Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov
icon

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

26. februára 2022iconiconicon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay)

Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa. A ten chce:

Zvuk: Forró 1

Prvýkrát sa verejne ohradil proti novele zákona o štátnom občianstve, ktorý po viacerých odkladoch schválila Národná rada s tým, že účinnosť nadobudne 1. apríla. Zákaz dvojakého štátneho občianstva v takom prísnom znení, v akom ho zaviedla vláda Roberta Fica a parlament v roku 2010, je miernejší. Vtedy to bola reakcia na maďarskú legislatívu, ktorá umožnila udeľovať štátne občianstvo aj takým zahraničným Maďarom, ktorí v Maďarsku nežijú. Stačí preukázať, že predkovia mali maďarské či uhorské štátne občianstvo, alebo pochádzajú z územia Maďarska či Uhorska a ovládajú maďarčinu – vedia sa pozdraviť „jó napot!“ Takto to znie v podaní predsedu len nedávno spojenej Aliancie Krisztiána Forróa:

Reklama

Zvuk: Forró 2

Počet občanov Maďarska sa takto za uplynulých 12 rokov zvýšil o viac ako 1,1 milióna ľudí, ktorí žijú najmä v Rumunsku a Srbsku, kde dvojaké občianstvo umožnili bez akýchkoľvek sankcií. Takisto majú maďarské občianstvo desaťtisíce Maďarov žijúcich na Ukrajine, ktorá však dvojaké občianstvo oficiálne neuznáva. Zahraniční Maďari s maďarským štátnym občianstvom sa môžu zúčastňovať aj volieb do maďarského parlamentu a volia väčšinou orbánovcov.

Reklama

Vtedajšie slovenské riešenie však nezabránilo len slovenským občanom maďarskej národnosti stať sa „Maďarmi“, ale skomplikovalo aj život slovenským občanom, ktorí dlhodobo žijú vo Veľkej Británii, v Nemecku či v Česku. Aj oni, keď požiadali o občianstvo iného štátu, prišli automaticky o slovenský pas. Za posledných dvanásť rokov sa tak stalo  zhruba v 4000 prípadoch, a to práve u ľudí, ktorí získali české, nemecké či rakúske občianstvo. Pritom v praxi bolo prakticky nemožné zistiť, ak sa niektorý z našich občanov stal aj maďarským občanom. Ak bude chcieť od 1. apríla slovenský občan získať popri slovenskom občianstve aj iné, musí preukázať, že v zahraničí žije minimálne päť rokov. OĽaNOvci navrhovali tri roky, ale urobili ústupok „pre pokoj v koalícii“. Tí, ktorí už stratili slovenský pas prijatím cudzieho občianstva, môžu požiadať o jeho vrátenie, pokiaľ zdokladujú päťročný pobyt v cudzine.

Zmeny sa týkajú aj osôb so statusom Slováka žijúceho v zahraničí. Tým sa udelí slovenské štátne občianstvo za predpokladu, že majú povolený pobyt na území Slovenska, a žiadateľ sa významne zaslúžil o prínos pre komunitu Slovákov žijúcich v zahraničí v oblastiach ekonomickej, vedeckej, technickej, kultúrnej alebo športovej. V praxi tak vzniknú dve kategórie žiadateľov s postavením Slováka žijúceho v zahraničí. Tou druhou budú žiadatelia bez tzv. prínosu pre komunitu, ktorí vo vzťahu k pobytu budú musieť splniť podmienku najmenej 3-ročného pobytu na slovenskom území.

Podľa predsedu SNS Andreja Danka zákon nebolo potrebné novelizovať.

Zvuk: Danko

Požiadavka päťročného pobytu v zahraničí sa nepáči predstaviteľom slovenských Maďarov. Podľa šéfa zjednotenej „komunitnej“ mimoparlamentnej strany Aliancia Kristiána Forróa vládna koalícia prijala protiústavnú právnu normu a dokonala len to, čo prvá vláda Roberta Fica začala. Forróovci vyzvali preto prezidentku, aby nepodpísala novelu zákona o štátnom občianstve a obrátila sa s ňou na Ústavný súd. Forróovci sa odvolávajú na slovenskú ústavu, ktorá hovorí, že nikomu nemožno odňať štátne občianstvo proti jeho vôli. Podľa Forróa je zákon naďalej diskriminačný a škodí slovensko-maďarskému spolunažívaniu. A 16. február označil za čierny deň nielen pre maďarskú komunitu, ale aj pre celé Slovensko. Nuž, uvidíme, čo urobí prezidentka. Tá sa na Ústavný súd obracia podľa toho, ako sa vyspí ona a jej poradcovia.

Reklama

Krisztián Forró a jeho spolustraníci – Lászlo Sólymos, Szabolcs Mózes i József Berényi sa vyjadrili aj k výsledkom sčítania obyvateľov. Jedni boli s výsledkami spokojní. Krisztián Forró…

Zvuk: Forró 3

Druhí menej. Napríklad Sólymos.

Zvuk: Sólymos

A ďalší už vôbec nie. Ako Mózes.

Reklama

Zvuk: Mózes

No, všetci sa zhodli na tom, že budú požadovať, aby sa k menšinám pristupovalo kumulatívnym spôsobom. Teda, aby sa do počtu príslušníkov národnostných menšín započítali aj tí, ktorí národnostnú menšinu uviedli len ako druhú voľbu. Hovorí Berényi.

Zvuk: Berényi

Interpretácia dvojitého občianstva bude zrejme potrebná. A bude treba prihliadnuť aj na to, že významná časť príslušníkov maďarskej menšiny sa hlási okrem maďarskej, a aj k inej národnej identite. Z tých, ktorí sa hlásia prvotne k maďarskej národnosti, je 35-tisíc takých, ktorí takpovediac iba poloviční Maďari, „fele Magyar, fele Cigány či fele Tóth“. Ako druhú národnosť si maďarskú uviedlo 39-tisíc obyvateľov. Teda koľko je vlastne Maďarov? 387-tisíc, 422-tisíc alebo 461-tisíc? Keďže pani z Grasalkovičovho paláca navrhuje ústretovosť voči menšinám, údaje prvej národnosti a druhej národnosti sa budú zrejme spočítavať. A zároveň to bude znamenať, že na Slovensku nežije len 5,5 milióna, ale viac ako 6 miliónov obyvateľov!

Proti čomu naša najväčšia z menšinových komunít neprotestuje, to sú miliardy forintov – pri kurze 356 forintov za euro – ktoré posiela na Slovensko každoročne Orbánova vláda. Agentúra maďarskej vlády, Nadácia Gabora Bethlena, od roku 2011 schválila subjektom na Slovensku viac ako 140 miliónov eur, teda viac ako 47 miliárd forintov. Maďari podporili kultúrne spolky, kalvínsku cirkev, rekonštrukciu škôl a škôlok, médiá, ale aj futbalový klub FC DAC Dunajská Streda a jeho futbalovú akadémiu. Tisíce eur skončili aj na účtoch organizácií napojených na slovenských maďarských politikov.

Aspoň niečo teda našich spoluobčanov teší. V mestách, ale najmä na dedinách, kde žijú, sú na tom oveľa lepšie ako tamojšia – slovenská menšina. A my sme spokojní tiež. Veď Slováci sú tvrdá nátura. Prežijú aj o vode a chlebe. Naozaj?

Dagmar Vanečková

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:38

Elon Musk predpovedal koniec dolára, ak sa USA nevysporiadajú so svojím štátnym dlhom.

„Musíme niečo urobiť s naším štátnym dlhom, inak bude dolár bezcenný,“ napísal na svojej sociálnej sieti X.

Počas Bidenovho prezidentovania vzrástol štátny dlh USA na 34,4 bilióna dolárov. Ako predpovedá MMF, v roku 2024 prekročí hranicu 123 % HDP krajiny.

Včera 20:12

Americké ministerstvo zahraničných vecí obvinilo v piatok Rusko zo série “zlomyseľných” kybernetických útokov proti európskym krajinám vrátane Slovenska.

Včera 20:04

Jemenskí húsíjski povstalci v piatok pohrozili eskaláciou svojich útokov na lode smerujúce do izraelských prístavov ako odvetu za prípadnú izraelskú ofenzívu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy. V Rafahu našlo útočisko pred bojmi v iných častiach tejto enklávy vyše milióna Palestínčanov.

Včera 19:57

Ceny ropy v piatok klesli a za celý týždeň smerujú k najvýraznejšiemu poklesu za posledné tri mesiace. Náladu na trhoch ovplyvnil najmä horší než očakávaný vývoj na americkom pracovnom trhu za apríl. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli dosiahla do 19.03 h SELČ 83,25 USD (77,49 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 42 centov (0,50 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI s júnovým kontraktom dosiahla 78,46 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 49 centov (0,62 %).

Včera 19:34

Rusko prostredníctvom svojho veľvyslanectva v Berlíne poprelo zapojenie do vlaňajšieho kybernetického útoku na koaličnú Sociálnodemokratickú stranu Nemecka (SPD).

Včera 19:23

V Česku sa na budúci týždeň začne vojenské cvičenie Severoatlantickej aliancie Immediate Response (Okamžitá odpoveď). Zúčastní sa na ňom približne 1200 vojakov, z toho asi 850 ich pricestuje zo Spojených štátov. V piatok to oznámilo české ministerstvo obrany.

Včera 18:54

Estónsky politik Kristo Enn Vaga prešiel za necelý týždeň na bicykli 1700-kilometrovú trasu z Tallinnu do Kyjeva. Jeho cieľom bolo vyzbierať finančné prostriedky na pomoc ukrajinskej armáde.

Včera 18:37

Rusko bude reagovať “zničujúcim odvetným úderom” v prípade, že Ukrajina s podporou Západu zaútočí na Kerčský most alebo Krymský polostrov, varovala v piatok hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Včera 18:10

Ruská armáda tento rok dobyla 547 štvorcových kilometrov územia Ukrajiny. Oznámil to v piatok ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorý ich označil za “nové ruské územia”.

Včera 17:49

Britský minister zahraničných vecí David Cameron sa vyslovil proti Macronovej myšlienke vyslať na Ukrajinu jednotky NATO.

„Vyslanie vojsk NATO na Ukrajinu by bolo nebezpečnou eskaláciou, nie je to potrebné,“ povedal Cameron, ktorý je dnes na návšteve Kyjeva.

Včera 17:46

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Žena pózuje medzi tulipánmi počas návštevy Harrisonovho tulipánového festivalu v Agassiz v Britskej Kolumbii

Autor: AP/Darryl Dyck/The Canadian Press via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Erik Majercak

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali