Líder SaS Richard Sulík prezradil prvé detaily Predstavitelia vládnej koalície sa v piatok na finálnom riešení vládnej krízy nedohodli. Zídu sa opäť na budúci týždeň. Po piatkovom rokovaní strán to uviedol predseda SaS Richard Sulík. Jeho…

Keď ľudia, ktorí si mysleli, že tu budú večne, strácajú moc a začínajú sa báť

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Včerajšia tlačovka Hamrana bola skôr plačlivá ako bojovná. V podstate polícia robí všetko dobre, má milión podozrivých a obvinených a všetko zlé robí Fico a ľudia okolo Pellegriniho, lebo sa boja, že budú odsúdení a najmä, čo zaznelo veľmi veľakrát a bolo trochu…

Čas začal hrať proti Ukrajine

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook,Pixabay)   Kyjevské vedenie stanovilo termín, kedy sa problémy krajiny stanú neúnosnými. Hovoríme o nástupe zimy - a tento medzník je dôležitý z viacerých dôvodov. Čas je však pre Rusko aj pre Západ veľmi dôležitý. Čie postavenie v tejto situácii vyzerá stabilnejšie a prečo? Fráza "Zima…

Americká herečka Hecheová po vážnej autonehode zomrela

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP/Invision-Jordan Strauss)   Americká herečka Anne Hecheová zomrela v piatok vo veku 53 rokov po tom, čo ju v nemocnici v Los Angeles odpojili od prístrojov BBC v piatok zverejnil ráno zverejnil, že rodina stratila nádej, že americká herečka automobilovú nehodu, po ktorej auto zachvátili…

Čaká nás epický kolaps. Ľudia pripravte sa

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay,Wikimedia)   Čo sa deje so svetom? To je otázka, ktorú si kladie komentátor, ktorý sa podpisuje ako Tyler Durden. Prinášame vám preklad textu, ktorý pôvodne vyšiel na ZeroHedge Čo sa deje so svetom? Dovoľte mi, aby som to spočítal... Západný gambit proti Ukrajine je prepadák,…

Paulis z SaS: Musím s pravdou von!

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Ľudovít Paulis štátny tajomník Ministerstva školstva pre vedu a výskum za SaS na sociálnej sieti zverejnil, ako to v skutočnosti bolo na republikovej rade strany Sloboda a Solidarita „Rozšíril sa nám tu taký hoax, ktorý treba uviesť na pravú mieru. Vraj na našom zasadnutí…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:20 - Množiace sa výzvy na zastavenie vydávania víz pre ruských turistov do krajín schengenského priestoru…

Bidenova Amerika rýchlo upadá. Hororový príbeh, ktorým je americká politika, pokračuje

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Jim Watson)   Nie je prekvapujúce, že sa Čína cíti odvážne. Si Ťin-pching sa musí pozerať na Ameriku a vidieť nielen upadajúcu superveľmoc, ale aj gerontokraciu, ktorá stratila svoje gule, píše v komentári pre Spectacor Freddy Gray Komentátor pripomína, že minulý týždeň navštívila 82-ročná predsedníčka Snemovne…

Kolíkovej ministerstvo chce umožniť ombudsmanovi podať žalobu na rozpustenie politickej strany. OĽaNO a opozícia to spochybňujú

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Okrem generálneho prokurátora by mohol podať žalobu na rozpustenie politickej strany aj verejný ochranca práv. Vyplýva to z legislatívneho zámeru na novelizáciu správneho súdneho poriadku, ktorý predložilo Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR "Cieľom predkladaného návrhu zákona je umožniť verejnému ochrancovi práv, rovnako ako…

“Opica s granátom”: Chodarenok pripúšťa, že Záporožskú jadrovú elektráreň zasiahnu zbraňami dodanými z NATO

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)   Spojené kráľovstvo odovzdá Ukrajine ďalšie tri raketomety HIMARS a "značný počet" rakiet. Vojenský expert Michail Chodarenok pomenoval najpravdepodobnejší cieľ týchto rakiet Britský minister obrany Ben Wallace oznámil zvýšenie dodávok zbraní do Kyjeva. Politik je presvedčený, že táto podpora Ukrajine skutočne pomáha. Vedenie AFU…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Marek Brna

Poďakovanie čitateľom

0icon

V týchto dňoch dosahujú moje blogy najvyššie priečky pokiaľ ide o čítanosť aj hodnotenie za posledných 7 dní. Ďakujem za priazeň! Viem, že na Slovensku je väčšina ľudí so zdravým zmýšľaním a vedia oceniť talent. Veľmi ma to teší a zároveň motivuje. Samozrejme popritom ďakujem aj redakcii Hlavných správ, je…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Ľudia stoja pred masívom Bernina s ľadovcami Pers a Morteratsch vo švajčiarskom horskom mestečku Pontresina

Autor: TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Skončilo sa rokovanie o vládnej kríze. Kto ustúpil? Sulík prezradil prvé detaily. Matovič: My vás neopustíme

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Skončilo sa rokovanie o vládnej kríze. Líder SaS Richard Sulík prezradil prvé detaily Predstavitelia vládnej koalície sa v piatok na finálnom riešení vládnej krízy nedohodli. Zídu sa opäť na budúci týždeň. Po piatkovom rokovaní strán to uviedol predseda SaS Richard Sulík. Jeho…

Keď ľudia, ktorí si mysleli, že tu budú večne, strácajú moc a začínajú sa báť

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Včerajšia tlačovka Hamrana bola skôr plačlivá ako bojovná. V podstate polícia robí všetko dobre, má milión podozrivých a obvinených a všetko zlé robí Fico a ľudia okolo Pellegriniho, lebo sa boja, že budú odsúdení a najmä, čo zaznelo veľmi veľakrát a bolo trochu…

Čas začal hrať proti Ukrajine

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook,Pixabay)   Kyjevské vedenie stanovilo termín, kedy sa problémy krajiny stanú neúnosnými. Hovoríme o nástupe zimy - a tento medzník je dôležitý z viacerých dôvodov. Čas je však pre Rusko aj pre Západ veľmi dôležitý. Čie postavenie v tejto situácii vyzerá stabilnejšie a prečo? Fráza "Zima…

Americká herečka Hecheová po vážnej autonehode zomrela

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP/Invision-Jordan Strauss)   Americká herečka Anne Hecheová zomrela v piatok vo veku 53 rokov po tom, čo ju v nemocnici v Los Angeles odpojili od prístrojov BBC v piatok zverejnil ráno zverejnil, že rodina stratila nádej, že americká herečka automobilovú nehodu, po ktorej auto zachvátili…

Čaká nás epický kolaps. Ľudia pripravte sa

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay,Wikimedia)   Čo sa deje so svetom? To je otázka, ktorú si kladie komentátor, ktorý sa podpisuje ako Tyler Durden. Prinášame vám preklad textu, ktorý pôvodne vyšiel na ZeroHedge Čo sa deje so svetom? Dovoľte mi, aby som to spočítal... Západný gambit proti Ukrajine je prepadák,…

Paulis z SaS: Musím s pravdou von!

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Ľudovít Paulis štátny tajomník Ministerstva školstva pre vedu a výskum za SaS na sociálnej sieti zverejnil, ako to v skutočnosti bolo na republikovej rade strany Sloboda a Solidarita „Rozšíril sa nám tu taký hoax, ktorý treba uviesť na pravú mieru. Vraj na našom zasadnutí…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:20 - Množiace sa výzvy na zastavenie vydávania víz pre ruských turistov do krajín schengenského priestoru…

Bidenova Amerika rýchlo upadá. Hororový príbeh, ktorým je americká politika, pokračuje

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Jim Watson)   Nie je prekvapujúce, že sa Čína cíti odvážne. Si Ťin-pching sa musí pozerať na Ameriku a vidieť nielen upadajúcu superveľmoc, ale aj gerontokraciu, ktorá stratila svoje gule, píše v komentári pre Spectacor Freddy Gray Komentátor pripomína, že minulý týždeň navštívila 82-ročná predsedníčka Snemovne…

Kolíkovej ministerstvo chce umožniť ombudsmanovi podať žalobu na rozpustenie politickej strany. OĽaNO a opozícia to spochybňujú

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Okrem generálneho prokurátora by mohol podať žalobu na rozpustenie politickej strany aj verejný ochranca práv. Vyplýva to z legislatívneho zámeru na novelizáciu správneho súdneho poriadku, ktorý predložilo Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR "Cieľom predkladaného návrhu zákona je umožniť verejnému ochrancovi práv, rovnako ako…

“Opica s granátom”: Chodarenok pripúšťa, že Záporožskú jadrovú elektráreň zasiahnu zbraňami dodanými z NATO

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)   Spojené kráľovstvo odovzdá Ukrajine ďalšie tri raketomety HIMARS a "značný počet" rakiet. Vojenský expert Michail Chodarenok pomenoval najpravdepodobnejší cieľ týchto rakiet Britský minister obrany Ben Wallace oznámil zvýšenie dodávok zbraní do Kyjeva. Politik je presvedčený, že táto podpora Ukrajine skutočne pomáha. Vedenie AFU…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Golfský prúd sa skutočne spomaľuje - vlna horúčav v EÚ je práve o tom

0icon

"Klíma",  "CO2" a tak ďalej sú určite dobré témy, ale je potrebné pátrať po príčine . Už dávnejšie som si všimol, že v zahraničnej tlači je téma spomalenia Golfského prúdu málo diskutovaná, hoci sa v eurosektore a najmä na ,,ostrove" odohráva toho oveľa, oveľa zábavnejšie ako teplota (mimochodom, nikto nevie prečo),…

Marek Brna

Poďakovanie čitateľom

0icon

V týchto dňoch dosahujú moje blogy najvyššie priečky pokiaľ ide o čítanosť aj hodnotenie za posledných 7 dní. Ďakujem za priazeň! Viem, že na Slovensku je väčšina ľudí so zdravým zmýšľaním a vedia oceniť talent. Veľmi ma to teší a zároveň motivuje. Samozrejme popritom ďakujem aj redakcii Hlavných správ, je…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Armádny Magazín

Vasilij Nebenzya v OSN vymenoval ohrozené krajiny ak Ukrajina neprestane s bombardovaním Zaporožskej jadrovej elektrárne

0 icon

USA, 12.august 2022 (AM) – „Ak budú útoky Ukrajiny pokračovať, jadrová katastrofa sa môže stať kedykoľvek. Potom budú územia Kyjev, Charkov, Záporožie, Poltava, Cherson, Odesa, Nikolajev, Kirovograd, Vinnica, Donecká a Luhanská ľudová republika, pohraničné regióny Ruska a Bieloruska, ako aj Moldavska, Bulharska a Rumunska. pod hrozbou rá

Izraelský analytik Kedmi: kolaps americkej hegemónie spôsobí, že krajiny, ktoré na nej zbohatli, budú trpieť

0 icon

Izrael, 12.august 2022 (AM) – Keď americká hegemónia padne, štáty pod vplyvom USA sa ocitnú v stave úplnej neistoty. Hovoril o tom izraelský politológ Jakov Kedmi.   Unipolárny svet bude čoskoro nahradený multipolárnym a dominancia Spojených štátov vo svetovej politike a ekonomike vyjde navnivoč. Pokusy o izoláciu Ruska len urýchlili proces…

Čína vracia úder náhlym prerušením dialógu s USA

0 icon

USA, 12.august 2022 (AM) – Čína naďalej eskaluje svoju tvrdú reakciu na cestu Nancy Pelosiovej na Taiwan, vrátane náhleho prerušenia niekoľkých americko-čínskych dialógov. S týmto vysoko predvídateľným súborom reakcií sa predstavitelia USA stretli po prehnanej a zbytočne provokatívnej ceste Pelosiovej. Ale žijú v nejakom rozprávkovom svete.   Cesta

"Nádherná zbraň - presná a s veľkým dosahom" Ako západné trofeje prekvapili vojakov na Donbase

0 icon

Ukrajina, 12.august 2022 (AM) – Počas šesť a pol mesiaca trvania špeciálnej vojenskej operácie na Donbase bolo ukoristených mnoho západných trofejí. Granátomety, ATGM, obrnené transportéry, ručné zbrane, protivzdušná obrana, automobilové vybavenie, delá a raketové delostrelectvo – to všetko sa teraz testuje v boji.   Prvé americké J

Nemecký politik: Funkčných je iba 5 z 15 nemeckých samohybných diel dodaných na Ukrajinu

0 icon

Nemecko, 12.august 2022 (AM) – Obnova Ukrajiny bude stáť miliardy a svojím rozsahom prekoná "Marshallov plán", povedal na veľkej letnej tlačovej konferencii nemecký kancelár Olaf Scholz. Uzavretie mieru, ktoré tomu predchádza, je však výsadou samotných Ukrajincov, poznamenal.   "Uzavretie mieru je možné len tak, že to Ukrajina považuje za správn

FOTO DŇA

Ľudia stoja pred masívom Bernina s ľadovcami Pers a Morteratsch vo švajčiarskom horskom mestečku Pontresina

Autor: TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali