Cez víkend dvaja hráči britských futbalových klubov, stredopoliar Manchestru Nemanja Matić zo Srbska a hráč Stoke City James McClean zo Severného Írska, odmietli vstúpiť na ihrisko v dresoch, na ktorých bol vyobrazený červený vlčí mak. Červený vlčí mak bol pôvodne symbolom pamiatky tých, ktorí padli v 1. svetovej vojne. Neskôr bol tento symbol používaný ako spomienka na obete všetkých ozbrojených konfliktov, ku ktorým došlo po roku 1914. Symbolika červeného vlčieho maku je bežná predovšetkým v krajinách bloku NATO.
Dňa 3. novembra srbský legionár Manchestru pred zápasom Premier League s AFC Bournemouth odmietol hrať v drese, na ktorom bola táto kvetina. V nedeľu svoje správanie vysvetlil v príspevku na svojom instagramovém účte (viac v článku). Matić uviedol, že si stále pamätá, ako bola jeho krajina v roku 1999 zničená kvôli bombardovanie NATO, aj keď bol vtedy len dvanásťročným chlapcom. Tiež vysvetlil, že nikoho nechce uraziť, ale že teraz nepovažuje za prijateľné tento symbol nosiť, a to aj napriek tomu, že skôr sa na ihrisku v drese s červeným makom objavil.
Táto udalosť vzbudila búrlivé reakcie v médiách a na sociálnych sieťach. Matić tiež dostal niekoľko odporúčaní, aby opustil Veľkú Britániu.
Dušan “Dule” Savić, legenda srbského futbalového klubu FK Crvena zvezda a celého juhoslovanského futbalu, ktorého meno skôr skandovala celá Marakana, prezradil Sputniku Serbia, čo si o počínaní Matića myslí. Dodal, že “médiá NATO” na srbského futbalistu bezdôvodne zaútočili:
“Je jasné, že vrahovia budú sami seba chrániť. Urobil to od srdca a pravdepodobne si uvedomoval následky. Myslím si, že mu to Angličania neodpustia. Počkajú si na prvý zápas, v ktorom nebude hrať veľmi dobre a potom uvidíte sami…,” povedal Savić.
Dušan Savić jednanie Nemanju Matića podporil a zdôraznil, že človek by mal mať právo voľby:
“Neprekvapilo ma, ako reagoval. Je “dieťaťom Uby” (Uba je mesto v Srbsku, v komunite Kolubara, pozn. red.). Myslím, že prišiel pravý čas na to, aby niekto nahlas povedal, že si predovšetkým váži seba (Matić, pozn. red.) a ctí obete vlastného ľudu. Nemanja Matić sa ukázal ako muž, ktorý má vlastný názor a vlastnú hlavu. A to je pre človeka z Uby normálne.”
Rovnako zmýšľajúci futbalista a írsky katolík James McClean tým, že na sebe odmietol nosiť symbol červeného vlčieho maku, vzbudil oveľa väčšiu pozornosť britských médií než “nejaký Srb”. McClean sa narodil v meste Derry v Severnom Írsku, kde v roku 1972 počas občianskych protestov zastrelila britská armáda 13 neozbrojených demonštrantov, medzi ktorými boli aj maloletí. Táto udalosť bola nazvaná “krvavou nedeľou“.