Krach Obamu, faktor s menom Donald Trump, alebo akým bude rok 2017

Krach Obamu, faktor s menom Donald Trump, alebo akým bude rok 2017

Washington 10. januára 2017 (HSP/ria.ru/Foto:TASR/AP)

 

Portál ria.ru sa venuje politickým prognózam na rok 2017. Víťazstvo Donalda Trumpa otriaslo celým Západom a ovplyvňuje dynamiku procesov nielen v Európe, ale aj V Amerike, Ázii a najmä na Blízkom východe

V roku 2017 môžeme očakávať “efekt domina”, ktorý sa prejaví výraznejšími zmenami v momentálne politickej zostave vrcholných politikov. Zníži sa vplyv bývalých proobamovských a proclintonovských elít, do popredia sa môžu dostať politici, ktorí požadujú upevňovanie národnej suverenity. Podpora plánom, ktoré presadzoval Obama a jeho administratíva sa rozplynie.

Reklama

 

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová (vľavo) a francúzsky prezident Francois Hollande
Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová (vľavo) a francúzsky prezident Francois Hollande

Podľa profesora Olega Barabanova, člena elitného Valdajského klubu sa efekt domina výrazne prejaví vo Francúzsku, kde Hollande podobne ako Obama neslávne odíde do zabudnutia a nahradí ho najpravdepodobnejšie Francois Fillon, ktorý podľa profesora zvíťazí nad Marie Le Pen. Paríž po prezidentských voľbách zmení svoju politiku k EÚ a najmä bruselským štruktúram. Snahy o rozširovanie spolupráce francúzsko-nemeckej aliancie, ktorú presadzovali Angela Merkelová a Francois Hollande sa pravdepodobne výrazne utlmia.

Reklama

“Francúzsko bude kritizovať nemeckú politiku v EÚ a netreba zabúdať, že voľby do nemeckého Bundestagu v roku 2017 takisto môžu výrazne zmeniť zloženie politických elít v Nemecku” tvrdí Barabanov.

Podľa analytika Fedora Lukjanova, netreba však očakávať, že vo všetkých krajinách EÚ začnú okamžite víťaziť populisti. Existujúce politické elity sa už vyrovnali so šokom, ktorý utrpeli keď zvíťazil v amerických prezidentských voľbách Donald Trump a momentálne sústredili svoju pozornosť na to, aby ich nikto z vrcholnej politiky neodstránil. Nesmierne sa obávajú, že stratia svoje pozície a budú musieť odísť z vrcholnej politiky. Takže sa pripravujú a rozpracovali varianty, ktoré im umožnia udržať sa vo vrcholných pozíciach.

Na dynamiku vzťahov v EÚ bude mať silný dopad proces Brexitu. Už teraz sa objavujú turbulencie medzi prívržencami “mäkkého odchodu Británie” (napríklad Poľsko a Čechy), ktoré perspektívne takisto uvažujú o prehodnotení svojích vzťahov s EÚ a Nemeckom, ktoré je zástancom “tvrdého odchodu Británie”, pretože sa obáva negatívneho vplyvu odchodu Británie na súdržnosť EÚ. Nemci sú presvedčení, že akákoľvek benevolencia vo vzťahu k Británii nielenže oslabí súdržnosť EÚ, ale zapríčiní aj jej koniec. Problémom je aj migračná kríza, ktorá zvyšuje turbulencie v rámci EÚ. Západ sa podľa odborníkov Valdajského kruhu stáva čoraz nestabilnejším a prestáva byť homogénnym.

V roku 2017 sa zvýši vnútorné pnutie v EÚ, vznikne viacero trecích plôch, ktoré negatívne ovplyvnia ďalší vývoj EÚ.

V otázke Blízkeho Východu sa podľa Dmitrija Suslova administratíva Trumpa nebude výraznejšie angažovať. Trump nebude požadovať odchod Asada a sústredí sa na boj proti islamskému terorizmu. Príde k ďalšiemu zbližovaniu ruských a amerických pozícii, už teraz vykazujú známky nervozity a paniky Saudi a monarchie Perzského zálivu.

Reklama
Na snímke Donald Trump
Na snímke Donald Trump

Vojna v Sýrii sa v roku 2017 neskončí a bude pokračovať, tentoraz už ale v zmenených podmienkach. Teroristi budú mať množstvo problémov, tie však bude mať aj sýrsky prezident Bashar Asad. Silnejú totiž tendencie uvažujúce o parcelizácii Sýrie, dôležité pre celý región bude najmä diplomatické vyriešenie kurdského problému.

Dmitrij Suslov obracia pozornosť na nový trend v americkej politike. Týmto trendom je deideologizácia zahraničnej politiky USA. Donald Trump je na rozdiel od Obamu a Clintonovej realista a sú mu cudzie prejavy sprofanovaného presadzovania vlastných názorov pomocou ideológie a brachiálnej sily. Donald Trump si uvedomuje, akým problémom musia USA čeliť (vnútorným i vonkajším) a na tieto problémy sústredí svoju pozornosť.

Podľa Suslova, Trump bude vyvíjať nátlak najmä na Čínu a Irán, podľa vzoru Donalda Reagana z roku 1980, ktorý tlačil na ZSSR. Čína však na rozdiel od bývalých politických elít ZSSR však pravdepodobne neustúpi, takže môžme očakávať v roku 2017 vyostrovanie vzťahov medzi USA a Čínou. Navyše v celej Ázii vidieť výrazné geopolitické pohyby. Donald Trump pritom takmer okamžite po svojom víťazstve vo voľbách začal silne tlačiť voči Číne – stačí si spomenúť na jeho telefonát s prezidentkou Taiwanu a slová o koncepcii “jednotnej Číny”. Trump brnká Číne po nose a nervózna reakcia Číny ukazuje, že sa charakter vzájomných vzťahov medzi Čínou a USA môže meniť.

Zmenami prejdu aj vzťahy Ruska a Japonska. Už teraz sa črtá určitý kompromis o niektorých teritorálnych otázkach, zaujímavá bude dynamika vzťahov v trojuholníku Moskva – Peking – Tokio. Navyše násilná koncepcia Obamom presadzovanej americkej dominancie v Ázii sa skončila a Donald Trump sa bude snažiť preskupiť americkú zahraničnú politiku v Ázii, pričom v centre jeho pozornosti bude najmä pokus narušiť momentálne spojenectvo medzi Ruskom a Čínou. Trump je presvedčený, že Obama viedol nezmyselnú politiku, keď naraz tlačil aj na Rusko a aj na Čínu. Na takýto tlak chýbali USA reálne sily, navyše tento tlak automaticky Rusko a Čínu zbližoval. Donald Trump sa sústredí na politiku zbrzďovania Číny a voči Rusku bude ústretový.

Podľa Suslova však netreba zabúdať na skutočnosť, že Donald Trump sleduje svojou politikou oslabenie rusko-čínskeho spojenectva, ktoré predstavuje pre USA hrozbu, prípadné znovuobnovenie hegemónneho postavenia USA.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali