Po zasadnutí bavorskej krajinskej vlády vyšlo vyhlásenie: “Vo vstupnej časti každej administratívnej budovy slobodnej krajiny ako výraz historického a kultúrneho charakteru Bavorska bude umiestnený zreteľný kríž ako viditeľný záväzok k základným hodnotám právneho a spoločenského usporiadania v Bavorsku a v Nemecku.”
“Kríž je základným symbolom kultúrnej identity kresťansko-západnej povahy,” uvádza ďalej vo vyhlásení. Ako ďalej podľa agentúry DPA uvádza Die Welt, novela sa vzťahuje na “všetky orgány slobodného štátu Bavorsko od 1. júna 2018”. Obciam, krajom a okresom sa odporúča “konať podľa tohto nariadenia”.
Bavorský premiér Markus Söder (CSU) zdôraznil, že kríž symbolizuje “našu bavorskú identitu a spôsob života”. Znamená to elementárne hodnoty, akými sú láska k blížnemu, ľudská dôstojnosť a tolerancia. Kríž v tomto zmysle nie je znakom náboženstva alebo porušovaním zákona o neutralite.
Po zasadnutí vlády sám Söder dokonca priniesol kríž do vstupnej časti bavorskej štátnej administratívy a vyvesil ho tam. Kríž totiž až do roku 2008 visel v miestnosti vládneho kabinetu, bol to dar od bývalého mníchovského kardinála Friedricha Wettera, ktorý ho aj posvätil.
Klares Bekenntnis zu unserer bayerischen Identität und christlichen Werten. Haben heute im Kabinett beschlossen, dass in jeder staatlichen Behörde ab dem 1. Juni ein Kreuz hängen soll. Habe direkt nach der Sitzung ein Kreuz im Eingangsbereich der Staatskanzlei aufgehängt. pic.twitter.com/o99M0dV4Uy
— Markus Söder (@Markus_Soeder) 24. apríla 2018
Silná kritika nového nariadenia prichádza od Zelených, od Ľavicovej strany a od slobodných demokratov (FDP). Predseda FDP Christian Lindner napísal na Twitteri, že “náboženstvo je permanentne zneužívané na politiku strany CSU” a pripomína mu to “takmer Erdogana”.
Wie der @Markus_Soeder und die @CSU Religionen permanent für die Parteipolitik instrumentalisieren, das erinnert geradezu an #Erdogan. Das Grundgesetz hat keine Konfession! CL #kreuz https://t.co/HQRQAoGrwq
— Christian Lindner (@c_lindner) 24. apríla 2018
Doteraz už boli kríže aj v učebniach bavorských škôl a vo februári nový zákon ich dal aj do súdnych siení. Tu sa však kríž jednoznačne musí brať ako symbol kultúrnej identity, aby “neboli pochybnosti o nezávislosti a neutralite prokurátorov a sudcov”.
Novela zákona sa vzťahuje výlučne len na bavorské krajinské inštitúcie, nie na úrady na úrovni obcí či štátu, na ktoré bavorská vláda nemá dosah. Hoci kríže visia aj v niektorých iných inštitúciách, je to len vlastná iniciatíva.