Na jednostranné kroky bosnianskej Republiky srbskej, na čele ktorej stojí prezident Dodik, zareaguje aj EP plánujúci prijať rezolúciu. V nej uvedie, že Brusel do budúcnosti počíta so vstupom Bosny a Hercegoviny do EÚ, ale len v prípade, ak krajina zostane jednotná, dodal Kukan.
Bosnianski Srbi minulý týždeň v referende takmer jednomyseľne schválili zachovanie svojho štátneho sviatku. Hlasovanie sa konalo napriek verdiktu ústavného súdu v Sarajeve, ktorý zakázal oslavy tradičného Dňa štátnosti aj samotné referendum. Podľa ústavného súdu je tento dátum diskriminačný voči bosnianskym Moslimom a katolíckym Chorvátom, keďže pripadá na srbský pravoslávny sviatok.
Slovenský europoslanec otvoril aj otázku Daytonskej dohody, ktorá po vojne v 90. rokoch priniesla do Bosny mier a ústavný poriadok upravujúci fungovanie tohto mnohonárodného štátu. Podľa Kukana sa však ukazuje, že Dayton bráni Bosne v rozvoji a v riešení aktuálnych problémov, preto navrhuje bosniansky ústavný systém zmeniť. Nazdáva sa, že by to krajine mohlo pomôcť pri integrácii do EÚ. Na druhej strane sa obáva, že nájdenie novej dohody – obdoby Daytonu – by bolo veľmi komplikované.
Bosna a Hercegovina s hlavným mestom Sarajevo pozostáva od roku 1995 z dvoch častí – z Republiky srbskej a Federácie Bosny a Hercegoviny. Republika srbská obývaná prevažne etnickými Srbmi sa netají snahou o odtrhnutie od Sarajeva, o ktorom v roku 2018 plánuje hlasovať v referende.