Smer v komunálnych voľbách zvíťazil. Na druhom mieste skončili nezávislí. Opozícia iba polovičný počet mandátov

Slovensko 16. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Na základe zverejnených výsledkov Štatistickým úradom SR sa primátormi krajských miest stali:

  • Bratislava: Ivo Nesrovnal (nezávislý)

  • Košice: Richard Raši (Smer-SD)

  • Prešov: Andrea Turčanová (KDH, SDKÚ-DS, OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti, MOST – HÍD, NOVA, OKS)

  • Trnava: Peter Bročka (nezávislý)

  • Nitra: Jozef Dvonč (Smer-SD, KDH, SNS)

  • Banská Bystrica: Ján Nosko (nezávislý)

  • Trenčín: Richard Rybníček (nezávislý)

 

Vo voľbách voliči volili celkovo 2923 starostov. Najsilnejší zostal Smer, ktorí sám alebo v rôznych koalíciách získal najviac starostov a na druhom mieste skončili nezávislí kandidáti

Výsledky komunálnych volieb 2014 podľa strán a koalícii

 

01:26: Primátorom Martina bude aj tretie funkčné obdobie za sebou Andrej Hrnčiar (Sieť).

01:22: Nie je to dobrá správa pre Bratislavu. Takto reagoval kandidát na primátora hlavného mesta Milan Kňažko na neoficiálne informácie, podľa ktorých v Bratislave s najväčšou pravdepodobnosťou zvíťazí Ivo Nesrovnal.

“Primátorom sa tak stane človek, ktorý je spoluzodpovedný za stav, v ktorom je mesto, minimálne za posledné štyri roky,” argumentoval Kňažko. Dodal, že Bratislava sa takto zmeny nedočká. “Som však presvedčený, že ju potrebuje,” dodal.

V krátkom príhovore sa poďakoval svojmu tímu spolupracovníkov v kampani a všetkým, čo mu držali palce.

Na snímke kandidát na primátora Bratislavy Ivo Nesrovnal

01:15: Ivo Nesrovnal sa postavil pred novinárov a poďakoval svojej partnerke, dcérke a všetkým voličom.

 Vďaka patrí všetkým Bratislavčanom a Bratislavčankám, že prišli v počte, ktorý presiahol naše očakávania.

01:12: Novým ružomberským primátorom sa stal bývalý dlhoročný riaditeľ tamojšej Ústrednej vojenskej nemocnice Igor Čombor.

01:05: Riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice Ján Nosko porazil v komunálnych voľbách v Banskej Bystrici súčasného primátora Petra Gogolu. Nosko kandidoval ako nezávislý s politickou podporou Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS a SMS.

00:57: Víťazkou volieb v Prešove je kandidátka pravice Andrea Turčanová. Podľa neoficiálnych výsledkov, ktoré predniesla mestská volebná komisia, porazila súčasného primátora Pavla Hagyariho o 4546 hlasov. Turčanová presvedčila 44,12 percenta, Hagyari 27,25 percenta voličov. Celkovo bolo odovzdaných vo voľbách na post primátora 26.940 platných hlasov.

Tretie miesto si medzi voličmi vybojoval bývalý hlavný kontrolór mesta Prešov Alexander Ernst s počtom hlasov 3769. Štvrtý skončil Rudolf Dupkala, piaty Martin Matejka, šiesty Filip Antošovský. Siedme miesto patrí Miroslavovi Berníkovi a posledný skončil Ondrej Chlebovec.

00:50: Kandidát pravicovej koalície na košického primátora Rudolf Bauer dnes krátko po polnoci priznal volebnú porážku. Víťaznému úradujúcemu primátorovi Richardovi Rašimu (Smer-SD) mieni po oznámení výsledkov zablahoželať.

Z porážky vyjadril Bauer sklamanie. Za dobrú správu považuje, že sa podarilo v Košiciach dohodnúť na širokej stredopravej koalícii, čo môže byť príklad aj pre iné voľby a mestá. Vzdanie sa nominantky strán Sieť a Most-Híd Aleny Bašistovej v jeho prospech však podľa neho prišlo neskoro. “Vyzerá to, že bude aj viacero neplatných hlasov kvôli tomu. Napriek tomu, že sa na konci podarilo spojiť všetky pravicové strany, už nebol dostatok času na distribúciu tejto informácie voličom. Na druhej strane pán Raši mal masívnu kampaň, samozrejme, aj to zaberá na voličov,” vysvetľuje si príčiny prehry.

00:48: V Hlohovci sa primátorom stal nezávislý kandidát, súčasný výkonný riaditeľ Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Miroslav Kollár a väčšinu v budúcom mestskom zastupiteľstve budú mať nezávislí poslanci zoskupenia Fraštačania, keď celovo získali 15 z 19 poslaneckých kresiel. Kollár od voličov získal podľa predbežných výsledkov 4310 hlasov pred druhým v poradí Milanom Domarackým (SDS), ktorý má 1732 hlasov a tretím, doterajším primátorom Petrom Domarackým (KDH) s 543 hlasmi. 

Na snímke Milan Ftáčnik

00:39: Na tlačovej konferencii prizna Milan Ftáčnik porážku v komunálnych voľbách na post primátora Bratislavy.

00:35: Rudolf Bauer po polovici spočítaných hlasov priznal porážku. Povedal, že na 90 percent asi vyhrá Raši.

00:32: Podľa neoficiálnych výsledkov od bánovskej Mestskej volebnej komisie (MsVK) sa primátorom Bánoviec nad Bebravou stal opäť Marián Chovanec, ktorý išiel do volieb ako nezávislý kandidát. Na druhom mieste skončila jeho súčasná zástupkyňa Mária Hajšová (Smer-SD)

00:30: Vranovský primátor Ján Ragan (nezávislý) sa v sobotu (15.11.) krátko pred 24.00 h vyhlásil za víťaza súboja o nového primátora mesta Vranov nad Topľou. Podľa predbežných neoficiálnych výsledkov zvíťazil nad svojimi súpermi s výrazným náskokom.

00:25: Levický primátor Štefan Mišák zostáva vo svojej funkcii aj počas nasledujúceho volebného obdobia. Kandidoval za strany Smer-SD, SNS a Stranu zelených.

00:24: Bratislava pozná prvého starostu mestskej časti. Je ním Jozef Krúpa (SDKÚ-DS, KDH, Sieť, NOVA, SaS, Most-Híd), ktorý povedie Záhorskú Bystricu.

00:20: Štvorica nezávislých primátorov povedie najbližšie štyri roky okresné mestá Senicu, Skalicu, Stropkov a Ružomberok. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb zverejnených Štatistickým úradom SR.

Na čelo Senice sa postaví Branislav Grimm (nezávislý), Skalice Ľudovít Barát (nezávislý), Stropkova Ondrej Brendza (nezávislý) a Ružomberka Igor Čombor (nezávislý).

Primátor bez politickej podpory bude šéfovať aj Vranovu nad Topľou, šéfom radnice sa tu stal Ján Ragan. Primátorom Levíc je Štefan Mišák (Smer-SD, SNS, SZ) a Pezinka Oliver Solga (SDKÚ-DS, OKS, SaS, NOVA).

00:18: Roman Matejov bude opäť primátorom Dolného Kubína.

00:15: Post primátora v Rimavskej Sobote obhájil podľa neoficiálnych výsledkov po sobotňajších voľbách do orgánov miestnej samosprávy nezávislý kandidát Jozef Šimko. Ako povedal pre TASR, obyvateľom je veľmi vďačný za dôveru, najmä po volebnom období, kde súperil predovšetkým s poslaneckým klubom strany Smer-SD.

00:12: Kúpeľné mesto Turčianske Teplice bude mať nového primátora. Stal sa ním zamestnanec Slovenskej národnej knižnice Igor Hus, ktorý jednoznačne porazil doterajšieho primátora Michala Sygúta.

00:10: Vo volebnom štábe kandidáta na primátora Bratislavy Iva Nesrovnala vládne pozitívna nálada, ale aj napätie, ako napokon dopadnú komunálne voľby v Bratislave. Hostia medzi sebou diskutujú, v ktorých mestských častiach Nesrovnal vedie. On sám tieto reči považuje za klebety a nechce robiť unáhlené závery.

Podľa priebežných neoficiálnych výsledkov sa stal Peter Bročka primátorom mesta Trnava

00:05: V Trnave sa stal primátorom Peter Bročka.

00:01: V Prešove sa stala novou primátorkou Andrea Turčanová.

23:54: Podľa neoficiálnych výsledkov z prievidzskej Mestskej volebnej komisie (MsVK) bude metropole hornej Nitry nasledujúce štyri roky šéfovať opäť Katarína Macháčková. Podpredsedníčka Siete v dnešných voľbách porazila svojich piatich mužských protikandidátov: Michala Dobiaša, Karola Gerdenicha, Milana Šemrinca, Richarda Marka a Daniela Brezoňáka

23:52: V komunálnych voľbách 2014 sa podľa predbežných neoficiálnych výsledkov primátorom mesta Dunajská Streda stal opäť Zoltán Hájos, ktorý mal štyroch protikandidátov. V mestskom zastupiteľstve bude pracovať 25 poslancov. V okresnom meste k urnám prišlo pomerne málo voličov, účasť bola 38,18 percenta.

23:50: Strana Smer-SD zatiaľ získala približne tretinu z doteraz spočítaných slovenských samospráv. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov zverejnených Štatistickým úradom SR. Sčítaných je viac ako polovica zápisníc (60,96 percenta).

Z 1782 miest, obcí a mestských častí povedú sociálni demokrati 625 samospráv, ďalším 587 obciam budú šéfovať nezávislí kandidáti. Tretí najvyšší počet starostov má zatiaľ KDH (76), nasleduje SMK (60) a Most-Híd (49).

O čosi menej, 45 samospráv má nateraz koalícia Smer-SD a KDH, nasledujú strany SDKÚ-DS (35) a SNS (31). Koalícia Smeru-SD s SNS dosiaľ získala 30 samospráv. Poslednou stranou, ktorá má zatiaľ viac ako 20 miest a obcí, je politický nováčik Sieť (26).

23:46: Svojho starostu v Košiciach pozná aj tretia mestská časť – Dargovských hrdinov. Voliči dali dôveru Jozefovi Andrejčákovi zo Smeru-SD.

Na snímke kandidát na primátora Bratislavy Ivo Nesrovnal

23:45: V Bratislave podľa informácii SITA vedie Ivo Nesrovnal, na druhom mieste je Milan Ftáčnik, Milan Kňažko je tretí.

23:44: Primátor Nitry Jozef Dvonč (Smer-SD, KDH, SNS) sa dnes krátko po 23.00 h vyhlásil za víťaza komunálnych volieb v Nitre. Podľa predbežných neoficiálnych výsledkov vyhral s výrazným náskokom pred svojimi protikandidátmi.

23:40: Politickí rivali Smer-SD a SDKÚ-DS spolu uspeli v Seredi. Podľa priebežných neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb, ktoré zverejňuje Štatistický úrad SR, kandidát týchto dvoch strán Martin Tomčányi sa stal primátorom Serede.

23:34: Post primátorky v Lučenci obhájila podľa neoficiálnych priebežných výsledkov zverejnených Štatistickým úradom SR po dnešných voľbách do orgánov miestnej samosprávy nezávislá kandidátka Alexandra Pivková. Ako povedala pre TASR, výhru vníma ako veľký úspech a najmä to, že ľudia vnímajú predchádzajúce štyri roky práce pozitívne.

Na snímke kandidát na primátora Banskej Bystrice Ján Nosko

23:30: V Banskej Bystrici zvíťazil podľa neoficiálnych priebežných výsledkov v primátorských voľbách Ján Nosko. Podľa neho ľudia pod Urpínom hlasovali za zmenu, ktorú chce po svojom zvolení do mesta aj priniesť. 

“Výsledok je pre mňa do určitej miery prekvapením. Prekvapil ma najmä ten rozdiel, s ktorým som vyhral. Výsledok vnímam s pokorou a zároveň so zodpovednosťou. Ľudia hlasovaním vyjadrili, že chcú zmenu a ja sa budem snažiť zmenu aj priniesť,” uviedol krátko po zverejnení predbežných výsledkov Nosko. Súčasne sa poďakoval všetkým, ktorí prišli voliť a tiež svojmu volebnému štábu a rodine.

23:25: Pokojné a nerušivé. Tak zhodnotila priebeh dnešných komunálnych volieb zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Eva Chmelová. ÚVK dnes prerokovala celkovo 39 podnetov, z ktorých väčšina sa týkala volebnej kampane.

23:20: Polovica z 2923 obcí už má spočítané hlasy. Ako vyplýva z priebežných neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb zverejnených Štatistickým úradom SR, volebná účasť dosahuje takmer 54 percent. Pred štyrmi rokmi bola konečná voličská účasť 49,69 percenta. Štatistický úrad zatiaľ zaevidoval zápisnice z 1433 obcí vrátane niekoľkých okresných miest.

Na snímke Igor Choma

23:15: Primátor Žiliny Igor Choma (Smer-SD) sa dnes krátko pred 23.00 h vyhlásil za víťaza komunálnych volieb v Žiline. Informoval o tom novinárov na základe predbežných neoficiálnych výsledkov. „Zo 79 okrskov je zrátaných 72 okrskov, z toho len v 13 som nevyhral. Takže, dá sa s veľkou pravdepodobnosťou predpokladať, že to dopadne veľmi dobre. V tejto chvíli chcem poďakovať všetkým voličom, ktorí mi dali hlas,“ povedal v okresnej centrále strany Smer-SD v Žiline Choma.

23:12: Svojich primátorov majú po sčítaní takmer polovice obcí ďalšie štyri okresné mestá – Lučenec, Svidník, Partizánske a Myjava. Všetci sú bez straníckej príslušnosti.

V Lučenci získala dôveru voličov Alexandra Pivková (nezávislá), vo Svidníku Ján Holodňák (nezávislý). V Partizánskom bude aj najbližšie štyri roky primátorom Jozef Božík (nezávislý) a v Myjave Pavel Halabrín (nezávislý).

23:05: Jozef Dvonč (Smer, SNS, KDH) bude opäť primátorom Nitry.

22:59: Svojho starostu v Košiciach pozná ďalšia mestská časť – Sídlisko Ťahanovce. Najbližšie štyri roky ho bude viesť Cyril Betuš (nezávislý). Účasť v tomto volebnom obvode dosiahla 27,49 percenta.

22:52:  Ďalšie štyri roky povedie Žiar nad Hronom Peter Antal (NEKA), vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR. Antal vo volebnom súboji porazil svojich protikandidátov Miroslava Grznára (Sieť) a Radovana Jakúbeka (ĽSNS). 

22:45:  Voličské hlasy spočítali už vo viac ako tretine obcí. Ako vyplýva z priebežných neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb zverejnených Štatistickým úradom SR, volebná účasť zatiaľ dosahuje 56,15 percenta. Pred štyrmi rokmi bola konečná voličská účasť 49,69 percenta.

Na snímke kandidátka na post primátora mesta Prešov Andrea Turčanová (vpravo)

22:30: Doterajší primátor mesta Prešov Pavel Hagyari tesne pred 22.00 h. vo svojom volebnom štábe poďakoval za osem rokov na čele mesta. Jeho protikandidátka za pravicovú koalíciu KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd, OĽaNO, NOVA, OKS s podporou strany Sieť Andrea Turčanová v tom čase oslavovala neoficiálne víťazstvo.

„Dnes zvíťazili hodnoty nad robením šou. Myslím si, že síce najlacnejšia ale najefektívnejšia kampaň rozhodla, teda to, že sme chodili od dverí k dverám, s ľuďmi sme komunikovali, vysvetľovali a pýtali sa na ich problémy,“ povedala Andrea Turčanová.

22:26: Trenčiansky primátor Richard Rybníček prežíva povolebnú noc oveľa pokojnejšie ako pre štyrmi rokmi. Spolu so svojím volebným štábom a priateľmi čaká na výsledky volieb v jednej z reštaurácií v Trenčíne. Je presvedčený, že primátorské voľby vyhral.

22:25: Prvým známym šéfom okresného mesta je Jozef Trstenský (Smer-SD). Ako vyplýva z priebežných neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb zverejnených Štatistickým úradom SR, najbližšie štyri roky povedie radnicu v Novom Meste nad Váhom.

22:22: Vo volebnom štábe Milana Kňažka vládne po 22.00 h uvoľnená, pokojná atmosféra. Kandidát na primátora si čakanie na výsledky kráti pozeraním futbalu. 

Miestami buchne aj šumivé víno, to však podľa zástupcov štábu zatiaľ nie je znakom predčasnej oslavy, ale privítania a pohostenia hostí. Ku spoločnosti okolo Milana Kňažka sa krátko po desiatej pridal aj herec Matej Landl. “Zatiaľ sa atmosféra vyvíja pozitívne vďaka priebežnému výsledku futbalu Macedónsko – Slovensko a verím, že rovnako pozitívne, smerom k víťazstvu Milan Kňažka sa bude vyvíjať aj spočítavanie výsledkov volieb na post primátora Bratislavy,” povedal s úsmevom Landl pre TASR.

22:15: Viac ako pätina obcí už má spočítané voličské hlasy. Ako vyplýva z priebežných neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb zverejnených Štatistickým úradom SR, volebná účasť dosahuje 55,73 percenta. Pred štyrmi rokmi bola konečná voličská účasť 49,69 percenta.

Na snímke kandidát na primátora Košíc Richard Raši

22:08: V štábe Richarda Rašiho (Smer-SD) v biznis centre na Moldavskej ulici v Košiciach vládne zatiaľ pokojná a optimistická nálada. Väčšina prítomných si kráti čas čakania na výsledky volieb primátora metropoly východu sledovaním televízneho prenosu futbalového zápasu.

Richarda Rašiho prišli pri očakávaní výsledkov podporiť stranícky kolegovia. Medzi prítomnými sa na krátku chvíľu objavil minister vnútra Robert Kaliňák, v priestoroch biznis centra je aj minister životného prostredia Peter Žiga, štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Burian, predseda NR SR Pavol Paška, predseda KSK Zdenko Trebuľa.

Podľa neoficiálnych výsledkov paralelného spočítavania hlasov podľa jednotlivých volebných okrskov má zatiaľ Raši výrazný náskok pred najväčším konkurentom Rudolfom Bauerom (KDH, SDKÚ-DS, NOVA, SaS, SMK, KDS, OKS, DS, OĽaNO, Sieť a Most-Híd).

22:05: Podľa zverejnených informácii uznal úradujúci prešovský primátor Pavel Hagyari porážku. Podľa predbežných výsledkov by sa primátorkou mala stať jeho protikandidátka Andrea Turčanová.

21:56: Prvou zvolenou kandidátkou v Košiciach je Adriana Balogová (nezávislá). Najbližšie štyri roky povedie mestskú časť Džungľa. Účasť voličov v tomto volebnom obvode bola 41,26 %. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb zverejnených Štatistickým úradom SR po zrátaní 484 obcí. Volebná účasť v celej SR je zatiaľ necelých 55 percent.

Členovia volebnej komisie sčítavajú hlasy

21:45: Najviac obcí získal v dnešných komunálnych voľbách zatiaľ Smer-SD. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov zverejnených Štatistickým úradom SR. Sčítaných je zatiaľ necelých šesť percent obcí.

Zo 169 obcí povedú sociálni demokrati 75 samospráv, ďalším 37 obciam budú šéfovať nezávislí kandidáti. Tretí najvyšší počet starostov má zatiaľ KDH (10), nasleduje SMK (7).

Napríklad SDKÚ-DS a SNS majú nateraz po päť starostov, štyroch má koalícia Smer-SD a SNS. Rovnaký počet získal dosiaľ Most-Híd. Koalície Smer-SD a KDH, a tiež Most-Híd a SMK majú zatiaľ po troch starostoch. Dve obce povedú napríklad aj nominanti KSS.

21:39: Súčasný primátor Banskej Bystrice Peter Gogola čaká na výsledky komunálnych volieb v banskobystrickom Národnom dome. Za prvého muža mesta pod Urpínom kandidoval dnes po druhý raz. Gogola prišiel do Národného domu okolo 19.00 h a postupne poprichádzali i jeho priatelia, podporovatelia a sympatizanti. Doteraz sa ich zišlo do 20, medzi nimi aj Gogolova pravá ruka, prednosta mestského úradu Miroslav Rybár a pozdraviť ho prišiel aj ďalší kandidát na primátora Peter Múkera. Atmosféra v Národnom dome je pokojná, skôr komorná. Hostia sedia za stolom s občerstvením, na ktorom horia sviečky. Prostredníctvom televízií sledujú predbežné výsledky komunálnych volieb a prepínajú aj na futbalový zápas Slovenska s Macedónskom.

21:32: Poslanec NR SR Ľubomír Petrák (Smer-SD) je prvým členom zákonodarného zboru, ktorý obhájil starostovský post. Petrák bude aj ďalšie štyri roky viesť Hurbanovu Ves. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb zverejnených Štatistickým úradom SR.

21:30: Podanie podnetu na Ústrednú volebnú komisiu zvažuje jeden z kandidátov na post starostu obce Pohranice v okrese Nitra. Beňadikovi Kiššovi sa nepáči, že predseda miestnej volebnej komisie nedovolil riadne nahláseným a schváleným pozorovateľom kontrolovať sčítanie hlasov. „Vo volebnej miestnosti po skončení hlasovania zostali dve dobrovoľníčky, ktoré mali na sčítavanie hlasov dohliadať. Mám od nich informáciu, že im predseda komisie prikázal vypnúť telefóny a usadil ich niekde v rohu miestnosti, odkiaľ žiadnym spôsobom nemôžu činnosť komisie pri zratúvaní hlasov kontrolovať,“ uviedol pre TASR Kišš.

21:20: Jeden z kandidátov na post primátora Bratislavy Ivo Nesrovnal začal svoj volebný večer v kruhu najbližšej rodiny a priateľov v jednom z bratislavských hotelov. Na tlačovej konferencii, ktorú zvolal o 20.30 h, povedal, že jeho pocity po voľbách sú dobré.

Účasť vo voľbách považuje za priaznivú, potvrdiť mu to mali aj členovia komisie. “Zdá sa, že sa nám podarilo vzbudiť záujem občanov Bratislavy o naše spoločné mesto a dať im nádej, že má zmysel ísť voliť,” povedal.

Na snímke kandidát na primátora Bratislavy Milan Ftáčnik

21:12: V bratislavskej Inchebe už čaká spolu so svojim tímom a priateľmi na výsledky komunálnych volieb súčasný primátor a kandidát na primátora hlavného mesta Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD). Očakáva tesný súboj až do konca, no vraví, že zatiaľ je pokojný a drží sa pri zemi. “Nemám žiadne veľké očakávania. Verím, že to dobre dopadne,” povedal novinárom.

21:00: Volebné miestnosti v obciach a mestách na Spiši sa zavreli načas, priebeh komunálnych volieb tu bol pokojný. „Nič mimoriadne hlásené nebolo, nejaké drobnosti sme tu mali, ale všetko sa podarilo vyriešiť. Už očakávame, že by čoskoro mohli prísť nejaké výsledky z menších obcí,“ zhodnotil pre TASR zapisovateľ Obvodnej volebnej komisie v Poprade Ladislav Maličký.

21:00: Komunálne voľby na košickom Luníku IX sa dnes skončili o 20.38 h. TASR to potvrdila predsedníčka Miestnej volebnej komisie Alena Straková. Voľby tu predĺžili o 38 minút, počas ktorých bola predpoludním volebná miestnosť uzavretá. Stalo sa tak pre podozrenie z kupovania hlasov, ktoré sa však nepotvrdilo.

20:55:  Prvé štyri obce už poznajú mená svojich nových starostov. Ide o Tureckú (Banskobystrický kraj), Valentovce (Prešovský kraj), Vápeník (Prešovský kraj) a Ardovo (Košický kraj). V Tureckej uspel Ivan Janovec (nezávislý), vo Valentovciach Michal Firkaľ (Smer-SD), vo Vápeníku Jaroslav Krajkovič (Smer-SD) a v Ardove Daniel Fabián (nezávislý).

Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb zverejnených Štatistickým úradom SR, volebná účasť vo všetkých štyroch obciach prekročila 60 percent.

20:40: V okresoch Trenčín a Ilava, ktoré zastrešuje Obvodná volebná komisia v Trenčíne, mali komunálne voľby hladký priebeh. Komisia riešila jediný podnet. „Členka mestskej volebnej komisie v Trenčianskych Tepliciach mala dojem, že došlo k porušeniu volebného zákona pri voľbe predsedu a podpredsedu okrskovej volebnej komisie. Navštívili sme aj mestskú, aj okrskovú komisiu a nezistili sme porušenie zákona. Všetko bolo v súlade so zákonom,“ informoval TASR podpredseda Obvodnej volebnej komisie v Trenčíne Jozef Lipták.

20:26: Podľa výsledkov banskobystrického webového portálu www.bbonline.sk primátorom Banskej Bystrice by sa mal stať riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice Ján Nosko. Do komunálnych volieb išiel ako nezávislý s politickou podporou Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS a SMS.

20:22: Obvodná volebná komisia (ObVK) v Považskej Bystrici, zastrešujúca okresy Považská Bystrica a Púchov riešila počas volieb niekoľko podnetov. Najvážnejší bol v Púchove, kde vytváranie paralelných voličských zoznamov s osobnými údajmi členmi niektorých okrskových volebných komisií už rieši polícia.

Ďalší podnet sa týkal parkovania automobilu s fotkami kandidátov pred volebnou miestnosťou, na podnet polície automobil preparkovali. V obci Bodiná kandidátka na starostku podala podnet na komisiu s tým, že členovia tamojšej okrskovej komisie boli pod vplyvom alkoholu.

„Členovia ObVK boli situáciu preveriť na mieste, podnet sa ukázal ako neopodstatnený,“ povedal predseda komisie Štefan Mieris.

Ilustračné foto

20:16:  Predseda vlády SR Robert Fico kvôli pracovným povinnostiam odvolil až o 19.30 hod. v priestoroch ZŠ Alexandra Dubčeka na Majerníkovej ulici.

20:15: Volebné komisie počítajú hlasy. Prvé priebežné a neoficiálne výsledky by sa mohli objaviť približne o 21.30 hodine.

20:00:  Takmer všetky volebné miestnosti na Slovensku sa po komunálnych voľbách o 20.00 h zatvorili. Výnimkou je košický Luník IX, kde bude volebná miestnosť otvorená o 38 minút dlhšie. O 45 minút sa predĺži hlasovanie v obci Svinia v Prešovskom okrese. V obidvoch prípadoch zatvorili volebné miestnosti, aby prešetrili podozrenia z kupovania hlasov. Hlasovanie sa predlžuje o 15 minút aj na ZŠ Pavla Marcelyho na Drieňovej ulici v Bratislave pre výpadok prúdu.

 

Starostov, primátorov a komunálnych poslancov dnes volili v 2923 obciach 

Volebné komisie po uzavretí miestností začnú počítať hlasy. Prvé priebežné neoficiálne výsledky by sa na webových stránkach www.statistics.sk a www.volbysr.sk mohli objaviť okolo 21.30 h. Oficiálne výsledky komunálnych volieb by mohli byť známe v nedeľu (16.11.) predpoludním.

Polícia počas dnešného volebného dňa musela preverovať viacero podozrení z kupovania hlasov. Volebná korupcia sa nakoniec potvrdila vo Zvolene a v Žarnovici.

O 20.00 h sa opätovne stretli členovia Ústrednej volebnej komisie. Tá neskôr začne fyzicky preberať zápisnice z volebných komisií.

Starostov, primátorov a komunálnych poslancov dnes volili v 2923 obciach vrátane mestských častí Bratislavy a Košíc. Právo voliť dnes malo vyše štyri milióny voličov.

ru

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:09

Maďarský premiér Viktor Orbán v utorok na videokonferencii s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom opakovane potvrdil, že Maďarsko je v súvislosti s vojnou na Ukrajine zástancom okamžitého prímeria a začatia mierových rokovaní.

Včera 20:09

Krajiny strednej a východnej Európy by mali prichádzať s návrhmi, ktorými Nemecko podporia v prijatí väčšej zodpovednosti za vývoj situácie v Európe. Po stretnutí s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom to povedal český prezident Petr Pavel.

Včera 19:54

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok povedal, že Kyjev pozval Čínu, aby sa stala partnerom pri hľadaní riešenia konfliktu na Ukrajine, a teraz čaká na odpoveď z Pekingu.

Včera 19:48

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v utorok uviedol, že bezpečnostné sily objavili arzenál zbraní, ktoré mali byť použité pri “teroristických” útokoch. Ako píše agentúra AP, stalo sa tak dva dni po tom, čo bol neďaleko hraníc s Poľskom usmrtený cudzinec podozrivý z plánovania teroristického činu.

Včera 19:20

Americké ministerstvo financií je pripravené intervenovať s cieľom ochrániť vklady aj v menších amerických bankách, ktorým by hrozili nájazdy klientov s možným rozšírením problému na ďalšie inštitúcie. Uviedla to v utorok na stretnutí s bankármi ministerka financií Janet Yellenová.

Včera 19:09

Rusko a Čína v spoločnej deklarácii podpísanej prezidentmi oboch krajín Vladimirom Putinom a Si Ťin-pchingom v utorok v Moskve obvinili Spojené štáty z podkopávania bezpečnosti vo svete.

“Obe strany vyzývajú Spojené štáty, aby prestali podkopávať medzinárodnú a regionálnu bezpečnosť a svetovú strategickú stabilitu s cieľom zabezpečiť si jednostranné vojenské výhody,” píše sa vo vyhlásení.

Včera 18:52

Eritrea v utorok odmietla tvrdenia Spojených štátov, že eritrejská armáda sa v konflikte na severe Etiópie dopustila vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Odmietavé stanovisko k tvrdeniam USA zaujala pred tým aj Etiópia.

Včera 18:39

Ústredná volebná komisia v Čiernej Hore utorňajším zverejnením oficiálnych výsledkov prvého kola prezidentských volieb konaných v nedeľu potvrdila, že do druhého kola postúpili úradujúci prezident Milo Djukanovič a proeurópsky orientovaný ekonóm Jakov Milatovič.

Včera 18:34

Informujú o silnom zemetrasení v Taškente, Uzbekistan.

Hlásia, že ľudia utekajú z domov a nákupných centier na ulice.

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v Afganistane. Okrem Taškentu boli následné otrasy cítiť aj v Samarkande, Buchare, mestách v susednom Tadžikistane a Kazachstane.

Včera 18:26

USA pošlú na Ukrajinu raketové systémy Patriot rýchlejšie, ako sa pôvodne plánovalo.

Oznámilo to americké ministerstvo obrany, informovala CNN.

Včera 18:19

Rada EÚ pre všeobecné záležitosti prijala v utorok v Bruseli dve rozhodnutia súvisiace s Windsorským rámcom, novým spoločným postupom k protokolu o Írsku a Severnom Írsku, o ktorom Európska komisia (EK) a vláda Spojeného kráľovstva dosiahli dohodu koncom februára. Podpredseda EK Maroš Šefčovič pre TASR uviedol, že získal mandát, aby v piatok odcestoval na rokovania do Londýna.

Včera 18:13

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg v utorok upozornil, že členské štáty Aliancie nezvyšujú výdavky na obranu dostatočne rýchlo. Len sedem z 30 vlani splnilo prísľub, že na obranu vynaložia dve percentá svojho HDP.

Včera 17:49

Ak Británia pošle na Ukrajinu ochudobnený urán, Rusko bude na to nútené reagovať, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin po utorkovom stretnutí s najvyšším predstaviteľom Číny Si Ťin-pchingom v Moskve.

Včera 17:39

Po roku systematického poklesu sa predaj starších domov v Spojených štátoch vrátil vo februári k medzimesačnému rastu, pričom tempo rastu bolo najvýraznejšie za posledné tri roky. Na druhej strane, stredná cena domu v medziročnom porovnaní klesla a ukončila rekordné obdobie vytrvalého rastu, ktoré trvalo 11 rokov.

Včera 17:34

Rokovania ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho čínskeho partnera Si Ťin-pchinga sa v utorok v Moskve skončili podpísaním dokumentov o strategickej spolupráci.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Vo štvrtok sa pre NR SR uskutoční demonštrácia

0 icon

Bratislava 21. marca 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Vo štvrtok, 23. 3. 2023 o 16 hodine sa bude konať verejné zhromaždenie Mobilizácia národných síl pred Národnou radou SR. Zhromaždenie je zamerané na mier a zákaz posielania zbraní na Ukrajinu, čo najskoršie predčasné voľby a spoluprácu národných síl. S prejavmi vystúpia občianske združenia,…

Stančík sa v Bruseli oficiálne za Slovensko dožadoval cenzúry

0 icon

Bratislava/Brusel 21. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Sison)   Slovensko v utorok na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli predložilo na rokovanie tému spojenú so šírením dezinformácií a slabou odozvou zo strany veľkých digitálnych platforiem na výzvy mazať nenávistný obsah. Po skončení rokovaní to potvrdil štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí…

“Čo môže Rusko dať Číne?”: začnime bezpečnostnými zárukami

0 icon

Bratislava 21. marca 2023 (HSP/Heritage/Foto:TASR/AP/Sergei Karpukhin, Sputnik, Kremlin Pool Photo)   Mnohí ľudia si všimli pôsobivý a zároveň mimoriadne praktický zoznam ruskej delegácie na rokovaniach s Čínou. Nechýbajú na ňom ľudia zodpovední za vojensko-technickú spoluprácu Skeptici okamžite tvrdili, že spolupráca bude jednostranná: Čína by mohla Rusku pomôcť s bezpilotnými lietadlami,…

Naživo. V Moskve skonči druhý deň rokovaní. Si Ťin-pching: Riadime spolu zmeny aké sa tu neodohrali posledných sto rokov

0 icon

Moskva 21. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP/Sergei Karpukhin, Sputnik, Kremlin Pool Photo,Pavel Byrkin) Aktualizované 21. marca 2023 Rozhovory medzi Vladimírom Putinom a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom s delegáciami oboch krajín v Kremli pokračujú v rozšírenom formáte   20:02 - Svet prechádza zmenou, aká tu nebola za posledných sto rokov. Čínsky líder Si Ťin-pching…

Zabráňme falšovaniu volieb! Republika prišla so zásadným návrhom

0 icon

Bratislava 21. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v mimoparlamentnej Republike navrhujú, aby boli obce povinné zverejňovať zápisnice o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku na internete. Navrhli to v predloženej novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva Zápisnice by podľa poslancov mali…

Stančík: SR vypočúvali v Bruseli o stave právneho štátu, kritika nebola

0 icon

Bratislava/Brusel 21. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovensko a ďalšie štyri členské krajiny EÚ podstúpili v utorok v Bruseli vypočúvanie v rámci každoročného dialógu o právnom štáte. K situácii na Slovensku neodzneli žiadne výhrady, uviedol po skončení zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Andrej…

Sú ešte na Slovensku? Heger prezradil, kedy dodáme stíhačky Ukrajine

0 icon

Bratislava 21. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Dodávka slovenských stíhačiek Ukrajine sa udeje v priebehu najbližších týždňov. Bez ďalších detailov to v diskusnej relácii Na telo Plus TV Markíza uviedol dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger V prípade vojenskej kompenzácie za dodávku slovenských stíhačiek nekonkretizoval, o aký vojenský materiál…

Od včasného zachytenia karcinómu prsníka sa odvíja úspešnosť liečby

0 icon

Bratislava 21. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Od včasného zachytenia karcinómu prsníka sa odvíja úspešnosť liečby. Dôležitá je prevencia. "Ak by sa na skríningovom programe zúčastnilo 75 percent pacientiek, tak by to na Slovensko predstavovalo 300 zachránených životov ročne," upozornila na utorkovom brífingu onkologička Miroslava Malejčíková Priblížila, že každá ôsma…

Americká posádka trvalo umiestnená v Poľsku

0 icon

Bratislava 21. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   "Veľmi si vážime skutočnosť, že americká armáda je v našej krajine natrvalo. Oceňujeme to najmä vzhľadom na situáciu, v ktorej sa Európa nachádza. Pre západný svet je dôležité, aby bol jednotný, aby sa západný svet cítil bezpečne, a bezpečne sa cíti, keď naše…

“Sú s ním Rusi, Číňania aj Arabi!”: Bloomberg objasnil Elonovi Muskovi realitu

0 icon

Bratislava 21. marca 2023 (HSP/Foto:Facebook)   V čase, keď sa blížia prezidentské voľby v USA, agentúra Bloomberg vypustila dlhý zoznam hrozieb pre americkú demokraciu... a čo sa nestalo, jednou z hrozieb je Elon Musk V Katare Bloomberg objavil "jedného z hlavných Putinových propagandistov" Naila Asker-Zadeha, ktorý si potichu robil selfie…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Rusko a Čína ako kati dolára

0icon

Návšteva čínskeho prezidenta v Moskve, ktorá je predovšetkým o upevnení strategického partnerstva medzi týmito štátmi a pokračujúceho sa zbližovania medzi nimi, stojí za povšimnutie, pretože práve v Moskve sa v najbližších dňoch rozhodne o tom, akým smerom svet vykročí. Jedno je isté, USA ako svetový policajt a hegemón za zahanbujúceh

Marek Brna

Slovania by sa mali dať znovu dokopy

0icon

Pred 89.rokom sme ako Československo boli pilierom východného bloku. So Sovietskym zväzom sme tvorili kostru RVHP a Varšavskej zmluvy. Slovania tvorili gro socialistického tábora. 40 rokov slovanskej vzájomnosti nás nezbavilo štátneho majetku a pojem Československo niečo znamenal. Dnes tomu tak nie je. Sme typická kolonizovaná krajina zbavená suverenity - materiálnej…

Milan Šupa

O strážnych anjeloch a o vražednosti duchovnej nevedomosti

0icon

V povedomí ľudí je zaužívané, že každý z nás má svojho strážneho anjela, ktorý nás chráni a pomáha nám. Tento názor je v niečom správny a v niečom nesprávny. Správny je v tom, že každý má naozaj svojho pomocníka, alebo vodcu. A nesprávny je v tom, že to vôbec nie…

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine od roku 2014 a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť III.

0icon

Pokračujem v svojich ďalších postulátoch: 30. Na podporu myšlienky bezpodmienečnej kapitulácie „spojeneck

Armádny Magazín

Ruská stíhačka znova štartovala zachytiť dva americké strategické bombardéry nad Baltským morom

0 icon

USA, 21. marec 2023(AM) – "Musíte sa pripraviť na to, že to [konflikt na Ukrajine] môže trvať dlho. Aj keď sa vojna skončí, nebude to zrazu ako zvyčajne. Nesmieme sa však prestať snažiť o jej ukončenie. Musíme pochopiť, že táto vojna a jej dôsledky sa nás budú týkať ešte dlho. Bude trvať…

Rusko k víťazstvu nad NATO potrebuje vojensko-hospodársku mobilizáciu. Juanizácia už nahradila dolarizáciu v krajine

0 icon

Rusko, 21. marec 2023 (AM) – Čína už dlho živý plán urobiť z jüanu medzinárodnú menu, ktorá by sa mohla postaviť aspoň vedľa amerického dolára. Významným míľnikom pri uvádzaní renminbi ( ľudovej meny) na globálnu obežnú dráhu bolo rozhodnutie správnej rady Medzinárodného menového fondu v roku 2015 zaradiť čínsku menu do k

Čo ak Si Ťin-pching nesie Putinovi raketové torpédoborce?

0 icon

Rusko, 21. marec 2023 (AM) – Podľa Naval News 12. marca 2023, v lodenici v čínskom meste Dalian boli súčasne spustené dva raketové torpédoborce triedy Typ 052D projektu Kunming (označenie NATO Luyang III). Z piatich podobných vojnových lodí, ktoré tu stavatelia lodí Dalian naďalej stavajú. Zvyšné tri sa pripravujú na spustenie do…

MOSSBERG 500 - nekompromisný ochranca

0 icon

Slovensko, 21. marec 2023 (AM) – Mossberg je značka amerického výrobcu zbraní, ktorú založil švédsky prisťahovalec v Spojených štátoch, Oscar Frederik Mossberg v roku 1916. Dnes je to celosvetovo známy výrobca pušiek, brokovníc a už aj pištolí  

Načo Rusko potrebuje WHO a WTO v kontexte operácie na Ukrajine?

0 icon

Rusko, 21. marec 2023 (AM) – Prečo Rusko potrebuje WHO a WTO v podmienkach SVO? Od začiatku SVO sme svedkami priamej konfrontácie medzi Ruskom a Západom, pričom Západ si chce udržať svoj vplyv na Rusko prostredníctvom dôležitého kanála, akým sú medzinárodné organizácie. A to nielen medzinárodné hospodárske a finančné organizácie, ale…

TopDesať

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

10 detských hádaniek, ktoré potrápia aj dospelú myseľ

0 icon

Každá zvedavá myseľ si rada pochutná na hádankách. Čím ťažšie, tým lepšie. No mnohokrát je odpoveď úplne jednoduchá. Dokážeš vyriešiť týchto 10 detských hádaniek bez zdĺhavého zamýšľania sa? :) 1. hádanka Ktorá pneumatika

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj

0 icon

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali