Prioritou pre budúci rok bude pre mesto analýza existujúceho stavu na základe dostupných informácií získaných z údajov mestských častí, mestských podnikov a vlastného mapovania, ktorá by mala byť k dispozícii v prvej polovici februára. Taktiež cielené poskytovanie sociálnych, zdravotných, právnych a psychologických služieb ľuďom na ulici, rodinám v osadách, mladým dospelým z detských domovov a ľuďom ohrozeným stratou bývania, napríklad po strate zamestnania, chorobe, rozvode.
Ako magistrát uviedol, vo svete aj na Slovensku sú mestá, ktoré môžu byť pre Košice inšpiráciou svojimi úspešnými riešeniami. Ide napríklad o Helsinki, ktoré stratégiu vypracovali už v roku 2008 a dnes už reálne ukončujú bezdomovectvo svojich obyvateľov. Existujú aj naše mestá ako Bratislava, Dunajská Streda a Trnava, ktoré takisto majú spracované vlastné koncepcie riešenia a ukončovania bezdomovectva a vyvíjajú v tejto oblasti aj vlastné aktivity.
Podľa nedávno publikovaných analýz Inštitútu environmentálnej politiky jedno euro investované do práce s ľuďmi bez domova prostredníctvom terénnych a ambulantných služieb dokáže ušetriť až 12 eur výdavkov verejným financiám. Omnoho zásadnejšiu úsporu verejných financií prináša podľa zahraničných výskumov a analýz poskytovanie sociálneho nájomného bývania s podpornými službami, ktoré sa zatiaľ na Slovensku len rozbieha.