Bratislava 20. septembra 2023 (HSP/Foto:screenshot)
Pred dvoma dňami sa rozhorel spor medzi Milanom Uhríkom (Republika) a Miroslavom Radačovským (Slovenský Patriot). Momentálne na kandidátke SNS). Šlo o to, že Uhrík obvinil Radačovského z toho, že hlasoval za stratu práva veta pre členské krajiny EÚ, teda aj pre Slovensko. Za stratu veta podľa Uhríka však nehlasoval iba Radačovský, ale samozrejme progresívci a samozrejme, aj Ivan Štefanec z KDH
Radačovský ukázal svoj výpis o hlasovaní, Uhrík záznam o hlasovaní. Pravdu však mal Uhrík. Nevedno, či sa Radačovský pomýlil alebo nevedel o čom sa hlasuje alebo si to neuvedomil hlasoval však ZA.
Nebolo to hlasovanie o strate práva veta, ale ako to už v EÚ je odporným zvykom, bolo to pekne zabalené. V podstate sa hlasovalo o otázke do akej miery uplatniť tzv. premosťovaciu klauzulu, ktorá umožňuje presunúť oblasti z jednomyseľného hlasovania do hlasovania kvalifikovanou väčšinou. Táto správa, podporená väčšinou europoslancov, odporučila presun širokého spektra oblastí do právomoci EÚ,“ vysvetľuje Radovan Geist z portálu euractiv.sk.
Dá sa teda povedať, že ak Uhrík tvrdí, že Radačovský hlasoval za stratu veta, je nepresný v tom, že nešlo o vyslovenú stratu veta ako takého, ale v podstate sa dá povedať, že má pravdu. Šlo o ďalšie oklieštenie suverenity Slovenska. V počínaní Európskej únie sme si už zvykli na používanie salámovej metódy a toto jej pekná ukážka v praxi.
Radačovský v rámci svojho vyviňovania sa ohľadne spackaného hlasovania, veľmi dobre vysvetlil, ako funguje právo veta a akým spôsobom by muselo byť zrušené.
O zrušení jednomyseľného hlasovania v EÚ, teda o zrušení práva veta jednotlivým národným štátom nerozhodujú poslanci Európskeho parlamentu.
Ak by sa právo veta malo zrušiť, musela by o tom jednohlasne rozhodnúť Európska rada. Európska rada sa skladá z hláv štátov alebo predsedov vlád členských štátov. To znamená, že so zrušením práva veta by museli súhlasiť (a o tom jednomyseľne rozhodnúť) všetci lídri vlád krajín Európskej únie, nie europoslanci.
Avšak skôr, aby akýkoľvek predseda vlády Slovenskej republiky vyslovil súhlas so zrušením jednomyseľného hlasovania, teda so zbavením sa práva veta, musel by to predložiť na schválenie poslancom Národnej rady SR.
Teda stručne a polopate. O prípadnom zrušení práva veta nerozhodujú a ani nemôžu rozhodnúť europoslanci a teda ani europoslanec Radačovský, ale v skutočnosti by o tom mohli rozhodnúť len poslanci Národnej rady Slovenskej republiky.
Kto však tomu nerozumie, tak zverejní video, v ktorom tvrdí, že europoslanec Radačovský hlasoval za zrušenie práva veta pre Slovenskú republiku, čo je samo o sebe právny nezmysel.
Takže Európsky parlament môže vydať odporučenie, musí k nemu zasadnúť Európska rada (hlavy štátov), ktorá musí rozhodnúť jednomyseľne, ich rozhodnutie musí byť ratifikované parlamentami. Až potom by sa pristúpili k zmene zakladajúcich zmlúv Európskej únie.
V predvolebnej naháňačke za hlasmi sa často napádajú strany názorovo blízke, od ktorých sa očakáva, že po voľbách budú spolupracovať. Tak je to aj v tomto prípade. Spolupracovať samozrejme môže len ten, kto sa do parlamentu dostane, kde sú väčšie šance na strane Republiky.
Nadôvažok Radačovský dokonca vyhlásil, že Uhrík mu je nesympatický až tak, že ak by sa SNS dostala do Národnej rady a spolu s ňou aj on, tak sa radšej vzdá mandátu, len aby s lídrom Republiky nemusel sedieť v parlamente. To je síce pre národného voliča nepríjemné, ale nie prekvapujúce. Od osobností, ktoré sa do parlamentu vyvezú do NR SR sa nedá očakávať, že ich podpora vlády bude stabilná.
Prečítajte si tiež:
- Uhrík: Progresívci, KDH-aci a národniari hlasovali v Bruseli za zrušenie práva veta. Radačovský sa ostro ohradil
- Matovič a Uhrík sa stretli v diskusii
- Uhrík pre HS: S touto „chobotnicou“ sa stretávame a pociťujeme jej pôsobenie na vlastnej koži