Stavebník, architekt D. Fischer použil aj posledný možný odvolací prostriedok a 6. 10. 2014 podal rozklad proti rozhodnutiu Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR (MDVRR SR) z 3. 9. 2014, v ktorom ministerstvo dospelo k záveru, že rozhodnutie Okresného úradu Bratislava, proti ktorému podal protest krajský prokurátor, treba zrušiť, vec vrátiť Okresnému úradu Bratislava na nové prerokovanie a vydať nové rozhodnutie – v súlade so zákonom. Dňa 19. 11. 2014 zasadala osobitná rozkladová komisia MDVRR SR. Na základe jej odporučení vydal minister rozhodnutie číslo 205/2014 z 23. 12. 2014, ktoré je podľa správneho poriadku konečné a nemožno sa proti nemu odvolať (príloha č.1).
Minister (MDVRR SR) opätovne skonštatoval, že povolenie na zmenu stavby pred dokončením, ktoré vydal stavebný úrad MČ Staré Mesto, ako aj rozhodnutie Okresného úradu Bratislava o tejto zmene, sú nezákonné a v rozpore s verejným záujmom. Stavebný úrad Starého Mesta a Okresný úrad Bratislava niekoľko rokov ignorovali výzvy občianskej verejnosti na nápravu nezákonného stavu. Ignorovali aj námietky hlavného mesta v stavebnom konaní, že stavba je v rozpore s územným plánom zóny Podhradie (ÚPN-Z).
„Táto kauza bohužiaľ ukazuje na nenormálny stav, v ktorom si môže subjekt tvrdohlavo a egoisticky presadzovať svoje záujmy, aj keď občianska a odborná verejnosť stále poukazovala na to, že stavba nie je v súlade s ÚPN-Z. Iniciatíva Bratislava otvorene na tieto nezákonné praktiky upozorňovala úrady, médiá aj verejnosť už od roku 2011, poukazovala na poškodzovanie stáročnej panorámy Bratislavy a celého Hradného vrchu. Táto panoráma je súčasťou pamiatkovej rezervácie, nesmie byť takýmto spôsobom sprivatizovaná a musí ostať zachovaná aj pre ďalšie generácie,“ hovorí Matej Vagač, staromestský poslanec a aktivista iniciatívy.
BAO chce aj upozorniť na zvláštne nátlakové praktiky, ktoré boli použité priamo na ministra. Právny zástupca stavebníka D. Fischera sa listom z 23. 10. 2014 obrátil na ministra, kde mu dopredu oznamuje, že v prípade, ak rozhodne vo verejnom záujme, teda v súlade so zákonom a s ÚPN-Z Podhradie, tak si bude stavebník uplatňovať náhradu škody priamo na ministra.
Občianska iniciatíva Bratislava otvorene bude naďalej túto čiernu stavbu monitorovať, bude sledovať, ako sa s rozhodnutím ministerstva úrady (Okresný úrad Bratislava a Miestny úrad Staré Mesto) vysporiadajú a v konečnom dôsledku očakáva, že túto čiernu stavbu bude musieť stavebník prispôsobiť a dať do súladu so zákonom. Iniciatíva verí, že to bude možno prvý dôležitý prípad na Slovensku, kedy sa naloží s čiernou stavbou tak, ako vo vyspelej západnej Európe.
Informácie redakcii poskytol Matej Vagáč.