Kristína Machová: Asimilujú sa utečenci, alebo asimilujú nás?

Bratislava 22. októbra 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

 

V médiách rezonuje problém utečencov, ktorí teraz zaplavujú Európu a názory na tento problém sa veľmi rôznia. Takejto situácii sme v minulosti nečelili. Neexistujú žiadne precedensy, doterajšie pravidlá a dohody akoby neboli dosť účinné a nedodržujú sa. Napríklad dohoda o zabezpečení Schengenského priestoru. Vyvstávajú tu otázky ako: Prečo sa to stalo? Sú postoje Európy dobré? Ako máme na túto situáciu reagovať? Čo môžeme očakávať?

Ilustračné foto
Ilustračné foto

 

Ako sa to teda mohlo stať?

Po prvé, zahraničná politika západnej Európy a USA v krajinách, ako napríklad Líbya a Irak, bola chybná. Spôsobila pád vlád, vákuum sily, anarchiu a rozložila kontrolu hraníc. V tomto nepokojnom regióne sa suniti (nasledujú Alího, bratranca proroka Muhammada) a šiiti (nasledujú vodcu Abu Bakr) sporia o to, kto má byť nasledovníkom Mohameda. Keď USA prestali podporovať Saudskú Arábiu a presunuli sa do Iraku, zväčšilo to napätie medzi sunitmi a šiitmi.

Po druhé, od začiatku tohto problému bola politika Európskej únie reaktívna nie preventívna, okrem iného aj kvôli nejednotnosti postojov štátov EÚ. Európa iba  reagovala na to čo sa stalo, napríklad reguláciou hraníc, namiesto toho, aby sa snažila problémom predísť, spoluúčasťou na riešení nepokojov a anarchie tam, kde vznikli.

Hromadné oznamovanie zatvárania hraníc vyvolalo vlnu utečencov, ktorí to chceli stihnúť ešte pred ich uzatvorením. Táto neprimeraná reakcia Európskej únie mala paradoxný dopad na prívaly utečencov, ktorých počty sa neznížili ale naopak zvýšili.

Po tretie v roku 2013 bol vytvorený záchytný tábor pre utečencov na talianskom ostrove Lampeduza. Operácia, ktorá spustila zachraňovanie utečencov v mori – Mare Nostrum trvala cca rok. V dôsledku toho vznikla nová forma podnikateľskej činnosti a to „prevádzačstvo“. V roku 2014 pre pád vlády v Líbyi, všetci prevádzači ešte zvýšili svoju aktivitu a operácia Mare Nostrum skončila. V roku 2015 sa zachraňovanie znova začalo po tom, ako sa objavila fotka utopeného chlapca v novinách.

Štvrtou príčinou bol neúspech humanitárnej odpovede susediacich krajín Sýrie a ďalších konfliktných krajín. Turecko prijalo cca 1,9 mil. utečencov zo Sýrie a Líbye. Taktiež Libanon (1.1 mil.) a Jordánsko (0.6 mil.) absorbovali utečencov zo Sýrie. Ale aj v samotnej Sírii žije asi 10 mil. utečencov v inej časti vlastnej krajiny. Okolité krajiny sú saturované a je pre nich nemožné absorbovať ďalších utečencov. Naviac v roku 2014 „Word Food Program“ znížil potravinovú pomoc a cca 1 mil. ľudí ju prestalo dostávať.

V Líbii sú v utečeneckých táboroch tak strašné podmienky, že pre utečencov, ktorí sa odtiaľ dostanú živí je nemysliteľné vrátiť sa domov znova cez Líbiu a radšej volia riskantnú cestu cez Stredozemné more. Podmienky pašerákov sú tiež neľudské. Ponúkajú diverzifikované služby (rodinné balíčky, za príplatok plávaciu vestu alebo lístok na palube, keďže v podpalubí im hrozí udusenie), cesta po súši je tiež vyčerpávajúca. Ľudia, ktorí sa dajú za takých podmienok na cestu, utekajú naozaj pred vojnou, smrťou, hladom ale niektorí aj preto, aby si polepšili. Neutekajú preto, lebo chcú islamizovať Európu. To ale neznamená, že konečným dôsledkom tejto utečeneckej krízy nebude islamizácia Európy.

 

Nesúhlasím s postojom EÚ

Ekonómovia tvrdia, že migranti majú vo všeobecnosti na ekonomiku krajiny pozitívny vplyv. No nemusí tomu byť tak aj teraz. Myslím si, že v tejto situácii nebolo veľmi štátnické pozývať utečencov do Európy ústami nemeckej kancelárky Merkelovej. Aj bez tohto pozvania by bolo prišlo do Nemecka dosť utečencov, aby „zachránili“ nemeckú ekonomiku trpiacu klesajúcou populačnou krivkou. Toto pozvanie, ale aj ďalšie vyššie spomínané príčiny, uviedli do pohybu masy, s ktorými si teraz Nemecko samotné už neporadí. Aj keď je možné,  že toto pozvanie ovplyvnilo počty utečencov len čiastočne. Je taktiež možné, že vyjadrenia Merkelovej mali slúžiť na zmenu postoja štátov ako je Slovensko, ktoré odmietajú kvóty. Celá táto utečenecká dráma sa môže Nemecku vymknúť z rúk resp. sa to už deje a my o tom nie sme informovaní, aby nevznikla panika. Logicky sa očakáva od ostatných krajín Európy aj od nás, aby sme pomohli. A to by sme mali robiť! Tak ako vieme a vládzeme. Nemôžeme jednou rukou prijímať dotácie a druhou si zakrývať oči pred problémami Európy, ktorej sme súčasťou. Môžeme byť kritickí, môžeme mať na riešenie iný názor, ale musíme byť solidárni.

Znepokojujúce je reálne nebezpečenstvo nárastu zločinnosti a chorobnosti, ktorého rozsah dnes nevieme odhadnúť. Objavili sa informácie o vzmáhajúcej sa zločinnosti v utečeneckých táboroch, o náboženských vojnách medzi samotnými utečencami (odkaz nižšie), taktiež z lekárskych kruhov unikli informácie o šírení chorôb, ktoré sa u nás nevyskytujú a nevieme ich veľmi liečiť. Mohlo by nás upokojiť, že utečenci sú v rámci azylového procesu prehliadaní lekármi už pri vstupe do EU. Príkladom sú aj naši lekári z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, ktorí operujú na maďarských hraniciach.

Ďalšia znepokojujúca otázka je, koľko z týchto utečencov, ktorí atakujú hranice EU v nevídanej miere, uteká naozaj pred hrozbou straty života a koľko z nich iba využíva príležitosť zariadiť si život lepšie. Kľúčové je rýchlo a dobre rozpoznať obete vojnových konfliktov, teda utečencov, od ekonomických migrantov, či dokonca zločincov, ktorých výskyt v týchto vlnách ľudí s neznámou minulosťou nemôžeme vylúčiť. Politici deklarujú, že špekulantov budú bez milosti vracať do domovských krajín, ktoré tiež nie je také ľahké identifikovať, keďže často nemajú alebo zatajujú identifikačné preukazy. Na druhej strane je pravda, že keď predstierajú, že sú z nejakej krajiny, neznalosť reálií danej oblasti ich môže prezradiť. Hlavne je potrebné nájsť spôsob ako to navracanie do domovských krajín urýchliť. V jednom videu bol záber utečenca prechádzajúceho maďarskou hranicou, ktorý reportérom povedal: „Vrátime sa späť, keď nám v našich krajinách urobíte poriadok.“ Čo keby nikam neutekali a urobili si poriadok doma sami? Áno, ja viem, nie je to také jednoduché. Faktom ostáva, že nemáme predstavu, ako dlho táto utečenecká kríza potrvá a koľko miliónov ľudí z vojnou zmietaných oblastí napokon v Európe skončí. Dnes tu nevidím žiadnu víziu skorého zastavenia tohto prílevu.

Celý problém pretrváva už roky a až toto leto, keď to začalo nadobúdať nezvládnuteľné rozmery, sa začalo verejne diskutovať o možných riešeniach, napríklad, že stredozemné more budú brázdiť vojnové lode a pokúsia sa rozbiť prevádzačské gangy. Dobre, dobre. Ale nemohli to robiť už celé leto? A čo prevádzači, ktorí operujú na súši? Čo sa zatiaľ nestalo, je vyriešenie situácie priamo v Sírii a iných ohniskách nepokoja. To všetko vyvoláva vo mne pocit ohrozenia, lebo sa mi zdá, že politická reprezentácia robí málo, aby ochránila vlastné obyvateľstvo a problémy utajuje a zametá pod koberec. Ja chápem, že nechcú vyvolávať fóbie. Ale na druhú stranu ma uráža, že sa predpokladá, že máme ostať nevedomí, lebo by sme to nezvládli. Čo by sme nezvládli? Pravdu? Že Európa je slabá, a že nedokáže zastaviť obohacovanie sa prevádzačov, prievozníkov so smrťou, tento obchod s ľudským nešťastím?

 

Máme právo sa brániť, keď ide o budúcnosť našich detí

Keď už hovorím o politikoch nedá mi nespomenúť jeden pojem a to je „politická korektnosť“. Môže politicky korektná EU bojovať s politicky nekorektným nepriateľom, ktorý vyberie od chudákov posledné peniaze, dovezie ich k brehom EU a tam ich nechá napospas Európanom, ktorí nemajú inú možnosť ako ich zachrániť? Ľudskosť Európanov ich robí v tejto hre bezbrannými. Je politická korektnosť ešte korektná, keď politici zo strachu, že budú označení za politicky nekorektných ignorujú trestnú činnosť prisťahovalcov? (Napríklad násilie v utečeneckých táboroch v Nemecku). Práve kvôli tomuto druhu politickej korektnosti, dosiahlo znásilňovanie detí v anglickom meste Rotherdam obludné rozmery a tak bola radnica mesta Rotherham rozpustená a mesto sa nachádza pod nútenou správou vládnych komisárov. Viac v príspevku „Čo priniesol multikulturalizmus v Británii? (Rotherham 27. júla 2015). (Viac o tom TU). Podobné veci sa dejú aj vo Francúzsku a severnej Európe. Prečo musia deti v Nemecku preobliekať utečencom postele aj keď to môže ohroziť ich zdravie? Prečo to nemôžu robiť utečenci sami?

 

Ako máme reagovať?

Jedna vec je istá. Ak sme ešte ľudia, musíme pomáhať ľuďom utekajúcim od vojnového konfliktu a z domova, kde zanechali všetko čo mali, ktorým ide o život. Na druhej strane tí, ktorým sa poskytuje pomoc, by mali byť za ňu prirodzene vďační. Ale zdá sa, že utečenci ju očakávajú ako čosi samozrejmé (sľúbené?) ba priam až vyžadujú ako niečo, na čo majú právo. A to je znepokojujúce. Z tvári utečencov, ktorých som videla v televízii a na videách, vďačnosť nevyžarovala. Predpokladaná vďačnosť nie je v súlade s vyjadreniami typu „This is Europe? This is Europe?“ v štýle rozčuľovania sa nad nedostatočnými službami v päť hviezdičkovom hoteli. Viem, že sú doráňaní vojnou, unavení a chorí z dlhého pochodu a na mori skoro prišli o život, ale to im nedáva právo nárokovať si. Podobne nie je fér prijímať pomoc od niekoho, kým v skrytosti pohŕdajú, lebo to je žena, ktorá mala sedieť doma a obskakovať vlastného muža, alebo je to neverec iného vierovyznania.

Moja babička bola počas druhej svetovej mladá žena s troma deťmi a poskytla jedlo a úkryt každému, komu len mohla. Aj po vojne, každý žobrák dostal u nej najesť a mohol sa v zime ohriať. Neviem, či by to bola robila, keby sa jej boli vyhrážali, že ublížia jej alebo jej deťom. Aj tí bezdomovci vtedy boli doráňaní a ubolení, ale svoj stav prijímali s pokorou. A práve túto pokoru som nevidela na tvárach utečencov. Mnohí z nich očakávajú, že keď budú v Európe, budú mať všetko zadarmo v rámci štedrého sociálneho systému. Na druhej strane, nemáme právo predpokladať, že sa chcú priživiť na našej práci, keď ich nepoznáme. Napokon, to či budú v budúcnosti utečenci u nás pracovať závisí aj od pravidiel, ktoré my zavedieme.

 

Čo môžeme očakávať?

Podľa môjho názoru, problém prijímania týchto utečencov nespočíva ani tak v tom, že by sme príliš schudobneli. Možno napokon prišiel čas, aby vyspelý svet vrátil krajinám (bývalým kolóniám?), z ktorých nerastného bohatstva roky ťažil, to čo im vlastne patrí. Možno prišiel čas, aby sme platili za to, ako sme si v rámci boja proti terorizmu vytvorili nárok zasahovať do vnútroštátnych konfliktov iných krajín. Ale to sa týka aj USA! Preto si myslím, že aj USA by sa mali zapojiť do riešenia utečeneckej krízy, lebo hospodárske oslabenie EU by malo negatívny dopad aj na hospodárstvo USA, kvôli hustej sieti ekonomických vzťahov.

Teda problém, ktorého sa ja obávam, je fakt, že absorbovanie týchto utečencov v miliónoch môže zmeniť kultúrnu a kresťanskú podstatu Európy. Dnes sa veľa hovorí o tom, že máme asimilovať utečencov. Ale asimilovať nemôžete niekoho, kto sa nechce prispôsobiť spoločnosti, v ktorej žije. Doteraz asimilácia v Európe nikdy neprebehla úspešne. Napokon sa môže stať, že v konečnom dôsledku o mnoho rokov asimilujú oni nás v našej vlastnej krajine. Je pravda, že nezáleží na náboženstve ani rase ľudí, ktorých zachraňujeme. Ale tí, ktorí zachraňujú majú predsa tiež právo ochraňovať a zachovať si svoje hodnoty. Teoreticky sa môže stať, že nové kultúry budú v dobrých podmienkach populačne vzrastať, čoho EU zdá sa nie je schopná. Potom by sa mohlo stať, že moje vnučky budú musieť nosiť „burku“ a dodržiavať právo „sharia“ a budú musieť tajiť svoje náboženské cítenie, ako sme museli my za socializmu. Avšak triezve odhady hovoria, že k niečomu takému minimálne do 50 tých rokov tohto storočia nedôjde. Taktiež politológovia tvrdia, že keď sa populačne výkonná kultúra imigruje do populačne menej aktívnej kultúry, jej populačná aktivita začne klesať.

Alebo máme ideálnu predstavu o EU, aká ona v skutočnosti nie je, a teraz sa bojíme, že ju  stratíme? Preto túto predstavu o EU a jej hodnoty vyťahujeme v debatách? Ako je to s náboženstvom? Je EU ešte kresťanská, keď vás nepustia do mnohých kostolov v Anglicku, kým nezaplatíte vstupné, ako by ste šli do múzea (York, Frankfurt nad Mohanom)? Keď mnohé kostoly západnej EU zívajú prázdnotou alebo sú z nich hotely? Keď na cintoríne uprostred mesta rozložia príležitostné trhovisko (Edinburgh)? Stojí EU o svoje kresťanské hodnoty a tradície? Je z tohto hľadiska Európa prázdna a tak je tu čas, aby bola vyplnená niečím novým, napríklad Islamom a nechala sa ním pretvárať? Alebo prišiel čas, aby sme si uvedomili, čo by sme mohli stratiť, a budeme za to bojovať a to napomôže zázraku, v ktorom sa fénix zdvihne z popola? Bojovať, ale zbraňami, ktoré ako kresťania, máme k dispozícii: nezištnou pomocou, šírením lásky, mieru, pokoja bez ohľadu na to, čo príde. Aby aj utečenci, nech sú akíkoľvek, cítili túto lásku a ľudskosť. Aby ich to premohlo viac, ako akákoľvek iná zbraň, lebo aj táto utečenecká kríza ukázala, že zbrane a vojny napokon nič nevyriešia.

doc., Ing. Kristína Machová, PhD.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Martin Klus: Sociálne siete by mali prijať väčšiu zodpovednosť a oveľa aktívnejšie sa zapájať do boja proti šíreniu dezinformácií

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   „Občania majú právo aktívne sa podieľať na určovaní smerovania Európskej únie. Preto verím v skoré spustenie Konferencie o budúcnosti Európy a vítam aj priority nadchádzajúceho portugalského predsedníctva v Rade EÚ. Veľmi dobre reflektujú súčasnú situáciu a hľadajú rovnováhu medzi naštartovaním obnovy Únie po…

Matovič: Zaočkovať sa dám, ale pripadalo by mi férové, aby som ako kapitán lode bol zaočkovaný úplne posledný

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Premiér Igor Matovič bol vo štvrtok večer hosťom relácie televízie JOJ Na hrane. Počas vysielania odpovedal aj na sériu diváckych otázok. Jeho odpovede boli viac ako zaujímavé Jednou z otázok, ktorá bola premiérovi položená bola, či ak dorazí na Slovensko očkovacia…

Vláda sa snaží obrať Ústavný súd o jeho základnú právomoc a úplne poprieť právny štát. Dostali by sme sa na úroveň Indie 80-tých rokov

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-František Iván)   V súčasnosti sa rozhoduje v skrátenom legislatívnom konaní aj o tom, či sa poprie právomoc Ústavného súdu SR rozhodovať o súlade ústavných zákonov s Ústavou SR K uvedenému najskôr poznamenávam, že takýto zásadný návrh mal byť predložený v rámci riadneho pripomienkového konania a…

Dnes bude zamračené s teplotou do 4 stupňov, na severe a východe bude snežiť

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Dnes bude na Slovensku zamračené, neskôr miestami zmenšená oblačnosť. Na severe a východe na mnohých miestach sneženie alebo snehové prehánky Inde zrážky len ojedinele a prevažne dažďové. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej stránke. Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od…

Minister Mičovský odvolal šéfa štátneho podniku Lesy SR Mateja Vigodu

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský v piatok večer odvolal generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy SR Mateja Vigodu. „Dôvodom na odvolanie generálneho riaditeľa Mateja Vigodu je zdynamizovanie transformačných procesov a nastavenie účinnej obchodnej politiky,“ vyjadril sa minister Ján Mičovský. Dočasne povereným…

Belousovová sa nemieni ospravedlniť za svoj nekompromisný status ku kauze Kollára a jeho priateliek: „To, čo sa tu od volieb deje, sa slušne komentovať nedá“

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:SITA-Marián Peiger)   Bývalá podpredsedníčka Národnej rady Anna Belousovová vo štvrtok ostro odsúdila konanie súčasného šéfa parlamentu Borissa Kollára kvôli návštevám, ktoré prijíma v nemocnici napriek celoplošnému zákazu kvôli covidu-19. Podľa niektorých to však vulgarizmami na adresu Kollárovych priateliek prehnala "Za nič sa ospravedlňovať nebudem!" Anna…

Marian Kotleba k voľbe generálneho prokurátora: Tomáš Honz nie je náš favorit

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba hovorí, že poľovačka na predošlé vedenie justície a štátu, napriek nejakému pravdepodobnému reálnemu základu, je teatrálnym organizovaným spôsobom ako likvidovať a zastrašovať Hlavné správy: Máme tu voľbu generálneho prokurátora. Koho budete voliť vy? Kotleba: „V podstate…

Za vraždou vedca sú podľa Rúháního USA a ich žoldnier Izrael

0 icon

Teherán 28. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Iranian Presidency Office via AP)   Iránsky prezident Hasan Rúhání obvinil Izrael, že s podporou Spojených štátov zavraždil popredného iránskeho jadrového fyzika Mohsena Fachrizádeha-Mahábádího "Imperializmus a jeho sionistický žoldnier opäť raz stoja za krviprelievaním a smrťou iránskeho vedca," cituje agentúra DPA sobotňajšie vyjadrenie Rúháního v štátnej…

Habera: „Byť dobrým politikom a vodcom je niečo úplne iné ako predvádza Matovič.“ Toto odkázal premiérovi

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)   Aj hudobník Pavol Habera otvorene vyjadril svoj názor na politiku súčasnej vládnej koalície. Najmä u premiéra Igora Matoviča sa mu nepáči "diktátorstvo, detinská urážlivosti či prehnané vylievanie svojich pocitov".Uviedol to na sociálnej sieti Instagram Habera vo svojom príspevku poukázal aj na rozdielny prístup…

Federálny súd v Pennsylvanii odmietol žalobu. Pre Trumpa sa však otvorila cesta na Najvyšší súd

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:archív HSP)   Federálny odvolací súd v piatok zamietol žalobu Trumpovho volebného tímu na priebeh volieb v Pensylvánii. Zrušil tak rozhodnutie sudcu, ktorý vydal predbežné opatrenie a zastavil certifikáciu Bidena ako víťaza volieb v Pennsylvanií Pre Trumpa sa tak ale otvorila možnosť pre prenesenie kauzy až k…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Ako to Fuhrer Matovič dáva na ,,Hitlera"!

0icon

Od 2SV sa veľa ľudí zamýšľa  nad tým, ako sa dá vysvetliť fenomén nacistického štátu - hitlerovské Nemecko ? Prečo milióny ľudí po nástupe Hitlera k moci vykonávali hrozné, neľudské a trestné príkazy? Pokiaľ však do roku 2020, bolo možné študovať iba historické materiály a zamyslieť sa nad fenoménom nacistického…

Peter Švec

Odstráňme systémovú nespravodlivosť spôsobenú nepripravenosťou vládcov!

0icon

V živote ľudí existujú tri základné túžby. Prvou je túžba po prežití, teda schopnosti postarať sa o základné životné potreby pre seba a svojich blízkych, vrátane potomstva. Druhou je túžba po bezpečnosti vo všetkých aspektoch, vrátane ochranných funkcií, táto zahŕňa aj aspekty prvej túžby: prežitia. Treťou je túžba po spravodlivosti, takisto vo všetkých…

Jana Tutková

D3 cesta alebo Pandemický plán bez stredovekých praktík

0icon

Za cenu jedného testu sa dá kúpiť 150 kapsulí vitamínu D3 v dávke 3 000 IU denne za maloobchodnú cenu. Vláda by to vedela nakúpiť výhodnejšie pre všetkých občanov a investovať tak do zdravia až do konca jari. Dostatok vitamínu D3 je prevenciou hospitalizácií a liečbou COVID-19, ale aj niektorých…

Mária Benová

Pellegrini sa priznal, že premiérom sa stal až po rokovaniach s ambasádou USA

0icon

Bývalý premiér Peter Pellegrini už reagoval na slová Moniky Jankovskej, ktorá ho i s R.Ficom v stredu spomenula počas výsluchu na NAKA. Jankovská sa tam priznala k viacerým trestným činom a tvrdila, že Ficovi i Pellegrinimu hovorila, že "rieši" kauzu miliónových televíznych zmeniek. [Zdroj: TA3/TASR] Dnes však nie je až…

Jozef Slávik

Idiot ...

0icon

Idiot. Ide pôvodne o latinské slovo, označujúce v dobách gréckych mestských štátov ľudí, starajúcich sa iba o svoje vlastné záujmy na úkor celku. Neskôr sa názov idiot začal používať na označenie ľudí s veľmi nízkym intelektom, všeobecným laikom a to až do takej miery, že to úzko súviselo aj s naivitou a duševnou…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Je Veľký čínsky múr skutočne viditeľný z vesmíru? Pravda alebo lož?

0 icon

Veľký čínsky múr je starý systém opevnenia, ktorý sa ťahá napriek severnou Čínou. Mnoho domácich aj svetových nadšencov sa domnievalo, že stavbu takejto veľkosti je určite vidno aj z vesmíru. Je to pravda, alebo je to len turistická kačka? Už v 3. storočí pred naším letopočtom začal prvý cisár prebudovávať existujúce múry…

Ako môže tvoje oblečenie ovplyvniť tvoj úspech?

0 icon

Štúdia ukázala, že je možné sa dozvedieť veľa o osobnosti človeka, napríklad stav, vek a príjem, len z pohľadu na fotografiu jeho topánok. V tejto súvislosti má fráza „Vždy sa oblečte pre úspech“ ďalší, veľmi praktický význam. Oblečenie totiž môže naozaj zaručiť tvoj úspech! 1. Vďaka neobvyklému oblečeniu vyzeráš kompetentnejšie

900 mŕtvych pri masakre v Jonestowne: 1. časť

0 icon

Niektoré udalosti sú také bizarné a zjavne nevysvetliteľné, že sa okolo nich nevyhnutne musí objaviť nejaká tá konšpiračná teória. Jednou takou udalosťou je aj masaker v Jonestowne, pri ktorom spáchalo samovraždu 900 ľudí, členov sekty žijúcich v Guyane, tým, že vypili ovocný nápoj z prášku v kombinácii s kyanidom. Veľkú časť mŕtvych tvorili aj deti, ktorým…

Dramatické fotografie, ktoré ťa chytia za srdce

0 icon

28Všetci vieme, že život je tvrdý, takže po celý náš život vystavujeme svoju "tvár" a čakáme, či príde tvrdá rana. Občas však príde niečo nečakané a tieto dramatické fotografie, ktoré ťa chytia za srdce, ti ukážu, čo nečakané sa udeje. Jedného dňa však uvidíš predavačku, ako maľuje nechty dievčaťu, ktoré…

Tupac a Biggie: Smrť a konšpirácie 1. časť

0 icon

Na začiatku deväťdesiatych rokov sa stal rap jedným z najpopulárnejších žánrov a jeho predstavitelia sa začali nielen objavovať v tabuľkách najpopulárnejších skladieb, ale aj na titulných stránkach novín. Nová generácia raperov potom gangsterský život nielen opisovala, ale aj žila. Dve z najvýznamnejších mien svetového gangster rapu boli Tupac Shakur a The Notorious B.I.G. (známy tiež…

Vo svete IT

Samsung ukazuje, ako by mohli v budúcnosti vyzerať skladateľné smartfóny. Páčia sa vám predstavy spoločnosti?

0 icon

Približne 3 až 4 roky dozadu si mnohí z nás nevedeli poriadne predstaviť, ako budú vyzerať skladateľné smartfóny vrátane toho, aké bude ich využitie v praxi. Dnes sú na trhu dostupné už viaceré modely tohto typu. Ide napríklad o smartfóny ako Galaxy  Z Fold, Galaxy Z Flip a ďalšie. Mnohé…

„Pomocou umelej inteligencie pomôžeme dronom nájsť stratených ľudí v lesoch“ hovoria autori novej štúdie

0 icon

Trojica výskumníkov z Johannes Kepler University prišla so zaujímavým riešením ako je možné využiť umelú inteligenciu na to, aby vylepšili termálnu kameru za účelom, aby bola schopnou identifikovať stratené osoby v lesoch. Ich práca bola publikovaná v známom žurnály Nautre Machine Intelligence. David Schedl, Indrajit Kurmi a Oliver Bimber v rámci…

„Niektorí americkí politici nás chcú zlikvidovať, a nie napraviť“ hovorí zakladateľ spoločnosti Huawei

0 icon

Hoci to podľa finančných výsledkoch spoločnosti Huawei nevyzerá, že spoločnosť aktuálne prežíva jedno z najťažších období vo svojej histórii, tak opak je pravdou. Nie je žiadnym tajomstvom, že Huawei aktuálne bezmála už 2 roky čelí sankciám zo strany amerických úradov pričom situácia je vypuklou obzvlášť v posledných mesiacoch. Dôvodom je,…

Kolobežka KUGOO KIRIN M4 – maximálka až 45 km/h, dojazd na úrovni 45 km aktuálne za cenu, aká tu ešte nebola

0 icon

S elektrickými kolobežkami sa vo väčších mestách už stretávame na dennej báze. Moderný trend osobnej prepravy naberá na sile a spolu s ním prichádzajú na trh neustále nové modely, ktoré sa snažia nalákať potencionálneho zákazníka na najnovšie technické vychytávky. Veľká časť elektrických kolobežiek na trhu však nespĺňa všetky požiadavky, ktoré od nich…

Príbeh „posledného sovietskeho občana,“ kozmonauta, ktorý ostal uviaznutý vo vesmíre

0 icon

18. mája 1991 sa kozmonaut Sergei Krikaľov vydal na sovietsku vesmírnu stanicu Mir. Počas jeho pobytu na vesmírnej stanici však štát, ktorého bol občanom prestal existovať. Vďaka tomu bol Krikaľov aspoň na pár mesiacov „posledným Sovietskym občanom,“ píše portál IFLScience.com Krikaľov pracoval ako raketový inžinier a zároveň bol aj členom…

Armádny Magazín

Video: Rostec úspešne testoval nové samohybné delo Lotos

0 icon

Rusko, 28. november 2020 (AM) - Ruská spoločnosť Rostec informovala o úspešných akceptačných testoch Lotosu, samohybného dela pre potreby výsadkových vojsk. Uvádza sa, že stroj potvrdil svoje technické vlastnosti. Počas testu prekonal Lotos 400 kilometrov a strieľal 14-krát. Trasa zahŕňala celkovo 57 testových bodov, kde sa skúš

Ako poľská jazda víťazila nad Hitlerovými tankami

0 icon

Poľsko, 28. november 2020 (AM) - Dejiny poľského jazdectva, ktoré v roku 1939 neohrozene útočilo na nemecké tanky, majú hlboké spomienky. Pravdu o tom bádal nemecký historik. Keď 1. septembra 1939 Nemci prepadli Poľsko, začala sa písať zvláštna história. Poľskí huláni, čiže ľahká jazda, boli rozhodne naladení na boj pr

Ruský minister obrany Šojgu prehovoril o pôžičkách pre armádu, o tisícoch kusoch novej techniky a manželkách vojakov

0 icon

Rusko, 28. november 2020 (AM) - Ruské jednotky dostanú v budúcom roku viac ako 3,4 tisíc kusov nového a 1,3 tisíc opraveného vybavenia, budú na to použité dve tretiny vojenského rozpočtu, uviedol v piatok minister obrany Sergej Šojgu. „Na dosiahnutie týchto ukazovateľov v budúcom roku pôjdu dve tretin

Odstránia USA jadrové zbrane z Európy? Lavrov objasnil podstatu nezhôd medzi USA a Ruskom v zmluve ŠTART

0 icon

Rusko, 28. november 2020 (AM) - USA ak chcú do rokovaní o obmedzení rakiet zahrnúť taktické jadrové zbrane, predtým však musia tieto rakety odniesť z území krajín NATO. USA nasadili taktické jadrové zbrane v piatich európskych krajinách NATO a pravidelne cvičia nejadrové sily na ich použitie. Toto vyhlásenie urobil ruský minister zahraničia Sergej…

Prezident Zeman podporil Česko - Nemeckú zbrojársku kooperáciu

0 icon

Česko, 28. november 2020 (AM) - Spoločnosti Rheinmetall a Czechoslovak Group a.s. podpísali Memorandum o porozumení v oblasti taktický

Svetlo sveta

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

icon FOTO DŇA