Pred hlasovaním o Istanbulskom dohovore prijali politici pozvanie do Žakoviec. “Pozvali sme ich, poslanci prišli. A až tak zdvihli ruku v parlamente.”
Kuffa tiež uviedol, že farnosť Žakovce, najmenšia, najstaršia, najchudobnejšia farnosť, bola miestom, kde sa politici zhodli a neskôr dohovor aj odmietli.
“Slovensko je jeden z najmenších štátov a naraz celý svet kukol na mapu, kde to Slovensko je, keď sme odmietli Istanbulský dohovor,” dodal.
“U nás sa to rozhodlo, ale nie vďaka farárovi Kuffovi. Ako by som ja dal dokopy dve koalične a dve opozičné strany, ktoré sa furt medzi sebou len žrali. Prestali sa žrať, odsúhlasili Istanbulský a zasa sa žerú,” vysvetlil. Kuffa zároveň skonštatoval, že on by to nedokázal a zásluhu za to pripísal Panne Márii, ale aj ženám a matkám, ktoré sa modlili ruženec. “Predovšetkým im ďakujem. Každý piatok idú a pochodujú.”
Kuffa sa vyjadril aj k slovám bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, ktorá povedala, že Istanbulský dohovor nie je prezidentská zmluva a slovám, že vláda nemôže sama urobiť opatrenia k ukončeniu ratifikácie. “My nie sme prezidentský štát. Najvyšší je parlament. Parlament môže zrušiť prezidenta, ale prezident nemôže zrušiť parlament.”
Kuffa ďalej prirovnal parlament k hlave, ktorý nemá ruky. “Ruky parlamentu je vláda, čo parlament rozhodne, to má vláda rukami urobiť.”
Kuffa tiež podotkol, parlament sa k dohovoru už vyjadril, len vláda sa nemá k ničomu a aj preto pochody pokračujú ďalej. “Lebo chceme, aby to čo vláda rozhodla, ruky vykonali. A to všetko ľudia a Cirkev robia preto, lebo chcú aby vláda vzal svoj podpis z pod Istanbulského dohovoru späť a povedali: ‘My toto nechceme! Hlavou rodiny je muž, srdcom rodiny žena. Toto je Slovenský dohovor, toto chceme’,” dodal na záver.
Istanbulský dohovor
Parlament v tomto roku schválil uznesenie, ktorým žiada vládu, aby Slovenská republika nepokračovala v procese, smerujúcom k ratifikácii Dohovoru. Vláda má teraz vykonať všetky úkony, súvisiace s oznámením Rade Európy, že SR sa nehodlá stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru.
Za schválenie uznesenia hlasovalo 101 poslancov zo 133 prítomných. S návrhom uznesenia prišla koaličná Slovenská národná strana (SNS) (viac v článku).
O Istanbulskom dohovore sa vyjadril úplne presne bulharský ústavný súd: “Ak spoločnosť stratí schopnosť rozlišovať ženu a muža, boj proti násiliu na ženách je len formálny, ale neúplný záväzok”. Všetkým podporovateľom, teda vysvetlil: Ako chcete chrániť ženy, keď neviete, kto žena je?