Podľa Lukáča zriadenie komisie zbrzdili komplikácie súvisiace so šírením pandémie koronavírusu. Zámer zriadiť špeciálnu komisiu pre reformu verejnej správy Lukáč prezentoval 25. apríla na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom NR SR Borisom Kollárom (Sme rodina) a zástupcami združenia samosprávnych krajov SK8. Zároveň uviedol, že delegátmi komisie by mali byť predstavitelia samosprávnych organizácií zo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únie miest Slovenska (ÚMS), SK8 a predstavitelia štátu.
„Na pôde Národnej rady som v predmetnej veci osobne prijal predsedu ZMOS Branislava Trégera. Rovnako, som rokoval aj so zástupcami SK8 a ÚMS. Pre nás, ako pre výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj, je však najkľúčovejší partner pre zriadenie a činnosť komisie ZMOS,“ povedal pre SITA Lukáč.
Na potrebu zásadnej reformy verejnej správy upozorňujú predstavitelia samospráv už roky. Krajom, mestám a obciam sa nepáči súčasný model financovania, pri ktorom sú odkázané na podielové dane z príjmov fyzických osôb a miestne dane a poplatky. ZMOS, SK8 a ÚMS sa zároveň zhodujú, že samosprávy potrebujú viac právomocí. Všetky tri združenia v minulosti kritizovali rozhodnutia vlády, ktorá na župy, mestá a obce preniesla časť svojich povinností, no zároveň im nevyčlenila finančné prostriedky na plnenie pridelených úloh.
Od reformy verejnej správy očakávajú aj nové územné a správne rozdelenie Slovenska. Súčasné rozdelenie na osem samosprávnych krajov považujú za nevyhovujúce. Organizácie sa však nezhodujú v predstavách o novom územnosprávnom členení krajiny. Kým predseda ZMOS-u Branislav Tréger by uvítal rozdelenie Slovenska na štyri kraje (západoslovenský, stredoslovenský, východoslovenský a teritórium hlavného mesta), predseda ÚMS Richard Rybníček navrhuje rozdelenie krajiny na menšie, prirodzenejšie určené regióny.