Nad svoju kapacitu naplnená sála bola prvým dôkazom, že téma tohtoročnej konferencie skutočne zaujala. Aj výzdoba sály štátnymi symbolmi a znakmi združení slovenskej inteligencie KORENE, Slovakia plus a obnovenej SNR, dávali tušiť, že nepôjde o tradičnú, každoročne združeniami slovenskej inteligencie organizovanú plenárnu konferenciu. Dary pre účastníkov – publikácie KOREŇOV aj vydavateľstva SSS či sladkosti od čokoládovne EVA pripomínajúce vianočné sviatky, spolu s kalendármi Gupressu na rok 2016 – od počiatku spolu vytvárali slávnostnú atmosféru, ktorá bola umocnená spontánnou srdečnosťou prejavenou aj zahraničnými účastníkmi z bratských slovanských štátov na úrovni predstaviteľov ich veľvyslanectiev v SR.
Slávnostná časť sa začala fujarovými melódiami v podaní Vladimíra Baláža, na ktoré nadviazala všeslovanská hymna „Hej Slovania!“, ku ktorej sa svojim spevom pridali aj účastníci konferencie. Účastníkov privítal v mene organizátorov predseda združení Viliam Hornáček, ktorý otvoril konferenciu referátom o Ľudovítovi Štúrovi a jeho odkaze pre súčasné generácie, pričom zdôraznil, že Štúr nesporne patrí k nadčasovým morálnym autoritám slovenských aj slovanských dejín. Stručne tiež načrtol základné východiská zo súčasnej krízy a hlavné priority Slovanstva v budúcnosti, čím zároveň otvoril aj pracovnú časť konferencie.
Filozof a kulturológ Viktor Timura predložil nové dôkazy o etnogenéze Slovanov, ich starobylosti a význame pre európsku civilizáciu, ľudstvo a svet. V nasledujúcom referáte Roman Michelko objasnil Štúrovu politickú koncepciu a predstavy o spolupráci Slovanov. Zároveň však kriticky zhodnotil aj súčasný stav. Historik Pavel Mičianik uviedol mnohé konkrétne prípady, keď sa slovanská vzájomnosť a spolupatričnosť prejavila v krízových obdobiach 2. svetovej vojny. Andrej Janco podporil svoju fundovanú argumentáciu o súčasnom stave Slovanstva premietnutím množstva štatistík a grafov, čo zvýraznilo jej zrozumiteľnosť . Známy televízny komentátor a publicista Ľubomír Huďo podrobil kritike bruselský centralizmus a vnucovaný multikulturalizmus, na ktorého troskách vidí budúcnosť Slovanstva, ktoré má historickú šancu prevziať civilizačnú štafetu ľudstva. Už štandardne vysoko kvalifikovanú analýzu súčasných svetových trendov a ich vplyvov na náš život a budúcnosť Slovanstva brilantne zvládol známy ekonóm Peter Stanek.
Po krátkej prestávke na občerstvenie pokračovala pracovná časť prednáškou odborníka na medzinárodné vzťahy Františka Škvrndu, ktorý sa zameral na pôsobenie Slovanstva v európskom a celosvetovom kontexte. O postavení a úlohách slavistiky v Ruskej federácii hovoril a zároveň premietal dokumenty člen Ruskej akadémie vied Michail Jurievič Dronov, ktorý po svojej prednáške odovzdal združeniam slovenskej inteligencie publikácie s prerokúvanou témou. Tento dar opätoval predseda Viliam Hornáček a venoval RAV dokumenty našich združení so vzťahom k Slovanstvu. Jozef Mižák predniesol spoločný referát vytvorený s Dušanom Šlosárom, kde sa autori zaoberali útokom globalizačných síl na tradičnú rodinu a jej úlohu v spoločnosti. Na záver pracovnej časti konferencie vystúpil Bohdan D. Ulašin, ktorý oboznámil účastníkov s názormi a postojmi mladej slovenskej generácie k vlastnej slovenskej identite a Slovanstvu.
Obidva záverečné dokumenty „Bratislavské memorandum – Slovanstvu a svetu“ a „Bratislavskú výzvu – Slovanskí bratia!“ plénum konferencie jednomyseľne schválilo.
Konferenciu zakončili účastníci spoločným zaspievaním štátnej hymny Slovenskej republiky.
Redakciu informovali Výbory združení a Rada osobností.