“Musíme sa spojiť a spoločne zmeniť našu politiku,” vyhlásil Corbyn v parlamente na mimoriadnom zasadnutí, zvolanom na pamiatku zavraždenej labouristickej poslankyne Jo Coxovej.
“Potrebujeme láskavejšiu a miernejšiu politiku. Všetci máme zodpovednosť nevybičovávať nenávisť a názorové spory,” dodal podľa tlačovej agentúry DPA Corbyn. Labouristický líder poukázal na to, že Coxová využila svoj prvý prejav v parlamente v júni 2015 tak, že vyzdvihla pozitívny vplyv prisťahovalectva v Británii.
“Po jej tragickej smrti sa môžeme spojiť a spoločne zmeniť našu politiku – viac tolerovať a menej odsudzovať,” uviedol Corbyn. Premiér David Cameron vyzdvihol Coxovej “vášeň a ducha”. Dodal, že “stelesňovala to najlepšie z ľudstva” vďaka svojej snahe pomáhať utečencom a ľuďom v niektorých najchudobnejších spoločenstvách sveta.
Andrew Mitchell, zákonodarca z Cameronovej Konzervatívnej strany, povedal, že Coxová chcela, aby britskí politici “zdvojnásobili snahu o vyriešenie najväčšej katastrofy tejto éry”, teda konflikt v Sýrii.
Priatelia a podporovatelia Coxovej zorganizovali veľké verejné podujatie, ktoré sa bude konať v stredu 22. júna na londýnskom Trafalgarskom námestí na počesť jej nedožitých 42. narodenín. Podobné menšie akcie sa uskutočnia aj v ďalších mestách.
Vplyvná konzervatívna politička a členka hornej komory parlamentu Sayeeda Warsiová dnes prestala podporovať kampaň za odchod Británie z EÚ a vyhlásila, že tak chce odmietnuť “politiku nenávisti”.
Tusk v mene EÚ odkázal Britom: Zostaňte s nami, potrebujeme Vás
Predseda Európskej rady Donald Tusk vyzval občanov Spojeného kráľovstva, aby hlasovali za zachovanie svojho členstva v únii. V opačnom prípade by takzvaný brexit mohol ohroziť celú úniu.
“Chcel by som apelovať na britských občanov v mene – a viem, že je to fakt – takmer všetkých Európanov a európskych lídrov: Zostaňte s nami, potrebujeme Vás,” uviedol Tusk na spoločnej tlačovej konferencii v Lisabone s portugalským premiérom Antoniom Costom.
Tusk dodal, že bez Britov bude slabšia nielen Európa, ale celá západná a transatlantická komunita. Zároveň pripomenul, že britské hlasovanie v prospech brexitu môže byť “prvý krok procesu rozpadu EÚ”.
“Existuje veľa signálov nespokojnosti s Európskou úniou, prichádzajúcich z celej Európy, nielen zo Spojeného kráľovstva,” priznal Tusk a dodal, že únia by bola “hlúpa” ak by ignorovala odkaz, ktorý symbolizuje nadchádzajúce britské referendum.
V závere svojho prejavu predseda Európskej rady zopakoval, že existujú vnútorní aj vonkajší nepriatelia EÚ, ktorých by správa o brexite potešila a ktorí by za takejto situácie otvárali “fľašu šampanského”.
“Zjednotení pretrváme, rozdelení padneme,” odkázal Tusk do Británie. Podľa jeho slov Európska únia a jej inštitúcie sú pripravené na “deň po”, na obdobie po britskom referende. Tusk bude o výsledku hlasovania britských voličov rokovať v piatok v Bruseli spolu s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a šéfom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom.
Rowlingová: V britskej debate o EÚ oba tábory “vyčarovali príšery”
Aj autorka románov o čarodejníkovi Harrym Potterovi J.K. Rowlingová dnes uviedla, že vie svoje o vymýšľaní príšer a zloduchov – a vidí, že oba tábory britskej kampane o ďalšom členstve v EÚ vytvárajú “obludy, ktoré v nás majú vyvolávať ten najhlbší strach”.
Svetoznáma spisovateľka napísala v dnes zverejnenom blogu, že “príbehy, ktoré nám porozprávali počas tejto referendovej kampane, sú odpornejšie než všetky, na aké si v živote pamätám”.
Rowlingová však dala nakoniec jasne najavo, na ktorú stranu sa pridáva – na stranu zástancov zotrvania Británie v 28-člennej Európskej únii. Podporovateľov odchodu z únie, tzv. brexitu, autorka obvinila z rozdúchavania rasistického druhu nacionalizmu a z prekrúcania pravdy – podľa nej zveličujú mínusy členstva v EÚ a nepripúšťajú výhody, ktoré prináša.
Spisovateľka podľa agentúry AP napísala: “Únia, ktorá sa zrodila zo spoločnej túžby, aby Európa už nikdy nezažila ďalšiu vojnu, je opísaná ako orwellovský kolos, túžiaci – tak ako Veľký brat – po ovládaní ostatných.”
A pokračovala: “O pár dní rozhodneme, ktoré príšery sú podľa nás skutočné a ktoré iluzórne. Smerujeme k tomu, koho príbeh sa nám najviac páči, ale vo chvíľach hlasovania prestávame byť čitateľmi a stávame sa autormi. Koniec príbehu, či už šťastný alebo nie, napíšeme my sami.”
Vargas Llosa: Brexit by predstavoval katastrofu pre Európu i Britániu
Peruánsky spisovateľ, laureát Nobelovej ceny za literatúru Mario Vargas Llosa (80), ktorý dlho žil a pracoval i v Londýne, varoval pred odchodom Veľkej Británie z Európskej únie.
Podľa jeho slov pre regionálne noviny Rhein-Neckar-Zeitung, ktoré poskytol počas pobytu v nemeckom univerzitnom meste Heidelberg, kde vystúpil s prednáškou, by brexit predstavoval “katastrofu pre Európu a rovnako pre Veľkú Britániu”.
Británia by pravdepodobne prestala existovať v dnešnej podobe, dodal svetoznámy literát, ktorý predpokladá, že by Spojené kráľovstvo opustili zrejme Škóti, Severní Íri a možno aj Walesania, pretože by chceli zostať členmi únie.
Vargas Llosa netajil obavy z “veľkého vákua”, ktoré by vzniklo po brexite aj v súvislosti s faktom, že Británia stelesňuje mnohé európske ideály. “Upadli by sme pravdepodobne všetci späť do istého druhu kmeňovej kultúry, pred ktorou už opakovane varoval filozof Karl Popper. Znamenalo by to pre nás všetkých v Európe epochálny prelom.