Lietadlá nelietajú, guľomety nestrieľajú. Čuduj sa svete v NATO

Lietadlá nelietajú, guľomety nestrieľajú. Čuduj sa svete v NATO

Berlín 9. októbra 2014 (HSP/KP/Foto:TASR)

 

Bojová pripravenosť Severoatlantickej aliancie sa ukázala len o málo lepšia, ako bojová pripravenosť rozvrátenej ukrajinskej armády

Slovensko je tiež členom NATO a muselo by sa v prípade ohrozenia niektorého z členských štátov, zapojiť do akcií Severoatlantickej aliancie

Nemecké média zverejnili senzačnú správu nezávislých expertov, ktorí ju spracovali na zákazku Ministerstva obrany Nemecka. Nezávislí odborníci identifikovali 140 problémov a rizík, ktoré sú spojené s národnými a medzinárodnými obrannými projektami  v Nemecku. Súdiac podľa jej obsahu (niektoré jej časti publikoval časopis Der Spiegel), často v médiách opakované tvrdenie o tom, že “Bundeswehr je najlepšie na boj pripravená armáda v Európe” sa ukázalo ako lživá legenda.

Reklama

Fakty hovoria o inom: napríklad, viac ako polovica nemeckých stíhacích lietadiel nedokáže vzlietnuť! A zo 406 bojových vozidiel pechoty Marder iba 280 je spôsobilých opustiť dvor posádky.

Podľa portálu vesti.ua, nemecké ministerstvo obrany potvrdilo, že vo vojenských operáciach sa môže zúčastniť iba 7 z 43 námorných vrtuľníkov, iba 42 zo 109 stíhačiek Eurofighter a iba 38 z 89 stíhačiek Tornado.

Reklama

Nie je to tak dávno, čo dve nemecké lietadlá so zbraňami a vojenskými inštruktormi nedokázali doletieť do Bagdadu a vrátili sa na základňu. Len tak tak do irackej metropoly doletelo aspoň lietadlo nemeckej ministerky obrany Ursuli von der Leyen. Na tlačovej konferencii pred novinármi priznala, že Nemecko si nebude môcť splniť záväzky, ktoré má voči NATO kvôli nedostatku náhradných dielov pre vojenskú techniku. Dôvod? Nízky, nepostačujúci rozpočet na obranu. A to aj napriek skutočnosti, že Nemecko je siedmou najväčšou krajinou na svete, ktorá má najvyššie vojenské výdavky.

Nemci sa skryli pod krídla NATO aj preto, aby šetrili svoj národný rozpočet. Podľa stanov NATO, by každá členská krajina mala na svoju armádu minúť minimálne 2 percentá svojho HDP. Ale robí tak momentálne iba USA, Veľká Británia, Grécko a Estónsko. Estónsko však nemá vlastné bojové lietadlá a Grécko väčšinu peňazí utráca na udržanie armády. Nemecko sa kategoricky bráni míňaniu. “Dávame na obranu 32 miliárd euro ročne a to je posledné slovo,” povedala Leyen toto leto na zasadaní NATO v Bruseli. V súčasnosti míňa Nemecko na svoju armádu 1,3 percenta svojho HDP.

Mimochodom, lepšie na tom nie sú ani armády ostatných členov NATO – Poľska, Rumunska, Bulharska, Maďarska či Litvy. Sú totiž vyzbrojené starými americkými zbraňami – poloodpísanými tankmi a loďami. Stručne povedané, aké peniaze, taká armáda.

Túto axiómu potvrdzuje aj žalostný stav zhrdzavenej ukrajinskej armády. Schopných účastniť sa boja bolo iba 10 percent bojovej techniky. Do vzduchu, vrámci bojov na Donbase, sa dokázalo vzniesť iba jedno lietadlo z dvanástich.

V Taliansku sa napríklad 76 percent z rozpočtu na obranu vynakladá na zamestnancov a nie na vojenskú techniku.

Reklama

V auguste vo Veľkej Británií parlamentný výbor pre obranu pripravil správu, v ktorej tvrdil, že NATO nie je pripravené odraziť hypotetický vojenský útok.

ad

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Barry "Butch" Wilmore
Na snímke astronauti NASA Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová pózujú počas príchodu do Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral na Floride
10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali