Bratislava/Marseille 9. januára (TASR) – Projekt Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK) Marseille-Provence 2013 neznamená, že sa týka len mesta Marseille. Zahŕňa územie s ďalšími mestami a mestečkami v okolí Marseille, na ktorom žije približne 1,8 milióna obyvateľov. Ide o mestá, akými sú Aix-en-Provence, Arles, Aubagne, Gardanne, Istres, Martigues, Salon-de-Provence, uviedla v Diamantovom dome v Marseille v decembri minulého roku Julie Chénotová poverená stykmi so zahraničím a protokolom v Asociácii Marseille-Provence 2013 (MP2013).
Cez víkend 12.-13. januára sa v Marseille slávnostne spustí program EHMK 2013. Spolu s Marseille-Provence je EHMK 2013 aj slovenská metropola východu Košice.
Diamantový dom je v súčasnosti sídlom Asociácie Marseille-Provence 2013. Ide o bývalý hotel Saboulina Boullena, dom je situovaný za Radnicou mesta Marseille. Jeho názov Diamantový dom je odvodený od vonkajšieho vzhľadu fasády, pokrytej kameňmi vybrúsenými do špicov.
V projekte Marseille-Provence 2013 sa odrážajú tri rozmery dôležité pre Marseille – rozmer miestny, ďalej medzinárodný a oblasti Stredozemného mora.
Marseille je prístav pri Stredozemnom mori, historicky je prístav úzko spätý s druhou stranou, druhým brehom mora, pre prístav je významná výmena tovarov, pohyb ľudí, námorná doprava. Preto Asociácia Marseille-Provence 2013 (MP2013) od začiatku prikladala veľkú dôležitosť nielen európskemu, ale aj stredozemnému rozmeru, čo sa prejavilo aj vo fáze prípravy programu. Ten sa chystal tak, aby sa v ňom obsiahli os územia (Marseille a jeho okolie) a os medzinárodná (okrem európskej aj stredozemná dimenzia). Cieľom bolo, aby sa z projektu EHMK 2013 stala platforma medzi Európou a Stredozemím, vysvetlila Julie Chénotová. "Áno, program odráža tieto požiadavky," dodala.
Program MP-2013 je rozdelený na tri epizódy. Bolo potrebné rozložiť ho na celý rok 2013, dať mu istú koherenciu, aby ho verejnosť lepšie prijímala a vnímala, vysvetlila.
Prvá epizóda zahŕňa obdobie od januára do mája, začne sa otváracím víkendom 12.-13. januára, a nazýva sa: Marseille-Provence víta sveta. Druhá epizóda je stanovená na jún a august a nazýva sa: Marseille-Provence pod otvoreným nebom. Keďže v prístavnom meste i v Provensálsku (Provence) je cez leto teplo, pekné počasie, ideou bolo, aby sa mnohé podujatia konali pod otvoreným nebom. Tretia epizóda sa začne pod názvom Tisíc tvárí Marseille-Provence v septembri a potrvá do decembra. V tom období sa predstavia veľké postavy z oblasti Stredozemia, dodala Chénotová.
"Prístav Marseille má skúsenosť s prisťahovalectvom, skúsenosť s príchodom ľudí z rôznych európskych krajín a Stredozemia, čo veľmi ovplyvnilo prípravu nášho projektu," povedal pre TASR zástupca generálneho riaditeľa MP2013 Ulrich Fuchs. Vyzdvihol, že v prípade Marseille pri príprave kultúrneho a umeleckého programu išlo aj o pozdvihnutie daného územia. Prístav síce zohráva úlohu metropole pre iné miesta daného územia, ale zároveň (dané územie) nie je identita. Ako príklad uviedol dve pre lokalitu dôležité mestá: Marseille a Aix-en-Provence. Kým Marseille je mesto ľudové a imigrácie, potom Aix-en-Provence je buržoázne mesto. "Poznám ľudí v Aix, ktorí mi hovoria, že sú radi, keď nemusia ísť do Marseille, lebo majú z toho strach. Obe mestá sú od seba vzdialené približne 30 km, ale medzi nimi neexistuje priame dopravné spojenie. Dostať sa z jedného do druhého je problematické, cesta autom trvá dlho pre zápchy a kolóny," poznamenal.
"V porovnaní s inými európskymi i francúzskymi regiónmi sa na tomto území nepodarilo realizovať regionálnu identitu," zdôraznil. Jedným z politických cieľov EHMK je poskytnúť ľuďom skúsenosť, že nadobudnúť regionálnu identitu možno i bez veľkých partnerských konfliktov. Aj Ulrich Fuchs podčiarkol, že ďalším veľkým cieľom projektu je poukázať nielen na európsky, ale na európsko-stredozemný rozmer mesta kultúry. Teda nielen Európa, ale aj druhá strana Stredozemného mora sa stala cieľom nášho umeleckého projektu, dodal.
"Urobili sme obrovský kus práce s medzinárodnými sieťami umelcov – v Egypte, Maroku, Libanone, Tunisku – vo všetkých štátoch okolo Stredozemného mora, aj s ľuďmi v Izraeli a Palestíne," uviedol.
Podľa Fuchsa o úspechu projektu sa bude dať hovoriť až na konci roka 2013 a v ďalšom období. Neúspechom bude, ak verejnosť nebude dostatočne informovaná o podujatiach a nebude chodiť na kultúru – výstavy, predstavenia, koncerty. Ako príklad uviedol Berlín a Paríž. Ani nespozoroval, že to boli – v roku 1988 Berlín a v roku 1989 Paríž – EHMK.
Projekt MP2013 financuje necelými 15 percentami štát, okolo 70 percent zabezpečila územná správa – región, departementy, mestské správy – a asi 15 percentami súkromný sektor. Na obdobie piatich rokov celková suma predstavuje 90 miliónov eur.
Vo Francúzsku oficiálne projekt MP2013 predstavili16. novembra 2012 v Marseille za účasti ministerky kultúry Aurélie Filippettiovej.
Marseille-Provence je štvrtým francúzskym mestom, ktoré sa stalo EHMK. Pred ním boli v roku 1989 Paríž, 2000 Avignon spolu s ôsmimi ďalšími mestami a v roku 2004 Lille.
O tom, že Marseille bude spolu s Košicami v roku 2013 EHMK, oznámila v septembri 2008 v Paríži vtedajšia ministerka kultúry Christine Albanelová. Marseille sa presadilo v súťaži s troma ďalšími uchádzačmi – mestami Lyon, Bordeaux a Toulouse.
UPOZORNENIE: Redaktorovi TASR zabezpečilo a hradilo cestu do Marseille Veľvyslanectvo Francúzskej republiky na Slovensku.
UPOZORNENIE: Obrazová redakcia TASR ponúka k správe fotomateriál.