Kristína Machová: Asimilujú sa utečenci, alebo asimilujú nás?

Bratislava 22. októbra 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

 

V médiách rezonuje problém utečencov, ktorí teraz zaplavujú Európu a názory na tento problém sa veľmi rôznia. Takejto situácii sme v minulosti nečelili. Neexistujú žiadne precedensy, doterajšie pravidlá a dohody akoby neboli dosť účinné a nedodržujú sa. Napríklad dohoda o zabezpečení Schengenského priestoru. Vyvstávajú tu otázky ako: Prečo sa to stalo? Sú postoje Európy dobré? Ako máme na túto situáciu reagovať? Čo môžeme očakávať?

Ilustračné foto
Ilustračné foto

 

Ako sa to teda mohlo stať?

Po prvé, zahraničná politika západnej Európy a USA v krajinách, ako napríklad Líbya a Irak, bola chybná. Spôsobila pád vlád, vákuum sily, anarchiu a rozložila kontrolu hraníc. V tomto nepokojnom regióne sa suniti (nasledujú Alího, bratranca proroka Muhammada) a šiiti (nasledujú vodcu Abu Bakr) sporia o to, kto má byť nasledovníkom Mohameda. Keď USA prestali podporovať Saudskú Arábiu a presunuli sa do Iraku, zväčšilo to napätie medzi sunitmi a šiitmi.

Po druhé, od začiatku tohto problému bola politika Európskej únie reaktívna nie preventívna, okrem iného aj kvôli nejednotnosti postojov štátov EÚ. Európa iba  reagovala na to čo sa stalo, napríklad reguláciou hraníc, namiesto toho, aby sa snažila problémom predísť, spoluúčasťou na riešení nepokojov a anarchie tam, kde vznikli.

Hromadné oznamovanie zatvárania hraníc vyvolalo vlnu utečencov, ktorí to chceli stihnúť ešte pred ich uzatvorením. Táto neprimeraná reakcia Európskej únie mala paradoxný dopad na prívaly utečencov, ktorých počty sa neznížili ale naopak zvýšili.

Po tretie v roku 2013 bol vytvorený záchytný tábor pre utečencov na talianskom ostrove Lampeduza. Operácia, ktorá spustila zachraňovanie utečencov v mori – Mare Nostrum trvala cca rok. V dôsledku toho vznikla nová forma podnikateľskej činnosti a to „prevádzačstvo“. V roku 2014 pre pád vlády v Líbyi, všetci prevádzači ešte zvýšili svoju aktivitu a operácia Mare Nostrum skončila. V roku 2015 sa zachraňovanie znova začalo po tom, ako sa objavila fotka utopeného chlapca v novinách.

Štvrtou príčinou bol neúspech humanitárnej odpovede susediacich krajín Sýrie a ďalších konfliktných krajín. Turecko prijalo cca 1,9 mil. utečencov zo Sýrie a Líbye. Taktiež Libanon (1.1 mil.) a Jordánsko (0.6 mil.) absorbovali utečencov zo Sýrie. Ale aj v samotnej Sírii žije asi 10 mil. utečencov v inej časti vlastnej krajiny. Okolité krajiny sú saturované a je pre nich nemožné absorbovať ďalších utečencov. Naviac v roku 2014 „Word Food Program“ znížil potravinovú pomoc a cca 1 mil. ľudí ju prestalo dostávať.

V Líbii sú v utečeneckých táboroch tak strašné podmienky, že pre utečencov, ktorí sa odtiaľ dostanú živí je nemysliteľné vrátiť sa domov znova cez Líbiu a radšej volia riskantnú cestu cez Stredozemné more. Podmienky pašerákov sú tiež neľudské. Ponúkajú diverzifikované služby (rodinné balíčky, za príplatok plávaciu vestu alebo lístok na palube, keďže v podpalubí im hrozí udusenie), cesta po súši je tiež vyčerpávajúca. Ľudia, ktorí sa dajú za takých podmienok na cestu, utekajú naozaj pred vojnou, smrťou, hladom ale niektorí aj preto, aby si polepšili. Neutekajú preto, lebo chcú islamizovať Európu. To ale neznamená, že konečným dôsledkom tejto utečeneckej krízy nebude islamizácia Európy.

 

Nesúhlasím s postojom EÚ

Ekonómovia tvrdia, že migranti majú vo všeobecnosti na ekonomiku krajiny pozitívny vplyv. No nemusí tomu byť tak aj teraz. Myslím si, že v tejto situácii nebolo veľmi štátnické pozývať utečencov do Európy ústami nemeckej kancelárky Merkelovej. Aj bez tohto pozvania by bolo prišlo do Nemecka dosť utečencov, aby „zachránili“ nemeckú ekonomiku trpiacu klesajúcou populačnou krivkou. Toto pozvanie, ale aj ďalšie vyššie spomínané príčiny, uviedli do pohybu masy, s ktorými si teraz Nemecko samotné už neporadí. Aj keď je možné,  že toto pozvanie ovplyvnilo počty utečencov len čiastočne. Je taktiež možné, že vyjadrenia Merkelovej mali slúžiť na zmenu postoja štátov ako je Slovensko, ktoré odmietajú kvóty. Celá táto utečenecká dráma sa môže Nemecku vymknúť z rúk resp. sa to už deje a my o tom nie sme informovaní, aby nevznikla panika. Logicky sa očakáva od ostatných krajín Európy aj od nás, aby sme pomohli. A to by sme mali robiť! Tak ako vieme a vládzeme. Nemôžeme jednou rukou prijímať dotácie a druhou si zakrývať oči pred problémami Európy, ktorej sme súčasťou. Môžeme byť kritickí, môžeme mať na riešenie iný názor, ale musíme byť solidárni.

Znepokojujúce je reálne nebezpečenstvo nárastu zločinnosti a chorobnosti, ktorého rozsah dnes nevieme odhadnúť. Objavili sa informácie o vzmáhajúcej sa zločinnosti v utečeneckých táboroch, o náboženských vojnách medzi samotnými utečencami (odkaz nižšie), taktiež z lekárskych kruhov unikli informácie o šírení chorôb, ktoré sa u nás nevyskytujú a nevieme ich veľmi liečiť. Mohlo by nás upokojiť, že utečenci sú v rámci azylového procesu prehliadaní lekármi už pri vstupe do EU. Príkladom sú aj naši lekári z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, ktorí operujú na maďarských hraniciach.

Ďalšia znepokojujúca otázka je, koľko z týchto utečencov, ktorí atakujú hranice EU v nevídanej miere, uteká naozaj pred hrozbou straty života a koľko z nich iba využíva príležitosť zariadiť si život lepšie. Kľúčové je rýchlo a dobre rozpoznať obete vojnových konfliktov, teda utečencov, od ekonomických migrantov, či dokonca zločincov, ktorých výskyt v týchto vlnách ľudí s neznámou minulosťou nemôžeme vylúčiť. Politici deklarujú, že špekulantov budú bez milosti vracať do domovských krajín, ktoré tiež nie je také ľahké identifikovať, keďže často nemajú alebo zatajujú identifikačné preukazy. Na druhej strane je pravda, že keď predstierajú, že sú z nejakej krajiny, neznalosť reálií danej oblasti ich môže prezradiť. Hlavne je potrebné nájsť spôsob ako to navracanie do domovských krajín urýchliť. V jednom videu bol záber utečenca prechádzajúceho maďarskou hranicou, ktorý reportérom povedal: „Vrátime sa späť, keď nám v našich krajinách urobíte poriadok.“ Čo keby nikam neutekali a urobili si poriadok doma sami? Áno, ja viem, nie je to také jednoduché. Faktom ostáva, že nemáme predstavu, ako dlho táto utečenecká kríza potrvá a koľko miliónov ľudí z vojnou zmietaných oblastí napokon v Európe skončí. Dnes tu nevidím žiadnu víziu skorého zastavenia tohto prílevu.

Celý problém pretrváva už roky a až toto leto, keď to začalo nadobúdať nezvládnuteľné rozmery, sa začalo verejne diskutovať o možných riešeniach, napríklad, že stredozemné more budú brázdiť vojnové lode a pokúsia sa rozbiť prevádzačské gangy. Dobre, dobre. Ale nemohli to robiť už celé leto? A čo prevádzači, ktorí operujú na súši? Čo sa zatiaľ nestalo, je vyriešenie situácie priamo v Sírii a iných ohniskách nepokoja. To všetko vyvoláva vo mne pocit ohrozenia, lebo sa mi zdá, že politická reprezentácia robí málo, aby ochránila vlastné obyvateľstvo a problémy utajuje a zametá pod koberec. Ja chápem, že nechcú vyvolávať fóbie. Ale na druhú stranu ma uráža, že sa predpokladá, že máme ostať nevedomí, lebo by sme to nezvládli. Čo by sme nezvládli? Pravdu? Že Európa je slabá, a že nedokáže zastaviť obohacovanie sa prevádzačov, prievozníkov so smrťou, tento obchod s ľudským nešťastím?

 

Máme právo sa brániť, keď ide o budúcnosť našich detí

Keď už hovorím o politikoch nedá mi nespomenúť jeden pojem a to je „politická korektnosť“. Môže politicky korektná EU bojovať s politicky nekorektným nepriateľom, ktorý vyberie od chudákov posledné peniaze, dovezie ich k brehom EU a tam ich nechá napospas Európanom, ktorí nemajú inú možnosť ako ich zachrániť? Ľudskosť Európanov ich robí v tejto hre bezbrannými. Je politická korektnosť ešte korektná, keď politici zo strachu, že budú označení za politicky nekorektných ignorujú trestnú činnosť prisťahovalcov? (Napríklad násilie v utečeneckých táboroch v Nemecku). Práve kvôli tomuto druhu politickej korektnosti, dosiahlo znásilňovanie detí v anglickom meste Rotherdam obludné rozmery a tak bola radnica mesta Rotherham rozpustená a mesto sa nachádza pod nútenou správou vládnych komisárov. Viac v príspevku „Čo priniesol multikulturalizmus v Británii? (Rotherham 27. júla 2015). (Viac o tom TU). Podobné veci sa dejú aj vo Francúzsku a severnej Európe. Prečo musia deti v Nemecku preobliekať utečencom postele aj keď to môže ohroziť ich zdravie? Prečo to nemôžu robiť utečenci sami?

 

Ako máme reagovať?

Jedna vec je istá. Ak sme ešte ľudia, musíme pomáhať ľuďom utekajúcim od vojnového konfliktu a z domova, kde zanechali všetko čo mali, ktorým ide o život. Na druhej strane tí, ktorým sa poskytuje pomoc, by mali byť za ňu prirodzene vďační. Ale zdá sa, že utečenci ju očakávajú ako čosi samozrejmé (sľúbené?) ba priam až vyžadujú ako niečo, na čo majú právo. A to je znepokojujúce. Z tvári utečencov, ktorých som videla v televízii a na videách, vďačnosť nevyžarovala. Predpokladaná vďačnosť nie je v súlade s vyjadreniami typu „This is Europe? This is Europe?“ v štýle rozčuľovania sa nad nedostatočnými službami v päť hviezdičkovom hoteli. Viem, že sú doráňaní vojnou, unavení a chorí z dlhého pochodu a na mori skoro prišli o život, ale to im nedáva právo nárokovať si. Podobne nie je fér prijímať pomoc od niekoho, kým v skrytosti pohŕdajú, lebo to je žena, ktorá mala sedieť doma a obskakovať vlastného muža, alebo je to neverec iného vierovyznania.

Moja babička bola počas druhej svetovej mladá žena s troma deťmi a poskytla jedlo a úkryt každému, komu len mohla. Aj po vojne, každý žobrák dostal u nej najesť a mohol sa v zime ohriať. Neviem, či by to bola robila, keby sa jej boli vyhrážali, že ublížia jej alebo jej deťom. Aj tí bezdomovci vtedy boli doráňaní a ubolení, ale svoj stav prijímali s pokorou. A práve túto pokoru som nevidela na tvárach utečencov. Mnohí z nich očakávajú, že keď budú v Európe, budú mať všetko zadarmo v rámci štedrého sociálneho systému. Na druhej strane, nemáme právo predpokladať, že sa chcú priživiť na našej práci, keď ich nepoznáme. Napokon, to či budú v budúcnosti utečenci u nás pracovať závisí aj od pravidiel, ktoré my zavedieme.

 

Čo môžeme očakávať?

Podľa môjho názoru, problém prijímania týchto utečencov nespočíva ani tak v tom, že by sme príliš schudobneli. Možno napokon prišiel čas, aby vyspelý svet vrátil krajinám (bývalým kolóniám?), z ktorých nerastného bohatstva roky ťažil, to čo im vlastne patrí. Možno prišiel čas, aby sme platili za to, ako sme si v rámci boja proti terorizmu vytvorili nárok zasahovať do vnútroštátnych konfliktov iných krajín. Ale to sa týka aj USA! Preto si myslím, že aj USA by sa mali zapojiť do riešenia utečeneckej krízy, lebo hospodárske oslabenie EU by malo negatívny dopad aj na hospodárstvo USA, kvôli hustej sieti ekonomických vzťahov.

Teda problém, ktorého sa ja obávam, je fakt, že absorbovanie týchto utečencov v miliónoch môže zmeniť kultúrnu a kresťanskú podstatu Európy. Dnes sa veľa hovorí o tom, že máme asimilovať utečencov. Ale asimilovať nemôžete niekoho, kto sa nechce prispôsobiť spoločnosti, v ktorej žije. Doteraz asimilácia v Európe nikdy neprebehla úspešne. Napokon sa môže stať, že v konečnom dôsledku o mnoho rokov asimilujú oni nás v našej vlastnej krajine. Je pravda, že nezáleží na náboženstve ani rase ľudí, ktorých zachraňujeme. Ale tí, ktorí zachraňujú majú predsa tiež právo ochraňovať a zachovať si svoje hodnoty. Teoreticky sa môže stať, že nové kultúry budú v dobrých podmienkach populačne vzrastať, čoho EU zdá sa nie je schopná. Potom by sa mohlo stať, že moje vnučky budú musieť nosiť „burku“ a dodržiavať právo „sharia“ a budú musieť tajiť svoje náboženské cítenie, ako sme museli my za socializmu. Avšak triezve odhady hovoria, že k niečomu takému minimálne do 50 tých rokov tohto storočia nedôjde. Taktiež politológovia tvrdia, že keď sa populačne výkonná kultúra imigruje do populačne menej aktívnej kultúry, jej populačná aktivita začne klesať.

Alebo máme ideálnu predstavu o EU, aká ona v skutočnosti nie je, a teraz sa bojíme, že ju  stratíme? Preto túto predstavu o EU a jej hodnoty vyťahujeme v debatách? Ako je to s náboženstvom? Je EU ešte kresťanská, keď vás nepustia do mnohých kostolov v Anglicku, kým nezaplatíte vstupné, ako by ste šli do múzea (York, Frankfurt nad Mohanom)? Keď mnohé kostoly západnej EU zívajú prázdnotou alebo sú z nich hotely? Keď na cintoríne uprostred mesta rozložia príležitostné trhovisko (Edinburgh)? Stojí EU o svoje kresťanské hodnoty a tradície? Je z tohto hľadiska Európa prázdna a tak je tu čas, aby bola vyplnená niečím novým, napríklad Islamom a nechala sa ním pretvárať? Alebo prišiel čas, aby sme si uvedomili, čo by sme mohli stratiť, a budeme za to bojovať a to napomôže zázraku, v ktorom sa fénix zdvihne z popola? Bojovať, ale zbraňami, ktoré ako kresťania, máme k dispozícii: nezištnou pomocou, šírením lásky, mieru, pokoja bez ohľadu na to, čo príde. Aby aj utečenci, nech sú akíkoľvek, cítili túto lásku a ľudskosť. Aby ich to premohlo viac, ako akákoľvek iná zbraň, lebo aj táto utečenecká kríza ukázala, že zbrane a vojny napokon nič nevyriešia.

doc., Ing. Kristína Machová, PhD.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Ruský veľvyslanec oznámil odchod 27 diplomatov z USA v januári 2022

0 icon

Moskva 28. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Wong Maye-E)   Ruský veľvyslanec v Spojených štátoch Anatolij Antonov v sobotu povedal, že 27. ruských diplomatov so svojimi rodinami 30. januára budúceho roka opustí USA. Informovala o tom agentúra TASS. Ďalších 27 pracovníkov ruskej diplomatickej misie zo Spojených štátov odíde 30. júna 2022 Antonov upozornil,…

Vymenovanie Fialu premiérom? Stala sa z toho tragikomédia

0 icon

Praha 28. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Darko Bandic, Lisa Leutner)   Vynútila si pražská kaviareň vymenovanie Petra Fialu za premiéra? Šéf ODS nakoniec pôjde k prezidentovi Zemanovi v nedeľu. Ak sa nebude báť Covidu-19. Nezdá sa vám, drahí čitatelia, že česká politická scéna pripomína tragikomédiu? A hlavnú úlohu zohráva pražská kaviareň a…

Počet dlhodobo nezamestnaných na Slovensku v októbri klesol

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Úrady práce na Slovensku evidovali ku koncu októbra tohto roka 94,2 tisíca ľudí, ktorí boli bez práce viac ako jeden rok. V porovnaní so septembrom tak počet dlhodobo nezamestnaných klesol o 1,5 tisíca. Medziročne však išlo v minulom mesiaci o nárast o 19,7 tisíca…

Pozrite si živé vysielanie zo štúdia Hovorme spolu. Diskusia: Opatrenia

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto:screenshot)   Vládna garnitúra spolu s konzíliom vybraných odborníkov a mainstreamovými médiami nás už rok presviedčajú o tom, že jedinou možnosťou ako sa vyrovnať s ochorením Covid-19 je očkovanie. Iné názory popierajú všetkými možnými spôsobmi a sa snažia sa o ich úplnú elimináciu. Z tohto dôvodu…

Matovič: „Meniť ministra zdravotníctva počas vrcholu tretej vlny pandémie nie je správne. Musí si zožať, čo zasial.“ A čo občania, zabudol minister na nich?

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Meniť ministra zdravotníctva počas vrcholu tretej vlny pandémie nie je správne. V dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike to povedal minister financií a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič „Znefunkčnili by sme tým ministerstvo zdravotníctva. Pán minister Lengvarský…

Čo vlastne povedal Putin vo Valdaji? Čítali ste aj to, čo bolo medzi riadkami?

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA/AP/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo, Alexei Druzhinin Evgeniy Paulin, Mikhail Metzel)   Prelomový prejav prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina, ktorý mal na zasadnutí diskusného klubu Valdaj pred niekoľkými týždňami si zasluhuje, aby sme sa k nemu ešte vrátili. Je totiž zásadný z hľadiska toho, kam…

Pripravte si transparenty a ďalšie pomôcky, sezóna sa začína. A či bude kvôli čomu ísť do ulíc? Čo myslíte?

0 icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Media TV Rotterdam, SITA/AP-Abdeljalil Bounhar, TASR-Pavel Neubauer)   Čoskoro je tu december. Blížia sa sviatky. Všetko nasvedčuje tomu, že občania, vnímajúc čo sa deje okolo nich, to možno budú chcieť riadne, aj s transparentmi a pyrotechnikou, osláviť v uliciach A naša milovaná vláda nám v tomto…

Zeman netradičným spôsobom vymenoval Fialu za premiéra

0 icon

Praha 28. novembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Český prezident Miloš Zeman vymenoval v nedeľu na zámku v Lánoch predsedu ODS Petra Fialu za nového premiéra. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24 Vymenovanie, pôvodne plánované na piatok, sa uskutočnilo v miestnosti, do ktorej vedú dva vchody. Pri jedných dverách…

Dôvody prečo môže dôjsť k blackoutu

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Heute/Foto:Pixabay)   Rakúsko – Otázkou nie je, či blackout príde, ale kedy príde. Odborníci sú si tým istí. Ale prečo k tomu vôbec môže prísť? Mnohé inštitúcie, od armády, polície až po firmy, sa v súčasnosti pripravujú na veľký výpadok elektrickej energie. Ale prečo vlastne? Veď…

Čo čaká zaočkovaných zo strednodobého hľadiska?

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Róbert Fritz)   Lekár a analytik Juraj Mesík na sociálnej sieti zverejnil, čo môže čakať zaočkovaných ľudí zo strednodobého hľadiska Mesík na sociálnej sieti upozornil, že v časopise Circulation práve vyšla práca S. Gundryho (Hirschov index 37), ktorá vnáša do perspektív viac svetla. „V Medzinárodnom inštitúte…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Kolóny s technikou NATO sa presúvajú do východnej Európy, aby „reagovali na ruskú agresiu“ + videá

0icon

https://sk.news-front.info/2021/11/28/kolony-s-technikou-nato-sa-presuvaju-do-vychodnej-europy-aby-reagovali-na-rusku-agresiu/ BM : bohužiaľ aj Slovensko sa pridalo k teroristom z NATO a pripravujú sa na útok na Rusko . Čo vám to už v tej armáde načisto hrabe ? Zlyháva vám historická pamäť ? Ste naozaj takí kreténi ,že sa znovu necháte zatiahnuť do útoku na Rusko alebo Bielorusko…

Peter Lipták

Lepší Omicron ako Delta

0icon

Aktuálny výskyt https://liptakpeter.blog.pravda.sk/files/2021/11/zomicron1.png Aktuálna smrtnosť https://liptakpeter.blog.pravda.sk/files/2021/11/zomicron2smrtnost.png V celej južnej Afrike dnes máme prakticky nulový výskyt kovidu s prakticky nulovou smrtnosťou pri cca 3- 20% zaočkovanosti. Nuž a teraz sa my máme začať otriasať strachom, že sa odtiaľ šíri kovid? Jedine, že by bol Omicron nebezpečnejší pr

Viktor Pondělík

Prezident je asi nadčlověk

0icon

Lidé se dělí do minimálně dvou kategorií. I když jsou si všichni před zákonem rovni, přece jenom jsou si někteří z nás tak jaksi rovnější. A v čem se to může projevovat? Třeba i v tom, co se odehrává právě nyní v České republice. Český prezident byl sotva propuštěn z…

Patrik Spišiak

Väčšina kryptomien je bublina

0icon

Je veľký rozdiel medzi poklesom ceny a cenovou bublinou. Pri poklese ceny akým bol napríklad pokles cien nehnuteľností v rokoch 2008/2009 sa cena po určitom čase vrátila na predchádzajúcu úroveň. Ak sa, ale pozrieme na tulipánovú bublinu v Holandsku počas 17 storočia alebo internetovú bublinu v roku 2001 tak zistíme,…

Marek Bičík

Moje telo, moja voľba 2!

0icon

Je to doplnenie môjho predošlého článku, Moje telo, moja voľba, ktorý sa mi zdal krátky a písal som ho v rozčúlení, narýchlo. Pointa bola v rozhodnutiach potratových aktivistiek, že ich telo je ich voľba. Horšie je to už s „očkovaním“ proti covid „chrípke“. Tam už si človek len tak ľahko…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke pohľad na zasnežené Vysoké Tatry z podhoria, vo Vysokých Tatrách

Autor: TASR - Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ruský veľvyslanec oznámil odchod 27 diplomatov z USA v januári 2022

0 icon

Moskva 28. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Wong Maye-E)   Ruský veľvyslanec v Spojených štátoch Anatolij Antonov v sobotu povedal, že 27. ruských diplomatov so svojimi rodinami 30. januára budúceho roka opustí USA. Informovala o tom agentúra TASS. Ďalších 27 pracovníkov ruskej diplomatickej misie zo Spojených štátov odíde 30. júna 2022 Antonov upozornil,…

Vymenovanie Fialu premiérom? Stala sa z toho tragikomédia

0 icon

Praha 28. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Darko Bandic, Lisa Leutner)   Vynútila si pražská kaviareň vymenovanie Petra Fialu za premiéra? Šéf ODS nakoniec pôjde k prezidentovi Zemanovi v nedeľu. Ak sa nebude báť Covidu-19. Nezdá sa vám, drahí čitatelia, že česká politická scéna pripomína tragikomédiu? A hlavnú úlohu zohráva pražská kaviareň a…

Počet dlhodobo nezamestnaných na Slovensku v októbri klesol

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Úrady práce na Slovensku evidovali ku koncu októbra tohto roka 94,2 tisíca ľudí, ktorí boli bez práce viac ako jeden rok. V porovnaní so septembrom tak počet dlhodobo nezamestnaných klesol o 1,5 tisíca. Medziročne však išlo v minulom mesiaci o nárast o 19,7 tisíca…

Pozrite si živé vysielanie zo štúdia Hovorme spolu. Diskusia: Opatrenia

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto:screenshot)   Vládna garnitúra spolu s konzíliom vybraných odborníkov a mainstreamovými médiami nás už rok presviedčajú o tom, že jedinou možnosťou ako sa vyrovnať s ochorením Covid-19 je očkovanie. Iné názory popierajú všetkými možnými spôsobmi a sa snažia sa o ich úplnú elimináciu. Z tohto dôvodu…

Matovič: „Meniť ministra zdravotníctva počas vrcholu tretej vlny pandémie nie je správne. Musí si zožať, čo zasial.“ A čo občania, zabudol minister na nich?

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Meniť ministra zdravotníctva počas vrcholu tretej vlny pandémie nie je správne. V dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike to povedal minister financií a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič „Znefunkčnili by sme tým ministerstvo zdravotníctva. Pán minister Lengvarský…

Čo vlastne povedal Putin vo Valdaji? Čítali ste aj to, čo bolo medzi riadkami?

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA/AP/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo, Alexei Druzhinin Evgeniy Paulin, Mikhail Metzel)   Prelomový prejav prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina, ktorý mal na zasadnutí diskusného klubu Valdaj pred niekoľkými týždňami si zasluhuje, aby sme sa k nemu ešte vrátili. Je totiž zásadný z hľadiska toho, kam…

Pripravte si transparenty a ďalšie pomôcky, sezóna sa začína. A či bude kvôli čomu ísť do ulíc? Čo myslíte?

0 icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Media TV Rotterdam, SITA/AP-Abdeljalil Bounhar, TASR-Pavel Neubauer)   Čoskoro je tu december. Blížia sa sviatky. Všetko nasvedčuje tomu, že občania, vnímajúc čo sa deje okolo nich, to možno budú chcieť riadne, aj s transparentmi a pyrotechnikou, osláviť v uliciach A naša milovaná vláda nám v tomto…

Zeman netradičným spôsobom vymenoval Fialu za premiéra

0 icon

Praha 28. novembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Český prezident Miloš Zeman vymenoval v nedeľu na zámku v Lánoch predsedu ODS Petra Fialu za nového premiéra. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24 Vymenovanie, pôvodne plánované na piatok, sa uskutočnilo v miestnosti, do ktorej vedú dva vchody. Pri jedných dverách…

Dôvody prečo môže dôjsť k blackoutu

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Heute/Foto:Pixabay)   Rakúsko – Otázkou nie je, či blackout príde, ale kedy príde. Odborníci sú si tým istí. Ale prečo k tomu vôbec môže prísť? Mnohé inštitúcie, od armády, polície až po firmy, sa v súčasnosti pripravujú na veľký výpadok elektrickej energie. Ale prečo vlastne? Veď…

Čo čaká zaočkovaných zo strednodobého hľadiska?

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Róbert Fritz)   Lekár a analytik Juraj Mesík na sociálnej sieti zverejnil, čo môže čakať zaočkovaných ľudí zo strednodobého hľadiska Mesík na sociálnej sieti upozornil, že v časopise Circulation práve vyšla práca S. Gundryho (Hirschov index 37), ktorá vnáša do perspektív viac svetla. „V Medzinárodnom inštitúte…

Podkasty

Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá!

icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková) Že sa k nám vracia socializmus päťdesiatych rokov, o tom už zrejme málokto pochybuje. Našim vládnym činiteľom sa však zdá, že tej slobody máme ešte stále priveľa. Parlament ide rokovať o zákone o mediálnych službách z dielne rezortu Natálie Milanovej. A do toho zapadá aj cesta vicepremiérky Veroniky Remišovej...

Ak si dáte nálepku nejakého fašistického symbolu, nemáte šancu nielen v Bruseli, ale ani v Rusku. Ak by nám ešte raz Boh dal šancu, RTVS bude STV, bude štátna a bez slniečkárov – odkazuje Danko

icon

Bratislava 26. novembra 2021 (HSP/Foto: Ako predseda SNS  štyri roky zastával funkciu predsedu parlamentu. Po  štyroch rokoch sa však jeho strana nedostala do parlamentu. Prečo? Poškodila mu spoluúčasť vo vláde s Bugárovým Mostom Híd  alebo Ficovým Smerom SD? Alebo to, že SNS nedokázala presadiť posilnenie postavenia Slovákov žijúcich na juhu Slovenska vrátane posilnenia slovenčiny v školách s vyučovacím...

Kto ukradol z nemocníc 742 pľúcnych ventilátorov za milióny eur?

icon

Bratislava 25. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Prezidentka Zuzana Čaputová, sa priznala, že po návšteve ružinovskej nemocnice už vie, že situácia na Slovensku v súvislosti s ochorením covid-19 je naozaj veľmi vážna, preto treba zmeniť prístup. A dodala, že súhlasí s návrhom epidemiológov, že potrebujeme sprísniť lockdown. A stalo sa. Zrejme je naša pani z Grasalkovičovho...

Prečo píšu Slovenskí katolíci svojim biskupom? Pýtame sa predsedu Správnej rady OZ Slovenskí katolíci Miroslava Vetríka

icon

Bratislava 24. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay) Katolíci píšu list svojim biskupom. Zaznievajú v ňom vážne výčitky, týkajúce sa výzvy, aby sa veriaci dali zaočkovať proti Covidu 19. Naliehajú na kňazov, aby šírili správnu osvetu, aby nabádali v prospech očkovania, lebo to je „v čase šíriacej sa choroby konkrétnym a zrelým prejavom našej viery v Boha.“ V...

Osobné vyšetrenie a Ivermektín, odporúča MUDr. Janeková pri liečbe Covidu 19

icon

Bratislava 23. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR/DPA-Andreas Gebert) Na Slovensku počas tretej vlny Covidu 19 denne pribúdajú desiatky nových infikovaných, v nemocniciach leží s covidom viac ako 3000 pacientov. Pri ľahkom priebehu choroby domáca liečba stačí. Ako však predísť alebo zabrániť ťažkému priebehu ochorenia, napojeniu na pľúcnu ventiláciu? Nebolo by efektívnejšie nasadiť od začiatku účinnú liečbu všeobecným...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Kolóny s technikou NATO sa presúvajú do východnej Európy, aby „reagovali na ruskú agresiu“ + videá

0icon

https://sk.news-front.info/2021/11/28/kolony-s-technikou-nato-sa-presuvaju-do-vychodnej-europy-aby-reagovali-na-rusku-agresiu/ BM : bohužiaľ aj Slovensko sa pridalo k teroristom z NATO a pripravujú sa na útok na Rusko . Čo vám to už v tej armáde načisto hrabe ? Zlyháva vám historická pamäť ? Ste naozaj takí kreténi ,že sa znovu necháte zatiahnuť do útoku na Rusko alebo Bielorusko…

Peter Lipták

Lepší Omicron ako Delta

0icon

Aktuálny výskyt https://liptakpeter.blog.pravda.sk/files/2021/11/zomicron1.png Aktuálna smrtnosť https://liptakpeter.blog.pravda.sk/files/2021/11/zomicron2smrtnost.png V celej južnej Afrike dnes máme prakticky nulový výskyt kovidu s prakticky nulovou smrtnosťou pri cca 3- 20% zaočkovanosti. Nuž a teraz sa my máme začať otriasať strachom, že sa odtiaľ šíri kovid? Jedine, že by bol Omicron nebezpečnejší pr

Viktor Pondělík

Prezident je asi nadčlověk

0icon

Lidé se dělí do minimálně dvou kategorií. I když jsou si všichni před zákonem rovni, přece jenom jsou si někteří z nás tak jaksi rovnější. A v čem se to může projevovat? Třeba i v tom, co se odehrává právě nyní v České republice. Český prezident byl sotva propuštěn z…

Patrik Spišiak

Väčšina kryptomien je bublina

0icon

Je veľký rozdiel medzi poklesom ceny a cenovou bublinou. Pri poklese ceny akým bol napríklad pokles cien nehnuteľností v rokoch 2008/2009 sa cena po určitom čase vrátila na predchádzajúcu úroveň. Ak sa, ale pozrieme na tulipánovú bublinu v Holandsku počas 17 storočia alebo internetovú bublinu v roku 2001 tak zistíme,…

Marek Bičík

Moje telo, moja voľba 2!

0icon

Je to doplnenie môjho predošlého článku, Moje telo, moja voľba, ktorý sa mi zdal krátky a písal som ho v rozčúlení, narýchlo. Pointa bola v rozhodnutiach potratových aktivistiek, že ich telo je ich voľba. Horšie je to už s „očkovaním“ proti covid „chrípke“. Tam už si človek len tak ľahko…

TopDesať

Ruwenzori: Miesto, kde aj obyčajné rastliny majú gigantické rozmery. 1. časť

0 icon

Neprístupné africké Mesačné hory zabaľujú mraky, takže ich asi 300 dní v roku z úpätia vôbec nevidieť. Keď sa oblaky konečne zdvihnú, objavia sa impozantné zasnežené štíty, pod ktorými aj bežné rastliny dorastajú do obrovských rozmerov. Počas svojej poslednej expedície do Afriky v roku 1888 táboril angloamerický novinár a cestovateľ…

TOP 10 vianočných dekorácií, ktoré zvládneš vytvoriť ľavou zadnou

0 icon

V supermarketoch počúvame koledy už od októbra, televízie neprestávajú ľudí bombardovať reklamami na vianočné darčeky a v tebe sa chtiac-nechtiac ten povestný duch Vianoc prebúdza. Potom sa plný chute do nakupovania vyberieš zháňať dekorácie, veď už by sa patrilo. A peňaženka zaplače. Nie je to ale nutné. My ti prinášame 10 top vianočných dekorácií,…

Čo sa nachádza na dne najhlbšieho vrtu na svete?

0 icon

Odstránením tohto zhrdzaveného kovového uzáveru,  vlastne odkryjeme tú najhlbšie vyvŕtanú dieru do zeme. Zaujímavé je, že o vzdialených galaxiách toho vieme viac ako o tom, čo leží zopár kilometrov pod našimi vlastnými nohami. Z tohto dôvodu sa sovietski vedci v roku 1970 rozhodli vyvŕtať do zeme čo najhlbšiu dieru. Nikto pred nimi sa o to…

Inteligencia: 6 chytrých trikov tých najmúdrejších ľudí

0 icon

Inteligencia môže byť sčasti vrodená, ale múdrosť sa určite dá naučiť. Tu je návod ako zmúdrieť v akomkoľvek veku Múdrosť vs. Inteligencia Aj keď si ľudia cenia inteligenciu – porozumenie, zdôvodňovanie, schopnosť učiť sa – tiež si vážia múdrosť, alebo vedomosť a skúsenosť, ktorú zhromažďujeme počas celého života. Vedci, zaoberajúci sa poznávaním nazývajú prvú „kvapalnou inteligenciou“,…

TOP10: Netopiere a neuveriteľné fakty o nich

0 icon

Podľa mnohých paleontológov a vedcov žijú netopiere už milióny rokov, ešte predtým, ako ľudia obývali planétu, a patria medzi najúžasnejšie tvory na svete. Aj keď netopiere nemajú dobrú povesť, pokiaľ ide o vnímanie verejnosti, v skutočnosti sú skvelými tvormi. Zaujíma vás, čo ich robí tak úžasnými? Napríklad aj tieto neuveriteľné fakty. 1. V…

Armádny Magazín

USA rozmiestnia na Ukrajine 6 stíhačiek kvôli útoku na Donbas. Rusko stiahlo k hraniciam 17 stíhačiek

0 icon

Rusko, 28. november 2021 (AM) – Americká armáda sa rozhodla nasadiť najmenej šesť svojich útočných lietadiel na jednej z leteckých základní ukrajinských vzdušných síl na uskutočnenie vojenskej operácie na Donbase. Má ísť o ľahké útočné lietadlá „Embraer EMB 314 Super Tucano“, ktoré sa predtým používali v Afganistane na útoky proti Talibanu. &

Bielorusko testovalo svoju novú Flautu. Video

0 icon

Bielorusko, 28. november 2021 (AM) – Na vojenskom cvičisku „Obuz-Lesnovsky“ v Bielorusku testovali nový viacnásobný raketový systém RC30 Flauta v kalibri 80 mm. Skúšobnú streľbu vývojársky podnik, ktorý je súčasťou štruktúry Štátneho vojensko-priemyselného výboru Bieloruskej republiky. Informovala o tom tlačová služba Goskomvoenprom.  

Video: Slovenská vojenská technika sa presúva do Lotyšska k hraniciam s Bieloruskom a Ruskom

0 icon

Lotyšsko, 28. november 2021 (AM) – Presun 155 mm samohybných húfnic k bieloruským hraniciam sa v NATO sa nazýva „politika zadržiavania“.   NATO sleduje nezvyčajnú koncentráciu ruských síl pri hraniciach s Ukrajinou, vrátane tankov, delostrelectva a bezpilotných lietadiel,

"Gumové projektily a slzný plyn": Rusko a Čína odmietli iniciatívu Washingtonu usporiadať summit „Za demokraciu“

0 icon

Rusko, 28. november 2021 (AM) – Ruská federácia a Čína spoločne reagovali na iniciatívu Washingtonu usporiadať medzinárodný summit „Za demokraciu“ pod záštitou Spojených štátov. Spojené štáty americké veria, že majú právo byť považované za morálneho vodcu demokratického sveta, s čím Moskva a Peking otvorene nesúhlasia. Veľvyslanci z Ruska a Číny s

Šéf ruskej rozviedky: Ruská invázia na Ukrajinu nebude

0 icon

Ukrajina, 28. november 2021 (AM) – Riaditeľ ruskej „Zahraničnej spravodajskej služby“ (SVR) Sergej Naryškin opäť verejne ubezpečil, že Rusko neplánuje žiadnu „vojenskú inváziu“ na Ukrajinu.   Šéf SVR odpovedal na túto otázku v sobotňajšom rozhovore v relácii „Vesti“ so Sergejom Brilevom na televíznom kaná

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Na snímke pohľad na zasnežené Vysoké Tatry z podhoria, vo Vysokých Tatrách

Autor: TASR - Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali