Bratislava 22. januára 2021 (HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian)
Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) sa pokúsil vysvetliť, prečo je najväčší záujem o očkovanie v hlavnom meste. Podľa Krajčího je to preto, že ľudia žijúci v Bratislave viac čítajú a zaujímajú sa o život. Naopak, čím ďalej na východ, tým je o očkovanie menší záujem. Krajčí si to vysvetľuje tým, že títo ľudia sú ovplyvnení dezinformáciami, a preto je podľa neho potrebné na tieto východnejšie regióny cieliť provakcinačnú kampaň

Na Slovensku sa od konca decembra spustilo očkovanie proti ochoreniu Covid-19. Prednosť dostali zdravotníci, pracovníci kritickej infraštruktúry a najnovšie už aj seniori nad 85 rokov.
Najviac sa chcú očkovať Bratislavčania
Napriek tomu, že v súčasnosti sa môžu dať zaočkovať len tieto vybrané skupiny obyvateľstva, už aj u nich badať rozdielnu dôveru vo vakcináciu. Ukazuje sa, že čím viac na západ, tým je u ľudí väčšia ochota dať sa zaočkovať.
Úplne najviac ľudí z tých, ktorí na to mali oprávnenie, sa dalo zaočkovať v hlavnom meste. V Bratislave sa už dalo zaočkovať 1,62 % ľudí a rezervácie na očkovanie sú úplne plné.
Naopak, čím ďalej na východ, tým je záujem o očkovanie menší. Novinárka sa preto na tlačovej konferencii opýtala ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, ako si tento rozdielny postoj ľudí k vakcinácii vysvetľuje.
Krajčí pochválil Bratislavčanov: Čítajú médiá a zaujímajú sa o život
Podľa Krajčího je to spôsobené najmä čítaním médií a záujmom ľudí o to, čo sa okolo nich deje. Krajčí v tomto smere vychválil Bratislavčanov do nebies:
„Áno je to aj vidieť v tých reportoch, že minulý týždeň mala Bratislava 1, 62 % populácie zaočkovaných a tie ostatné regióny na Slovensku to bolo menej. No myslím, že je to pravdepodobne aj tou skladbou tej populácie, ktorá žije v Bratislave, ktorá pravdepodobne aj viac číta, zaujíma sa o život, sleduje informácie, ktoré ponúkate (médiá, pozn.red.) vo svojich výstupoch. Takže určite v tej Bratislave predpokladáme, že tá zaočkovanosť je ďaleko vyššia ako práve v tých viac východných regiónoch.“
Na ľudí z východných regiónov treba cieliť kampaň, lebo veria dezinformáciám
Krajčí preto avizuje, že protivakcinačný postoj ľudí v regiónoch na východ od Bratislavy treba zvrátiť: „Tam budeme musieť práve cieliť našu kampaň a aj to tak robíme.“
Redaktorka sa následne opýtala, či nízka ochota dať sa zaočkovať vo východných regiónoch môže súvisieť s dezinformáciami, na čo minister Krajčí odpovedal jednoznačne: „Určite áno a práve na to sa treba zamerať, aby sme tam presvedčili oveľa väčšie percento populácie, aby dôverovalo očkovaniu.“
Krajčí má v podstate pravdu. Len čo ak to poňal zo zlého uhla pohľadu? Možno obyvatelia Bratislavy (česť výnimkám) čítajú veľa mediálnej propagandy, ktorú im ponúka mainstream, a preto sa dali ovplyvniť natoľko, že sú ochotní sa očkovať narýchlo vyvinutou vakcínou, ktorá bola Európskou liekovou agentúrou schválená zatiaľ len podmienečne.
A naopak, obyvatelia „východnejších regiónov“možno nedôverujú hneď niečomu, čo si majú do seba nechať vpichnúť bez záruky, že im to nepoškodí ich zdravie. Vakcína proti koronavírusu bola vyvinutá za necelý rok, čo znamená, že neboli preskúmané prípadné dlhodobejšie zdravotné problémy v súvislosti s vakcínou, ktoré sa možno prejavia o niekoľko rokov. Ďalším faktorom môže byť aj to, že ľudia viac na východ sú viac nábožensky orientovaní a majú morálny problém prijať vakcínu, ktorá bola vyvíjaná za použitia buniek z orgánov potratených detí.
Úmrtia po očkovaní
Vo svete sa taktiež objavili mnohé úmrtia po očkovaní. 75-ročný Izraelčan zomrel dve hodiny po tom, ako sa nechal zaočkovať vakcínou od spoločnosti Pfizer, ktorou sa očkuje aj na Slovensku. Podobný prípad sa odohral aj vo Švajčiarsku. Aj v tomto prípade hrá rolu vakcína od spoločnosti Pfizer a BioNTech. 91-ročná osoba zomrela 5 dní po zaočkovaní vakcínou proti ochoreniu Covid-19.
Špecialisti v Nórsku tiež vyšetrujú príčiny úmrtia 23 ľudí, ktorí zomreli po očkovaní proti koronavírusu. Informovala o tom nórska agentúra pre lieky. Problémy po očkovaní sa objavili aj v USA, kde zomrel po očkovaní lekár, prominentný pôrodník z Miami. Stalo sa tak niečo málo cez dva týždne potom, čo ho naočkovali vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti Pfizer. Informovali o tom noviny Daily Mail s odvolaním na jeho manželku.
Odborníci však upokojujú, že úmrtia nemusia súvisieť priamo s očkovaním. Mnohé z týchto prípadov úmrtí po očkovaní sa ešte stále prešetrujú.
https://www.youtube.com/watch?v=fKJFzVYz8fI&feature=emb_title
Samuel Gdovin