Kto na Ukrajine zakladá eskadry smrti. Bývalý hrdina Majdanu a člen práporu Azov hovorí o terore ukrajinskej politickej elity voči nepohodlným

Kyjev 29. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)

 

Oddelenie kontrarozviedky Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU) zakladá nelegálne ozbrojené skupiny. Ich cieľom sú vraždy a vyhrážanie sa odporcom režimu. Prezident Porošenko vie o týchto eskadrách smrti.

Ilustračné foto

Ponuku na velenie jednej z týchto skupín dostal Sergej Sanovský, vojenský inštruktor a bývalý zástupca vedúceho výcvikového tábora nacionalistického pluku Azov. Potom, čo Sanovský odmietol túto ponuku, ho SBU uniesla a mučila. Nakoniec sa mu podarilo utiecť z Ukrajiny. Korešpondent Sputnika našiel Sanovského v Myanmare. Teraz Sanovský žiada Švédsko o poskytnutie politického azylu.

 

„Obyčajný hrdina Majdanu”

Sergej Sanovský sa narodil vo vojenskej rodine. Pred udalosťami roku 2014 slúžil v zvláštnej jednotke vnútorných síl, jeho vojenskou špecializáciou je velenie spravodajského oddelenia a výcvik ostreľovačov. Zúčastnil sa protestov na Majdane. „Bolo to ako dúšok čerstvého vzduchu. Zdalo sa, že moja krajina naozaj môže byť zmenená k lepšiemu,” spomína Sanovský.

Počas pouličných bojov v Kyjeve Sergej spolu so svojim priateľom schoval skupinu deviatich rebelov pred štátnymi špeciálnymi jednotkami Berkut. Potom, keď sa snažil premiestniť skupinu ľudí na bezpečné miesto, bol surovo zmlátený jednotkou Berkutu. Čeľusť bola zlomená, takmer všetky zuby mal vyrazené. Sanovský strávil dva dni v bezvedomí. Po niekoľkých operáciách a dlhej liečbe bol v ukrajinskej tlači pateticky nazývaný obyčajným hrdinom z Majdanu.

Po opustení nemocnice Sanovský nastúpil do pluku Azov. Jadro Azovu tvoria radikálni nacionalisti a neonacisti. Sergej nebol nacistom a svoje názory definuje ako niečo medzi liberalizmom a socializmom, ale mal slušnú bojovú prax. V Azove bol veliteľom diverznej prieskumnej jednotky, potom nastúpil na pozíciu zástupcu náčelníka výcvikového tábora pluku.

„Tento tábor som vytvoril prakticky od nuly. Prvý program pre regrútov Azova som vytvoril tiež ja,” spomína Sanovský.

V novembri 2014 dôstojník jednej z mechanizovaných brigád Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorý sa zúčastnil takzvanej protiteroristickej operácie na Donbase, predstavil Sanovského Andrejovi Lisogorovi. Lisogorov jednal ako neoficiálny zástupca a dôverný predstaviteľ Vladimíra Rubana, vedúceho verejnej organizácie Korpus dôstojníkov, ktorá sa zaoberá výmenou väzňov.

Súčasne Lisogor organizuje semináre a školenia pre účastníkov antiteroristickej operácie na Donbase (ATO), členov národnej gardy, vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny a agentov SBU. Výcvikový plán je veľmi špecifický. Okrem napríklad trénovania streľby a boja s nožom sa tu podrobne hovorí o tom, ako viazať, mučiť a škrtiť ľudí.

 

 

Vzťah Lisogora a Sanovského je čím ďalej pevnejší. „Zúčastnil som sa jeho školenia, zároveň som absolvoval výcvik v streľbe a taktický výcvik národnej gardy,” hovorí Sergej.

 

„Škrtili a krútili genitálie”

Počas jedného zo svojich stretnutí s Lisogorom sa Sanovský dozvie, že je poradcom vedúceho oddelenia kontrarozviedky SBU, generála Alexeja Petrova.

V júni 2017 Lisogor pozval Sanovského na schôdzku do kaviarne v rezidenčnej štvrti Čajka v Kyjeve. Sanovský tvrdí, že podľa priameho rozkazu generála Petrova bola založená sieť nelegálnych ozbrojených skupín pre prevedenie aktívnych opatrení na území Ukrajiny, vrátane likvidácie osôb, ktoré nesúhlasia so súčasným politickým smerovaním.

„Povedal, že si vysoko cení mojich bojových skúseností a špecifík úloh, ktoré plnila moja jednotka. A navrhol mi, aby som zhromaždil bojovú skupinu z 6 až 8 ľudí, najlepšie z bývalých kolegov,” hovorí Sanovský. Pritom dodal, že všetky organizačné a technické problémy budú vyriešené na najvyššej úrovni, ale oficiálne nikto z členov tejto skupiny nikde zapísaný nebude.

Lisogor tiež povedal, že dve známe úmrtia na Ukrajine sú výsledkom činnosti skupín, na výcviku ktorých sa podieľal. Právnik a jeden z ideológov pluku Azov Jaroslav Babič, ktorý sa v júni 2015 údajne obesil vo svojom byte na švédskej stene, bol vlastne zabitý. „Jeden ho škrtil a druhý mu krútil pohlavné orgány, aby si Babič nemohol chrániť krk. To je ich bežná taktika,” tvrdí Sanovský.

Lisogor nazval mená páchateľov. Je to bývalý bojovník Azovu Sergej Korovin a ešte jeden azovský ozbrojenec s prezývkou Polubotok. Dôvodom k likvidácii bol Babičov konflikt s vedúcim Občianského zboru a bývalým ministrom spravodlivosti Romanom Zvaričom.

Druhou zavraždenou osobou bol plukovník vo výslužbe Hlavného spravodajského zboru najvyšších Ozbrojených síl Ukrajiny Vjačeslav Galva. Údajne náhodne zahynul na jeseň 2014 pri výbuchu, keď kontroloval stav streliva na vojenskom sklade. V skutočnosti bol „náhodný” výbuch organizovaný nelegálnou skupinou SBU. Dôvodom pre likvidáciu Galvy boli jeho kritické názory na politiku v krajine a odmietnutie spolupráce.

Podľa Sergeja tieto skupiny stoja za mnohými útokmi na politikov, novinárov a sociálnych aktivistov. Niekedy sa členovia týchto skupín len vyhrážali, obete potom šli na políciu, aby požiadali o pomoc. Ale miesto pomoci sa len takým spôsobom dostávali „pod dohľad” tajnej služby. Lisogor uviedol, že bolo urobených niekoľko desiatok akcií. „Pokiaľ chápem dobre, tieto skupiny mali zastrašovať a likvidovať nielen politických oponentov vlády, ale tiež tých, ktorí nechceli spolupracovať, alebo spochybňovali režim. Okrem toho tieto skupiny boli používané ako hrubá sila i v ekonomických konfliktoch,” hovorí Sanovský.

Pritom Lisogor neustále zdôrazňoval, že činnosti skupín boli schválené Petrom Porošenkem a že generál Petrov je priamo podriadený iba ukrajinskému prezidentovi, nie veleniu SBU.

Sergej drsne odmietol ponuku Lisogora. „Chceli zo mňa urobiť kata. Ja som vojak, nie kat,” hovorí Sanovský. Lisogor reagoval na odmietnutie vyhrážkou, že pokiaľ Sergej niekomu prezradí podrobnosti ich rozhovoru, tak bude prinajlepšom zaškrtený niekde na ulici.

Redakcia Sputniku vie tiež o ešte jednej podobnej situácii s ďalším ukrajinským vojenským inštruktorom. Ten je teraz mimo Ukrajinu. Jemu rovnakú ponuku predložila Irina Rubenštejnová — blízka priateľka a zamestnankyňa Lisogora, ktorá sa formálne zaoberá administratívnym vedením vo verejnej organizácii Ukrajinský protiútok.

 

„Skákal mi po chrbte”

V momente posledného rozhovoru s Lisogorom už Sanovský nebol v Azove, ale zúčastnil sa cvičenia v iných útvaroch národnej gardy a ukrajinskej armády. Bol definitívne sklamaný oficiálnym vládnym kurzom. „Každým rokom je to horšie a horšie, v zóne ATO dochádza k opilstvu a rabovaniu. Vojaci zostávajú bez zásob, zato v Kyjeve politici kradnú celé vagóny,” vysvetľuje Sergej.

Dostal nápad — organizovať protestnú akciu proti politike v zóne ATO, proti pozemkovej a penzijnej reforme a priviesť na ňu bývalých veteránov — členov ATO. Podal žiadosť o schválenie akcie vedeniu mesta a to ju prijalo. Ale protestná akcia sa neuskutočnila.

„10. júla 2017 mi vyrazili dvere na byte. Ľudia v uniforme kričia „SBU”. Žiadne povolenie k domovej prehliadke, žiadne dokumenty! Neodporoval som, ale aj tak ma silno zbili. Jeden mi doslova skákal po chrbte,” spomína Sanovský. V byte bola v tej chvíli Sergejova tehotná manželka Taťjana.

Sergeja odviezli do budovy SBU, kde s ním najskôr hovoril vyšetrovateľ a potom pracovníci oddelenia kontrarozviedky. „Nútili ma, aby som sa priznal k absurdným veciam. Že som plánoval štátny prevrat, vraždu prezidenta a ministrov. To je nezmysel! Ale oni požadovali priznanie k tomuto nezmyslu a nahrávali to na video. A hlavne požadovali, aby som s nimi spolupracoval,” rozpráva.

Jedným z pracovníkov bol práve ten Alexandr Poklad, s ktorým Sergeja zoznámil Lisogor. Práve ten ho začal mučiť — prevážne dusiť. „Pre človeka je hrozné zostať bez kyslíka. U nás sa väčšinou dusí. To funguje,” hovorí Sanovský. Potom mu navliekli plynovú masku a pustili do hadice korenistý plyn. Bili ho elektrošokom a krútili chrbticu. Sergej súhlasil, že všetko podpíše a po dvanástich hodinách mučenia a bitia ho pustili.

„Mysleli, že ma dostali, ale ja som prešiel do útoku,” hovorí Sanovský. Nafotil zranenie súčasne v niekoľkých lekárskych klinikách a podal oznámenie vo veci únosu a mučenia k Národnému protikorupčnému úradu Ukrajiny (NPUK). Na úrade sa odmietli týmto prípadom zaoberať, a preto advokát Sanovského Sergej Titorenko zo združenia Fortecija podal žalobu k súdu. Konanie bolo nakoniec zahájené a predané z NPUK na vojenskú prokuratúru.

Zatiaľčo advokát jedná so súdom a prokuratúrou, Sanovský sa rozhodol stiahnuť. Zmenil telefón, najskôr sa skrýval v cudzích bytoch v Kyjeve, potom odišiel do Podnestria a odtiaľ do Moldavska. Tam žil niekoľko mesiacov, manželka k nemu prichádzala.

„Raz mi na WhatsApp zavolal Poklad. Povedal, že vie, kde som a že on je tiež v Kišiňove. Povedal, že sa musíme stretnúť. Že s nimi musím spolupracovať, inak to bude veľmi zlé. Zrejme trestné stíhanie zo strany prokuratúry je pre nich veľmi nebezpečné a oni chceli, aby som vzal svoje slová späť. Akoby som súhlasil so stretnutím, dohodli sme sa na zajtra na 12:00. Pre každý prípad som sa poistil tým, že som nahral videorozhovor a odišiel som s manželkou do Bulharska,” spomína Sergej.

V Sofii dostal Sanovský správu od advokáta Titorenka, že nutne musí odísť niekam ďaleko, najlepšie do Ázie a prečkať to. Potom advokát prestal brať telefón. „U neho a jeho mamy začali robiť domové prehliadky, myslím, že sa vyľakal,” hovorí Sanovský.

Sergej sa rozhodol skryť v Myanmarw, vybavuje si elektronické vízum. Ale len tak opustiť Bulharsko sa nedarí. Na letisku na pasovej kontrole je i s manželkou zadržaný. Policajný dôstojník hovorí, že je to na žiadosť Interpolu. Ale na žiadne ďalšie otázky neodpovedá. Sanovský sa preto rozhodne požiadať o politický azyl.

„Úplne vyvalil oči. Okamžite ma prepustili, doviedli k lietadlu. Škandál nemajú zapotreby. A zadržali ma najskôr na základe neformálnej dohody s SBU. Držali by ma a potom predali našim. Z Bulharska vyvážali ľudí na Ukrajinu v kufri auta,” hovorí Sergej.

Z Myanmare sa Sergej pokúšal spojiť s advokátom, ale márne. Vyoperovali mu chrbticu poškodenú počas vypočúvaní. Chcel tam požiadať o politický azyl, ale v misii OSN mu vysvetlili, že v zákonoch Myanmaru taký pojem vôbec neexistuje.

Teraz si Sergej a jeho žena vybavujú politický azyl vo Švédsku a sú pod policajnou ochranou.

Rangún — Bangkok — Štokholm — Moskva

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Cez víkend treba rátať so zrážkami, budúci týždeň zase s ďalšou vlnou horúčav

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovensko čaká budúci týždeň ďalšia vlna horúčav. Meteorológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Cyril Siman očakáva, že teploty môžu v strede týždňa vystúpiť až na 35 stupňov Celzia. Koniec tohto týždňa, ako aj počas víkendu treba podľa neho počítať so zrážkami a teplotami…

Bowieho vyhlásili za najvplyvnejšieho britského umelca uplynulého polstoročia

0 icon

Londýn 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   David Bowie bol vyhlásený za najvplyvnejšieho britského umelca uplynulých 50 rokov pre svoju schopnosť prekročiť hranice hudby, filmu a módy. Rebríček 50 vplyvných umelcov vypracovala hodnotiaca komisia televíznej stanice Sky Arts Predmetný zoznam oceňuje renomovaných umelcov v kategóriách výtvarníctvo, literatúra, divadlo, hudba, film a…

Éra 10 eurových leteniek sa pre prudký nárast cien pohonných hmôt skončila

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)   Pre rádio BBC to uviedol výkonný riaditeľ írskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair Michael O'Leary O'Leary uviedol, že priemerná cena leteckej spoločnosti stúpne z približne 40 eur v minulom roku na približne 50 eur v priebehu nasledujúcich piatich rokov. „Niet pochýb o tom, že…

OĽaNO podrží Matoviča. Ministrom financií ostane i po uplynutí ultimáta od SaS

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Líder OĽANO Igor Matovič zostane ministrom financií aj po uplynutí ultimáta od strany SaS. Uznieslo sa na tom predsedníctvo hnutia OĽANO, ako aj jeho poslanecký klub OĽANO zároveň pozvalo predstaviteľov strán "pôvodnej" koalície na piatkové (12. 8.) stretnutie. Informovalo o tom hnutie OĽANO…

Ukrajinský minister obrany poslal odkaz na Slovensko: Ukrajina s pomocou slovenského národa a ďalších partnerov porazí svojho nepriateľa

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) dnes na sociálnej sieti zverejnil videoodkaz od svojho ukrajinského náprotivka  Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov sa poďakoval Slovensku za pomoc v súvislosti s ruskou inváziou. Podľa neho je Slovensko správnym susedom. „Obraciam sa na slovenský národ a srdečne vám chcem v mene všetkých Ukrajincov…

Všetky tri zdravotné poisťovne sú v strate

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Všetky tri zdravotné poisťovne na Slovensku boli ku koncu júna v strate. Vyplýva to z výsledkov ich hospodárenia, ktoré zverejnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa je v strate 131,4 milióna eur. Súkromná Dôvera eviduje stratu takmer 44,8…

Hamran prezentoval výsledky v dôležitých kauzách. Odmieta kritiku Fica či Žilinku. Reakcie politikov prišli takmer okamžite

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Screenshot)   Policajný prezident Štefan Hamran kritizuje výroky exministerky Denisy Sakovej či expremiéra Roberta Fica, ktorí spochybňujú prácu polície. Spochybnil aj tvrdenia Žilinku o prieťahoch. Prezident Policajného zboru (PZ) Štefan Hamran odmieta kritiku opozičných politikov Denisy Sakovej (Hlas-SD) a Roberta Fica (Smer-SD). Podľa neho dôvera…

Polícia naháňala pri Trnave vodiča, ktorý sa dopustil viacerých dopravných priestupkov

0 icon

Trnava 11. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Bratislavský kraj)   Zhruba päť kilometrov z obce Vlčkovce pri Trnave až po Sládkovičovo prenasledoval v stredu (10. 8.) policajt na služobnom aute 31-ročného vodiča Škody Fabie, ktorý unikal vysokou rýchlosťou. Príslušník ho chcel skontrolovať, keďže mal vedomosť, že vodič má zadržaný vodičský preukaz. Unikajúce…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Generálny tajomník OSN je vážne znepokojený vývojom situácie v Záporožskej jadrovej elektrárni

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Planet Labs PBC via AP, TASR/AP-John Minchillo, Telegram, Screenshot Youtube, Twitter/Christopher Miller)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:19 - Krajiny severnej Európy súhlasia s…

Vyšetrovanie v kauze Súmrak by sa mohlo skončiť do mesiaca

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Vyšetrovanie v kauze Súmrak by sa mohlo skončiť do mesiaca. Vyhlásil to riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko na štvrtkovej tlačovej konferencii. V prípade sú obvinení bývalý predseda vlády Robert Fico, exminister vnútra Robert Kaliňák (obaja Smer-SD), bývalý policajný prezident Tibor Gašpar…

NAJNOVŠIE

BLOG

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Boris Mesár

Hanba zločineckého štátu USA v Sýrii !

0icon

USA prenasledujú obyvateľstvo sankciami, ale každý deň ukradnú 66 000 barelov ropy zo Sýrie !!! Na postoji Západu voči Sýrii je skutočne niečo prekliato šialené a pokrytecké.Na jednej strane naďalej podporuje sankcie EÚ a USA, ktoré spôsobujú hlad najchudobnejšieho obyvateľstva, ako to opakovane odsudzujú kresťanské nábožensk&eacut

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Ľudia stoja pred masívom Bernina s ľadovcami Pers a Morteratsch vo švajčiarskom horskom mestečku Pontresina

Autor: TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Cez víkend treba rátať so zrážkami, budúci týždeň zase s ďalšou vlnou horúčav

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovensko čaká budúci týždeň ďalšia vlna horúčav. Meteorológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Cyril Siman očakáva, že teploty môžu v strede týždňa vystúpiť až na 35 stupňov Celzia. Koniec tohto týždňa, ako aj počas víkendu treba podľa neho počítať so zrážkami a teplotami…

Bowieho vyhlásili za najvplyvnejšieho britského umelca uplynulého polstoročia

0 icon

Londýn 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   David Bowie bol vyhlásený za najvplyvnejšieho britského umelca uplynulých 50 rokov pre svoju schopnosť prekročiť hranice hudby, filmu a módy. Rebríček 50 vplyvných umelcov vypracovala hodnotiaca komisia televíznej stanice Sky Arts Predmetný zoznam oceňuje renomovaných umelcov v kategóriách výtvarníctvo, literatúra, divadlo, hudba, film a…

Éra 10 eurových leteniek sa pre prudký nárast cien pohonných hmôt skončila

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)   Pre rádio BBC to uviedol výkonný riaditeľ írskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair Michael O'Leary O'Leary uviedol, že priemerná cena leteckej spoločnosti stúpne z približne 40 eur v minulom roku na približne 50 eur v priebehu nasledujúcich piatich rokov. „Niet pochýb o tom, že…

OĽaNO podrží Matoviča. Ministrom financií ostane i po uplynutí ultimáta od SaS

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Líder OĽANO Igor Matovič zostane ministrom financií aj po uplynutí ultimáta od strany SaS. Uznieslo sa na tom predsedníctvo hnutia OĽANO, ako aj jeho poslanecký klub OĽANO zároveň pozvalo predstaviteľov strán "pôvodnej" koalície na piatkové (12. 8.) stretnutie. Informovalo o tom hnutie OĽANO…

Ukrajinský minister obrany poslal odkaz na Slovensko: Ukrajina s pomocou slovenského národa a ďalších partnerov porazí svojho nepriateľa

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) dnes na sociálnej sieti zverejnil videoodkaz od svojho ukrajinského náprotivka  Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov sa poďakoval Slovensku za pomoc v súvislosti s ruskou inváziou. Podľa neho je Slovensko správnym susedom. „Obraciam sa na slovenský národ a srdečne vám chcem v mene všetkých Ukrajincov…

Všetky tri zdravotné poisťovne sú v strate

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Všetky tri zdravotné poisťovne na Slovensku boli ku koncu júna v strate. Vyplýva to z výsledkov ich hospodárenia, ktoré zverejnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa je v strate 131,4 milióna eur. Súkromná Dôvera eviduje stratu takmer 44,8…

Hamran prezentoval výsledky v dôležitých kauzách. Odmieta kritiku Fica či Žilinku. Reakcie politikov prišli takmer okamžite

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Screenshot)   Policajný prezident Štefan Hamran kritizuje výroky exministerky Denisy Sakovej či expremiéra Roberta Fica, ktorí spochybňujú prácu polície. Spochybnil aj tvrdenia Žilinku o prieťahoch. Prezident Policajného zboru (PZ) Štefan Hamran odmieta kritiku opozičných politikov Denisy Sakovej (Hlas-SD) a Roberta Fica (Smer-SD). Podľa neho dôvera…

Polícia naháňala pri Trnave vodiča, ktorý sa dopustil viacerých dopravných priestupkov

0 icon

Trnava 11. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Bratislavský kraj)   Zhruba päť kilometrov z obce Vlčkovce pri Trnave až po Sládkovičovo prenasledoval v stredu (10. 8.) policajt na služobnom aute 31-ročného vodiča Škody Fabie, ktorý unikal vysokou rýchlosťou. Príslušník ho chcel skontrolovať, keďže mal vedomosť, že vodič má zadržaný vodičský preukaz. Unikajúce…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Generálny tajomník OSN je vážne znepokojený vývojom situácie v Záporožskej jadrovej elektrárni

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Planet Labs PBC via AP, TASR/AP-John Minchillo, Telegram, Screenshot Youtube, Twitter/Christopher Miller)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:19 - Krajiny severnej Európy súhlasia s…

Vyšetrovanie v kauze Súmrak by sa mohlo skončiť do mesiaca

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Vyšetrovanie v kauze Súmrak by sa mohlo skončiť do mesiaca. Vyhlásil to riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko na štvrtkovej tlačovej konferencii. V prípade sú obvinení bývalý predseda vlády Robert Fico, exminister vnútra Robert Kaliňák (obaja Smer-SD), bývalý policajný prezident Tibor Gašpar…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Boris Mesár

Hanba zločineckého štátu USA v Sýrii !

0icon

USA prenasledujú obyvateľstvo sankciami, ale každý deň ukradnú 66 000 barelov ropy zo Sýrie !!! Na postoji Západu voči Sýrii je skutočne niečo prekliato šialené a pokrytecké.Na jednej strane naďalej podporuje sankcie EÚ a USA, ktoré spôsobujú hlad najchudobnejšieho obyvateľstva, ako to opakovane odsudzujú kresťanské nábožensk&eacut

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Armádny Magazín

Jednoduché čínske kvadrokoptéry spustili revolúciu v používaní delostrelectva

0 icon

Čína, 11.august 2022 (AM) – Bývalý náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl, armádny generál Jurij Balujevskij, komentoval náhle rozhodnutie ruských strelcov. Podľa neho došlo k „skutočnej revolúcii“. Hovoríme najmä o jednoduchých komerčných kvadrokoptérach čínskej výroby. V predhovore autora ku knihe Centra pre a

Egypt a Hamas vyšli ako víťazi vo vojne medzi Izraelom a Islamským džihádom

0 icon

Izrael, 11.august 2022 (AM) – Po troch dňoch bombardovania pásma Gazy a raketového návratu do vnútrozemia Izraela sa v tejto nepokojnej oblasti sveta uzavrelo prímerie sprostredkované Egyptom. Operácia Úsvit, ktorá bola náhle spustená izraelskou armádou, bez akéhokoľvek viditeľného vonkajšieho dôvodu, formálne proti jednej z

Koho chceli USA v Japonsku atómovo bombardovať? Kresťanov?

0 icon

Japonsko, 11.august 2022 (AM) – V máji 1945 bol prezidentovi Harry Trumanovi predložený návrh, pozostávajúci z niekoľkých japonských miest, na ktoré bolo možné zhodiť atómové bomby.   Za prioritný cieľ bolo zvolených päť miest. Kjóto, ako hlavné centrum japonského priemyslu, Horošima, ako najväčší vojenský prístav

Veliteľka zdravotnej služby ukrajinskej 56.brigády: Jednotka je takmer zničená, a to aj kvôli vlastnému delostrelectvu

0 icon

Ukrajina, 11.august 2022 (AM) – Hlavnou mediálnou témou na Ukrajine ovládanej Kyjevom sú teraz výbuchy na vojenskom letisku na Kryme. Oficiálni predstavitelia Kancelárie prezidenta Ukrajiny popierajú svoju účasť na incidente, ale okamžite predložili vlasteneckú hypotézu o údajnom začiatku "partizánskeho hnutia na okupovanom území". Do úzadia

Krasnopol-M2 má byť likvidátorom diaľkových amerických raketometov

0 icon

Rusko, 11.august 2022 (AM) – Modernizované riadené strely Krasnopol-M2, na rozdiel od predchádzajúcej verzie, si dokážu vybrať cieľ počas salvy. Proti ktorým objektom a bojovým vozidlám nepriateľa budú môcť ozbrojené sily RF použiť muníciu, uviedol vojenský expert Jurij Knutov.   Počas štátnych testov boli strely Krasnopol-M2 vypálené z dvoch zbran

FOTO DŇA

Ľudia stoja pred masívom Bernina s ľadovcami Pers a Morteratsch vo švajčiarskom horskom mestečku Pontresina

Autor: TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali