Komu a prečo stúpili Hlavné správy na otlak článkom o čipoch? Čo slniečkoví myslitelia zamlčiavajú, keď sa skeptikom vysmievajú?

Bratislava 13. mája 2019 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

 

Minulý týždeň sme verejnosť informovali o diskusii poslancov, ktorá prebehla na parlamentnom výbore pre obranu a bezpečnosť a bola o zavedení bezkontaktných čipov do identifikačných preukazov. Reakcia bezpodmienečných zástancov všetkého, čo príde z Bruselu, bola prekvapivo podráždená – oháňajú sa dokonca políciou!

Ilustračné foto

Na čísi podnet vydala polícia SR k uvedenej veci vyjadrenie (nájdete ho TU), ktoré však naznačuje určité nepochopenie nášho postoja.

 

 

Obšírny článok vyšiel aj na portáli zive.aktuality.sk (nájdete ho TU) s nadpisom „Hoaxom o čipovaní ľudí sa už zaoberá polícia“. Mimochodom, polícia sa musí zaoberať každým podnetom, ktorý od občanov dostane. Napríklad, ak niekto dá polícii podnet, že na Aktualitách šíria hoaxy o tom, čo Hlavné správy píšu, tak sa tým bude zaoberať polícia, lebo to má v náplni práce.

Rozhodli sme sa vrátiť k tejto téme ešte raz (a dúfajme že naposledy) a vysvetliť, že obvinenie z hoaxu je nepodložené a naopak, že tí, ktorí sa snažia nás z toho obviniť, buď niektorým veciam nerozumejú, alebo nehrajú celkom čistú hru a sami šírením hoaxov rozohrávajú ďalšiu ohováračskú kampaň proti Hlavným správam.

V prvom rade, nazvať hoaxom takmer doslovný prepis diskusie poslancov Národnej rady, vysokých predstaviteľov svojich strán (zvukový záznam toho rozhovoru je k dispozícii a taktiež nie je problém kontaktovať dotyčných politikov, aby potvrdili jeho autentickosť), je urážkou práce novinárov. Novinár je tu okrem iného na to, aby informoval verejnosť o tom, čo politici hovoria. Komu treba toto vysvetľovať, ten zrejme nie celkom presne chápe úlohu médií v demokratickej spoločnosti. Poďme však zaradom k jednotlivým bodom.

 

Sme očipovaní už teraz?

Asi najviac „slniečkarov“ podráždil nadpis nášho článku, ktorý spomínal čipovanie. Nuž – možno bol trochu bulvárny, a týmto sa ospravedlňujeme útlocitnejším povahám, ktoré si hneď predstavili fyzické strkanie čipu pod kožu. Ale aká je realita? Veď v skutočnosti sme už aj teraz očipovaní: nosíme pri sebe čipy na bankomatových kartách, na pasoch, v telefónoch. Ak sme povinní nosiť čip v identifikačnom preukaze stále so sebou – na rozdiel od čipov v telefónoch, pasoch a bankových kartách, ktoré nosiť nemusíme – tak sme očipovaní dokonca oficiálne, či sa to niekomu páči alebo nie. Nie je však čip ako čip.

 

Podstata veci: možnosť anonymnej identifikácie človeka

Čipy máme v občianskych preukazoch už teraz, ibaže kontaktné: také, ktoré je možné prečítať iba vtedy, keď sa preukaz vloží do čítačky. Teraz však ide o to, že Európska únia ich chce vymeniť za bezkontaktné, teda také, pri ktorých sa informácie budú dať zosnímať na určitú vzdialenosť. A tu je podstata toho, nad čím sa pozastavili aj poslanci parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť: tvrdia, že technológia bezkontaktných čipov umožňuje ich prečítať bez vedomia majiteľa – a to že je potenciálne nebezpečné.

„Čítačkami týchto čipov disponujú iba kompetentné inštitúcie. Samotné načítanie čipu je možné nanajvýš z diaľky zopár centimetrov, nie je možné chodiť s čítačkou po ulici a načítavať osobné údaje,“ píše sa v stanovisku polície. Lenže garantuje polícia tieto svoje tvrdenia? Garantuje polícia, že potrebnou technológiou nebude nikdy disponovať nikto ďalší? Garantuje polícia, že nebude nikdy existovať čítačka, s ktorou sa bude dať chodiť po ulici? A garantuje polícia, že niekto neskúsi čítať čipy aj niekde inde ako na ulici?

Polícia nič z toho garantovať nemôže. A to je kľúčový moment: od neho sa totiž odvíja celá reťaz možných rizík. Ak sa niekomu podarí so snímačom priblížiť k čipu na určitú vzdialenosť, hoci by to skutočne bolo iba tých niekoľko centimetrov (dajme tomu, že je to tak, hoci mnohí experti tvrdia, že tá vzdialenosť môže byť aj oveľa väčšia), potom bude v princípe čítanie dostupných údajov z karty bez vedomia jej majiteľa reálnou hrozbou.

Je to tak, alebo azda nie? Toto riziko nevedia dôveryhodne poprieť ani experti, ktorých mainstream oslovil, aby sa k veci vyjadrili.

 

Je možné kartu dokonale zabezpečiť?

Niekto môže povedať: veď sa dá karta stopercentne zabezpečiť, aby poskytla iba údaje, ktoré budú bezpečné. Predpokladá sa totiž, že na čipe by mohli byť uložené aj rôzne biometrické dáta ako odtlačky prstov, fotografia tváre a perspektívne možno aj veci ako sken oka či vzorka DNA, a podobne, a prípadne aj ďalšie veci. Hľadanie ciest, ako by eventuálne mohlo byť možné získať tieto dáta, prelomiť šifrovanie karty alebo sa dostať do nejakých zabezpečených databáz, to je však iný príbeh, ktorý v tejto chvíli nechajme bokom.

Kľúčovým údajom, o ktorý by niekomu mohlo ísť predovšetkým, môže byť ten úplne prvý a najzákladnejší: identita karty, identita jej majiteľa. Pre niekoho by mohlo byť napríklad tou najdôležitejšou informáciou zistiť identitu človeka, ktorý sa nachádza na určitom mieste, s kýmže sa to pán biznismen či politik práve tak dôverne rozpráva, alebo majiteľ akej karty napríklad práve vošiel do vykričaného domu, či spáchal nejaký iný čin, pre ktorý by mohol byť vydierateľný, atď.

Karta sa možno dá ošetriť, aby len tak jednoducho neprezradila dokonca ani svoju identitu. Ibaže tento smer úvah má jedno z princípu slabé miesto.

 

Princíp hrozby: ak môžu dobrí, budú môcť aj zlí

Najbezpečnejší čip by bol taký, z ktorého sa nedá nič zistiť, napríklad zo žuly alebo z dreva – lenže potom by sa z neho nič nedozvedeli ani zariadenia, na použitie v ktorých je určený. Ale ak z neho budú môcť tieto zariadenia získať informácie, potom tu vždy bude aj možnosť, že by sa pokútnym, korupčným či iným mafiánskym spôsobom mohli dostať k potrebnej technológii aj zloduchovia, aby získavali údaje, na základe ktorých by mohli realizovať nejaký svoj zámer.

Paranoidné? Neboli to práve „slniečkari“, ktorí vlani po kuciakiáde spochybňovali všetky inštitúcie, vrátane polície a jej prezidenta a obviňovali ich z príslušnosti k mafiánskym štruktúram? A nie sú to práve slniečkari, ktorí nás hystericky varujú pred hybridnými hrozbami zo strany istej euroázijskej mocnosti a pred stovkami internetových trolov a hekerov, ktorí jej údajne slúžia? Je naozaj také nereálne si predstaviť teoretickú možnosť, že za takýchto okolností by sa vlastne k ľubovoľnej technológii mohli dostať aj nejaké záujmové skupiny?

 

Je také smiešne sa obávať zavedenia bezkontaktných čipov?

Mainstream sa vysmial poslancom za ich úvahy o možnom nebezpečenstve vyplývajúcom zo zavedenia bezkontaktnej čipovej technológie a dokonca hovorí niečo o šírení poplašnej správy. Ich argument je podobný, ako keď sa vysmievajú tým, ktorí varujú pred nekontrolovanou nelegálnou migráciou: o akej imigrácii je reč, keď na Slovensku migrantov takmer ešte nemáme? O akom nebezpečenstve zneužitia preukazov s bezkontaktnými čipmi je reč, keď doposiaľ problémy tohto druhu (údajne) neboli. Pýtajú sa dokonca: „Na čo by to, preboha, komu bolo, získavať informácie o ľuďoch?“ Že by naozaj nevedeli, že lepšia je prevencia ako riešiť následky? Sú skutočne takí krátkozrakí? Druhá možnosť je, že to robia zámerne…

Možnosť zneužitia technológie bezkontaktných čipov je v tejto chvíli iba teoretická. A aj keby bola reálna, nikto netvrdí, že je aktuálna tu a teraz. Nikto tiež nepovedal, že možné ciele ľudí, ktorí by prípadne chceli uvedenú technológiu zneužiť, by sa nedali dosiahnuť aj inými technológiami. Ale je tiež pravda, že sú to otvorené vrátka čomusi, čoho následky celkom presne nemôžu dopredu odhadnúť ani odborníci na bezpečnosť – tak ako aj v iných oblastiach IT sveta, história už veľakrát ukázala, že podceňovať kreativitu počítačových beťárov sa nemusí vyplatiť.

 

Je to začiatok čohosi, čo bude pokračovať salámovou metódou?

„Salámová metóda je označenie pre prax či taktiku, keď sa kontroverzné či obtiažne ciele, riešenia a požiadavky, ktoré by se celkovo presadzovali len ťažko, alebo by boli úplne nepriechodné, rozdelia na malé čiastkové kroky a presadzujú sa postupne“, hovorí definícia.

Kritici čipovania hovoria, že priebežným cieľom zavedenia bezkontaktných identifikačných preukazov je oficiálne schváliť bezkontaktné rozpoznávanie ľudí. Hovoria, že toto môže byť prvý krok salámovej metódy a ak sa to teraz principiálne schváli, potom neskôr výmena čipov za čipy novej generácie s väčším dosahom a ďalšími zmenenými vlastnosťami bude už iba praktickou otázkou pre technológov, o ktorej ľudia už ani nebudú musieť vedieť. Tvrdia, že tu teraz nejde o konkrétne technické riešenie, ktoré EÚ ponúka, ale o celkové odmietnutie rizík spojených s bezkontaktnými čipmi v identifikačných dokladoch. A tvrdia, že napriek tomu, že bezkontaktné čipy sú dnes už aj v pasoch, telefónoch a kreditkách, toto treba v prípade identifikačných kariet odmietnuť z princípu.

A my tvrdíme, že je legitímne dať priestor aj týmto názorom a nejde tu o žiadne šírenie poplašnej správy, ale o normálnu a žiaducu občiansku diskusiu, ktorá by pri zavádzaní každej novej technológie mala byť samozrejmou súčasťou verejného života.

Napokon, aj keby mali pravdu tí, ktorí tvrdia, že od identifikovania ľudí bez ich vedomia ani v budúcnosti nebude občanom a štátu hroziť žiadne riziko, spoločnosť má právo byť konzervatívna a a priori odmietnuť čokoľvek, čo sa rozhodne vyhodnotiť ako nežiaduce – o tom je predsa demokracia.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Grécki hasiči zasahovali pri požiaroch v Aténach, Olympii i na ostrove Eubója

0 icon

Atény 4. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)   Hasiči v Grécku zasahovali v stredu pri viacerých požiaroch, ktoré zničili desiatky domov a v niektorých oblastiach si vyžiadali evakuáciu obyvateľstva, informovala agentúra AFP Šéf civilnej ochrany Nikos Hardalias uviedol, že Grécko čelí približne 40 požiarom po tom, ako krajinu zasiahla vlna horúceho…

Trnava proti Tel Avivu bez Griča a s podporou detí

0 icon

Trnava 4. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Futbalisti Spartaka Trnava sa v 3. predkole Európskej konferenčnej ligy pokúsia zaskočiť protivníka z Izraela. Tréner Michal Gašparík označil Maccabi Tel Aviv za favorita konfrontácie, ktorej prvý diel je na programe vo štvrtok o 20.15 h na Štadióne Antona Malatinského "Teší nás, že…

Nemecko daruje vakcíny od AstraZeneca iniciatíve COVAX

0 icon

Berlín 4. augusta 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Axel Schmidt, Pool)   Nemecká vláda daruje všetky budúce objednávky vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca globálnej iniciatíve COVAX Minister zdravotníctva Jens Spahn v stredu pre mediálnu skupinu RedaktionsNetzwerk Deutschland povedal, že vakcinačnej iniciatíve, ktorú podporuje Organizácia Spojených národov, dodajú 1,3 milióna dávok danej očkovacej látky…

Ingrid Brocková: Slovensko je odhodlané pokračovať v pomoci Libanonu pri obnove krajiny

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR dnes (4. augusta 2021) zastupovala Slovensko na Medzinárodnej konferencii na podporu obyvateľov Libanonu. Podujatie sa uskutočnilo z iniciatívy Francúzska a Organizácie Spojených národov symbolicky v deň prvého výročia ničivej explózie v prístave v libanonskom…

Šéf WHO vyzval na odklad očkovania treťou dávkou

0 icon

Ženeva 4. augusta 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/Keystone-Martial Trezzini)   Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v stredu vyzval na odklad očkovania treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Podľa neho je to spôsob, ako sa dá zabezpečiť, že dávky sú dostupné v krajinách, kde je málo ľudí zaočkovaných ešte len prvou dávkou Tedros…

Juraj Kucka má namierené do Watfordu

0 icon

Rím 4. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/PA-Liam McBurney)   Slovenský futbalový reprezentant Juraj Kucka je údajne blízko prestupu do anglického Watfordu. Účastník Premier League sa podľa informácie portálu football-italia.net dohodol s jeho súčasným zamestnávateľom Parmou a nič by nemalo brániť tomu, aby 34-ročný stredopoliar pokračoval v kariére na Britských ostrovoch Kuckov kontrakt…

Kontroverzného výtvarníka Kalmusa mali dobiť do bezvedomia

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (HSP/Foto: TASR-František Iván) AKTUALIZOVANÉ   Televízia TA3 priniesla informáciu, že slovenského výtvarníka Petra Kalmusa v stredu v Martine napadli útočníci a zbili až do bezvedomia Televízia sa odvoláva na jemu spriaznený časopis .týždeň, ktorý uviedol, že Kalmus absolvoval vyšetrenia v nemocnici ako CT hlavy. Kalmus si…

Do kancelárií Microsoftu v USA budú môcť vstúpiť iba plne zaočkovaní zamestnanci

0 icon

Redmond 4. augusta 2021 (SITA/A/HSP/Foto:SITA/AP-Mark Lennihan)   Zamestnanci spoločnosti Microsoft v USA musia byť od budúceho mesiaca plne zaočkovaní proti koronavírusu, aby mohli vstupovať do jej kancelárií a na ďalšie pracoviská. Doklad o zaočkovaní bude firma požadovať aj od všetkých dodávateľov a hostí, ktorí vstupujú do jej priestorov v USA…

Libanonská polícia v deň výročia výbuchu v prístave zasahovala voči demonštrantom. Macron: Libanonskí lídri dlhujú ľuďom pravdu o výbuchu

0 icon

Bejrút 4. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Bilal Hussein,Christophe Simon/Pool Photo via AP)   Libanonská polícia v stredu zasahovala voči demonštrantom, ktorí žiadali vyvodenie zodpovednosti za minuloročný výbuch v bejrútskom prístave, informovala agentúra AFP Zrážky medzi policajtmi a protestujúcimi vypukli v Bejrúte neďaleko od miesta, kde sa konalo podujatie pri príležitosti prvého…

Úradníčka ministerstva zdravotníctva Vargová: „Buď si tupelo a neočkuješ sa, alebo nie si tupelo a očkuješ sa“. Matovič rázne zareagoval a vyzýva ministra ku konaniu: Nech ide kade ľahšie svinským krokom!

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (HSP/Foto:TASR-Róbert Fritz)   Niekomu sa úspešne darí rozoštvávať slovenskú spoločnosť Vakcinačná propaganda stroskotala Slováci sú relatívne zmierlivý národ. No čo je veľa, to je veľa. Pohár trpezlivosti už pretiekol. Všetko sa to začalo príchodom rýchlokvasených vakcín proti Covidu, ktoré sú v experimentálnej fáze. Vládny režim zaplatil…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Tony Belohorec

Je severokórejský vodca Kim Čong-un naozaj mŕtvy?

0icon

Svet o Severnej Kórei a jej vodcoch moc nevie. Napr. o Kim Čong-unovi sa nevie presne ani to, kedy sa narodil. To isté platí samozrejme o celej jeho rodine a súrodencoch. Celá ich identita, je po celý ich život účelovou menená. Keď deti bývalého severokórejského diktátora Kim Čong-ila napr. študovali…

Peter Štrba

Žiadosť na Ministerstvo zdravotníctva na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám

0icon

Dobrý deň, na základe zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám chcem Ministerstvo zdravotníctva SR (ďalej len MZ) požiadať o odpovede na nasledujúce otázky: 1) V januári MZ vydalo povolenie terapeurického použitia neregistrovaného lieku Ivermectin pre potreby zdravotníckych zariadení na šesť mesiacov. Keďže máme koniec tohto obdobia,…

Ivan Lehotský st.

Nie sme na „buzerplaci“

0icon

Maďar Miklós Horthy sa honosil titulom admirál, hoci nevelil žiadnej flotile, okrem nejakých dunajských bárok. Ak vychádzame z tejto skúsenosti z minulosti, smelo môžeme povedať, že aj my máme admirálov, dokonca troch: Naďa, Lengvarského a Klusa. Teda aspoň to tak vyzerá, podľa ich správania, ktoré pôsobí, akoby sa priam nadchýnali…

Boris Mesár

Je segregácia spásou pre nás neočkovaných ?

0icon

Ďalší dôležitý detail v téme „pandémie“ je v MSM ponechaný takmer bez povšimnutia. Ide o správy, že očkovaní sa stali zdrojom infekcie pre neočkovaných. Publikácia č. 1 Čoraz viac žien sa po očkovaní proti koronavírusu sťažuje na silné krvácanie. "... Americký profesor vykonal online prieskum ... a spôsobil lavínu: nespočetné…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Dôkaz, že cukor je jed. 14 vecí, ktoré sa dejú s naším telom po obmedzení príjmu cukru

0 icon

Cukor je jed a novodobý zabijak! Nadmerná konzumácia cukru môže závažne ovplyvniť naše zdravie. Vedie k nárastu telesnej hmotnosti, ostrým výkyvom nálady a dokonca aj k závislosti na cukru. Odborníci na výživu považujú túto potravinu za nebezpečnejšiu ako samotný tuk. Pozornosť by sme však mali venovať samotnému množstvu, ktoré konzumujeme.…

TOP 6 najväčších magických trikov a tajomstvo, ktoré sa za nimi skrýva

0 icon

Kvalita kúzelníka spočíva v jeho schopnosti udržať divákov v mrazivom očakávaní počas každého triku. Často sa zdá, že kúzelníci skutočne dokážu robiť veci, ktoré sú v rozpore so všetkými známymi zákonmi vesmíru a atmosféra, ktorú vytvárajú počas svojich vystúpení, pomáha ďalej zmierniť akékoľvek tvoje pochybnosti, že je to len trik. Nuž, v tomto článku si posvietime…

Pearl Harbor: Varovania nepomohli. 4. časť

0 icon

Napriek viditeľnej nie-neutralite Spojených štátov, Nemci nereagovali. Zdalo sa tiež možné, že Japonci budú nasledovať nacistický príklad. Pokračujeme štvrtou časťou článku z mini série Pearl Harbor. Ak to vezmeme racionálne, Japonci mohli len ťažko počítať s tým, že by Spojené štáty vo vojne porazili. Ako ukázali udalosti, určite mohli dobyť britské, francúzske…

Špión zo Scapa Flow: Potopenie lode Royal Oak 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou o skutočnom príbehu potopenia lode Royal Oak. Tento husársky kúsok si dovolila jedna z nemeckých ponoriek na čele s len 30 ročným kapitánom. Mali Nemci v Scapa Flow špióna? Kapitán ponorky - Prien si behom večera ešte všetko starostlivo preštudoval. Neskôr sa nechal počuť: „Pristúpil som k tomu ako k matematickej úlohe.“…

Otestuj sa! Toto je minútový IQ test, má len tri otázky

0 icon

V roku 2005 psychológ Shane Frederick vytvoril najkratší IQ test, ktorý vyhodnotí tvoj intelekt v priebehu minúty. Má len tri otázky, ktoré musíš zodpovedať čo najskôr. Odpovede si môžeš dokonca skontrolovať aj ty sám! Pozývame ťa teda spraviť si IQ test, vďaka ktorému si okamžite skontroluješ svoje kognitívne schopnosti. Zapni mozgové závity, zapíš si svoje…

Armádny Magazín

Veľká Británia po útoku na tanker na Blízky východ presunula elitnú špeciálnu jednotku

0 icon

Veľká Británia, 4.August 2021 (AM) – Veľká Británia po útoku na izraelský ropný tanker Mercer Street, počas ktorého zomreli rumunskí a britskí občania, na Ďaleký východ vyslala členov elitných jednotiek SBS (Special Boat Squadron) a SAS (Special Air Service). Informuje o tom The Mirror.   Podľa z

Rusko vsadilo na dominanciu vo vzdušnom priestore ako podmienku úspešného vedenia bojových akcií

0 icon

Rusko, 4.August 2021 (AM) – V Ruskej federácii aktuálne prebieha vývoj najnovšej leteckej hypersonickej strely dlhého doletu Ch-95. Informoval o tom vedúci vojenskej akadémie Generálneho štábu Ozbrojených síl RF, generálplukovník Vladimir Zarudnickij. Podľa jeho slov v dnešnej dobe je dominancia vo vzdu

Dve tretiny Talibanu chcú mier v Afganistane. Zbytok sú mladí radikáli z utečeneckých táborov

0 icon

Afganistan, 4.August 2021 (AM) – Dve tretiny lídrov hnutia Taliban sú naklonené mierovému osídleniu v Afganistane, uviedol Zamir Kabulov, riaditeľ druhého odboru Ázie na ruskom ministerstve zahraničných vecí.   "Podľa našich odhadov sa zhruba dve tretiny tohto hnutia vrátane najvyššieho vedenia angažujú v politickom riešení a

Modernizovaná riadená raketa Ch-59MKM

0 icon

Rusko, 4. augusta 2021 (AM) – Na

Zahraničné služby potrebovali posvätnú obeť: Šéf ruskej rozviedky odhalil ťaživé detaily prípadu Navaľného

0 icon

Rusko, 4.August 2021 (AM) – Zahraničná spravodajská služba (SVR) má o prípade Alexeja Navalného spoľahlivé informácie, ale celkový obraz je stále nejasný. Oznámil 1. augusta, riaditeľ SVR Sergej Naryškin.

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali