zelenskyj

NAŽIVO

Zákaz používania mobilných telefónov a iných elektronických zariadení na školách v Holandsku priniesol pozitívne výsledky v sústredení žiakov. Potvrdila to štúdia, ktorú si dala vypracovať holandská vláda. Informuje v správe agentúra Reuters.

19:32

Nemecko plánuje zaviesť program dobrovoľnej šesťmesačnej vojenskej služby. Napísala agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na zdroje oboznámené so záležitosťou.

Berlín sa podľa nej snaží vycvičiť viac záložníkov a posilniť národnú obranu pre bezpečnostné obavy z Ruska.

 

18:42

Poľské ministerstvo zahraničných vecí v piatok odovzdalo protestnú nótu ruskému veľvyslanectvu v súvislosti s nočným útokom na Ukrajinu, ktorý poškodil aj budovu poľskej ambasády v Kyjeve. Rezort to uviedol na sieti X.

18:42

Po masívnych výbuchoch na čerpacej stanici so skvapalneným ropným plynom v talianskom Ríme v piatok stúpol počet zranených na 45, dvaja ľudia sú v kritickom stave.

Medzi zranenými sú aj policajti, hasiči a záchranári, ktorí zasahovali pri menšom incidente spôsobenom nárazom nákladného vozidla do plynového potrubia. Informuje denník The Guardian.

Rím Výbuch Stanica Čerpacia
Na snímke dym stúpa po výbuchu čerpacej stanice na predmestí Ríma v piatok 4. júla 2025 / Foto: TASR/AP-Cecilia Fabiano/LaPresse via AP
18:42

EÚ by mala zvážiť ukončenie dovozu ruského plynu už do roku 2026, čo je o rok skôr, ako navrhla Európska komisia. Uviedol pre portál Politico fínsky europoslanec Ville Niinistö. Ten pôsobí ako hlavný vyjednávač Európskeho parlamentu pre túto legislatívu.

18:38

Moldavsko dúfa, že historicky prvý bilaterálny samit s EÚ dnes v Kišiňove využije na upevnenie svojej cesty k vstupu do bloku, aj keď rastúci spor o členstvo Ukrajiny hrozí spomalením jeho pokroku. Informuje Politico a Euronews.

18:37

Inšpektori MAAE dnes opustili Irán po tom, čo Teherán oficiálne pozastavil spoluprácu s agentúrou. Dôvodom sú bezpečnostné obavy. Informujú agentúry AFP a Reuters.

18:35

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a britský premiér Keir Starmer budú 10. júla spoločne predsedať samitu v Británii. Na ňom sa bude diskutovať o posilnení obrany Ukrajiny. Oznámil Elyzejský palác. Informuje agentúra AFP.

18:34

Zástupcovia automobilového priemyslu na Slovensku sú pripravení spolupracovať so štátom na príprave odborného materiálu, ktorého cieľom je pomôcť automobilkám a zlepšiť konkurencieschopnosť. Diskusia by mala prebiehať minimálne na úrovni štátnych tajomníkov a začať by sa mala v auguste. Uviedol to prezident Zväzu automobilového priemyslu SR Alexander Matušek.

18:30

Letné dovolenky začali. Zamestnanci majú nárok na štyri týždne dovolenky ročne. Výnimku však tvoria niektoré skupiny ľudí, ako sú pracovníci v školstve či osoby vo veku 33 rokov a viac. Dovolenku by si mali pracovníci vyčerpať najneskôr do konca kalendárneho roka, pre ktorý bola určená. Upozornilo na to Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR na svojej sociálnej sieti.

18:30

Čína v prebiehajúcom obchodnom spore s Bruselom zaviedla clá na dovoz brandy z EÚ. Informuje DPA.

 

18:29

Americký prezident Donald Trump plánuje ešte dnes rozosielať listy, v ktorých oznámi obchodným partnerom nové clá na dovoz do USA. Informuje AFP.

18:27

Elektronizácia žiadosti o presun účtu uľahčí ľuďom zmenu banky. Od júla tohto roka môžu požiadať o presunutie svojho platobného účtu aj v elektronickom bankovníctve prijímajúcej banky. Tento systém umožňujú v SR aktuálne tri banky, a to Slovenská sporiteľňa, Všeobecná úverová banka a Tatra banka, pričom 365.bank žiadosti zatiaľ len prijíma. Informovala Slovenská banková asociácia (SBA).

18:27

Po mimoriadnom rokovaní vlády ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) uviedla, že automobilky pôsobiace na Slovensku už cítia negatívny vplyv nových amerických ciel na dovoz áut do Spojených štátov amerických, keď zaznamenali pokles objednávok na tretí kvartál. Ako ďalej povedala, konkrétne čísla ešte nie sú známe a môžu byť aj predmetom obchodného tajomstva.

18:23

Francúzski leteckí dispečeri v piatok už druhý deň štrajkujú za lepšie pracovné podmienky. Štrajk, ktorý vyhlásili dve odborové organizácie, viedol k zrušeniu stoviek letov.

Francúzsko dispečeri letoví štrajk
Na snímke cestujúci sa pozerajú na informačnú tabuľu na letisku Orly pri Paríži počas druhého dňa štrajku letových dispečerov vo Francúzsku v piatok 4. júla 2025 / Foto: TASR/AP-Aurelien Morissard
Čítať viac | 17:44
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Kyjev sa rozhodol pomôcť Európe úplne ochromiť jej priemysel. Koho chce Zelenskyj vydierať?

Kyjev nebude rokovať s Ruskom o predĺžení zmluvy o tranzite plynu do Európy. Uviedol to podľa portálu Svobodnaja Pressa(SP) minister energetiky Ukrajiny German Galuščenko

zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
❚❚
.

„Rozhodne nebudeme účastníkmi rokovaní s Rusmi… Myslím si, že budúci rok bude smerodajný z hľadiska schopnosti Európy fungovať úplne bez ruského plynu,“ cituje úradníka TG-kanál „Politika krajiny“.

Treba uznať, že Galuščenko preukazuje principiálnu dôslednosť. Už začiatkom augusta v rozhovore pre Financial Times dal jasne najavo, že šance Kyjeva a Moskvy dohodnúť sa na predĺžení päťročného tranzitného kontraktu, ktorý vyprší koncom roka 2024, sú minimálne, a to aj v prípade, že európski politici budú sprostredkovať rokovania.

Predtým Serhij Makogon, bývalý šéf spoločnosti Operátor štátneho tranzitného systému Ukrajiny (OGTSU), uviedol, že je potrebné pripraviť sa na ukončenie tranzitu. Naznačil, že „tranzit plynu bude zastavený po roku 2024 alebo dokonca skôr v dôsledku uvalenia sankcií zo strany Európy“.

.

Šéf Naftohazu Oleksij Černyšov je iného názoru. V májovom rozhovore pre Washington Post sa posťažoval, že ako ukrajinský občan je znechutený tým, že jeho krajina stále obchoduje s Ruskom. Zároveň pripustil, že Ukrajina nemôže a nemala by zatvoriť ropovody, pretože potrebuje príjmy z tranzitu a chce byť spoľahlivým hospodárskym partnerom pre európske krajiny, keďže niektoré z nich sú stále závislé od ruských uhľovodíkov. Rozhodnutie o prerušení dodávok by podľa neho mali prijať samotní príjemcovia energetických zdrojov.

Tranzitná linka cez Ukrajinu je jednou z posledných tepien, cez ktorú sa ruský plyn dodáva do krajín západnej a strednej Európy. Pred konfliktom sa Rusko podieľalo na dovoze plynu do Európy až 45 percentami, ale do marca 2023 sa tento podiel znížil viac ako trikrát.

Podľa podmienok zmluvy podpísanej medzi Naftogazom a Gazpromom v roku 2019 musí ruská spoločnosť prečerpať cez Ukrajinu 225 mld. metrov kubických počas piatich rokov jej platnosti. Z toho 65 mld. v roku 2020 a 40 mld. každý nasledujúci rok.

V máji 2022 však Kyjev náhle oznámil, že nemôže čerpať cez plynomernú stanicu Sochranivka (GMS), pretože sa nachádza na území LNR. Odvtedy modré palivo smeruje do Európy len cez jednu vetvu ukrajinského plynového transportného systému (GTS), cez stanicu Sudža (nachádzajúcu sa medzi Sumskou a Kurskou oblasťou). A plyn sa dodáva v objeme potvrdenom ukrajinskou stranou. Napríklad 16. augusta to bolo 42,4 milióna metrov kubických denne, kým tri dni predtým 41,2 milióna metrov kubických.

Vo všeobecnosti vyzerá vyjadrenie Galuščenka dosť zvláštne, a to napriek tomu, že Európa na pozadí protiruských sankcií a svojej „zelenej agendy“ citeľne znížila dovoz lacných ruských energonosičov. Veď len nedávno Kyjev žiadal odrezať “všetky Ruskom kontrolované trasy plynovodov“, ktorými sa plyn dostáva na európsky trh, a ponechať len tranzit cez Ukrajinu.

.

V “Zelenského kráľovstve“ teda neexistuje jednota. Opäť: čo povie Európa? Samozrejme, verejne ohŕňa nos nad ruským plynom, zavádza nejaké cenové stropy, “ekologizuje“ svoju energetiku, ale v skutočnosti stále životne potrebuje modré palivo. Bude sa v tomto prípade realizovať Galuščenkov “experiment“ a aké to všetko môže mať dôsledky?

SP požiadala o komentár k situácii Stanislava Mitrachoviča, popredného experta Národného fondu energetickej bezpečnosti a Finančnej univerzity pri vláde Ruskej federácie:

– Pred časom som bol v arabskom vysielaní s pánom Ustenkom. Je to ukrajinský ekonóm a Zelenského ekonomický poradca, ktorý predtým povedal, že Európa by mala prestať nakupovať ruský plyn. A ja som sa ho, prirodzene, nezabudol opýtať: ak ruský plyn nepôjde do Európy, a to ani cez Ukrajinu, znamená to, že sa zastaví tranzit? Na to mi nikto neodpovedal. Takže tam majú veľa rozporov.Ale teraz nikto nevie, čo sa stane o rok a pol, kým sa skončí platnosť tranzitnej zmluvy. A či bude Európa pripravená obnoviť nákupy ruského plynu. Ak áno, pravdepodobne budeme môcť hovoriť o obnovení dodávok cez Ukrajinu. Je však možné, že v tom čase už žiadne dodávky nebudú.

Napríklad dodávky plynu z Ruska do Európy potrubím sú teraz na úrovni približne 15 % toho, čo boli v roku 2021. To sú už malé objemy. Niekoľko krajín ešte stále nakupuje ruský plyn, ale aj tie sa ho čoskoro vzdajú. Claudio Descalzi, šéf talianskej energetickej spoločnosti Eni, uviedol, že jeho krajina prestane nakupovať plyn z Ruska do dvoch rokov.Preto sa môže stať, že dovtedy nebude po ruskom plyne dopyt. Všetko závisí od vývoja situácie.

 

.

SP: Ale to je iracionálne, nie?

– Samozrejme. Pre Európu by bolo racionálne zachovať dodávky plynu z Ruska a vrátiť sa k nim vo väčšom objeme ako teraz. Pretože ide o otázku konkurencieschopnosti európskeho priemyslu. Najmä jeho energeticky náročných odvetví, ako je chémia, hutníctvo, strojárstvo.Ak tieto odvetvia považujeme za nevyhnutné, niet pochýb o tom, že Európa potrebuje obnoviť nákup ruského plynu. Ak ich však považujeme za zastarané a nepotrebné (a takýto názor existuje medzi západnými politikmi), potom snáď môžeme prestať.

 

SP: Nemecko sa zastavilo a teraz táto „lokomotíva Európy“ ťahá celú Európsku úniu na dno….

– Ja tomu hovorím strata značnej časti jeho konkurencieschopnosti v ekonomike. Pretože Nemecko bolo tradične veľmi silné v chémii, metalurgii a strojárstve.Mimochodom, existujú prognózy, že EÚ čoskoro prestane byť čistým vývozcom automobilov a stane sa čistým dovozcom. V skutočnosti sa hovorí, že Európa prehrá preteky v automobilovom priemysle s Čínou, ktorá je lepšie organizovaná.Chcel by som sa spýtať: nakoľko je takáto hospodárska vojna s Ruskom v dlhodobom záujme Európanov? Ale to je otázka pre politikov a ich voličov.Možno o rok alebo dva tu budú iní politici. Ale ak zostane súčasný kurz, je jasné, že Európa dôsledne smeruje k strate významnej časti konkurencieschopnosti svojho hospodárstva.

 

SP: Prečo sme stále neodmietli dodávky plynu na Ukrajinu a cez Ukrajinu? Ukazuje sa, že sponzorujeme nepriateľa… Mimochodom, koľko im platíme za tranzit?

– V zmluve, ktorej časť bola zverejnená, je stanovený parameter. A v ňom je presne uvedené, koľko Rusko platí za tranzit. Celkovo, ak sa nemýlim, je to 7 miliárd dolárov za celé päťročné obdobie tranzitu.Potom môže dôjsť k nezrovnalostiam: ak Rusko dodá menej, ako je v zmluve, malo by platiť menej. Ale to sú kontroverzné témy. O tom, ako sa platba realizuje teraz, nie sú žiadne verejné informácie.Prečo tranzit v zásade pokračuje? Pravdepodobne ruské vedenie vychádza z tézy, že je lepšie predávať plyn a zarábať peniaze, ktoré sa môžu minúť, a to aj na vojenské výdavky.

 

SP: Ak sa tranzit zastaví, čo to bude znamenať pre Európu?

.

– Pred rokom alebo dvoma by to bola rana. A teraz zostávajú malé objemy. Asi 15 % toho, čo sa dodávalo predtým. A sú rozdelené zhruba na polovicu medzi trasu cez Ukrajinu a cez Turecko. Okrem toho dodávame LNG a tieto objemy rastú. Aj preto je to zvláštne: ak sme chceli zasiahnuť Európu, nemali sme dodávať LNG.Mimochodom, mohli sme zasiahnuť Ukrajinu. Pretože ukrajinská distribučná sústava plynu je technicky priamo prepojená s prepravnou sústavou plynu. A ak nebudeme dodávať plyn cez Ukrajinu, bude oveľa ťažšie v zime zabezpečiť dodávky na územia kontrolované Kyjevom.Zatiaľ sa však táto možnosť nevyužila. Ťažko povedať, čo prinesie budúcnosť. Myslím si však, že ak sme tento nástroj nevyužili v predchádzajúcich rokoch, pravdepodobne ho nevyužijeme ani v budúcnosti.

lng plyn
Ilustračné foto

Ceny plynu sú nestabilné a rastú

Napriek bezprecedentnej naplnenosti zásobníkov plynu v Európe (87,72 %, pred rokom to bolo 72 %) cena modrého paliva na kontinente rastie.Podľa londýnskej burzy ICE sa priemerná cena plynu v Európe zvýšila o 22 % a dosiahla 430 USD za tisíc metrov kubických. V holandskom uzle TTF septembrový futures kontrakt na zemný plyn vzrástol o 31,7 % a stál 471,7 USD za tisíc metrov kubických, uviedla RBC. Nasledovalo zvýšenie na 480 USD. Naposledy dosiahli ceny takúto hranicu pred dvoma mesiacmi – v polovici júna.

Agentúra Bloomberg pripisuje nárast cien zníženiu dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) do veľkého vývozného terminálu v Spojených štátoch. Čiastočne je to spôsobené tým, že USA pokračovali v čerpaní do svojich zásobníkov, ktoré sú v súčasnosti naplnené na 62 %. Okrem toho Trading Economics nevylučuje, že v nadchádzajúcej jeseni sa značná časť dodávok paliva presmeruje z Európy do Ázie, keďže tam stojí viac.

Treba pripomenúť, že cena plynu v Európe začala koncom roka 2022 klesať a v máji 2023 prvýkrát za dva roky klesla pod 300 dolárov za tisíc metrov kubických, čo bolo 13-krát menej ako vlani na jar, keď rekordne vyskočila na 3 892 dolárov.Nárast cien plynu ovplyvnilo viacero ďalších dôvodov – preventívna údržba ťažobných polí v Nórsku, ako aj rastúce teploty v Európe. Vplyv mala aj výroba elektriny z vetra, ktorá v polovici týždňa pokrývala 13,6 % potreby elektriny.

Okrem toho sa po správach z Austrálie, kde sa zamestnanci viacerých zariadení na ťažbu LNG (North West Shelf, Wheatstone a Gorgon) rozhodli vstúpiť do štrajku, čo by mohlo narušiť až 10 % svetových dodávok tohto druhu paliva, na burzách prejavil nepokoj.

.

Boris Marcinkevič, šéfredaktor portálu Geoenergetika Info, pripomenul, že na zmeny v energetickom sektore v Starom svete často nemajú vplyv ekonomické faktory.

– Kolísanie cien v tejto málo rozvinutej časti planéty nazývanej „Európa“ závisí výlučne od rozmarov počasia. Ak bude vlna horúčav pokračovať, dopyt bude rásť a cena bude rásť.

 

SP: A aké počasie im praje? Ak je chladno – dopyt po plyne rastie, ak je horúco – rovnako.

– Obrazne povedané, je to rovnaké ako vo všetkých nerozvinutých ekonomikách: ak fúka vietor, padajú kokosové orechy, ak je bezvetrie, znamená to hlad a neúrodu. Ak príde do Európy vlna horúčav, nastane útlm a výroba vetra klesne. Známe sú aj vlastnosti solárnych panelov: ak teplota prekročí 25 stupňov, účinnosť klesne minimálne o 20 percent. Inými slovami, všetko závisí od počasia, vrátane dopytu po plyne.

.

 

SP: Aký kritický je pre Európu pokles výroby veternej energie? Môže zvýšiť objem výroby?

– Najnovšie generátory poskytujú účinnosť okolo 24 až 25 percent. Viac sa z tejto technológie vyžmýkať nedá. Nie je to len veterná turbína, ktorá vyrába elektrinu. Túto elektrinu treba nejako dodať. A je potrebné investovať do výstavby elektrických vedení a ďalších zariadení. To sa však neplánovalo. Okrem toho sú tieto veterné elektrárne, povedzme, závislé od klímy. A je potrebné vyvážiť energetickú sústavu. Napríklad, ak fúka vietor a nie je kam umiestniť energiu, alebo ak je vysoký dopyt, ale nie je vietor. Takže potrebujete skladovanie energie. Ak použijete lítiové batériové systémy, je to drahé. Druhou možnosťou je vybudovať akumulačné elektrárne. Ani to však nie je lacné a požiadavky na terén sú pomerne prísne. Všetky vhodné lokality v Európe sú však už využité takmer na sto percent a vo Švajčiarsku je malá rezerva, ale bude to dosť náročné a drahé. Treťou možnosťou je rozvoj energetických sietí zohľadňujúci využívanie týchto zariadení na uskladnenie energie. Ani o tom sa však v Európe neuvažuje. To znamená, že žiadna z týchto troch možností sa tam nevyužíva.

Igor Juškov, popredný analytik Národného fondu energetickej bezpečnosti a expert Finančnej univerzity pri vláde Ruskej federácie, sa domnieva, že súčasné zvýšenie cien plynu v Európe je dočasné.

– K podobnému nárastu došlo na jar, keď cena najprv klesla na 270 dolárov za tisíc metrov kubických, potom sa zvýšila na takmer 500 dolárov, potom opäť klesla a tak ďalej. Takéto skoky sa pre európsky trh s plynom stávajú normou. Je to dôsledok takzvanej energetickej transformácie, za ktorú sa tak veľmi zasadzovali a o ktorú sa naďalej usilujú. Len čo však v Európe utíchne vietor, klesá výroba energie z obnoviteľných zdrojov. A je potrebné brať energiu z iných zdrojov – vtedy sa rozbehnú uhoľné a plynové elektrárne. A ceny plynu ako komodity obchodovanej na burze prudko stúpajú. Mimochodom, závislosť od obchodovania na burze vytvára takú psychologickú závislosť obchodníkov s plynom. Najmä zo správ o pripravovanom štrajku zamestnancov plynárenského sektora v Austrálii, ktorá je jedným z najväčších producentov LNG na svete. Ďalším faktorom zvyšovania cien je pretrvávajúce horúce počasie – všeobecne typické pre posledné desaťročie. Spotreba plynu dosahovala vrchol v zime, ale v posledných desiatich rokoch dosahuje vrchol aj v lete a veľa energie sa spotrebuje na klimatizáciu. Súbeh týchto faktorov vysvetľuje nárast cien plynu.

 

SP: Kedy môžeme očakávať ich pokles?

.

– V septembri až novembri, keď sa skončí klimatizačná sezóna, ale ešte nebude zima. Ďalší nárast zaznamenáme počas vykurovacej sezóny. Všetko však závisí od počasia – ak bude tuhá zima, môže dôjsť k skoku až na 1 000 USD za tisíc metrov kubických. Ak bude zima mierna ako minulá, uvidíme cenu 300 – 400 dolárov.

 

SP: Niektorí odborníci spájajú nárast cien plynu so znížením dodávok skvapalneného zemného plynu z USA.

– Je nepravdepodobné, že by to malo vplyv na takéto krátkodobé skoky. Americké závody na výrobu LNG pracujú na maximálnu kapacitu. Nové závody na skvapalňovanie LNG vo viacerých krajinách, predovšetkým v USA a Katare, majú byť uvedené do prevádzky v roku 2026. To by mohlo zvýšiť súčasnú svetovú produkciu LNG o desiatky percent. Správy o možnom znížení dodávok skvapalneného zemného plynu z USA však zaťažujú obchodovanie s akciami.

 

SP: Ako pokračuje výstavba terminálov na skvapalnený zemný plyn v Európe?

– Prijali dvojstupňový program. V prvej využívajú plávajúce terminály na príjem paliva. Vidíme však, že sú často nedostatočne využívané. Z dlhodobého hľadiska chcú vybudovať stacionárne terminály LNG, ktoré budú schopné prijímať viac plynu. Hlavným problémom Európy je však nestabilný dopyt. V minulom roku znížila spotrebu plynu o 60 miliárd metrov kubických. A toto znižovanie pokračovalo aj v tomto roku. Preto stále nie je jasné, koľko terminálov je potrebných, keďže nie je známy objem spotreby, a kto bude platiť za nečinné terminály LNG. Tento bod desí spoločnosti, ktoré investujú do ich výstavby.

.

 

SP: Netúžia v Európe po ruskom plynovode?

– Samozrejme, európske podniky by sa rady vrátili k normálnemu nákupu ruského plynu. Zároveň však obchodné zmluvy neboli porušené, o niektoré z nich sa bojuje na arbitrážnych súdoch. Európske spoločnosti obviňujú Gazprom z nedostatočných denných dodávok. Naša spoločnosť tvrdí, že z dôvodu vyššej moci ich nemôže dodávať. Ukrajina obmedzuje tranzit, došlo k výbuchu Nord Streamu, kvôli sankciám nebolo možné poslať turbíny na údržbu do Kanady. Nemožno využívať ani plynovod Jamal-Európa, pretože Poliaci znárodnili podiel Gazpromu v spoločnosti prevádzkujúcej poľský úsek. V reakcii na to Rusko uvalilo na túto spoločnosť sankcie. Obchodné zmluvy stále platia a obchodníci by sa k nim radi vrátili, ale nikto z európskych spoločností sa o tom nezmieni – inak by ich vyhlásili za agentov Kremľa. Hoci podnikanie v Európe, samozrejme, žiaľ trpí deklarovanou energetickou transformáciou, diskrimináciou plynu ako takého a nemožnosťou dodávok z Ruska.

 

Pritom Európa nemá bez ruského paliva šancu. Na svete nie je dostatok plynu

Európske krajiny nemajú šancu žiť bez ruského plynu, povedal pre Pravda.ru Valerij Bessel, výkonný viceprezident spoločnosti NewTech Services, profesor Ruskej štátnej univerzity ropy a plynu Gubkina. Na svete „jednoducho neexistuje dosť modrého paliva“.

Profesor rovnako reaguje na vyhlásenie Kyjevských úradov, že nemajú v úmysle rokovať s ruskou stranou o otázke tranzitu ruského plynu do krajín EÚ. Je však presvedčený, že skôr či neskôr európski politici nájdu spôsob, ako Ukrajinu „presvedčiť“ o opaku.

„Funguje tam jediná kompresorová stanica v Sudži, cez ktorú je tranzit približne 42 miliónov kubických metrov denne. To znamená, že ročne prepraví do Európy asi 14 miliárd kubických metrov plynu. To je síce úplne zanedbateľné číslo,“uvádza Bessel, ale ako ďalej zdôraznil, Európa nemá čím nahradiť palivo z Ruska. Hospodárska situácia krajín sa zhoršuje. Priemysel sa zatvára kvôli nákladom na energetické zdroje.K tomu všetkému sa pridáva skutočnosť, že na svete zostáva málo plynu.

.

“Na svete už nie je žiadny voľný plyn. Jednoducho ho niet. Hlavnými dodávateľmi skvapalneného zemného plynu sú: Austrália – dodáva len na ázijské trhy, Katar – ten vždy tradične dodával asi 40 percent do Európskej únie, zvyšok na ázijské trhy, a Spojené štáty. To sú tri krajiny, ktoré môžu vyvážať približne 100 – 105 miliárd kubických metrov plynu ročne. To je všetko,” zhrnul expert.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.

ĎALŠIE Z HS













.

.

Blogy

Dagmar Szabó

René Pavlík

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

.
.
.

Putin vysvetlil Trumpovi, prečo zatiaľ nemôže ukončiť vojnu

Ruský prezident Vladimir Putin včera Trumpovi povedal, že na rokovaniach „zatiaľ nie je možné“ dosiahnuť ruské ciele vojny na Ukrajine

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Lukašenko vyzval USA na normalizáciu vzťahov

Bieloruský líder poslal Trumpovi blahoprajný odkaz ku Dňu nezávislosti, píše Le Monde

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj informoval o podrobnostiach rozhovoru s Trumpom

Diskutovali najmä o možnosti dodávok systémov protivzdušnej obrany a „dohodli sa, že budeme pracovať na posilnení ochrany oblohy“. Uskutoční sa…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina urobí „všetko“ pre pokrok v rokovaniach o pristúpení k EÚ, vyhlásil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Kyjev urobí „všetko“ pre pokrok v rokovaniach o pristúpení k EÚ aj napriek vetu…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Macron komentoval svoj rozhovor s Putinom

Francúzsky prezident Emmanuel Macron komentoval svoj dnešný rozhovor s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Prokurátor podal obžalobu pre extrémistickú trestnú činnosť na Daniela Bombica

Prokurátor odboru závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR podal v piatok na Špecializovanom trestnom súde obžalobu na obvineného Daniela B., ktorý…

04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Musk opäť nadhodil tému vytvorenia vlastnej strany

Na X spustil anketu o potrebe americkej strany, ktorá bola načasovaná na Deň nezávislosti USA – „chcete nezávislosť od systému…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Túto noc Kyjev zasiahol „jeden z najväčších náletov”

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Je cieľom maďarskej vlády jednotná Karpatská kotlina?

Základnou filozofiou maďarskej vlády je premýšľať v pojmoch jednotného národa v Karpatskej kotline - priznal vo štvrtok večer Ádám Csepeti,…

04. 07. 2025 | 0 komentárov

Toto v Bielom dome ešte nebolo

Zápasy v klietkach pred 25 000 divákmi uprostred areálu Bieleho domu? Americký prezident Donald Trump plánuje 250. výročie nezávislosti USA…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ministerku vo Východnej vypískali. Neprajníkom poslala odkaz: “Ďakujeme aj stránke Zomri, že konečne propaguje aj slovenský folklór”

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová si vystúpenie Lúčnice vo Východnej užila, a to aj napriek tomu, že prítomní diváci ju vypískali.…

04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Gašpar si vyskúšal mentálny svet „blázna Matoviča“. Prihovoril sa vo videu z Chorvátska

Pred časom sa Igor Matovič so svojim tímom vybral na investigatívnu misiu do Chorvátska, odkiaľ priniesol „šokujúce“ informácie o tom, že…

04. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump nie je spokojný. Výsledky včerajšieho rozhovoru medzi Putinom a prezidentom USA

Trump nie je spokojný. Výsledky včerajšieho rozhovoru medzi Putinom a prezidentom USA

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Veľkú časť Českej republiky postihol výpadok elektriny. Paralyzovaná zostala aj Praha

Veľkú časť Českej republiky v piatok postihol výpadok dodávok elektriny, ktorý spôsobil rozsiahle dopravné obmedzenia a dočasne vyradil z prevádzky…

04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Sýrčan zranil kladivom štyroch cestujúcich v rýchliku na juhu Nemecka

Nemecký železničný dopravca Deutsche Bahn vo vyhlásení uviedol, že „naše myšlienky a súcit patria zraneným a všetkým, ktorí sa teraz…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Putin hneď po telefonáte s Trumpom na Ukrajinu vypálil rekordných 550 dronov a rakiet

Rusko v noci na piatok podniklo najväčší vzdušný útok proti Ukrajine od začiatku vojny, ktorá trvá už viac ako tri…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Dezertéri z ukrajinských jednotiek prinášajú ukoristené zbrane NATO, tvrdí ruský vojak

Ukrajinskí vojaci, ktorí boli vycvičení v krajinách NATO, ale neskôr prebehli na ruskú stranu, boli zásobovaní ukoristenými zbraňami NATO, povedal…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

V blízkosti nákupného centra na juhu Fínska bolo pobodaných niekoľko ľudí, zadržaná bola jedna osoba

K útoku došlo v meste Tampere, treťom najväčšom fínskom meste, ktoré sa nachádza 180 kilometrov severozápadne od hlavného mesta Helsinki,…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pfizer a Moderna musia upraviť etikety na vakcínach proti COVID-19. Pridáva sa varovanie

Americký Úrad pre kontrolu potravín a  liečiv nariadil najväčším producentom vakcín proti COVID-19, spoločnostiam Pfizer a Moderna, upraviť informačné etikety

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Polícia, inšpekcia a krátka pamäť Matovičovcov: Keď tí, čo kričali „mafiu von!“, dnes nechcú hovoriť o sebe

Keď Matovič a jeho ľudia kričali „mafiu von“, sľubovali očistu štátu. No dnes, keď sa prevalili zlyhania polície, inšpekcie aj…

04. 07. 2025 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov

Zranenie mu zabránilo ísť lietadlom. Detaily Jotovej smrti z toho robia nesmiernu tragédiu

Diogo Jota bol na ceste na trajekt, aby sa vrátil do Liverpoolu na predsezónnu prípravu. Avšak cestou ešte v Španielsku…

04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Kaliňák reaguje na tvrdenia europoslankyne Yar. „Plácla úplnú blbosť, ako palacinku bez džemu“

Ministra obrany Roberta Kaliňáka zdvihlo zo stoličky vyjadrenie europoslankyne Lucie Yar , ktorá tvrdí, že na zbrojné projekty ministerstvo v…

04. 07. 2025 | Z domova | PR článok | 6 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Z domova | PR článok | 6 min. čítania | 0 komentárov

Nemecko chce uzavrieť tajnú dohodu s USA. Médiá už prinášajú detaily

Nemecko hľadá spôsoby, ako dodať zbrane Ukrajine, a chce uzavrieť tajnú dohodu o dodávkach zbraní Kyjevu s USA, citoval Bild…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump dal veci do pohybu. Univerzita v Pensylvánii spätne uznáva športové tituly biologickým ženám. Trans plavkyňa ich musí vrátiť

Univerzita v Pensylvánii v rámci rozsiahlej dohody s Bielym domom súhlasila s odobratím medailí transrodovej plavkyni Lii Thomasovej, ktorá súťažila…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Herečka Jiřina Bohdalová je na tom zle, po operácii srdca nastali komplikácie

Obľúbenú českú herečku Jiřinu Bohdalovú trápi zdravie. Po náročnom zákroku, keď jej pred dvoma týždňami lekári operovali srdcovú chlopňu, sa…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Europoslankyňa prehovorila o diskriminácii manželky Milana Uhríka

Europoslankyňa Judita Laššáková cez sociálnu sieť informuje ako organizácia Zastavme korupciu a denník SME urobili reportáž ako je pani Uhríková…

04. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Drucker posiela odkaz Migaľovi

Strana Hlas ani žiadny jej minister nenavrhoval žiadne krátenie eurofondov samospráve. Uviedol to vo vyhlásení minister školstva, výskumu, vývoja a…

04. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dánsko tlačí na pozastavenie hlasovacích práv Maďarska v EÚ

Dánska ministerka pre európske záležitosti Marie Bjerreová uviedla, že Kodaň počas svojho predsedníctva v Rade EÚ zintenzívni konanie podľa článku 7…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Peklo zamrzlo…

Peklo zamrzlo… Česká televize pustila Vidláka v přímém přenosu na sedm minut a ptali se mě na náš program. Samozřejmě…

04. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Zákaz používania mobilných telefónov a iných elektronických zariadení na školách v Holandsku priniesol pozitívne výsledky v sústredení žiakov. Potvrdila to štúdia, ktorú si dala vypracovať holandská vláda. Informuje v správe agentúra Reuters.

19:32

.

Úrady sa zamerali na dúhové priechody: “Cesty sú pre bezpečnosť, nie pre politické posolstvá”

Minister dopravy Sean Duffy v utorok poslal všetkým guvernérom v Amerike, ako aj starostovi Washingtonu a guvernérovi Portorika list, v…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prečo je potrebné neustále pripomínať Západu jeho koncentračné tábory

Nemecko, 3. júla 2025 - Európania sú vystrašení: Rusi si zabrali kus Ukrajiny a chystajú sa ovládnuť Európu! Kristepane, sloboda je…

04. 07. 2025 | 0 komentárov

Francúzsko a Švajčiarsko odstavili jadrové elektrárne kvôli spaľujúcej vlne horúčav

Na ochladenie čerpajú jadrové elektrárne vodu z miestnych riek alebo mora, ktorú následne s vyššou teplotou vypúšťajú späť do vodných…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Čínsky zástupca schladil Európanov: "Ak by Čína poskytla vojenskú pomoc Rusku, ukrajinský konflikt by sa už dávno skončil"

Čína, 4. júla 2025 - Ukrajinský konflikt zostáva jedným z hlavných kameňov úrazu vo vzťahoch medzi Čínou a EÚ. Tá…

04. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Americký Senát svojim hlasovaním zachráni státisíce detí ročne

Americký Senát včera odhlasoval zrušenie financovania organizácie Planned Parenthood na jeden rok. „Ak to dokážeme na jeden rok, musíme to…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

„Hlúpi, hlúpi sa dostali k moci“. Blaha reaguje na urážky Maroša Kramára

Slovenský herec Maroš Kramár sa hanlivo vyjadril nielen na vládu a politikov strany SMER-SSD, ale urazil aj slovenských voličov. Europoslanec Ľuboš…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

ĎALŠIE Z HS













.

Blogy

Dagmar Szabó

René Pavlík

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov