Komentár Františka Škvrndu: Bolo referendum v Škótsku skutočne neúspešné?

Komentár Františka Škvrndu: Bolo referendum v Škótsku skutočne neúspešné?

Bratislava 2. októbra 2014 (HSP/Foto:TASR)

 

O odlúčení Škótska od Veľkej Británie sa rozhodovalo v neúspešnom referende. Prvé referendum iniciovala Škótska národná strana v roku 2011

Referendum o nezávislosti Škótska ukázalo cestu, ako sa dajú sčeriť stojaté vody politickej apatie v západnej spoločnosti, ktorá sa často označuje za postmodernú. Pri úsilí o osamostatnenie Škótska vznikol nový typ spoločenskej angažovanosti, ktorý sa aj pri prezentovaní výrazne národne orientovanej témy vyhol excesom prehnaného nacionalizmu.

Reklama
Na snímke ľudia za a proti nezávislosti Škótska v Edinburghu 11. septembra 2014

Stúpenci škótskej nezávislosti tému nastolili kultivovaným spôsobom. Diskusia prerástla hranice Škótska a stala sa nielen britskou ale aj medzinárodnou záležitosťou. Reakcia londýnskej vlády a jej spojencov, najmä v NATO a EÚ, mala však už iný charakter. Prešla niekoľkými štádiami – od ignorovania, cez vyhrážky a sľuby až k manipulácii.

Vznik nových štátov môže nepochybne priniesť starosti a ťažkosti. A Západ, najmä v podmienkach EÚ, to dnes nepotrebuje a ani nechce, lebo by sa mohol narušiť už aj tak stále krehkejší systém deľby bohatstva a na ňom založenej moci, ktorého asymetria sa stále zväčšuje. A tak do riadenia sveta vstupuje nielen silnejúca manipulácia ale aj pokrytectvo.

Reklama

Na jednej strane sa až do ohlúpnutia politicky, mediálne i finančne podporujú aktivity rôznych (dokonca aj sociálne a kultúrne umelo vytváraných) menšín. Ak však ide o nejakú zmenu, ktorá nevyhovuje status quo nastoleného zo Západu riadeného z dvoch prepojených centier nadnárodného finančného kapitálu na Wall Street a City, reakcia je veľmi ostrá.

Mechanické porovnávanie udalostí posledných desaťročí prináša riziká. Aj tak sa však vrátime sa k jednému z medzníkov tohto vývoja – umelému vytvoreniu nového štátneho celku, spojeného s protiprávnym bombardovaním JZR. Z jej územia sa Kosovo postupne úplne odčlenilo, pričom zdôrazníme, že v tomto procese došlo aj k porušeniu dohôd, ktoré bol nútený napadnutý Belehrad prijať.

Nemožno dokázať, že jedným z cieľov tejto barbarskej a krvavej akcie bolo rozmiestnenie ozbrojených síl USA v tej časti Európy, kde sa vtedy ešte nenachádzali. Čo je skutočným cieľom síl umiestnených na druhej najväčšej základni USA v Európe – Camp Bondsteel – môžeme si len domýšľať a to aj konšpiračným spôsobom.

Iná bola reakcia Západu na udalosti okolo Krymu, ktoré viedli k vyhláseniu sankcií proti Ruskej federácii. Súhlasíme s ironickými úvahami o tom, či vlastne EÚ niekedy príde na to, že Washington celý humbug okolo sankcií rozkrútil ani nie preto, aby potrestal RF (lebo ich účinnosť sa zatiaľ nedá dokázať), ale skôr chcel nimi pritlačiť k múru Brusel, aby bol „povoľnejší“ pri rokovaniach o škodlivom Transatlantickom partnerstve o investíciách a obchode (TTIP).

EÚ sa iracionálne zapojila aj do ďalších kôl protiruských sankcií (ba ich aj iniciuje) na základe vymyslených argumentov. Či už to bolo po katastrofe malajzijského lietadla vo vzdušnom priestore Ukrajiny alebo po udalostiach v Doneckej a Luhanskej oblasti, dohodlo krehké prímerie v občianskej vojne. Iste nie náhodou sa transatlantické partnerstvo začalo vo Washingtone už dávnejšie začalo označovať ako ekonomické NATO.

Reklama

V Škótsku sa však použil nový (postmodernisticky sofistikovaný) spôsob zastrašovania hnutia budovaného zdola, podporovaného širokými vrstvami obyvateľstva. Veľká Británia si síce zakladá na demokratickej tradícii a mýtickej mravnosti anglických džentlmenov (prefíkane šírených aj rôznymi kultúrnymi kanálmi), ale prakticky konala ináč. Do boja proti nezávislosti Škótska sa nasadili „neletálne“ zbrane najťažšieho kalibru, na ktorých dodnes stojí moc anglosaského sveta – spojili sa finančné kruhy s médiami a podporili vládnu byrokraciu.

Londýnska vláda použila známu imperialistickú taktiku cukru a biča. Keď sa zistilo, že situácia je vážna, anglickí džentlmeni začali strašiť – politickými, ekonomickými, bezpečnostnými a inými následkami, ktoré si Škóti spôsobia svojim osamostatnením. Nepomáhalo to však, lebo rady stúpencov nezávislosti podľa výsledkov prieskumov stúpali.

A tak sa začalo sľubovať. Po tom, ako nezávislosť Škótska v referende neprešla, politici, právnici a ďalší vládni byrokrati začínajú hovoriť o tom, že tie sľúbené zmeny sa dajú prijať až po dlhom čase a nemôžu mať takú jednoduchú podobu v akej sa ponúkli.

A tak treba poukázať na to, že v predreferendovej diskusii (kampani) sa používali praktiky, ktoré by sa v iných prípadoch (iných štátoch) kritizovali ako nedemokratické. Kriticky sa uvažuje aj o tom, či pri príliš benevolentnom a málo kontrolovateľnom spôsobe vykonania referenda aj napriek zdôrazňovaniu tradícií britskej demokracie nedošlo k jeho falšovaniu.

O osamostatnení Škótska, ktoré sa pričlenilo k Spojenému kráľovstvu v roku 1707 sa začalo politicky uvažovať len v 30. rokoch minulého storočia. Škótsky parlament bol obnovený až v roku 1999. V tretích voľbách doň v roku 2007 získala najviac kresiel už Škótska národná strana a v roku 2011 mala už aj väčšinu poslancov a iniciovala referendum. Spôsob, akým sa pristúpilo k manipulácii témy v Škótsku ale aj v zahraničí, umožňuje predpokladať, že na ďalší pokus o osamostatnenie sa nebude čakať dlhé roky.

Reklama

František Škvrnda

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

07:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že telefonoval s predsedom Snemovne reprezentantov USA Mikeom Johnsonom a lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom. Poďakoval im za schválenie dôležitej pomoci pre Kyjev v hodnote takmer 61 miliárd dolárov.

07:16

Spojené štáty sa v piatok chystajú oznámiť dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote šesť miliárd dolárov, ktorá má zahŕňať muníciu pre systémy protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra AP.

07:06

Grécko nemôže poslať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot alebo S-300. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Mitsotakis v rozhovore pre televíziu Skai povedal, že Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny.

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

06:44

Izrael údajne zvažuje dohodu s palestínskym hnutím Hamas, na základe ktorej by bolo prepustených najmenej 20 rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Navrhovaná dohoda zahŕňa prepustenie žien, starších a vážne chorých rukojemníkov výmenou za to, že Izrael povolí vysídleným osobám v Pásme Gazy vrátiť sa na sever palestínskej enklávy.

06:35

Havária v atómovej elektrárni v Černobyle patrí medzi najväčšie tragédie v oblasti jadrovej energetiky. V piatok 26. apríla uplynie od výbuchu v Černobyľskej atómovej elektrárni 38 rokov.

06:30

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj podozrivý z účasti na korupčnom škandále vo štvrtok uviedol, že je pripravený odstúpiť.

Vyšetrovatelia tento týždeň Solského obvinili z nezákonného zmocnenia sa pôdy v hodnote viac než sedem miliónov dolárov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali