Konstantin Sivkov o problémoch amerických ozbrojených síl i Ruska

Konstantin Sivkov o problémoch amerických ozbrojených síl i Ruska

Moskva 27. augusta 2017 (HSP/Foto: Facebook)

 

Portál politexpert priniesol zaujímavé informácie ruského vojenského experta Konstantina Sivkova o narastajúcich problémoch v radoch amerických ozbrojených síl

Podľa Sivkova sa situácia v amerických ozbrojených silách neustále zhoršuje. Incidenty, v ktorých napríklad americké torpédoborce USS Fitzgerald a USS McCain narazili do mamutích tankerov, svedčia podľa Sivkova o tom, že úroveň amerických námorných dôstojníkov nemusí byť na potrebnej profesionálnej úrovni.

Reklama
Vojenský expert Konstantin Sivkov

Americkí vojaci, ktorí rukovali v poslednom období majú množstvo zdravotných problémov, na podstatne nižšej úrovni je aj americký systém vzdelávania, čo má negatívny dopad aj na stav amerického dôstojníckeho zboru. Americká armáda tak musí vykonávať podstatne náročnejší výcvik, aby dosiahla u nováčikov požadovanú úroveň.  Nedostatok odborníkov pociťuje americká armáda aj v letectve a pozemných silách.

Znižuje sa aj bojová úroveň americkej armády. Pokiaľ ešte krátko  po roku 2001 boli Američania schopní zorganizovať kampaň v Iraku a Afganistane, ktorej sa zúčastnili aj radové jednotky americkej armády, spoločne s NATO, dnes už môžu Američania využívať len služby elitných jednotiek námornej pechoty, výsadkárov či Rangers a Zelených baretov. Bežnú pechotu a tanky do bojov Američania radšej neposielajú, značne poklesol aj počet pilotov bojových vrtuľníkov.

Reklama

Podľa viacerých analytikov, pritom už v rokoch 2001 – 2008 bol zrejmý úpadok americkej armády v porovnaní s obdobím 1986 – 1991.

Podľa Konstantina Sivkova je americký stredný a nižší dôstojnícky zbor na nízkej úrovni a kríza v amerických ozbrojených silách naberá na sile. Američania boli presvedčení, že žiadna krajina im nedokáže konkurovať a sústredili sa len na vývoj moderných vysokotechnologických zbraní, pričom neobnovovali svoj starší vojenský park. Dnes im preto “paradoxne hnijú” staršie overené zbrane a zbraňové systémy, nové projekty ako napríklad F-35 či Zumwalt sa ukázali byť ako nesmierne drahé a trpia viacerými technickými nedostatkami.

Bojové operácie v Iraku a Afganistane ukázali, že Američania nedokážu ani kontrolovať potrebné územia. Bežní americkí vojaci majú slabý výcvik a nízku motiváciu či bojovú prípravu. Americké jednotky vykazujú príznaky paniky v prípade aj relatívne nízkych strát (podľa niektorých ruských analytikov, ak by sa Američania ocitli pod takým tlakom, ako Ukrajinci svojho času v Ilovajsku 2014 či Debaľceve 2015, znamenalo by to totálne rozbitie celej americkej jednotky, somálske Mogadišo je pre americkú armádu výstrahou. Ukrajinci zachránili približne 60% svojich stavov a vyviedli ich z obkľúčenia, pretože ukrajinskí štábni dôstojníci mali za sebou ešte starú sovietsku vojenskú školu).

Takisto Američania nedokážu dlhšiu dobu kontrolovať získané územie, sústreďujú sa len na nájazdy špeciálnych jednotiek. Situácia v Navy Seals, u výsadkárov či Zelených baretov je však kritická, pretože títo vojaci žijú pod permanentným bojovým stresom a časté nasadenie prináša ich silné opotrebovanie. Náhrada za týchto elitných vojakov však v amerických ozbrojených silách neexistuje. Američania preto v poslednej dobe museli siahnuť po žoldnierskych zoskupeniach typu Academi či Blackwater (kedysi jedna žoldnierska skupina), ktoré znova nasadili v Afganistane a pred časom aj v Sýrii a Iraku.

Podľa Sivkova však Američania majú k dispozícii stále podstatne silnejší vojenský kontingent ako Rusko, pričom dôležitú úlohu hrajú starí členovia NATO – Veľká Británia, Francúzsko či Nemecko. Jadrová vojna by nemala víťaza, Američania sa preto neustále snažia oslabiť ruský atómový potenciál. V prípade klasickej vojny, ak by ostalo  Rusko osamotené, muselo by bojovať proti veľkej presile, pričom v prvej útočnej línii by boli nasadené proti Rusku ukrajinské, poľské či turecké jednotky. Tie by mali aj najväčšie straty, na preriedené ruské jednotky by potom zaútočili jednotky starých členov NATO.

Reklama

Proti Rusku zozbierali v minulosti mohutné európske armády v 18. storočí aj Švédi a Poliaci (Peter Veľký vs. Karol XII.), Napoleon (19.storočie) či Hitler (DSV). Mnohí divánoví vojenskí pseudoodborníci dospeli k názoru, že rovnako by určite dopadol aj prípadný útok USA a štátov NATO.

Netreba však zabúdať na skutočnosť, že napríklad prvú svetovú vojnu Rusko de facto prehralo a stratilo veľkú časť územia, ktoré pred rokom 1914 Rusi kontrolovali ( napr. Pobaltie, Poľsko, Fínsko, Ukrajina, ZSSR zápasil s Veľkou Britániou na Kaukaze, Strednej Ázii a pod.), následne krajinu oslabila občianska vojna.

K podobnému scenáru, aký sa odohral v prípade prbej svetovej vojny, sa dnes utiekajú americké i európske rusofóbne elity, ktoré dúfajú, že prípadná ruská porážka im umožní nielen kontrolovať ruské zdroje, ale aj určovať pravidlá geopolitického vývoja pre 21. storočie.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

19:39

Bývalý ruský bankár a expremiér vlády Náhorného Karabachu Ruben Vardanjan, ktorý je zadržiavaný v Azerbajdžane, vyhlásil vo väzení v Baku hladovku.

19:38

Pokiaľ bude mať Maďarsko národnú vládu, nepodporí žiadnu zo strán rusko-ukrajinskej vojny. Na oficiálnom otvorení kampane vládnucej aliancie Fidesz-KDNP pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu to v piatok v Budapešti povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

19:15

Argentínsky tenista Tomas Martin Etcheverry postúpil do semifinále dvojhry na antukovom turnaji ATP v Barcelone. Trinásty nasadený hráč vyradil vo štvrťfinále Brita Camerona Norrieho 7:6 (4), 7:6 (1). Trojka “pavúka” Casper Ruud si poradil s Matteom Arnaldim z Talianska 6:4, 6:3.

18:59

Počas záplav v Spojených arabských emirátoch (SAE) prišli o život traja pracovní migranti z Filipín. Dve ženy sa počas záplav udusili vo svojom vozidle a jeden muž utrpel zranenia s následkom smrti, keď jeho vozidlo spadlo do priehlbiny, uviedlo vo vyhlásení filipínske ministerstvo pre migrujúcich pracovníkov.

18:33

Polícia v piatok vo švédskom meste Vasteras postrelila a zadržala muža, ktorý vraj s pomocou ostrého objektu spôsobil zranenia trom starším ženám.

18:28

Americká tenistka Sloane Stephensová postúpila na antukovom turnaji WTA v Rouene do semifinále. V pozícii nasadenej šestky vyhrala vo štvrťfinále nad štvorkou podujatia Jüan Jüe z Číny 6:2, 6:2.

18:27

Kazašská tenistka Jelena Rybakinová postúpila do semifinále dvojhry na antukovom turnaji WTA v Stuttgarte. Ako štvrtá nasadená zdolala vo štvrťfinále Jasmine Paoliniovú z Talianska 6:3, 5:7 a 6:3. Češka Markéta Vondroušová vyradila druhú nasadenú Arinu Sobolenkovú z Bieloruska 3:6, 6:3, 7:5. Medzi elitné kvarteto ide Poľka Iga Swiateková, turnajová jednotka vyhrala nad Britkou Emmou Raducanuovou 7:6 (2), 6:3.

18:25

Taliansko a Francúzsko by mali svoje výdavky redukovať výraznejšie, než momentálne plánujú, naopak Nemecko by malo ísť opačným smerom a objem výdavkov zvýšiť. Uviedol to v piatok Medzinárodný menový fond (MMF).

18:24

Hlavný ukazovateľ nezamestnanosti PDU v marci dosiahol úroveň 3,88 %, čo je o 0,04 percentuálneho bodu (p. b.) menej ako vo februári. Medziročne klesol o 0,41 p. b. Počet nezamestnaných evidovaných na úradoch práce v marci tohto roka dosiahol najnižšiu úroveň od konca roka 2019. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR o tom v piatok informovalo na svojej internetovej stránke.

18:23

V Poľsku zadržali Bielorusa, ktorý údajne nariadil marcový útok na ruského opozičného politika Leonida Volkova v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok poľský premiér Donald Tusk. Litovský prezident Gitanas Nauséda krátko predtým informoval, že v Poľsku zadržali aj dve osoby podozrivé zo spáchania zmieneného útoku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali