Kontroverzný projekt monitorovania osôb MOVIR. Čo to je a ako má fungovať? Je možné, že bude ľudí paralyzovať? Technická univerzita zatiaľ mlčí

Bratislava 11. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Screenshot TUKE)

 

Na webovej stránke Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) sa objavila krátka správa o novom projekte, ktorý dostal názov MOVIR. Ide v ňom o monitorovanie ľudí za účelom ochrany verejného zdravia pred šírením nákazlivej choroby. Projekt však už na prvý pohľad vyvoláva množstvo otáznikov

movir
MOVIR

Letecká fakulta TUKE zverejnila informáciu o novom plánovanom projekte, ktorý dostal názov „Mobilný monitorovací systém pre ochranu izolovaných a rizikových skupín obyvateľstva pred šírením vírusových ochorení,“ v skratke MOVIR. Jeho cieľom má byť „vytvorenie a otestovanie mobilného monitorovacieho systému určeného na ochranu izolovaných skupín obyvateľstva pred šírením vírusových ochorení alebo opačne na ochranu obyvateľstva pred izolovanou skupinou identifikovanou ako zdroj rizika, vrátane návrhu, vývoja a overenia modelov správania sa jednotlivcov a entít,“ píše sa v opise projektu.

Reklama

MOVIR počíta s vybudovaním mobilných senzorických prvkov, ktoré budú pripojené na mobilné monitorovacie stanice a cloudové dátové systémy. Pod mobilnými senzorickými prvkami si máme predstaviť akési voľne stojace zariadenia, ktoré vhodným rozložením v priestore vytvoria komplexnú senzorickú sieť, určenú na monitorovanie pohybu osôb so zdravotnými ťažkosťami.

TUKE tvrdí, že celý systém bude nezávislý od pozemnej infraštruktúry a pracujú na  tom, aby vedel dokonale rozlíšiť sledovaný cieľ (pravdepodobne ľudí), bez rušivých vplyvov napríklad nevhodných poveternostných podmienok, zvýšenej prašnosti či pohybu zveri.

Reklama

Cieľom je vytvoriť mobilný monitorovací senzorický systém, ktorý nebude závislý od lokálnych rozvodov elektrickej energie, a ktorý vizuálne nezmení ráz vymedzeného priestoru, a teda nespôsobí dodatočnú psychickú záťaž pre žiadnu z chránených strán,“ píše sa v oficiálnom stanovisku TUKE.

 

Problémy v praxi

V súvislosti s týmto projektom nám napadlo viacero situácií, ktoré by potenciálne, ale aj reálne mohli nastať. Preto sme oslovili autorov tohto projektu a požiadali o bližšie vysvetlenie toho, ako by projekt mal vyzerať v praxi. Zaslali sme im niekoľko otázok, ktoré by nám mohli priblížiť účel význam projektu. Zaujímalo nás najmä:

  1. Koho konkrétne budú zariadenia monitorovať a akým spôsobom?
  2. Ako to bude vyzerať v praxi?
  3. Ako zabezpečíte ochranu osobných údajov najmä v súvislosti s GDPR?
  4. Budú tieto neviditeľné bariéry akousi náhradou za ostnaté ploty v koncentračných táboroch?
  5. Aký je zmysel celého projektu? Dokáže tento systém paralyzovať človeka ohrozujúceho zdravie obyvateľstva šírením vírusového ochorenia? Ak áno, akým spôsobom? Budú ľudia dostávať elektrošoky?
  6. Bude vedieť systém rozoznať zdravého človeka, človeka nakazeného nejakým iným typom vírusu ako sledujete vy a potom tiež tým typom, ktorý sledujete?
  7. Predpokladá váš systém napojenie na databázy trebárs štátneho NCZI? A na základe akého povolenia?

Na žiadnu z týchto otázok nám dosiaľ zástupcovia Technickej univerzity v Košiciach neodpovedali. Môžeme sa preto domnievať, že tieto otázky buď ešte nemajú doriešené, alebo že by odpovede verejnosť tak šokovali, že nie je vhodné, aby boli zverejnené.

V každom prípade musíme podotknúť, že na to, aby vedel akýkoľvek systém detekovať a rozpoznávať ľudí, je potrebné ich na to najprv nejakým spôsobom označiť alebo skenovať ich tváre. V súčasnej dobre prichádza do úvahy buď nosenie monitorovacích náramkov, podobných akými sú vybavení zločinci v domácom väzení, alebo identifikácia prostredníctvom čipov, rovnako ako je to v súčasnosti u spoločenských zvierat.

Reklama

Ešte horšie však vyznieva predstava, čo sa bude diať, keď systém zistí, že strážený človek opustil vyhradené miesto. Je možné predpokladať, že senzorický prvok vyšle automatický signál na políciu a tá ho príde zadržať. Ako ho ale udrží na mieste? Bude priestor na základe mobilných monitorovacích staníc vytvárať akési areály či hranice, po prekročení ktorých systém človeka paralyzuje? Ako? Elektrošokom? Alebo bude stáť na hranici každého areálu policajné komando, ktoré nakazeného človeka zbaví slobody?

Tu je potrebné si uvedomiť, že ide o bežných ľudí, ktorí ani nemusia byť reálne nakazení, len z nejakého dôvodu v karanténe. Predstavte si, že takéto koncentračné miesto síce bez plotov, ale s určenými hranicami svojvoľne opustí vaša mama, babka, dieťa či sused. Systém to detekuje a zvalí ho to na zem, okolo neho sa zrazu objaví hlúčik policajtov v skafandroch, izolujú ho. A čo ďalej? Bude potrestaný?

Čím ďalej, tým viac odborníkov hovorí o potrebe naučiť sa s vírusmi žiť. Áno, aj s covidom. Nie je predsa možné ľudí držať pod zámkom celé roky, obmedzovať im pohyb a slobodu.

To už naozaj pripomína obdobie II. svetovej vojny, keď boli nevinní ľudia zatváraní v koncentračných táboroch, len na základe príslušnosti k určitej skupine. Tou skupinou tentokrát nebude pôvod k nejakej rase, ale podozrenie na ochorenie. Za ktoré človek nemôže rovnako, ako neovplyvní svoj pôvod.

Jediným posunom bude v tomto prípade technológia. V koncentračných táboroch sa na zadržanie ľudí využívali elektrické či ostnaté ploty a hliadky, ktoré ich pri pokuse o útek zastrelili, teraz to budú neviditeľné hranice. Zadržia vás však rovnako.

Reklama

Takýto „progres“ sa bude využívať iba proti potencionálne nakazeným? Určite? A čo ak sa systém znova, ako už mnohokrát v histórii, zneužije? Napríklad vládou proti nepohodlným? Proti tým, ktorý sa búria, chodia demonštrovať?

To, že sa Technická univerzita podieľa na takomto projekte je samo osebe otrasné. To, že sa hanbí k tomu priznať, je hádam jediné pozitívum v jej správaní.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:12

Dve fínske firmy sú podozrivé z vyvážania dronov a iných vojenských produktov v hodnote vyše troch miliónov eur do Ruska, čo je v rozpore so sankciami Európskej únie. V utorok to oznámil fínsky colný úrad.

16:11

Je čoraz menej pravdepodobné, že členské štáty Európskej únie (EÚ) dosiahnu ešte tento rok dohodu o nových fiškálnych pravidlách. Majú totiž príliš rozdielne názory na tempo konsolidácie verejných financií, uviedli zdroje, ktoré nechceli byť menované.

16:06

Francúzsky prezident Emmanuel Macron pozval Viktora Orbána do Paríža a ich osobné stretnutie je naplánované na štvrtok. Pre server atv.hu to v utorok potvrdil Orbánov Hovorca Bertalan Havasi.

16:05

Raketa vypálená z Pásma Gazy zasiahla dom v izraelskom pobrežnom meste Aškelon. Pri útoku utrpeli ľahšie zranenia dve ženy. Uviedli to v utorok izraelské záchranné služby a polícia.

16:04

Výsledky matematickej a čitateľskej gramotnosti 15-ročných žiakov v Európe sa bezprecedentne zhoršili. Slovensko sa ocitlo pod priemerom krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v oboch ukazovateľoch, najlepšie výsledky má Ázia. Žiaci z krajín s lepšími výsledkami však nie sú nevyhnutne šťastnejší, vyplýva z výsledkov testovania PISA zverejnených v utorok.

15:39

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) vyzvala vládu, aby pri výbere nového predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) kládla dôraz na charakterové aj odborné vlastnosti. Nový predseda môže podľa SAPI nadviazať na dobrú prácu svojho predchodcu, ktorý priniesol transparentné riadenie a progresívny prístup, uviedol v utorok riaditeľ asociácie Ján Karaba.

15:23

Poslanci Národnej rady (NR) vyzvali predsedu opozičnej SaS a bývalého ministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby nahradil škodu, ktorú v súvislosti so slovenskou účasťou na svetovej výstave Expo Dubaj 2020 konštatoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Vyplýva to z uznesenia, ktoré v utorok na záver mimoriadnej schôdze parlamentu k tejto téme odhlasovali poslanci.

14:55

Švédska odnož klimatického hnutia Fridays for Future (Piatky za budúcnosť, FFF), známa predovšetkým vďaka aktivistke Grete Thunbergovej, v utorok opakovane podporila Palestínčanov v Gaze. “V protiklade s tým, čo mnohí tvrdili, hnutie Fridays for Future sa nestalo ‘radikálnym’ ani ‘politickým’,” uviedlo vo vyhlásení zverejnenom v švédskom denníku Aftonbladet i britskom The Guardian.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke hodiny z kníh v mestskej knižnici v Prievidzi

Autor: FOTO TASR-Alexandra Moštková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Milan Šupa

Gustáv Murín

Peter Lipták

Gustáv Murín

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali