Podľa agentúry MTI Kövér pripomenul, že záujmy Maďarska a Srbska v uplynulých mesiacoch v oblasti migrácie neboli úplne totožné. “Avšak na rozdiel od iných krajín sme dokázali zachovať spoluprácu založenú na vzájomnej úcte a vzájomnom pochopení,” zdôraznil predseda maďarského parlamentu, ktorý za to vyjadril vďaku predsedníčke srbského parlamentu i srbskej vláde.
Kövér sa s Gojkovičovou zhodli v tom, že vzťahy Maďarska a Srbska majú strategický charakter, vzájomná spolupráca medzi týmito štátmi nebola nikdy taká dobrá, ako teraz.
Predseda maďarského parlamentu vyzdvihol integráciu Srbska do Európskej únie. “Podporu integračných snáh Srbska môžeme považovať za investíciu do budúcnosti v znamení širšej stredoeurópskej spolupráce,” dodal. Gojkovičová vyjadrila nádej, že prístupové rokovania s EÚ sa začnú ešte v tomto roku, a že sa budú môcť otvoriť pre Srbsko dôležité kapitoly.
Srbsko uzavrelo hranice pred ekonomickými a neregistrovanými migrantmi
Srbsko dnes v súvislosti s migrantmi zo štátnej hranice s Macedónskom vrátilo do tejto krajiny približne tisíc migrantov po tom, čo Belehrad rozhodol, že na územie krajiny vpustí iba utečencov-občanov Sýrie, Iraku a Afganistanu, a to iba takých, ktorí disponujú registráciou z Grécka alebo Macedónska. Informáciu priniesla televízia B92 na svojej webovej stránke.
Cez záchytné zariadenie v juhosrbskom Preševe prešlo v uplynulých 12 hodinách asi 3000 migrantov, ľudí, ktorí sa objavia bez dokumentov totožnosti, tam však na rozdiel od doterajšej praxe už neregistrujú.
Kým Srbsko uzavrelo svoje hranice s Macedónskom pre všetkých migrantov, na ktorých sa nevzťahujú uvedené kritériá, v stredu o 18.00 h, macedónska strana reagovala s obmedzeniami podobného charakteru o 3.00 h v noci nadnes. Pre agentúru MTI to uviedla hovorkyňa UNHCR v Belehrade Melita Šunjičová.
Srbský minister sociálnych vecí Aleksandar Vulin poukázal na opatrenia chorvátskej i slovinskej strany a dodal, že Srbsko nebude prijímať ľudí, ktorí nepochádzajú z vojnou zmietaných krajín, pretože by nemohli pokračovať ďalej. Tých, ktorí uviazli po prijatí rozhodnutia v Srbsku, ako aj vrátených migrantov z Chorvátska alebo Slovinska, umiestňujú zatiaľ v záchytnom centre neďaleko Belehradu.
Aj Chorvátsko prestalo prijímať ekonomických migrantov
K rovnakému kroku pristúpilo aj Chorvátsko, ktoré s okamžitou bude platnosťou iba utečencov zo Sýrie, Afganistanu a Iraku, pre ekonomických migrantov sa hranice bývalej juhoslovanskej republiky uzavrú, informoval dnes v Slavonskom Brode chorvátsky minister vnútra Ranko Ostojič. Záhreb už o tomto rozhodnutí informoval srbskú i macedónsku stranu.
Slovinsko, ktoré predtým oznámilo, že začne posielať späť do Chorvátska z tejto krajiny prichádzajúcich “ekonomických migrantov” a prijímať bude iba migrantov “z krajín, kde prebiehajú ozbrojené boje”, sa pokúsilo dnes zatiaľ neúspešne vrátiť do Chorvátska skupinu osôb spomínaného charakteru.
Chorvátsko však 162 migrantov z Bagladéša, Libérie, Maroka a Srí Lanky neprijalo, takže predbežne zostávajú na slovinskom území. Ostojič zdôvodnil tento postup absenciou príslušnej bilaterálnej dohody.