Lajčák: EÚ je pripravená monitorovať prímerie v Líbyi

Lajčák: EÚ je pripravená monitorovať prímerie v Líbyi

Bratislava 21. januára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

 

Slovenský minister zahraničia Miroslav Lajčák po skončení pondelkového zasadnutia Rady pre zahraničné veci v Bruseli uviedol, že Európska únia je pripravená podporiť a monitorovať prímerie medzi bojujúcimi stranami v Líbyi. Podľa jeho slov zároveň vedie aj diskusia o možnom obnovení námornej operácie Sophia. Informoval o tom portál teraz.sk

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

Lajčák pripomenul, že diplomati v úvode rokovania vyhodnotili výsledky nedeľnej konferencie o Líbyi, ktorá sa konala v Berlíne. Ocenili sme toto stretnutie ako úspech nemeckej diplomacie. Signály, ktoré vzišli z tohto stretnutia, sľubné a pozitívne. Musia sa zmeniť v realitu, a zatiaľ ešte nemáme prímerie, ktoré by trvalo,zhodnotil situáciu.

Reklama

 

Aj EÚ musí splniť svoju časť dohody

Reklama

V tejto súvislosti slovenský minister uviedol, že ak sa od všetkých zúčastnených strán očakáva splnenie svojich záväzkov z Berlína, potom aj EÚ musí ukázať, že je pripravená splniť svoju časť úlohy. Vo chvíli, keď  nastolia prímerie, musí byť únia pripravená pomôcť s monitorovaním tejto situácie a dohodnúť sa s OSN na tom, ako si rozdeliť zodpovednosť.

Sme si vedomí našej zodpovednosti. Volali sme po politickom procese, a teraz, keď je tento proces realitou, nemôžeme utiecť. Aj preto sme dali pokyn našim spolupracovníkom, aby rozpracovali konkrétne možnosti a aktivity, ktoré môžeme ako urobiť a vrátime sa k tejto téme na ďalšom zasadnutí vo februári, keď sa očakáva prijatie príslušných záverov,vysvetlil Lajčák.

Podľa jeho slov, ale európska aktivita nemôže predbiehať vývoj v samotnej Líbyi. Únia musí počkať na to, keď účastníci berlínskej schôde splnia svoje záväzky, nastane prímerie, a potom bude môcť vstúpiť do tohto procesu. Bolo, ale cítiť jednotu, odhodlanie a pocit zodpovednosti zo strany a ochotu byť pripravený, dodal k veci.

 

Operácia Sophia

Reklama

Na otázku či má v pláne obnoviť námornú operáciu Sophia, ktorú vlani pozastavili, v zložke zameranej na boj proti prevádzačom ľudí, šéf slovenskej diplomacie odpovedal, že je v vôľa o operácii Sophia diskutovať.

“Nechcem teraz predbiehať výsledky našej diskusie, ale sme presvedčení, že proti pirátom a pašerákom ľudí je potrebné zakročiť. Toto je jedna z tých vecí, ktoré sme dnes zadali príslušným pracovným orgánom Rady , aby pripravili konkrétny návrh pre závery februárového zasadnutia Rady,uviedol Lajčák v závere rozhovoru.

K veci sa vyjadril aj český minister zahraničia Tomáš Petříček, ktorý uviedol, že krajiny EÚ by ku kontrole zbraňového embarga OSN v Líbyi mohli využiť práve operáciu Sophia.

Je dôležité oživiť operáciu Sophia, ale kontrola embarga bude vyžadovať aj satelitnú a leteckú techniku, povedal po rokovaní tiež šéf únijnej diplomacie Josep Borrell.

Ten si totiž myslí, že sa do Líbye väčšina zbraní dostane cez pozemnú hranicu v púšti. Okrem operácie Sophia, ale prišla reč na to, ako inak by sa mohla zapojiť do dohľadu nad plnením tejto dohody. Reč prišla na to, že by únia na kontrolu prípadného prímeria mohla vyslať do Líbye vojakov európskych krajín.

Reklama

Je to jeden z variantov, v túto chvíľu má Josep Borrell mandát prostredníctvom pracovných skupín predstaviť konkrétne návrhy, uviedol Petříček a pripomenul, že možné nasadenie českých vojakov by musela schváliť vláda.

 

Rokovanie v Berlíne

Medzinárodnej konferencie v Nemecku, ktorá sa konala v nedeľu v Berlíne, sa zúčastnili predstavitelia Turecka, Ruska, USA, Francúzska, Egypta, OSN, EÚ a ďalších krajín alebo organizácií. Medzi účastníkmi podujatia bol aj predseda líbyjskej Vlády národnej jednoty Faiz Sarrádž a veliteľ Líbyjské národnej armády Chalífa Haftar. Avšak, osobná schôdza medzi predstaviteľmi oboch mocí sa neuskutočnila.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že sa v priebehu konferencie podarilo dosiahnuť jednotnú pozíciu, čo sa týka nutnosti zavedenia zbraňového embarga voči Líbyi. Ďalším úspechom nedeľného rokovania je dohoda o zriadení vojenskej komisie medzi predstaviteľmi oboch síl v Líbyi.

Predseda Mníchovskej konferencie, nemecký diplomat Wolfgang Ischinger, ale zastáva menej optimistický názor voči výsledkom rokovania. Podľa neho totiž ešte nie je jasné ako bude vyzerať pozorovací mechanizmus, aký bude postup v prípade porušenia dohody a kto bude niesť bezprostrednú zodpovednosť za vyriešenie prípadnej eskalácie. Nakoniec vyjadril názor, že zatiaľ neexistujú žiadne záruky toho, že sa strany rozhodli raz a navždy sa vzdať nádeje na vojenské vyriešenie konfliktov vo svoj prospech.

Po zvrhnutí a zavraždení líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího v roku 2011 Líbya prakticky prestala fungovať ako jednotný štát. V krajine teraz panuje dvojvládie. Parlament zvolený ľuďmi zasadá na východe, zatiaľ čo na západe, v hlavnom meste Tripolise, funguje Vláda národnej jednoty, vytvorená s podporou OSN a Európskej únie. Úrady východnej časti krajiny pracujú nezávisle na Tripolise a spolupracujú s Líbyjskou národnou armádou maršala Chalífa Haftara.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali