Cesty za lovom, ktoré organizuje vaša agentúra sú medzi slovensko-českými poľovníkmi už roky známe. Je veľa takých, pre ktorých je lov v zahraničí splnením sna možno ešte z detských čias. Ale ešte viac je tých, ktorí sa chcú o exotických poľovačkách dozvedieť, aspoň prostredníctvom zaujímavého čítania, čo najviac.
Poľovačky v zahraničí sprostredkúvame už niekoľko rokov. „Naše“ lokality, v ktorých vieme zabezpečiť poľovnícke zájazdy sú: Afrika, (Juhoafrická republika, Namíbia, Zimbabwe, Tanzánia), Európa (Maďarsko, Česko, Španielsko, široká ponuka v Rusku), Ázia (Rusko-ázijská časť od Uralu až po Kamčatku, Kazachstan, Kirgizsko) a potom sú tu ešte aj ďalšie zaujímavé, poľovnícky netradičné lokality ako napríklad Maurícius, alebo Anglicko.
Odkedy pôsobí vaša agentúra, aké cesty s vami už absolvovali záujemcovia o lov v zahraničí?
Naša cestovná agentúra vznikla v roku 1996, poľovačky sprostredkúvame približne od roku 2002. Poľovačky s nami už absolvovali stovky poľovníkov, ale ťažko by som mohol vymenovať všetky konkrétne, no najobľúbenejšie sú poľovačky v Namíbii na antilopy, no tiež poľovačky v Maďarsku… Veľkej obľube sa však tešia naše dve ruské „špeciality“ – poľovačka na tetrovy na jar a potom jesenná poľovačka na sibírske srnce. Obidve poľo- vačky organizujeme pravidelne a v rámci Slovenska zrejme s najvyšším štandardom služieb, pričom už 15 rokov dosahujeme stopercentnú úspešnosť lovu!
Je medzi poľovníkmi záujem len o poľovačku v exotických krajinách? Ktoré z nich sú tým najväčším lákadlom?
Pre poľovníkov sú zaujímavé všetky krajiny. Je to aj preto, lebo poľovník si spravidla nevyberá krajinu ako takú, ale rozhoduje sa podľa zveri ktorú chce loviť. Napríklad pre poľovníka z okolia Bratislavy, ktorý má možnosť loviť v revíri malú zver, celkom isto je zaujímavá poľovačka na jeleňa v Maďarsku. To však, pochopiteľne až do takej miery nebude platiť pre poľovníka napríklad zo Starej Ľubovne, ktorý má jelene „doma“. Toho zaujme napríklad Afrika alebo veľmi tradičná a povedal by som až romantická poľovačka na hlucháňa v Rusku. No pre nás vždy najkrajšie ostáva Slovensko, so svojou nádhernou prírodou.
Čo je obsiahnuté vo vašej ponu ke (vybavenie povolenia, organizácia pobytu, ubytovanie atď.)?
V našej ponuke je zahrnutá komplexná príprava zájazdu. To znamená od zabezpečenia ubytovania až po objednanie požadovanej zveri. Pri niektorých poľovačkách – ak je to potrebné – tak aj zabezpečenie víz pre vstup do danej krajiny, rezervácia leteniek alebo aj vybavenie dovozných a veterinárnych povolení pre import trofejí. Tiež na základe objednávky od klienta vieme zabezpečiť aj dopravu trofejí na Slovensko.
Cenu zájazdu zvyčajne delíme na tzv. „základnú cenu poľovačky“, v ktorej sú zahrnuté náklady na servis a služby a potom na cenu za odlov zveri. Tá závisí od množstva, druhu či prípadne trofejovej kvality lovenej zveri. Ponuku organizovaných lovov jasne a prehľadne každoročne prezentujeme aj v našom „Katalógu poľovačiek“,ktorý ako jediná poľovnícka firma v Čechách aj na Slovensku vydávame pravidelne už niekoľko rokov.
V jednej z vašej poslednej ponuky uvádzate, že už desať rokov umožňujete vybrať sa na sibírske srnce s možnosťou (ak má lovec šťastie) uloviť aj losa. Do ktorej časti Ruska smeruje takýto zájazd? Naozaj až na Sibír?
Samotná lokalita poľovačky na sibírske srnce sa nachádza tesne za Uralom, konkrétne v Kurganskej oblasti. Rozhodne to nie je sibírska tajga, ale úrodná časť Ruska s obrovskými lánmi obilnín, slnečnice či iných poľnohospodárskych plodín. Aj ruské, tzv. sibírske srnce (tak ako európske) obľubujú poľnohospodársky obhospodarované lokality. Samotná oblasť je vyspelá a ekonomicky rozvinutá s kvalitnou cestnou sieťou a aj samotný presun do revíru z letiska v Jekaterinburgu je z väčšej časti po diaľnici.
Ktorá z vašich doterajších ciest bola v od nás najvzdialenejšej krajine?
Pravdepodobne najvzdialenejšia poľovnícka destinácia do ktorej pravidelne sprevádzam klientov je Kamčatka – polostrov v najvýchodnejšej ázijskej časti Ruska. Let lietadlom tam trvá takmer trinásť hodín. V tejto lokalite je okrem vzdialenosti náročný aj tiež časový rozdiel oproti nášmu – jedenásť hodín! To takisto svedčí o tom, že vlastne cestujeme takmer na opačnú stranu zemegule.
Pripraviť cestu napr. v niektorej africkej krajine si zrejme vyžaduje dokonalú organizáciu. Čo to pre vás znamená?
Pri poľovačke v Afrike zabezpečíme všetky formality potrebné pre poľovníka. Poskytneme tiež podrobné informácie o mieste lovu, potrebnej výbave a podmienkach podnebia či počasia. Zabezpečujeme tiež víza pre klientov, letenky a pokiaľ ide o samotnú organizácie lovu, tak v tomto sa už spoliehame na našich spoľahlivých dlhoročných partnerov v Afrike. Významná časť našej práce spočíva napr. aj v samotnej Afrike pri sprevádzaní klientov (ak si to želajú) a v takom prípade sa postaráme aj o dopravu trofejí na Slovensko, čo je tiež dosť zložitý proces plný formalít.
Absolvovať cestu a vôbec pobyt spojený s lovom napr. v africkej prírode si zrejme aj od záujemcov vyžaduje určitú fyzickú zdatnosť. A pritom záujem oň majú tiež poľovníci vyšších vekových kategórii, ktrorým sa napr. dospelé deti takto chcú odvďačiť otcovi … Ako je po zdravotnej (ale aj po stránke osobnej bezpečnosti) postarané o účastníkov vašich poľovníckych výprav?
O fyzickej kondícii lovca sa informujeme vopred. Samotný lov vieme prispôsobiť fyzickým schopnostiam klienta. Takisto dokážeme regulovať i náročnosť lovu a napr. ťažší lov pochôdzkou vieme zjednodušiť častejším využívaním terénneho vozidla alebo vieme aj poľovačku realizovať z veľkej časti tzv. postriežkou – z posedov. Bežne predávame zájazdy, ktoré – ako ste spomenuli – niekto kupuje ako darček. Býva to väčšinou k naro- deninám no aj ako vianočný dar. Dokonca aj s tým sme sa viackrát stretli, že manželka kúpila poľovačku manželovi k výročiu sobáša. Ak nám klient presne popíše svoje predstavy, vieme bez problémov vybaviť poľovačku aj pre starších, ale takisto je možné, aby sa na cestu za exotikou vybrala celá rodina aj s deťmi. Tu odporúčam vek detí najme- nej 10 rokov. Pokiaľ ide o osobnú bezpečnosť, naše zájazdy realizujeme v krajinách, v ktorých je dobrá bezpečnostná situácia. Pochopiteľne, že klient pri samotnom love musí rešpektovať pokyny sprievodcu. A voľný pohyb po buši nie je povolený.
Môžete povedať, aké zaujímavé trofeje získali naši poľovníci pre ktorých ste pripravili lov v zahraničí?
Medzi zaujímavosti by som priradil tohtoročnú trofej srnca „desatoráka“ z Maďarska, každoročný odlov „zlatých“ jeleňov v Maďarsku kde máme zmluvný nádherný 56 –tisíc hektárový revír v národnom parku (niečo ako naša Poľana). Veľmi populárne sú poľovačky v Chorvátsku na medvede a jelene.
No celkom isto sú zaujímavé aj cesty za medveďmi z Kamčatky, ktoré dosahujú dĺžku skoro 3 metre a vážia až do 500 kilogramov. Niekomu sa zase bude zdať zaujímavý leopard pri ktorom takisto dosahujeme stopercentnú úspešnosť lovu. Medzi zaujímavosti celkom isto patria aj iné spestrenia programu, ktoré robíme pre našich klientov. Je to napríklad lov žraloka v pobrežných vodách Atlantiku alebo výlet do národného parku Etosha v Namíbii.
Organizujete cesty len pre poovníkov alebo i pre tých, čo chcú iba spoznávať prírodu vzdialených krajín?
Samozrejme a veľmi často účastníkmi zájazdu sú aj nepoľovníci. Väčšinou ide o po- ľovníkových príbuzných (syn, manželka, rodičia…) alebo jednoducho je to poľovníkov pria- teľ. S nami cestujú aj fotografi, ktorí si prírodu v zahraničí dokážu doslova vychutnať. Naše zájazdy obľubujú aj preto, lebo v revíroch, v ktorých poľujeme je oveľa viac zveri ako napríklad v národných parkoch v Keni, kde sa oficiálne neloví. Lenže preto, že tam nie sú profesionálni lovci s poľovníkmi, je v takých miestach rozšírené pytliactvo. Na našich zájazdoch fotograf môže využívať poľovnícke posedy, kryty či úkryty a z nich usilovne „loviť“ fotoobjektívom.
Zažili niektorí vaši klienti aj nejaké mimoriadne či dokonca dramatické situácie pri pobyte ďaleko za našimi hranicami?
Ja osobne som sa nezúčastnil všetkých zájazdov s našimi klientmi, lebo to vzhľadom na množstvo poľovačiek by ani nebolo možné. No osobne som zažil útok slonov, ktorý sme zvládli bez ujmy na zdraví – tak našom ako aj slonov. Raz na jednej ceste došlo k útoku zraneného leoparda, ktorý však takisto pre poľovníka dopadol šťastne a leopard bol ulovený.
Kto z vašej agentúry sprevádza hostí do zahraničia? Nestalo sa, že by sa niektorý bol dočasne „stratil“ alebo utrpel nejakú ujmu na zdraví?
Poľovníkov do zahraničia sprevádzam väčšinou ja, niekedy mi vypomáha so sprievodmi (najmä v Rusku) môj brat Marián, ktorý perfektne ovláda ruštinu. So starostlivosťou o klientov je to tak, že našťastie (a súčasne aj bohužiaľ) najväčšie problémy si niektorí klienti spôsobia sami nadmerným požívaním alkoholu. A nemyslite si, že v cudzom prostredí a možno i v strese si uhnú viac ako je zdravé iba niektorí poľovníci. Stáva sa to aj iným. Mali sme aj klienta, ktorý si z tohto dôvodu spôsobil obličkový záchvat a museli sme zariadiť rýchly prevoz do nemocnice
Okrem momentálnej ponuky poľovačky na sibírske srnce aké boli aktuálne zájazdy v tomto roku?
V júni to bola cesta do Namíbie (safari na antilopy a leoparda) a v tomto roku pripravujeme ešte niekoľko zaujímavých zájazdov: v septembri je naplánovaná poľovačka na jelene v Maďarsku a Chorvátsku. Tiež sa organizuje jeden termín na úplnú novinku – poľovačka na jelene v Rusku. Lov prebieha v okolí Belgorodu, v októbri na sibírske srnce v Rusku a lov daniela v Maďarsku, ale aj cesta za kozorožcami v Španielsku (január, február). A na december máme v pláne spoločné poľovačky na diviaky na východe Slovenska.
Viac na: https://www.abcentrum.sk