Kukan: Som skeptický, čo sa týka vytvorenia balkánskeho Beneluxu

Kukan: Som skeptický, čo sa týka vytvorenia balkánskeho Beneluxu

Brusel 2. augusta (TASR) – Už takmer dva mesiace je známy návrh na vytvorenie užšieho zoskupenia štyroch balkánskych štátov, ktoré jeho autori nazvali Balkánsky Benelux. Poslanec Európskeho parlamentu (EP) Eduard Kukan tvrdí, že regionálna spolupráca štátov západného Balkánu je vítaná, ale je skeptický, čo sa týka akéhosi zoficiálnenia navrhovaného regionálneho útvaru.

V návrhu, ktorý predstavili kosovský novinár pôsobiaci v Bruseli a rakúsky ekonóm žijúci v Albánsku, sa zdôvodňuje, že užšie prepojenie medzi Albánskom, Kosovom a Čiernou Horou a Macedónskom, by zvýšilo a urýchlilo šance krajín tohto regiónu na vstup do EÚ.

"Európsky parlament požaduje po štátoch tohto regiónu, aby regionálnu spoluprácu brali vážne a podľa toho, aké výsledky v tomto smere dosahujú, sú jednotlivé štáty aj hodnotené," povedal Kukan v rozhovore pre TASR. V súčasnosti by sa dalo povedať, že okrem Kodanských kritérií, požadovaných pre vstup do EÚ, by sa pre balkánske kandidátske krajiny mohlo pripojiť aj kritérium o pozitívnej úlohe štátu v regionálnej spolupráci, dodal.

Slovenský europoslanec, ktorý je členom Zahraničného výboru EP a vedúci parlamentnej delegácie pre krajiny západného Balkánu, spresnil, že europarlament by iniciatívu bližšej spolupráce krajín tohto regiónu celkom uvítal. To však neznamená, že EP súhlasí s medializovaným projektom.

Reklama

"Čítal som tieto návrhy a štúdie a poviem, že som skeptický, či je to reálne," zhodnotil situáciu Kukan. Porovnávať balkánske štáty s Beneluxom (úniou medzi Belgickom, Luxemburskom a Holandskom) je podľa neho nevhodné, lebo ten funguje už dlhé roky a vo všetkom.

Dokonca ani prirovnanie ku krajinám Vyšehradskej štvorky (V4) sa podľa Kukana na región západného Balkánu momentálne nehodí. Hoci spolupráca krajín V4, ktoré sú vyspelejšie ako tie na Balkáne, je dobrá, ani toto stredoeurópske neformálne zoskupenie nefunguje ako Benelux.

Reklama

Kukan upozornil na skutočnosť, ktorá by sa určite nedala obísť, a tou je štatút Kosova. "Pri takýchto iniciatívach, do ktorých je zaradené Kosovo, skôr či neskôr narazíme na štatút Kosova. A ten je taký, že päť členských štátov EÚ ho neuznáva," konštatoval Kukan.

Návrhy na užšie regionálne väzby EP aj on osobne iba víta v duchu myšlienky, že sa v rámci toho nájdu myšlienky na ďalšiu spoluprácu, čo je dobrá vec. "Ale ak by sme chceli hovoriť o akejsi formálnej štruktúre a organizácii, v tom som skeptický, či je to možné," povedal Kukan. Takýto návrh bude vždy vyvolávať ostražitosť, už aj z hľadiska obáv okolitých štátov o vytvorenie tzv. Veľkého Albánska.

"To je vždy citlivá téma. Lebo dnes je v kosovskom parlamente hnutie Sebaurčenie, ktoré je veľmi populárne a veľmi otvorene hovorí o myšlienke Veľkého Albánska," uviedol Kukan. Takéto úvahy pritom už nie sú v popredí ani v samotnom Albánsku.

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:31

Zmeny v tretej verzii novely zákona o verejnom obstarávaní (VO) vytvárajú priestor na korupciu a klientelizmus. Ide napríklad o obmedzovanie právomoci Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) či odvolávanie jeho predsedu bez udania dôvodu. Uviedlo to vo štvrtok opozičné Progresívne Slovensko (PS).

16:57

Francúzske úrady odhalili webovú stránku s falošným náborom francúzskych dobrovoľníkov do vojny na Ukrajine. Oznámilo to vo štvrtok francúzske ministerstvo obrany.

16:42

Rusko vo štvrtok uviedlo, že páchatelia minulotýždňového útoku na koncertnú halu na moskovskom predmestí dostali finančnú podporu z Ukrajiny. Oznámilo tiež zadržanie osoby podozrivej z toho, že pomáhala financovať útočníkov.

16:32

Projekt zabezpečenia verejnej železničnej osobnej dopravy s Ukrajinou využitím širokorozchodnej trate na trase Kyjev – Košice, ktorý schválila vláda na svojom ostatnom rokovaní, považuje KDH za mrhanie peňazí. Uvedenie do prevádzky by si vyžadovalo náklady v miliónoch eur, na čo aktuálne nemá financie ani rezort dopravy, ani Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Vo štvrtok na to upozornilo opozičné KDH.

16:28

Americký Kongres schválil predaj pokročilých raketových systémov Poľsku, uviedol vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

16:28

Rusko vo štvrtok vetovalo návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorý žiadal predĺženie dohľadu expertov OSN nad sankciami svetovej organizácie voči Severnej Kórei. Rezolúciu navrhli Spojené štáty a o jeden rok by predĺžila mandát skupiny expertov, ktorí na dodržiavanie sankcií dohliadajú. Veto zo strany Ruska však ich činnosť pozastavuje.

16:24

Priemerné vozidlo stráca po troch rokoch 22,5 % svojej hodnoty, zatiaľ čo žlté vozidlá len 13,5 %. Naopak, najviac strácajú hodnotu zlaté vozidlá, a to až na úrovni 25,9 %. Vyplýva to z minuloročných dát platformy iSeeCars.com, na čo poukázala spoločnosť Aures Holdings.

16:13

Pápež František na Zelený štvrtok slávil v Bazilike svätého Petra omšu svätenia olejov. Kňazov vo svojej kázni vyzval, aby sa vyhýbali duchovnému pokrytectvu a pristupovali k svojim veriacim milosrdne.

16:07

Poľský premiér Donald Tusk privítal vo štvrtok pokrok dosiahnutý v rozhovoroch s Ukrajinou. Ich témou bol dovoz ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov a blokády hraníc zo strany poľských poľnohospodárov, ktoré naštrbili vzťahy medzi oboma krajinami.

Donald Tusk Šmyhaľ
Na snímke ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ (vľavo) a poľský premiér Donald Tusk
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali