Lov losa v Rusku, či žraloka v Atlantiku? Žiaden problém

Bratislava 20. júla 2019 (PR článok/Foto:AB-Centrum Safari)

 

O dobrodružných cestách sa rozprávame s lovcom a organizátorom lovov Miroslavom Jevočinom z Michaloviec

Miroslav Jevočin

Cesty za lovom, ktoré organizuje vaša agentúra sú medzi slovensko-českými poľovníkmi už roky známe. Je veľa takých, pre ktorých je lov v zahraničí splnením sna možno ešte z detských čias. Ale ešte viac je tých, ktorí sa chcú o exotických poľovačkách dozvedieť, aspoň prostredníctvom zaujímavého čítania, čo najviac.

Poľovačky v zahraničí sprostredkúvame už niekoľko rokov. „Naše“ lokality, v ktorých vieme zabezpečiť poľovnícke zájazdy sú: Afrika, (Juhoafrická republika, Namíbia, Zimbabwe, Tanzánia), Európa (Maďarsko, Česko, Španielsko, široká ponuka v Rusku), Ázia (Rusko-ázijská časť od Uralu až po Kamčatku, Kazachstan, Kirgizsko) a potom sú tu ešte aj ďalšie zaujímavé, poľovnícky netradičné lokality ako napríklad Maurícius, alebo Anglicko.

V horách Ťianšanu sú kone vynikajúcimi pomocníkmi pri love

Odkedy pôsobí vaša agentúra, aké cesty s vami už absolvovali záujemcovia o lov v zahraničí?

Naša cestovná agentúra vznikla v roku 1996, poľovačky sprostredkúvame približne od roku 2002. Poľovačky s nami už absolvovali stovky poľovníkov, ale ťažko by som mohol vymenovať všetky konkrétne, no najobľúbenejšie sú poľovačky v Namíbii na antilopy, no tiež poľovačky v Maďarsku… Veľkej obľube sa však tešia naše dve ruské „špeciality“ – poľovačka na tetrovy na jar a potom jesenná poľovačka na sibírske srnce. Obidve poľo- vačky organizujeme pravidelne a v rámci Slovenska zrejme s najvyšším štandardom služieb, pričom už 15 rokov dosahujeme stopercentnú úspešnosť lovu!

 

Je medzi poľovníkmi záujem len o poľovačku v exotických krajinách? Ktoré z nich sú tým najväčším lákadlom?

Pre poľovníkov sú zaujímavé všetky krajiny. Je to aj preto, lebo poľovník si spravidla nevyberá krajinu ako takú, ale rozhoduje sa podľa zveri ktorú chce loviť. Napríklad pre poľovníka z okolia Bratislavy, ktorý má možnosť loviť v revíri malú zver, celkom isto je zaujímavá poľovačka na jeleňa v Maďarsku. To však, pochopiteľne až do takej miery nebude platiť pre poľovníka napríklad zo Starej Ľubovne, ktorý má jelene „doma“. Toho zaujme napríklad Afrika alebo veľmi tradičná a povedal by som až romantická poľovačka na hlucháňa v Rusku. No pre nás vždy najkrajšie ostáva Slovensko, so svojou nádhernou prírodou.

 

Čo je obsiahnuté vo vašej ponu ke (vybavenie povolenia, organizácia pobytu, ubytovanie atď.)?

V našej ponuke je zahrnutá komplexná príprava zájazdu. To znamená od zabezpečenia ubytovania až po objednanie požadovanej zveri. Pri niektorých poľovačkách – ak je to potrebné – tak aj zabezpečenie víz pre vstup do danej krajiny, rezervácia leteniek alebo aj vybavenie dovozných a veterinárnych povolení pre import trofejí. Tiež na základe objednávky od klienta vieme zabezpečiť aj dopravu trofejí na Slovensko.

Cenu zájazdu zvyčajne delíme na tzv. „základnú cenu poľovačky“, v ktorej sú zahrnuté náklady na servis a služby a potom na cenu za odlov zveri. Tá závisí od množstva, druhu či prípadne trofejovej kvality lovenej zveri. Ponuku organizovaných lovov jasne a prehľadne každoročne prezentujeme aj v našom „Katalógu poľovačiek“,ktorý ako jediná poľovnícka firma v Čechách aj na Slovensku vydávame pravidelne už niekoľko rokov.

 

V jednej z vašej poslednej ponuky uvádzate, že už desať rokov umožňujete vybrať sa na sibírske srnce s možnosťou (ak má lovec šťastie) uloviť aj losa. Do ktorej časti Ruska smeruje takýto zájazd? Naozaj až na Sibír?

Samotná lokalita poľovačky na sibírske srnce sa nachádza tesne za Uralom, konkrétne v Kurganskej oblasti. Rozhodne to nie je sibírska tajga, ale úrodná časť Ruska s obrovskými lánmi obilnín, slnečnice či iných poľnohospodárskych plodín. Aj ruské, tzv. sibírske srnce (tak ako európske) obľubujú poľnohospodársky obhospodarované lokality. Samotná oblasť je vyspelá a ekonomicky rozvinutá s kvalitnou cestnou sieťou a aj samotný presun do revíru z letiska v Jekaterinburgu je z väčšej časti po diaľnici.

Trofeje sibírskych srncov dosahujú dvojnásobnú veľkosť ako naše srnce

Ktorá z vašich doterajších ciest bola v od nás najvzdialenejšej krajine?

Pravdepodobne najvzdialenejšia poľovnícka destinácia do ktorej pravidelne sprevádzam klientov je Kamčatka – polostrov v najvýchodnejšej ázijskej časti Ruska. Let lietadlom tam trvá takmer trinásť hodín. V tejto lokalite je okrem vzdialenosti náročný aj tiež časový rozdiel oproti nášmu – jedenásť hodín! To takisto svedčí o tom, že vlastne cestujeme takmer na opačnú stranu zemegule.

Na Kamčatke využívame k doprave do revíru aj helikoptéru

Pripraviť cestu napr. v niektorej africkej krajine si zrejme vyžaduje dokonalú organizáciu. Čo to pre vás znamená?

Pri poľovačke v Afrike zabezpečíme všetky formality potrebné pre poľovníka. Poskytneme tiež podrobné informácie o mieste lovu, potrebnej výbave a podmienkach podnebia či počasia. Zabezpečujeme tiež víza pre klientov, letenky a pokiaľ ide o samotnú organizácie lovu, tak v tomto sa už spoliehame na našich spoľahlivých dlhoročných partnerov v Afrike. Významná časť našej práce spočíva napr. aj v samotnej Afrike pri sprevádzaní klientov (ak si to želajú) a v takom prípade sa postaráme aj o dopravu trofejí na Slovensko, čo je tiež dosť zložitý proces plný formalít.

 

Absolvovať cestu a vôbec pobyt spojený s lovom napr. v africkej prírode si zrejme aj od záujemcov vyžaduje určitú fyzickú zdatnosť. A pritom záujem oň majú tiež poľovníci vyšších vekových kategórii, ktrorým sa napr. dospelé deti takto chcú odvďačiť otcovi … Ako je po zdravotnej (ale aj po stránke osobnej bezpečnosti) postarané o účastníkov vašich poľovníckych výprav?

O fyzickej kondícii lovca sa informujeme vopred. Samotný lov vieme prispôsobiť fyzickým schopnostiam klienta. Takisto dokážeme regulovať i náročnosť lovu a napr. ťažší lov pochôdzkou vieme zjednodušiť častejším využívaním terénneho vozidla alebo vieme aj poľovačku realizovať z veľkej časti tzv. postriežkou – z posedov. Bežne predávame zájazdy, ktoré – ako ste spomenuli – niekto kupuje ako darček. Býva to väčšinou k naro- deninám no aj ako vianočný dar. Dokonca aj s tým sme sa viackrát stretli, že manželka kúpila poľovačku manželovi k výročiu sobáša. Ak nám klient presne popíše svoje predstavy, vieme bez problémov vybaviť poľovačku aj pre starších, ale takisto je možné, aby sa na cestu za exotikou vybrala celá rodina aj s deťmi. Tu odporúčam vek detí najme- nej 10 rokov. Pokiaľ ide o osobnú bezpečnosť, naše zájazdy realizujeme v krajinách, v ktorých je dobrá bezpečnostná situácia. Pochopiteľne, že klient pri samotnom love musí rešpektovať pokyny sprievodcu. A voľný pohyb po buši nie je povolený.

 

Môžete povedať, aké zaujímavé trofeje získali naši poľovníci pre ktorých ste pripravili lov v zahraničí?

Medzi zaujímavosti by som priradil tohtoročnú trofej srnca „desatoráka“ z Maďarska, každoročný odlov „zlatých“ jeleňov v Maďarsku kde máme zmluvný nádherný 56 –tisíc hektárový revír v národnom parku (niečo ako naša Poľana). Veľmi populárne sú poľovačky v Chorvátsku na medvede a jelene.

Poľovačky na jelene v Maďarsku sa tešia veľkej popularite

No celkom isto sú zaujímavé aj cesty za medveďmi z Kamčatky, ktoré dosahujú dĺžku skoro 3 metre a vážia až do 500 kilogramov. Niekomu sa zase bude zdať zaujímavý leopard pri ktorom takisto dosahujeme stopercentnú úspešnosť lovu. Medzi zaujímavosti celkom isto patria aj iné spestrenia programu, ktoré robíme pre našich klientov. Je to napríklad lov žraloka v pobrežných vodách Atlantiku alebo výlet do národného parku Etosha v Namíbii.

 

Organizujete cesty len pre poovníkov alebo i pre tých, čo chcú iba spoznávať prírodu vzdialených krajín?

Samozrejme a veľmi často účastníkmi zájazdu sú aj nepoľovníci. Väčšinou ide o po- ľovníkových príbuzných (syn, manželka, rodičia…) alebo jednoducho je to poľovníkov pria- teľ. S nami cestujú aj fotografi, ktorí si prírodu v zahraničí dokážu doslova vychutnať. Naše zájazdy obľubujú aj preto, lebo v revíroch, v ktorých poľujeme je oveľa viac zveri ako napríklad v národných parkoch v Keni, kde sa oficiálne neloví. Lenže preto, že tam nie sú profesionálni lovci s poľovníkmi, je v takých miestach rozšírené pytliactvo. Na našich zájazdoch fotograf môže využívať poľovnícke posedy, kryty či úkryty a z nich usilovne „loviť“ fotoobjektívom.

 

Zažili niektorí vaši klienti aj nejaké mimoriadne či dokonca dramatické situácie pri pobyte ďaleko za našimi hranicami?
Ja osobne som sa nezúčastnil všetkých zájazdov s našimi klientmi, lebo to vzhľadom na množstvo poľovačiek by ani nebolo možné. No osobne som zažil útok slonov, ktorý sme zvládli bez ujmy na zdraví – tak našom ako aj slonov. Raz na jednej ceste došlo k útoku zraneného leoparda, ktorý však takisto pre poľovníka dopadol šťastne a leopard bol ulovený.

 

Kto z vašej agentúry sprevádza hostí do zahraničia? Nestalo sa, že by sa niektorý bol dočasne „stratil“ alebo utrpel nejakú ujmu na zdraví?
Poľovníkov do zahraničia sprevádzam väčšinou ja, niekedy mi vypomáha so sprievodmi (najmä v Rusku) môj brat Marián, ktorý perfektne ovláda ruštinu. So starostlivosťou o klientov je to tak, že našťastie (a súčasne aj bohužiaľ) najväčšie problémy si niektorí klienti spôsobia sami nadmerným požívaním alkoholu. A nemyslite si, že v cudzom prostredí a možno i v strese si uhnú viac ako je zdravé iba niektorí poľovníci. Stáva sa to aj iným. Mali sme aj klienta, ktorý si z tohto dôvodu spôsobil obličkový záchvat a museli sme zariadiť rýchly prevoz do nemocnice

 

Okrem momentálnej ponuky poľovačky na sibírske srnce aké boli aktuálne zájazdy v tomto roku?

Namíbia – silný samec oryxa.

V júni to bola  cesta do Namíbie (safari na antilopy a leoparda) a v tomto roku pripravujeme ešte niekoľko zaujímavých zájazdov: v septembri je naplánovaná poľovačka na jelene v Maďarsku a Chorvátsku. Tiež sa organizuje jeden termín na úplnú novinku – poľovačka na jelene v Rusku. Lov prebieha v okolí Belgorodu, v októbri na sibírske srnce v Rusku a lov daniela v Maďarsku, ale aj cesta za kozorožcami v Španielsku (január, február). A na december máme v pláne spoločné poľovačky na diviaky na východe Slovenska.

Viac na: https://www.abcentrum.sk

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Maďarsko nepodporilo vyhlásenie EÚ k izraelsko-palestínskemu konfliktu

0 icon

Budapešť/Brusel 18. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Salvatore Di Nolfi)   Maďarsko v utorok nepodporilo spoločné vyhlásenie Európskej únie (EÚ) k izraelsko-palestínskemu konfliktu vyzývajúce k jeho pokojnému riešeniu. Informoval o tom v utorok spravodajský server hvg.hu, podľa ktorého malo uznesenie vzniknúť na neformálnej videokonferencii ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ Šéf diplomacie EÚ…

Prezidentka podpísala legislatívu upravujúcu elektronické hlasovanie advokátov

0 icon

Bratislava 18. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Advokáti, exekútori a notári budú môcť počas mimoriadnej situácie či núdzového stavu voliť a hlasovať elektronicky. Vyplýva to z novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii, ktorú v utorok podpísala…

Prestanú si homopartneri konečne nárokovať na inštitút manželstva? Sprístupňovanie zdravotnej dokumentácie sa upraví, prezidentka podpísala novelu

0 icon

Bratislava 18. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Zdravotná dokumentácia pacientov, ktorí sú napríklad v kóme, sa má sprístupniť najbližšej rodine aj bez ich predchádzajúceho súhlasu. Pôjde len o krajnú možnosť pre prípady, keď neexistuje písomné splnomocnenie alebo súhlas. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách…

Bieloruská polícia zadržala najmenej 13 zamestnancov spravodajského webu TUT.by

0 icon

Minsk 18. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Bieloruské bezpečnostné sily zadržali v utorok najmenej 13 zamestnancov zablokovaného spravodajského portálu TUT.by. Sú medzi nimi manažéri aj novinári. Informoval o tom portál Belaruspartisan.by Spoluzakladateľ TUT.by Kiryl Valošyn na sociálnej sieti Facebook v utorok podvečer informoval, že policajná prehliadka v sídle redakcie stále pokračuje.…

Ministri zahraničných vecí vyzývajú na prímerie a zastavenie bojov na Blízkom východe

0 icon

Brusel 18. mája 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-John Thys/Pool Photo via AP)   Ministri zahraničných vecí Európskej únie v utorok vyzvali na prímerie a ukončenie tvrdých bojov medzi izraelskými ozbrojenými silami a palestínskymi militantmi. Uviedli však, že je potrebné nájsť dlhodobejšie politické riešenie na ukončenie desaťročí konfliktov medzi týmito stranami Dosiaľ pri silných…

Belgicko preradilo Slovensko do horšej červenej zóny

0 icon

Bratislava 18. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-MZV)   Slovensko je s platnosťou od stredy 19. mája v Belgicku zaradené medzi červené krajiny. Ide o tie krajiny, v ktorých je riziko nákazy najväčšie. SR bola doposiaľ zaradená medzi oranžové krajiny, teda medzi tie, kde je riziko infekcie COVID-19 mierne zvýšené. Ministerstvo zahraničných vecí…

Bilčík a Šimečka: Rozširovací proces EÚ na západnom Balkáne viazne

0 icon

Brusel 18. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Poslanci Európskeho parlamentu (EP) sa v utorok na plenárnom zasadnutí v Bruseli zaoberali najnovším vývojom v Turecku a stavom vzťahov medzi EÚ a Tureckom. Zhodnotili aj situáciu v Čiernej Hore a pokrok v prístupových rokovaniach Do rozpravy sa zapojili aj slovenskí europoslanci, ktorí…

Tento týždeň sa začnú vydávať prechodné očkovacie certifikáty

0 icon

Bratislava 18. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Ľudia, ktorí budú tento týždeň zaočkovaní vakcínou proti ochoreniu COVID-19, by už mali dostávať tzv. prechodný certifikát. Tí, ktorí sa zaočkovali skôr majú dostať možnosť vybaviť si ho dodatočne. Avizoval to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) s tým, že od…

Sulík k Matovičovi: Vyčíta nám, že sa správame neľudsky. Zabudol však na milióny eur za nepresné antigénové testovanie či milióny MOMkám, ktoré budú musieť splácať naše deti

0 icon

Bratislava 18. mája 2021 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák/Jakub Kotian)   Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje vystúpenie ministra financií Igora Matoviča za zavádzajúce. Namiesto konštruktívnej a internej diskusie o navýšení štátneho rozpočtu, si Igor Matovič opäť našiel nepriateľa, reagujú predstavitelia strany „Od začiatku sme pripravení rokovať o potrebe navýšenia štátneho…

„Chybné mediálne ataky na charakter spoločnosti.“ Galko pokarhal médiá za to, aký obraz vytvárali o mafiánovi Borženskom pred smrťou. Ako protiklad použil smrť Milana Ftáčnika

0 icon

Bratislava 18. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Tento týždeň zomrel Dušan Borženský, v minulosti označovaný za bossa košického podsvetia. V médiách sa už niekoľko mesiacov objavovali správy o jeho zlom zdravotnom stave, kvôli ktorému jeho obhajca žiadal prepustenie. Ku tejto etickej otázke sa na sociálnej sieti vyjadril exminister obrany Ľubomír…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Hitler v službách sionistov. 1.časť

0icon

V tomto blogu budem písať o iniciatíve Chabad a chcem zdôrazniť najmä zaujímavé fakty z histórie vzťahu sionizmu a nacizmu a frázy sionistov o nacizme a naopak nacistov o sionizme a holokauste. Samozrejme, možno ste už o nich počuli, ale v tejto chvíli sa mi zdá, že je to potrebné…

Radovan Hrádek

Krátka úvaha nad podaním návrhu o súlade referendovej otázky s Ústavou SR podanej Čaputovou

0icon

Aby to bolo čitateľom jasné, vrelo odporúčam, aby si najprv prečítali samotné podanie Prezidentky SR na Ústavný súd SSR. Je na tejto linke: https://www.ustavnysud.sk/povinne-zverejnovane-navrhy-a-staznosti#!suggestionView Číslo konanie pred Ústavným súdom SR je Rvp1048/2021 V prvom rade je potrebné povedať, že sa jedná o veľmi obratne „podsunutý“ návrh na rozhodnutie Ústavného súdu SR aby…

Gustáv Murín

Sex so zvieratami a ich ochrancovia

0icon

Fašizmus, nacizmus, komunizmus a rasizmus boli len rôznymi variantmi zjednodušeného myslenia, ktoré je nám všetkým nebezpečne blízke. Všetky ponúkali výklad sveta, ktorý sa dá zhrnúť do jedinej vety: „Toto je nepriateľ a až ho zničíme, všetci budeme šťastní!“. Vyrovnávať sa každodenne s rôznosťou, premenlivosťou a nejednoznačnosťou sveta je náročné a namáhavé. Vyžaduje to abstraktné myslenie…

Ján Vydra

Celková analýza kauzy COVID a prečo nás zatvárajú do domácej karantény(5) aneb nie je mi to jedno

0icon

Či som chcel alebo nie, napísanie prvého a ďalšieho článku ku kaze COVID a reakcie naň, spôsobili že som musel reagovať a napísať tento ďalší článok, ako voľné pokračovanie tých predchádzajúcich. V príspevkoch som našiel aj reakciu čitateľa článku, tak trochu sklamaného, že asi očakával niečo úplne iné, ako tam…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Kam zmizla Jantárová komnata? 2. časť

0 icon

Vitajte pri pokračovaní druhej časti článku s názvom Kam zmizla Jantárová komnata? Po tom, čo očití svedkovia videli, že bola Jantárová komnata naložená na loď, ktorá vyplávala z prístavu z mesta Gotenhafen, a ktorá bola následne potopená ruskou ponorkou, všetko nasvedčovalo tomu, že Jantárová komnata leží niekde na dne oceánu. Bolo to skutočne tak?…

Aké výhody a nevýhody prináša pitie pomocou slamky?

0 icon

Ľudia používajú slamky už tisíce rokov, takže sú už tak nejak súčasťou nášho života. Oplatí sa ale klasické pitie z pohára vymeniť za slamky? História tohto pomocného nástroja na pitie siaha až do roku 3000 pre Kristom, keď Sumeri pili pivo cez rúrky zo zlata. V roku 1800 už používali ľudia…

Krvácajú ti ďasná, no nechceš ísť k zubárovi? Dá sa im pomôcť aj podomácky

0 icon

Krvácanie ďasien je jedným z najviac nepríjemných ochorení úst. Mnohí z nás čelia tomuto problému pri umývaní zubov. Dajú sa ďasná nejako posilniť? Gingivitída je počiatočné, mierne štádium ochorenia ďasien. Je nesmierne dôležité spozorovať známky gingivitídy čo najskôr, aby sme mohli rýchlo zasiahnuť a zastaviť vývoj tohto ochorenia skôr, než sa skomplikuje. Ak sa…

Hľadáš najlepší domáci liek proti alergiám? Odpoveďou je kurkuma

0 icon

Kurkuma je najlepšia bylina pri liečbe alergickej nádchy. Je to zároveň jedna z bezpečných bylín, ktoré sa vo veľkej miere používajú pri liečbe kožných porúch. Kurkuma údajne pôsobí proti zápalom, bolestiam kĺbov, baktériám a nadváhe. Urýchľuje odstraňovanie nepotrebných buniek z organizmu, zaceľuje jazvy, podporuje imunitu a činnosť neurónov. Rýchlo a úspešne…

Na čo bol postavený nepoužívaný staroveký sibírsky chrám?

0 icon

Na úpätí malého ostrova uprostred Sibíri leží tajomná zrúcanina starej pevnosti. Podľa vedcov sa ale chrám nikdy nepoužil. Archeológovia sa nedávno pustili do skúmania vzdialenej štruktúry komplexu a využili najmodernejšiu datovaciu technológiu. Najzvláštnejšie zo všetkého je, že sa chrám nikdy nepoužil, čo vedie ku konšpiráciám o jeho účele. Vďaka novej…

Vo svete IT

Dokážu sa ľudia budúcnosti dostať ku iným hviezdám, či na okraj vesmíru?

0 icon

Ľudia, ktorí sa dostali najďalej od Zeme sú do dnešného dňa americkí astronauti James Lovell, Fred Haise a John Swigert, posádka nešťastného letu Apollo 13, ktorá sa dostala počas svojej cesty do vzdialenosti 400 171 km od zemského povrchu, píše portál IFL Science. Tento rekord môže byť už o pár rokov prekonaný,…

Xiaomi je najlepším predajcom smartfónov v 12 krajinách: Nevynechal ani našich susedov!

0 icon

Úspechy mladej čínskej spoločnosti akou je Xiaomi sa čoraz ťažšie počítajú. Ich počet stále narastá a spoločnosti sa čím ďalej, tým viac darí i na európskej pôde. Svedčia o tom i predajné čísla, ktoré Xiaomi presunuli na prvú priečku hneď v dvanástich krajinách. Kde sa čínsky gigant umiestnil na priečkach…

Tieto platené hry a aplikácie môžete z Google Play dočasne stiahnuť zadarmo! Ktoré si vyberiete?!

0 icon

Tak ako ste u nás zvyknutí, tak aj tentokrát vám prinášame pravidelnú nádielku plateného softwaru z obchodu Google Play, ktorý môžete dočasne stiahnuť zadarmo. Na zozname nižšie aktuálne nájdete 16 aplikácií, z ktorých do pozornosti dávame najmä aplikácie Simpan a Tesla Vpn Pro. V prvom prípade ide o jednoduchú aplikáciu…

Aplikácia Telefón od Google dostáva užitočnú funkciu, ktorú využijete počas počúvania hudby

0 icon

Aplikácia Telefón patrí medzi obľúbené nástroje svojho druhu. Vo viacerých smartfónoch je dokonca predinštalovanou ako natívna aplikácia na telefonovanie. Dôvodom, prečo je tak populárnou, je intuitívne rozhranie a mnoho dodatočných funkcií. V minulosti sme napríklad upozorňovali na funkciu blokovanie spamových hovorov, či identifikáciu neznámych volajúcich a podobne. Google však zjavne…

WhatsApp zaútočil na Telegram. Ten mu to však vrátil a riadne ho zosmiešnil!

0 icon

Služba WhatsApp od začiatku tohto roka zažíva turbulentné obdobie. Dôvodom je zmena podmienok používania služby, ktorá bola niekoľkokrát odsúvaná a to až do 15. mája. Okrem toho, že vo všeobecnosti sa používateľom nepáči, že budú zdieľať viac informácií so službou vrátane tretích strán, tak nemecké orgány dokonca naprieč krajinou zakázali…

Armádny Magazín

Čarnogurský búra mýty o hybridnej vojne: Za Vrbětice si z časti môžu Česi sami

0 icon

Slovensko, 18.máj 2021 (AM) – Kto proti komu vedie hybridnú vojnu a prečo, pýta sa niekdajší disident a bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský na svojom blogu. Dnešná situácia mu pripomína 50. roky minulého režimu. Dôvod pre krízu vo vzťahoch s Ruskom je podľa neho ústup západnej hegemónie. Svoje zamyslenie Čarnogurský začína spomienkou…

Ako dôstojník špeciálnych služieb dopomohol víťazstvu v Stalingradskej bitke

0 icon

Rusko, 18.máj 2021 (AM) – V júli 1942 poslal náčelník Osobitného oddelenia NKVD Nikolaj Nikolajevič Selivanovskij telegram osobne Stalinovi, ktorý zohral veľkú úlohu pri stalingradskom víťazstve Červenej armády. Na konci apríla o tom RIA Novosti informoval doktor historickýc

Pentagon si vytvoril tajnú 60-tisícovú zástupnú armádu

0 icon

USA, 18.máj 2021 (AM) – USA za posledných desať rokov vybudovali masívnu tajnú armádu. K takémuto záveru dospeli novinári časopisu „Newsweek“, ktorí sa vyšetrovaniu venujú dva roky. Podľa zverejnených informácií počet tejto vojenskej formácie výrazne prevyšuje počet tajných konfidentov CIA. „Newsweek“ píše, že „tajní“ vojaci pracujú doma aj

USA schválili predaj presných zbraní Izraelu za 735 miliónov dolárov tesne pred eskaláciou konfliktu s Palestínou

0 icon

USA, 18.máj 2021 (AM) – USA schválili predaj presných zbraní Izraelu vo výške 735 miliónov dolárov. Píše o tom denník The Washingto

Z ruskej jadrovej flotily budú stiahnuté známe sovietske ponorky série 667

0 icon

Rusko, 18.máj 2021 (AM) – "Sovietske ponorky s jadrovým pohonom Projektu 667, ktoré prešli mnohými modernizáciami a od 60. rokov boli základom domácej flotily, budú do roku 2030 definitívne stiahnuté z ruského námorníctva", uviedol člen predstavenstva Vojensko-priemyselnej komisie a námornej rady Ruskej federácie Vladimír Pospelov. &nb

Svetlo sveta

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali