Diskusiu so študentmi a verejnosťou otvoril minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ktorý vo svojom príhovore prízvukoval, že správne zvolená vízia budúcnosti Únie je pre ňu – rovnako ako pre nás – existenčnou otázkou: do formovania jej budúcej podoby musia byť zahrnuté všetky zložky občianskej spoločnosti, a najmä mladí ľudia, ktorí by mali mať možnosť ovplyvniť jej smerovanie tak, aby zodpovedala dobe a ich potrebám.
“Európska únia je náš vitálny životný priestor. Sme jediná krajina v rámci V4, ktorá je členom elitnej skupiny – Eurozóny. Žiadna iná krajina, ktorá vstúpila v 2004 nevyužila tak výrazne šancu ako Slovensko. Keď sme do únie vstupovali, náš podiel HDP na jedného občana v pomere k priemeru EÚ bol 59 percent, o desať rokov neskôr to bolo 77 percent, žiadna iná krajina taký nárast nezaznamenala. To, že sa k nám hrnú zahraničné investície je fakt, o ktorom netreba polemizovať. Čo je to Schengen a Erasmus, to vám nemusím vysvetľovať. To všetko máme vďaka tomu, že sme členom EÚ. EÚ nie je dokonalá, lebo dokonalý organizmus neexistuje, ale je nepochybne najlepšou odpoveďou na všetky výzvy, ktoré tu okolo nás sú. Ak vás niekto bude presviedčať, že existuje lepšia alternatíva k EÚ, ten nevie, o čom hovorí. Som presvedčený, že budúcnosť SR je v EÚ a hazardovať s akoukoľvek inou alternatívou by bolo nezodpovedné voči tejto krajine,” povedal v príhovore M. Lajčák. Upozornil tiež na niektoré problémy, s ktorými sa EÚ v poslednom čase borí, vrátane brexitu či nárastu vlny populistov. Ako však zdôraznil, je potešiteľné, že “keď ľudia stoja pred voľbou EÚ alebo nie EÚ, vyberú si Úniu”.
Do diskusie, ktorá poskytla priestor názorom a návrhom mladých ľudí o možných riešeniach, prispeli popri ministrovi aj štátny tajomník MZVaEZ SR Ivan Korčok, ktorý v rámci študentského panelu komentoval príspevky o budúcnosti EÚ troch vybraných študentov UMB, ako aj zástupcovia parlamentných politických strán Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA), Martin Klus (SAS) a analytik portálu EurActiv.sk Radovan Geist.
Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici má s rezortom diplomacie podpísanú už od roku 2012 Dohodu o spolupráci. Je jedinou univerzitou s akreditovaným magisterským a doktorandským štúdiom v odbore diplomacia v SR.