Ženeva 12. apríla (TASR) – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov by uvítal a podporil nové kolo rokovaní o severokórejskom jadrovom programe na švajčiarskej pôde.
Podľa agentúry AP to Lavrov uviedol dnes počas rokovaní so svojím švajčiarskym rezortným kolegom Didierom Burkhalterom. Lavrov dodal, že by podporil konanie rokovaní v Ženeve, ak by Pchjongjang súhlasil s diskusiami za účasti predstaviteľov Ruska, Japonska, Južnej Kórey, Spojených štátov a Číny.
Severná Kórea v roku 2005 v princípe súhlasila, že zruší svoj jadrový program, vrátane predpokladaných malých zásob zbraní, výmenou za pomoc a diplomatické výhody od účastníkov šesťstranných rozhovorov. Pchjongjang však v roku 2009 ukončil svoju účasť na šesťstrannom dialógu a neskôr uskutočnil ďalšie jadrové testy.
Ako je známe, Švajčiarsko sa pred týždňom ponúklo za sprostredkovateľa snáh o vyriešenie napätej situácie na Kórejskom polostrove, kde sa kríza vystupňovala po uvalení sankcií OSN na KĽDR v reakcii na jej jadrové skúšky z februára.
Švajčiarske ministerstvo zahraničných vecí nedávno nadviazalo kontakt so severokórejskými úradmi, ale zatiaľ nie sú žiadne plány na nejaké rokovania.
Švajčiarske médiá pred časom informovali, že severokórejský vodca Kim Čong-un, ktorý prevzal vedenie krajiny v decembri 2011 po smrti svojho otca Kim Čong-ila, zrejme strávil vo Švajčiarsku niekoľko rokov, keď pod cudzím menom navštevoval niektorú z tamojších škôl.
Neutrálne Švajčiarsko je častým dejiskom mierových rozhovorov a zohráva roku sprostredkovateľa v medzinárodných konfliktoch, nedávno to bol spor medzi Ruskom a Ukrajinou, či medzi Spojenými štátmi a Iránom a Kubou. V uplynulých siedmich rokoch sa vo Švajčiarsku konalo 15 mierových rokovaní, napr. o urovnaní situácie v Sudáne, Kolumbii, na Srí Lanke, v Ugande a Nepále.
Bývalá švajčiarska ministerka zahraničných vecí Micheline Calmy-Reyová, ktorá bola v roku 2003 prvým štátnikom, čo prešiel cez demarkačnú líniu oddeľujúcu Severnú a Južnú Kóreu, uviedla, že KĽDR sa odvtedy veľmi nezmenila. To, čo Severokórejčania podľa nej chcú, je uznanie a bezpečnostné záruky od USA.
Demilitarizovanú zónu medzi oboma Kóreami v súčasnosti monitoruje päť švajčiarskych a päť švédskych dôstojníkov.
2 20 pel zsl