Bejrút 21. októbra (TASR) – Násilnosti vypukli dnes v centre Bejrútu, kde sa protestujúci pokúsili vniknúť do budovy kancelárie premiéra Nadžíba Míkátího po pohrebe zabitého vplyvného predstaviteľa tajnej služby, ktorého smrť pripisujú Sýrii.
Bezpečnostné sily strieľali varovné výstrely do vzduchu a polícia nasadila slzotvorný plyn, aby rozohnala stovky protestujúcich, ktorí pretrhli bariéry a hádzali kamene a oceľové tyče, informovala s odvolaním sa na svedkov agentúra Reuters.
Zrážky sú ďalším prejavom narastajúcej politickej krízy v Libanone, spojenej s občianskou vojnou v susednej Sýrii.
Rozhnevaný dav pochodoval ku kancelárii premiéra po tom, ako na pohrebe brigádneho generála Wisáma Hasana, ktorý bol medzi ôsmimi obeťami piatkového bombového útoku, vyzvali politici Míkátího na rezignáciu.
Opozícia a jej stúpenci sa domnievajú, že Míkátí má príliš blízko sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi a jeho libanonskému spojencovi, militantnému hnutiu Hizballáh, ktoré je súčasťou Míkátího vlády.
Protestujúci, mnohí zo zástavami protisýrskeho opozičného Hnutia budúcnosti, kresťanskej strany Libanonské sily, ako aj čiernymi islamistickými vlajkami. Po zásahu bezpečnostných síl sa dav rozpŕchol a bezprostredne sa neobjavili správy o obetiach.
Opozičný líder Saad al-Harírí vyzval stúpencov, aby sa vyhli ďalšiemu násiliu. "Chceme mier, vláda by mala padnúť, avšak chceme, aby k tomu došlo pokojne. Vyzývam všetkých, ktorí sú v uliciach, aby sa stiahli," povedal po útoku v televízii svojho Hnutia budúcnosti.
Hasana pochovali v blízkosti hrobu v roku 2005 zavraždeného libanonského premiéra Rafíka Harírího. Hasan bol v minulosti Harírího blízkym spolupracovníkom a neskôr vyšetroval okolnosti jeho zabitia. Nedávno odhalil pripravovaný bombový útok, v dôsledku čoho došlo k zatknutiu libanonského politika spriazneného so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom.
Piatkový útok, v ktorom okrem ôsmich obetí na životoch bolo aj vyše 80 ľudí zranených, v Libanone oživil spomienky na občiansku vojnu z rokov 1975-90 a považuje sa za jasný dôkaz toho, ako nestabilita v Sýrii vplýva na vnútropolitickú situáciu v Libanone.
V súvislosti s piatkovým bombovým útokom v Bejrúte Míkátí v sobotu podal demisiu. Prezident Michel Sulajmán ho však požiadal zotrvať ešte "nejaký čas" vo funkcii, aby v krajine nenastalo mocenské vákuum.
Zdroj: Reuters