Vo svojom vystúpení na Euroázijskom fóre v Alpbachu Aleksandar Vučić vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby umožnilo Srbom a Albáncom vyriešiť svoje problémy a hlavné otázku Kosova. Vyjadril nespokojnosť s tým, že niektoré krajiny sa príliš aktívne miešajú do tohto procesu a negatívne ovplyvňujú rokovania medzi Belehradom a Prištinou.
„V súčasnosti sa snažíme vytvoriť niečo, čo bude mať výnimočný význam pre našu budúcnosť. Bude to niečo veľmi významné ako pre Srbov, tak aj pre Albáncov. Musíme sa naučiť žiť spolu – my, dva najpočetnejšie národy na Balkáne. Ak tieto problémy nedokážeme vyriešiť, nedokáže to ani nik iný,“ podčiarkol srbský prezident.
Podčiarkol, že niektoré štáty a politici sa kvôli otázke Kosova, ako zdôraznil, „vzrušujú sa viac, ako Srbi a Albánci.“ Naznačil, odkiaľ vietor fúka: „Počujem hlasy z Londýna. Ako by tam mali väčší záujem o našu budúcnosť, ako my sami.“
Prezradil, že kvôli jeho snahe vyriešiť kosovský problém spolu s Albáncami, má veľa nepriateľov aj v samotnom Srbsku, hlavne v prostredí cirkvi. Opozícia vôbec ho obviňuje z vlastizrady. Na druhej strane mnohí politici a médiá na Západe a za oceánom ho označujú za priaznivca takzvaného „Veľkého Srbska.“
Vučič sa posťažoval, že je zlý aj pre prvých, aj pre druhých: „Ale ja chcem iba mier a stabilitu v regióne. Teraz, keď sme začali rokovať o najhorúcejších otázkach, niektorí sa nás pýtajú, čo a prečo robíme. Prečo sa o to zaujímajú, prečo ich to znepokojuje? Riešime dôležité pre nás otázky, snažíme sa urobiť niečo pre našu budúcnosť,“ vysvetlil.
Na prekvapenie v tejto otázke s nim súhlasí aj prezident samozvaného Kosova Hashim Thaçi. Vyhlásil, že ani jedna krajina sveta by nemala prekážať rokovaniam Srbska a Kosova a ich snahe dosiahnuť dohodu. Podčiarkol, že práve Srbsko a Kosovo by mali dosiahnuť dohodu, aj keď možno pôjde o čiastočnú zmenu existujúcich hraníc Kosova.
Eugen Rusnák