Podľa jej názoru existuje veľmi vysoké riziko, že krajiny nebudú schopné vyriešiť spory do konca roka.
Zerkalová zároveň poznamenala, že Kyjev poskytol základ pre “úspešné rokovania“. Nové zmluvy o plyne by podľa nej mali odrážať všetky “ponaučenia“, ktoré sa Ukrajina a ďalšie európske krajiny naučili. O čom to je, však nevysvetlila.
Minister energetiky Ruskej federácie Alexander Novak povedal, že Rusko je pripravené podpísať dohodu o urovnaní s Ukrajinou. Podľa jeho názoru by to bolo kľúčovým faktorom pre ďalšiu spoluprácu strán. Minister energetiky tiež povedal, že Moskva je pripravená rozšíriť zmluvu o dodávkach plynu s Kyjevom za súčasných podmienok.
Jurij Vitrenko, výkonný riaditeľ Naftogazu, odpovedal, že Ukrajina také ponuky nedostala. Dodal, že Kyjev je pripravený ich zvážiť v prípade, že ich dostane.
Konflikt ohľadom plynu
Ukrajina v roku 2015 prestala nakupovať plyn z Ruska a potom v príprave na vykurovaciu sezónu nevyužila ruské palivo a čerpala plyn z Európy spätne.
Rusko, Ukrajina a Európska komisia usporadúvajú po roku 2019 trojstranné rokovania o tranzite zemného plynu. Druhé kolo tripartitných konzultácií sa konalo v januári v Bruseli. Strany nedosiahli konkrétnych dohôd.
EK urobila ponuku Moskve a Kyjevu ohľadom prípadnej budúcej zmluvy, ktorá by mala byť podpísaná na dobu viac ako desiatich rokov s “atraktívnymi objemami pre investorov“.
Výkonný riaditeľ Naftogazu Jurij Vitrenko uviedol, že ukrajinská spoločnosť ponúkne Gazpromu rezervovať kapacity pre tranzit v priemere 60 miliárd kubických metrov plynu ročne po dobu približne desiatich rokov.