Si Ťin-pching Vladimir Putin
.
.

NAŽIVO

Podľa amerického ministerstva zahraničných vecí sú Ukrajina a Rusko „jeden krok“ od zastavenia nepriateľských akcií.

„Sme len krok od úplného zastavenia paľby a potom môžeme hovoriť nielen o mieri na týždeň alebo šesť mesiacov, ale o trvalom mieri, na ktorý sa môžu spoľahnúť ľudia na Ukrajine, v Rusku a na celom svete. To je to, čo Amerika pomohla zabezpečiť, a to je to, čo robíme každý deň. Nikdy sme neboli bližšie k mieru s týmito dvoma stranami,“ povedala hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceová v rozhovore pre ‚NewsNation Now‘, informuje The Hill.

08:26

Tuniský prezident Kajs Saíd odvolal premiéra Kámela Madúrího pre nespokojnosť s činnosťou vlády, predovšetkým v otázkach migrácie a hospodárskej krízy. Nahradila ho ministerka pre vybavenie a bývanie Sára Zaafráníová a stala sa treťou osobou v premiérskej funkcii za menej ako dva roky.

08:08

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil opozíciu zo zavádzania národa, pretože zatknutie istanbulského primátora a dôležitej opozičnej osobnosti Ekrema Imamoglua označuje ako politicky motivované. 

08:06

Ľadovce sa topia rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, v dôsledku čoho sú ohrozené zásoby potravín a vody pre dve miliardy ľudí na celom svete. Vyplýva to zo správy Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), ktorú zverejnila pri príležitosti prvého Svetového dňa ľadovcov. Správa poukazuje na “bezprecedentný” úbytok ľadovcov spôsobený klimatickou krízou, ktorý ohrozuje ekosystémy, poľnohospodárstvo a zdroje vody, píše TASR podľa denníka The Guardian.

07:35

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov v roku 2012 vyhlásilo 21. marec za Medzinárodný deň lesov. Tento deň zdôrazňuje kľúčovú úlohu, ktorú lesy zohrávajú pri udržiavaní života na Zemi od poskytovania biotopov pre biodiverzitu až po boj proti zmene klímy a podporu živobytia miliónov ľudí. Jeho cieľom je poukázať na význam lesov, zvýšiť povedomie o hospodárení, ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji všetkých typov lesov v prospech súčasných i budúcich generácií.

07:22

Americký prezident Donald Trump podpísal výkonné nariadenie, na základe ktorého sa má začať rušiť federálne ministerstvo školstva. Stanica BBC napísala, že ide o plnenie jeho predvolebného sľubu aj vytúženého cieľa niektorých konzervatívcov, úplne zrušenie rezortu si ale vyžaduje súhlas Kongresu.

07:21

Londýnske letisko Heathrow prerušuje svoju prevádzku. Dôvodom je rozsiahly požiar v neďalekej rozvodni, v dôsledku ktorého letisko a okolité oblasti zaznamenávajú výrazný výpadok elektrickej energie. Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré citovala stanica Sky News. Požiar, ktorého príčina nie je momentálne známa, sa snaží uhasiť približne 70 hasičov s desiatimi kusmi techniky.

07:19

Severná Kórea vykonala úspešný test svojho najnovšieho protilietadlového raketového systému, ktorý nedávno uviedla do sériovej výroby. Na skúšku podľa štátnych médií dohliadal vodca Kim Čong-un. Do Pchjongjangu na rokovania s ním a ďalšími predstaviteľmi KĽDR medzičasom pricestoval tajomník ruskej Rady bezpečnosti Sergej Šojgu.

07:18

Izraelská vláda schválila návrh na odvolanie šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara s účinnosťou k 10. aprílu. Vyplýva to podľa agentúry Reuters z vyhlásenia kancelárie premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý minulý týždeň povedal, že Barovi už nedôveruje a má v úmysle ho odvolať.

07:16

Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil, že 27. marca sa v Paríži uskutoční ďalší summit o podpore Ukrajiny. Na stretnutí tzv. koalície ochotných sa podľa neho zúčastní aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

07:15

Britský premiér Keir Starmer vyhlásil, že plány na obranu možného prímeria medzi Ukrajinou a Ruskom už dostávajú svoje kontúry. Uviedol to po rokovaní náčelníkov štábov armád “viac ako 25 krajín” v Londýne.

07:14

Švédsky parlament schválil vyslanie ôsmich stíhačiek Gripen do Poľska, kde budú nasadené v rámci hliadkovacej misie NATO, informuje TASR podľa správy poľskej agentúry PAP. Švédska vláda vyslanie Gripenov avizovala už začiatkom marca s tým, že sa tak prvýkrát budú zapájať do operácie Aliancie z územia inej krajiny.

07:13

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nepriamo kritizoval blokovanie cesty jeho krajiny k získaniu členstva v Európskej únii zo strany Maďarska, ktoré však konkrétne nemenoval, informuje TASR podľa agentúry DPA. Za “protieurópske” správanie Zelenskyj označil, ak jeden člen EÚ blokuje rozhodnutia, ktoré sa týkajú všetkých.

07:12

Český prezident Petr Pavel navštívil ukrajinské mesto Odesa. Informoval o tom server iRozhlas. Pavel sa tam podľa neho stretol aj s vicepremiérom pre obnovu Oleksijom Kulebom, s ktorým rokoval o tom, ako by mohla vyzerať povojnová rekonštrukcia Ukrajiny a ako by mohlo v tejto súvislosti pomôcť Česko.

07:11

Pražská polícia pre dve oznámenia o uložení bomby evakuovala palác Lucerna a železničnú stanicu v mestskej časti Smíchov. Dovedna bolo evakuovaných viac ako 3000 ľudí, uvádza sa v jej vyhlásení na sociálnej sieti X. Na oboch miestach prebehli prehliadky pyrotechnikov s negatívnym výsledkom. Polícia po neznámom oznamovateľovi vyhrážok pátra.

07:09

Výraznú popularitu dosiahla vďaka svojej úspešnej televíznej talk-show Banánové rybičky, ktorú vtipne moderovala osem rokov. Zmysel pre humor prejavila Halina Pawlowská tiež v románe Díky za každé nové ráno (1994), spracovaný bol aj do úspešného rovnomenného filmu, ktorý jej priniesol Českého leva za scenár. V piatok 21. marca bude mať česká spisovateľka, scenáristka, publicistka a príležitostná herečka 70 rokov.

07:08

Pred 35 rokmi sa africký kontinent kompletne zbavil pečate cudzích nadvlád, keď ako jeho posledný štát nezávislosť vyhlásila Namíbia. Stalo sa tak 21. marca 1990.

07:07

V rámci tohtoročného Medzinárodného dňa boja proti rasovej diskriminácii si Organizácia Spojených národov pripomína aj 60. výročie prijatia Medzinárodného dohovoru o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie, ktorý Valné zhromaždenie OSN prijalo 21. decembra 1965. Pozornosť na prijatie dohovoru upriamil aj generálny tajomník OSN António Guterres v tohtoročnom posolstve pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti rasovej diskriminácii.

07:06

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vylúčil diskusiu o vlastníctve okupovanej jadrovej elektrárne v Záporoží, ktorú by podľa návrhu prezidenta USA Donalda Trumpa mohol prevziať Washington. Táto elektráreň sa nachádza v meste Enerhodar na Ruskom okupovanom území Ukrajiny. Informovala o tom agentúra AFP.

Včera 20:12

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét. V ňom sa uvádza, že ukrajinskí štátni príslušníci, ktorí nemajú zákonné dôvody zdržiavať sa na území Ruskej federácie, musia do 10. septembra zlegitimizovať svoj status alebo odísť. Informuje TASS.

Včera 20:10

Ruský prezident Vladimir Putin podporil dočasného prezidenta Sýrie Ahmada Šaru. Ocenil jeho úsilie o zabezpečenie územnej celistvosti krajiny a ponúkol mu “praktickú spoluprácu” v ďalších oblastiach. Informoval Kremeľ podľa agentúry Reuters.

Včera 19:38

Prostredníctvom telemostu sa na dnešné zasadnutie Európskej rady v Bruseli pripojil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vyzval, aby ponechali v platnosti sankcie proti Rusku až do momentu, keď Moskva začne sťahovať svoje sily z Ukrajiny.

Upozornil, že napriek dohode s USA pokračuje Rusko v útokoch na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Informuje AFP.

Včera 19:38
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Krátkodobé a dlhodobé dôsledky posledného samitu Putin – Si

Rusko-čínske vzťahy už dávno nie sú súkromnou záležitosťou oboch krajín, píše The Hindu. Ich stav a vývoj ovplyvňuje celý svet. A nedávne spoločné vyhlásenie Putina a Si to jasne ukázalo: pokusy Západu rozdeliť “starých priateľov” sú odsúdené na zánik, píše Mahesh Sachdev v indickch novinách The Hindu

Si Ťin-pching Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching
❚❚
.

Ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching sa za posledných 11 rokov stretli viac ako 40-krát a právom sa nazývajú “starými priateľmi”. Napriek tomu ich posledný samit v Pekingu (16. a 17. mája 2024), ktorý sa konal pri príležitosti 75. výročia nadviazania bilaterálnych diplomatických vzťahov, vyniká ako azda najvýznamnejšie stretnutie týchto lídrov.

Vzhľadom na geostrategickú a geoekonomickú váhu Číny a Ruska nie je ich “bezhraničné bratské priateľstvo” len dvojstrannou záležitosťou. Týka sa celého sveta vrátane Indie, ktorá má s oboma krajinami významné vzťahy v paradigme “jin-jang” (jin a jang je v čínskej filozofii štádium počiatočnej kozmogenézy, ktoré sa prejavuje vzájomným nadobúdaním vlastností dvoch protikladov; graficky je to znázornené spojením dvoch entít bielej a čiernej farby. – Poznámka: red.).

 

.

Etapy rusko-čínskych väzieb

Za posledné dve storočia prešli rusko-čínske vzťahy minimálne piatimi etapami. V 19. storočí cárske Rusko využilo slabosť Číny na expanziu smerom k Tichému oceánu, zatiaľ čo Sovietsky zväz si tieto územia naďalej udržiaval. Po vzniku Čínskej ľudovej republiky (ČĽR) v roku 1949 nasledovalo desaťročie “kominternovského bratstva”, ale toto priateľstvo bolo narušené ideologickými a geopolitickými rozdielmi, ktoré čiastočne spôsobil útok Číny na Indiu v roku 1962. V roku 1969 došlo k ozbrojeným zrážkam medzi ZSSR a Čínou v súvislosti s hraničným sporom na rieke Ussuri.

Štvrtá fáza sa začala v roku 1972 dramatickou návštevou amerického prezidenta Richarda Nixona v Pekingu, ktorej cieľom bolo odtrhnúť Čínu od východného bloku vedeného Ruskom. Následná zmena mocenskej paradigmy naklonila Čínu smerom k Západu, ktorý podporoval Deng Xiaopingove “štyri modernizácie” v presvedčení, že “prosperita urobí z Číny liberálnejšiu spoločnosť”. Napriek brutálnemu potlačeniu protestov na Námestí nebeského pokoja v roku 1989 zo strany Pekingu Západ v nasledujúcich troch desaťročiach naďalej hojne zásoboval Čínu investíciami, technológiami, prístupom na trh a diplomatickou podporou, čím sa z ČĽR stala “globálna továreň”. Medzitým sa vzťahy medzi Moskvou a Pekingom zhoršili, a keď sa rozpadol Sovietsky zväz, Ruská federácia, jeho nástupca, stratila väčšinu svojich stredoázijských republík, ktoré sa stali arénou geopolitického súperenia s Čínou.

Súčasná fáza sa začala v roku 2012, keď rastúca zahraničnopolitická asertivita Číny znepokojila Spojené štáty, čo ich prinútilo iniciovať “obrat k Ázii” a predstaviť politiku tvrdej línie zameranú na zadržiavanie vzostupu Číny a postupné hospodárske oddeľovanie sa od nej. Rastúce trenice so Západom viedli Čínu k tomu, aby sa opäť obrátila na Rusko, a po samite v Pekingu vo februári 2022 obe strany vyhlásili, že ich vzťahy “nemajú hranice”. O niekoľko týždňov neskôr Putin spustil špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine. Západ nahnevane reagoval stovkami sankcií proti Moskve, ktoré mali Rusko ekonomicky poškodiť. Táto západná blokáda ešte viac posunula Moskvu smerom k Číne, ktorá bola tiež pod rovnakým hospodárskym tlakom Západu. Za posledné dva roky ich zblíženie na protizápadnom základe spôsobilo kvantitatívny a kvalitatívny nárast rusko-čínskych vzťahov. Obojstranný obchod dosiahol v roku 2023 hodnotu 240 miliárd dolárov, čo je o 26 % viac ako v roku 2022. Rusko je v súčasnosti od Číny závislé prevažne ako od trhu pre vývoz energií a zdroja kritických zdrojov, ako sú sankcionované tovary a tovary potrebné pre špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine. V roku 2023 bolo Rusko najväčším dodávateľom ropy do Číny s priemerným objemom 2,1 milióna barelov denne. Napriek snahám Spojených štátov o uvoľnenie vzťahov s Čínou však v roku 2023 obchodovala s Amerikou v hodnote až 575 miliárd USD, čo je viac ako dvojnásobok obchodu s Ruskom. Pre porovnanie, obchod Indie s USA a Čínou v rokoch 2023 – 2024 predstavoval po 118 miliárd USD. Rovnaký údaj pre obchod Indie s Ruskom je na úrovni 66 miliárd USD.

 

Odkaz v spoločnom vyhlásení

Na tomto pozadí je pozoruhodné, že v spoločnom vyhlásení o 7 000 slovách vydanom po samite Putin – Si sa nápadne nespomína dvojstranná hospodárska, finančná a vojenská spolupráca. Takáto zdržanlivosť mohla mať jeden z dvoch diametrálne odlišných motívov: buď sa vyhnúť odsúdeniu a sankciám zo strany Západu, alebo zakryť vzájomné nezhody. Je vhodné poznamenať, že počas aprílovej návštevy Pekingu sa minister zahraničných vecí USA Anthony Blinken stretol s prezidentom Si Ťin-pchingom, aby údajne varoval pred vojenskou pomocou Pekingu Rusku. V spoločnom vyhlásení sa tiež vynechávajú všetky otázky dôležité pre Indiu vrátane reformy OSN a otázka Európy sa obmedzuje na “očistenú” verziu konfliktu na Ukrajine.

.

Naopak, v texte vyhlásenia sa nachádzajú najtvrdšie útoky na Spojené štáty, ktoré obviňuje z presadzovania “dvojitého zadržiavania” (Ruska a Číny) a označuje ich za “nekonštruktívne a nepriateľské” a k “indo-pacifickej stratégii, ktorá má negatívny vplyv na mier a stabilitu v regióne”. Táto polarizácia hodnotení spoločného vyhlásenia je jasným znakom toho, že obaja strategickí partneri zaujali ofenzívny protiamerický postoj.

Pravdepodobný geopolitický vplyv samitu v Pekingu je potrebné analyzovať z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska. Z krátkodobého hľadiska by mohol viesť k zintenzívneniu, hoci skrytej, bilaterálnej spolupráce, najmä v oblasti dodávok materiálov dvojakého použitia, ktoré Rusko potrebuje pre svoju operáciu na Ukrajine. Na oplátku sa Čína môže usilovať o výhodnejšie podmienky nákupu ruských surovín, ťažobných práv na Sibíri a prístupu k ruskému know-how v mnohých kritických technológiách, ako je avionika, jadrová energia a vesmír. Čína sa tiež môže usilovať o väčšie uznanie svojej dominancie v Strednej Ázii zo strany Ruska.

Peking môže mať dokonca cynické motívy na skrytú podporu Ruska. Koniec koncov, pokračovanie ukrajinského konfliktu udržiava Rusko v závislosti od Číny a Spojené štáty sa zaoberajú východnou Európou, čo dáva Číne voľnosť na zastrašovanie Ázie.

Z dlhodobého hľadiska môže mať samit ešte hlbšie dôsledky. Hoci by Čína rada pokračovala v priaznivej hospodárskej spolupráci s Ruskom aj so Západom, vnútorné rozpory v želaniach Pekingu môžu túto snahu nakoniec urobiť neudržateľnou.

Predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí 17. mája Číne stručne povedal: “Nemôžete mať oboje naraz”. Pokračujúci tlak Západu by mohol Peking prinútiť hrať ruskou kartou v globálnom pokri s vysokými stávkami. V kombinácii s neúnavnou snahou Ríše stredu o globálnu dominanciu by to mohlo viesť k novej studenej vojne zameranej predovšetkým na vytvorenie dôveryhodnej alternatívy ku globálnej eko-politickej architektúre, ktorej od druhej svetovej vojny dominujú Spojené štáty. Prvé obrysy vznikajúcej novej globálnej konštrukcie riadenej Čínou, ako sú BRICS, Šanghajská organizácia spolupráce, Ázijská banka pre investície do infraštruktúry so 109 štátmi a iniciatíva One Belt, One Road so 147 štátmi a hodnotou jedného bilióna dolárov, už existujú a je potrebné ich ďalej rozvíjať. To všetko môže byť predzvesťou začiatku novej globálnej polarizácie.

.

 

Vplyv na Indiu

Pekinský samit bude mať pre Indiu ďalekosiahle dôsledky, pretože pre ňu vytvorí výzvy aj príležitosti. Na začiatok musí India starostlivo a objektívne preskúmať hĺbku a trvanlivosť súčasnej fázy vzťahov medzi Ruskom a Čínou vzhľadom na ich nestabilnú minulosť. Obe krajiny majú silných lídrov, hoci HDP Ruska je v súčasnosti menej ako jedna sedmina HDP Číny. Spolu s vojenskou špeciálnou operáciou na Ukrajine a západnými sankciami to všetko stavia Moskvu do pozície nerovnocenného partnera – možno prvýkrát v histórii ich vzťahov. Potenciálna zraniteľnosť Moskvy voči čínskej hegemónii môže Indiu znepokojovať vzhľadom na jej stále veľkú závislosť od Ruska v oblasti obranných dodávok, najmä na pozadí napätia na čínskych hraniciach. Keďže India je najväčším trhom pre ruské zbrane, Moskva má záujem na jeho udržaní. Spoľahlivosť ruských obranných dodávok sa však môže dostať pod tlak Číny.

Hoci má India mnoho pochybností o existujúcej globálnej bezpečnostnej architektúre, nie je isté, že čínska alternatíva by Novému Dillí vyhovovala viac. Lepšou voľbou pre Indiu by mohlo byť dosiahnutie vyššieho postavenia v existujúcom svetovom poriadku, ktoré by zodpovedalo veľkosti a potenciálu Indie.

Pri spätnom pohľade na poslednú studenú vojnu India väčšinou zastávala morálnu pozíciu a často obetovala svoje základné národné záujmy. Namiesto toho, aby sa Dillí sústredilo na svoj sociálno-ekonomický rozvoj a “reálnu politiku”, ktorá je na to potrebná, prejavovalo doktrinálny prístup k otázkam nezapojenia a solidarity s tretím svetom. Toto je už história a tí, ktorí sa z nej nepoučia, sú odsúdení na jej opakovanie.

Nadchádzajúca globálna polarizácia bude mať pravdepodobne iný obsah a dynamickejšie zmeny, ktoré budú spôsobené najmä geoekonomikou a snahou o nové technológie. Na rozdiel od prvej studenej vojny je teraz India významným globálnym hráčom s ťažko získanou “strategickou autonómiou”, ktorá jej poskytuje reálne geopolitické príležitosti. India by mala rozumne využívať svoje silné stránky a prijať ofenzívnejší a flexibilnejší prístup. Keď sa objavia nové príležitosti, musí jasne pochopiť svoje základné dlhodobé národné ciele, prijať primeranú stratégiu a cieľavedome ju presadzovať.

Mahesh Sachdev je bývalý námestník indického ministra zahraničných vecí, trojnásobný indický veľvyslanec v Alžírsku, Nigérii a Nórsku a odborník na globálne energetické otázky.

 

Prečítajte si tiež:

 

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

René Pavlík

Erik Majercak

Milan Šupa

Peter Lipták

Emma Maťašovská

Viktor Pondělík

.
.
.

Kovářová pre HS: Ak to Slovensko dá do Ústavy, zatlieskam… Mnohé prípady náhradného materstva sú naozaj strašné

Česká republika je už roky známa tým, že v nej prekvitá „biznis“ s náhradným materstvom. Aká legislatíva je u našich…

21. 03. 2025 | Rozhovory | 10 min. čítania | 0 komentárov

.

Premiér upratal novinára: “Špinavé praktiky TV Markíza nemajú obdoby a jej redaktori sa neštítia žiadnych klamstiev”

Nie je žiadnou novinkou, že mainstreamové média, TV Markíza nevynímajúc, majú záľubu v očierňovaní vlády, a obzvlášť radi si rýpnu…

21. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Migaľovci tancujú na vlastných politických hroboch. Šalitroš, ktorému bolo na vracanie z hlasovania, si „dal kinedryl“

Nový minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ prišiel na svoju prvú rezortnú tlačovku aj s kolegom Šalitrošom. Obaja…

21. 03. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Uhlíková daň na obzore – Slováci si za kúrenie a dopravu priplatia stovky eur ročne

Od roku 2027 Európska únia zavádza nový systém obchodovania s emisnými kvótami, známy ako ETS2, ktorý rozšíri povinnosť platiť za…

21. 03. 2025 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov

Speváčka známej skupiny popisuje horor po vakcíne proti covid-19: „Mala som pocit, akoby moje telo požieralo samo seba“

Bývalá členka skupiny Pussycat Dolls Jessica Sutta prezradila, že bojuje s lupusom vyvolaným očkovaním, ktorý sa podľa nej rozvinul po…

21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Zľakli sa? Francúzsko a Veľká Británia začali ustupovať od svojich návrhov týkajúcich sa mierových síl na Ukrajine

Francúzsko a Veľká Británia začali ustupovať od svojich návrhov týkajúcich sa mierových síl na Ukrajine a ponúkajú k nim alternatívy.…

21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Europoslanec Kaliňák: „Progresívcov poráža ich vlastná hlúposť a povrchnosť“

Europoslanec Erik Kaliňák vyvracia tvrdenia opozičnej poslankyne Beáty Jurík (PS), s ktorou sa stretol v relácii Komentáre dňa (STVR). Debata…

21. 03. 2025 | Z domova | PR článok | 9 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Z domova | PR článok | 9 min. čítania | 0 komentárov

USA predĺžili Slovensku výnimku

Zdroje agentúry Reuters vo štvrtok uviedli, že Spojené štáty predĺžili Turecku a Slovensku platnosť výnimiek z platieb za plyn Rusku…

21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Putin za zatvorenými dverami nariadil podnikom, aby sa pripravili na dlhotrvajúcu vojnu

Ruský prezident Vladimir Putin za zatvorenými dverami s predstaviteľmi výrobných spoločností nariadil, aby sa pripravili na dlhotrvajúcu vojnu. Upozornil na…

21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

The European Conservative odhaľuje podrobnosti plánu ReArm Europe

V stredu 19. marca, len deň pred začiatkom ďalšieho summitu Európskej rady, zverejnila Európska komisia podrobnosti svojho ambiciózneho plánu vyzbrojovania…

21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Premiér: Chcem odmietnuť predstavu niektorých premiérov, ktorí hovoria, že čo už iné zostáva

Štvrtkovému summitu Európskej rady v Bruseli podľa slovenského premiéra Roberta Fica dominovala téma Ukrajiny. Na tlačovej konferencii po skončení summitu…

21. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Rusko v Kursku ulovilo “veľkú rybu”. Trumpov príhovor dáva teraz iný zmysel

Po dlhých bojoch v Kurskej oblasti ruská armáda konečne ulovila „veľkú rybu“ a Putin ju tak ľahko nepustí

20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Hollywoodske hviezdy, ktoré kritizovali Trumpa, teraz žiadajú o pomoc

Hviezdy, ktoré kritizovali prezidenta Donalda Trumpa, ho teraz žiadajú o pomoc pri ochrane autorských práv v oblasti umelej inteligencie, keďže…

21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Ceny energií nás podľa Fica stále dusia, operáciu s azerbajdžanským plynom sa nedarí odštartovať

Slovensko a celú Európsku úniu stále dusia vysoké ceny energií. Je o tom presvedčený slovenský premiér Robert Fico, ktorý sa…

21. 03. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kobachidze: Sankcie EÚ voči gruzínskej vláde sú “vyhlásením vojny”

Kobachidze označil sankcie EÚ voči gruzínskemu premiérovi a vicepremiérovi za „útok“, napísal Haqqin. A v politickom a diplomatickom jazyku možno…

20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump, obklopený školákmi, podpísal dekrét, ktorým začal rušiť americké ministerstvo školstva

Vyhlásenie amerického prezidenta pri podpise dekrétu:

21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

21. 03. 2025 | Aktualizované 21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Aktualizované 21. 03. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Německo (částečně) odbržděné

Nový kancléř Friedrich Merz, který vlastně ještě ani kancléřem není, už stihl před svým oficiálním nástupem do funkce projednat a…

21. 03. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Našli v Dubaji stratenú ukrajinskú “modelku” – v hororovom stave

Ukrajinskú modelku zo Ľvova, ktorá sa stratila v Dubaji, našli so zlomeninami rúk, nôh a chrbtice na okraji cesty, informovali…

20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pokračuju ve zprávách z Bohnic…

Zatímco ve Francii chystají lidem brožury, co mají dělat v případě války a radí jim, aby v případě jaderné havárie…

21. 03. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
21. 03. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Hlavolam: Dokážete presunúť iba 1 zápalku a vyriešiť rovnicu do 20 sekúnd?

Hlavolam: Dokážete presunúť iba 1 zápalku a vyriešiť rovnicu do 20 sekúnd? Môžete presunúť iba 1 zápalku, aby ste opravili…

21. 03. 2025 | 0 komentárov

.

Slovensko môže vetovať ďalšie sankcie proti Rusku, odkazuje Fico z Bruselu

Slovensko môže vetovať nové sankcie EÚ voči Rusku, ak ohrozia mierové riešenie vojny Ruskej federácie proti Ukrajine, uviedol slovenský premiér…

20. 03. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Francúzsko, posledný jadrový štát bez stealth stíhača?

Francúzsko, 21. Marec 2025 - Nové stíhače 5. generácie sa stávajú kľúčovým prvkom vojenskej stratégie jadrových mocností, píšu novinári z…

21. 03. 2025 | 0 komentárov

Tréner sexuálne zneužíval mladú hviezdičku. Zmaril obrovský talent a zničil jej kariéru

Tri roky, ktoré zničili jej kariéru a ovplyvnili jej život. Bývalá ukrajinská tenistka Julia Vakulenková už nedokázala udržať v sebe…

20. 03. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov

Znepokojujúce fotografie, ktoré vo vás zanechajú strašidelný pocit

Znepokojujúce fotografie, ktoré vo vás zanechajú strašidelný pocit: Každý z nás má v živote niekoľko momentov, ktoré by sa zdali…

21. 03. 2025 | 0 komentárov

.

Trump odmietol jednu z Putinových požiadaviek

Spojené štáty americké budú pokračovať v zdieľaní spravodajských informácií s Ukrajinou napriek odporu vodcu Kremľa Vladimira Putina. Informuje o tom…

20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Náhľad do budúcnosti – Lada Niva prekvapí modernými vylepšeniami!

21.3.2025 Redakcia Auto trendy . Ikona terénnych vozidiel, Lada Niva, vstupuje do novej éry. Model spája drsný šarm legendárnych predchodcov…

21. 03. 2025 | 0 komentárov

Presakujú plány o európskom vojenskom kontingente na Ukrajine

Ak Európa vytvorí vojenský kontingent na vstup na Ukrajinu, bude zahŕňať letectvo a námorníctvo. Informovala o tom agentúra Bloomberg po stretnutí…

20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Odhalené tajomstvá: Fotografie, ktoré odkrývajú skryté stránky známych miest

Odhalené tajomstvá: Fotografie, ktoré odkrývajú skryté stránky známych miest: Je ľahké pripomenúť si známe pamiatky a ikonické objekty. Keď myslíme…

21. 03. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Podľa amerického ministerstva zahraničných vecí sú Ukrajina a Rusko „jeden krok“ od zastavenia nepriateľských akcií.

„Sme len krok od úplného zastavenia paľby a potom môžeme hovoriť nielen o mieri na týždeň alebo šesť mesiacov, ale o trvalom mieri, na ktorý sa môžu spoľahnúť ľudia na Ukrajine, v Rusku a na celom svete. To je to, čo Amerika pomohla zabezpečiť, a to je to, čo robíme každý deň. Nikdy sme neboli bližšie k mieru s týmito dvoma stranami,“ povedala hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceová v rozhovore pre ‚NewsNation Now‘, informuje The Hill.

08:26

Tuniský prezident Kajs Saíd odvolal premiéra Kámela Madúrího pre nespokojnosť s činnosťou vlády, predovšetkým v otázkach migrácie a hospodárskej krízy. Nahradila ho ministerka pre vybavenie a bývanie Sára Zaafráníová a stala sa treťou osobou v premiérskej funkcii za menej ako dva roky.

08:08

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil opozíciu zo zavádzania národa, pretože zatknutie istanbulského primátora a dôležitej opozičnej osobnosti Ekrema Imamoglua označuje ako politicky motivované. 

08:06

Ľadovce sa topia rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, v dôsledku čoho sú ohrozené zásoby potravín a vody pre dve miliardy ľudí na celom svete. Vyplýva to zo správy Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), ktorú zverejnila pri príležitosti prvého Svetového dňa ľadovcov. Správa poukazuje na “bezprecedentný” úbytok ľadovcov spôsobený klimatickou krízou, ktorý ohrozuje ekosystémy, poľnohospodárstvo a zdroje vody, píše TASR podľa denníka The Guardian.

07:35

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov v roku 2012 vyhlásilo 21. marec za Medzinárodný deň lesov. Tento deň zdôrazňuje kľúčovú úlohu, ktorú lesy zohrávajú pri udržiavaní života na Zemi od poskytovania biotopov pre biodiverzitu až po boj proti zmene klímy a podporu živobytia miliónov ľudí. Jeho cieľom je poukázať na význam lesov, zvýšiť povedomie o hospodárení, ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji všetkých typov lesov v prospech súčasných i budúcich generácií.

07:22

.

Maďarsko opäť zablokovalo záverečný dokument samitu EÚ o Ukrajine

Maďarsko opäť zablokovalo záverečný dokument summitu hláv štátov a vlád EÚ o podpore Ukrajiny, podporilo ho len 26 krajín, povedal…

20. 03. 2025 | Aktualizované 20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2025 | Aktualizované 20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Technologický spor za miliardy: EÚ vyzýva Apple a Google, Trump hrozí odvetou

21.3.2025 Redakcia Auto trendy . Európska únia sa pustila do tvrdého boja s americkými gigantmi Apple a Google. Obe spoločnosti…

21. 03. 2025 | 0 komentárov

Nie je to, ako tvrdí Inakosť. Skutočný dôvod, prečo LGBTI mimovládka prišla o grant

Ministerstvo spravodlivosti vysvetlilo dôvod, prečo Iniciatíva Inakosť nedostala 100-tisíc eur z grantov – a nebolo to kvôli tomu, že vláda…

20. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Vojnový stav sa po 9. máji na Ukrajine vraj nepredĺži

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

20. 03. 2025 | Aktualizované 20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2025 | Aktualizované 20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










V USA Greenpeace odsúdili na zaplatenie odškodného 660 miliónov dolárov

Súd v Severnej Dakote nariadil organizácii Greenpeace zaplatiť stovky miliónov dolárov ako odškodné v súdnom spore, ktorý podal americký prevádzkovateľ…

20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

René Pavlík

Erik Majercak

Milan Šupa

Peter Lipták

Emma Maťašovská

Viktor Pondělík

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov